Bora - фаровете не могат да се регулират

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот icefire » Сря 23 юли 2014 23:40


Здравейте! Фаровете започнаха изведнъж да светят много ниско пред колата и също така прекалено вдясно. На къси де факто нищо не се вижда, а на дълги едвам може да се кара, като от нсрещното движение никой никога не мига, защото явно не ги заслепява като свети толкова ниско. Спрях на една отбивка и се пробвах да регулирам фаровете, за да се вдигнат нагоре и да мога отново да виждам къде карам. Колата е Бора от 99та година с оригинални едносекционни фарове Hella с H4 крушки. Отгоре н всеки фар има две врътки, които се въртят с вътрешен шестограм. Проблемът обаче е, че на левия фар и двете врътки движат фара нагоре-надолу. Аз си мислех, че едната ще е за регулиране нагоре-надолу, а другата за наляво-надясно. Е да ама при мене и двете промененят фара само във вертикално отношение.

На десния фар пък, колкото и да въртя, нищо не се случва. И двете врътки на десния фар нямат никаква функция.

Дали някой може да ме насочи какво да правя? Като цяло ме интересува, на всеки фар коя врътка какво трябва да регулира и как точно работи тоя механизъм. Очевидно при мен има нещо счупено, въпросът е дали това може да се ремонтира или ми трябват нови фаарове..




Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Бора - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот Bro0z3r » Чет 24 юли 2014 4:06


Ако не се лъжа принципа на действие е следния (говоря за Passat B5 ама си мисля, че трябва да е доста подобно):
В другия си край врътките имат резби, чрез които се движи самия рефлектор. Тия резби обаче имат гадния навик да излизат, когато са "на ръба"..
Външната врътка би трябвало да регулира фара хоризонтално, но поради факта, че е разположена в ъгъла на рефлектора, все пак го движи и по вертикала.
Вътрешната от своя страна се намира кажи-речи в центъра на рефлектора и си го движи само по вертикала.
Съответно първо си наместваш хоризонталата, а след това и вертикалата.
Относно откачените врътки: трябва да откачиш рефлектора от държача (моторчето за ел. регулиране при наличие на такова), след това да си навиеш врътките до средата, да речем, и отново да си закачиш държача (моторчето)
П.П. Държача (моторчето) също ползват резба, но си влиза в негов си отвор

Надявам се да съм бил полезен и да съм го обяснил поне горе-долу разбираемо (като за това време на денонощието :mhihi)

Ааа... Настройка се прави на стена, иначе ти се струва, че правиш нещо, пък то... Нищо :mrgreen


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот icefire » Пет 25 юли 2014 8:53


Благодаря! Значи, без да свалям фара, поразгледах на място. При външната врътка намерих тоя пластмасов ябълковиден болт, от вътрешната страна нещо не го намирам. Там болтът завършва с едно като гумена тръбичка, а какво има отдолу не е ясно..

А как да вкарам тоя пластмасов ябълковиден болт обратно? Пробвах да натисна рефкейтора към него, ама нищо не стана...


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот Bro0z3r » Пет 25 юли 2014 11:32


За там мисля че трябва да свалиш фара, понеже ябълката не влиза току така.. Трябва малко кривене насам-натам
В момента рефлектора се движи из фара (малко или много), нали?


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот icefire » Пет 25 юли 2014 16:46


Точно така, в момента рефлекторът де факто е закрепен само към моторчето, което сваля фаровете надолу, иначе просто се намира в ”насипно състояние” във фара...


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот Bro0z3r » Съб 26 юли 2014 7:29


:th_up


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот icefire » Съб 26 юли 2014 12:17


А ябълка и отвън, и отвътре ли има? Щото аз намерих само една пластмасова ябълка от външната страна на фара, но от вътрешната има някакъв гумен накрайник...


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот Bro0z3r » Съб 26 юли 2014 16:10


За къде точно става въпрос?
Понеже при Пасата отвътре има ябълка а отвън - резба. Гумени накрайници на моята кола не съм виждал..


mirorado
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 13 май 2014 14:24
Автомобил:
Двигател:

Re: Bora - фаровете не могат да се регулират

Мнениеот mirorado » Съб 29 авг 2015 21:30


...и аз имам същият проблем. реших да подложа нещо на рефлектора и колкото може да го повдигна. явно по някакъв начин се е закачил към движещият го механизъм и като пробвах случайно дали се мести - се оказа, че се движи. днес реших да го повдигна още една идея, ама се свлече и сега като поизстине ще пробвам пак ръчно да го повдигна та дано се закачи. ако някой е отварял фара и знае идеята на тези механични регулатори, моля да сподели



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 57 госта