не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
teddy
Мнения: 716
Регистриран на: Вто 10 апр 2007 8:29
Автомобил: golf 4
Двигател:
Местоположение: Плевен

не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Мнениеот teddy » Пон 28 апр 2014 19:29


Колата е с мотор 2.0FSI, 2004год. с 2 перки за охлаждане. Според мен имам проблем, тъй като до сега никога не съм виждал малката(2-та) перка на радиатора да работи! Опитах всякакви варианти, включен климатик, натоварване на мотора и единствено работи само голямата перка като променя скоростта. Доколкото съм запознат "модула за управление на двете перки" се намира на голямата перка, а пък тя се управлява от главния компютър! Навежда ме мисълта, че имам проблем със съответния модул на перката, която се сменя цялата, но искам да чуя и други компетентни мнения по този проблем!




Потребителски аватар
persiii11
Мнения: 228
Регистриран на: Пон 19 юли 2010 12:09
Автомобил: Vw Golf 4
Двигател: AKL 1999
Местоположение: Varna

Re: не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Мнениеот persiii11 » Чет 01 май 2014 15:21


релето на климатика или самото моторче на перката ..


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Мнениеот zfa159 » Чет 01 май 2014 16:07


persiii11 написа:релето на климатика или самото моторче на перката ..

Колега, живееш едно поколение Голф назад :mhihi .
При Голф 5 няма реле, няма нищо - колегата го е описал правилно - до голямата перка стига захранване (+ и маса) и в нея е модула за управление на оборотите на голямата и малката и по третия кабел се регулира скоростта като няма две степени,като старите, а се управлява в %-ти според нуждите. Вариантите за такъв проблем са два - или да е изгорял само малкия мотор и затова той да не работи или да е изгоряло управлението за него и да не му подава захранване. Ако е мотора - има резон да потърсиш здрав мотор и да се смени само той. Трябва да се премери дали и какво захранване достига до малкия мотор при пуснато охлаждане за да си сигурен къде е проблема. Ако има захранване - мотора е заминал. Ако няма захранване - модула в голямата перка е заминал. Трябва да го пробваш с пробник, а не с мултимер, защото там напрежението е импулсно и има вероятност да шашнеш уреда. До колкото помня като свалиш пластмасата с двете перки, отзад (откъм радиатора) на нея има букса, чрез която откачаш малката от голямата перка.
Има вариант да пуснеш перките през VAG-Com за тестове през менюто за климатроника и да си гледаш кога какво се върти,кога какво напрежение има и т.н. .Хубаво е добре да се прегледа всичко и след това да сменяш голямата перка,защото тя струва доста пари :( . Не е зле да я оправиш преди горещото време, защото голямата не е достатъчна за климатика.


Потребителски аватар
teddy
Мнения: 716
Регистриран на: Вто 10 апр 2007 8:29
Автомобил: golf 4
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Мнениеот teddy » Чет 01 май 2014 19:44


Мерси за изчерпателния отговор. Пропуснах да кажа, че малката перка върти при директно захранване! Интересно е, че няма грешка на съответните модули за проблем в блока за управление на перките! Според мен би трябвало да покаже при диагностика за някакъв проблем. Това с вкл. на перките през диагностика ще го пробвам.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: не работи 2-та перка на радиатора на голф 5

Мнениеот zfa159 » Пет 02 май 2014 11:21


teddy написа:Според мен би трябвало да покаже при диагностика за някакъв проблем.

Значи перката е здрава. Тогава свали голямата и се пробвай да я разглобиш да видиш дали не е спойка или отчупен пин и съответно да се оправи. Грешка няма да ти даде.
Вариантите за това да няма грешка, са много.
В случая комуникацията е само по един кабел между колата и перката. В единия случай, който е най-вероятния, в перката са само крайните транзистори за управление на електромоторите - перката се върти и ги охлажда, един кабел стига за да ги управляваш с импулсно напрежение и е достатъчно просто и евтино да се изпълни и да е компактно. В този случай дори целия модул да го няма, няма да имаш грешка, защото няма обратна информация - еднопосочен сигнал..то дори не е комуникация :mhihi .
Другия вариант - да ползват двупосочна комуникация и да има цял контролер в перката - доста по-скъпо и практически ненужно, ама все пак. Тогава модула може да си говори с колата ама пак да нямаш грешка. За да се следи самия електромотор дали е там, трябва електроника, която да следи дали харчиш ток и да следи съпротивление или датчик за обороти и то по две - за двата ел. мотора - сложно за изпълнение. Ако са сложили все пак нещо да следи дали има ел. мотори, то най-вероятно следи само големия, който е основния и който е здрав и затова няма грешка. Също така ако това се следи прецизно, никога няма да прегрее колата или да се счупи компресора на климатика - крайно неизгодно за производителя :mhihi . Ако се разглоби перката и видим какво има вътре, веднага ще стане ясно. Сменях една такава перка преди време (голяма на Голф 5) ама човека не ми разреши да я разглобя, за да видим как работи и да си отговорим на всички тези въпроси, както и да видим какво точно им изгаря вътре и дали не могат да се ремонтират.
Има друг момент - електрониката при диагностика ти показва на колко % се въртят перките,ама това също не е гаранция,че има обратна връзка от модула на перката. Принципно при такива данни се показва това,което контролера е задал,а не дали практически е така. Пример мога да дам с компресора на климатика - модула примерно казва, че compressor load-a е 80% т.е. компресора е натоварен на 80% и това не се променя независимо дали има ремък до компресора или сме го свалили и компресора изобщо не се върти...няма и датчик, който да го следи, практически не му и трябва - то просто дава информация, че компресора трябва да е пуснат на толкова %-та. Същото може да се случва с перките - то казва, че перката трябва да се върти на примерно 40%, ама дали се върти въобще ел. мотора - никой не знае. При Мерцедес такова управление има от 95-та година още - импулсно. Също и при BMW. Едва като въвеждат CAN комуникацията около 2002-ра,3-та, започват да следят обратна връзка от модула за перките и то не за друго, а защото модула вече става управляван по CAN и има директна връзка с цялата кола - става елементарен за следене на данните. При Golf 5 обаче перката не е по CAN - на него му трябват два проводника, а тя е само с един за комуникация :mhihi .
Ако разглобиш голямата перка, ще те помоля да щракнеш няколко подробни снимки на това какво има вътре (да се виждат компонентите), за да видим как работи тази гад и какво са сложили вътре :newsm66 .



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 86 госта