Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
mrks423
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 21 юли 2004 17:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот mrks423 » Нед 17 авг 2014 8:06


Здравейте, на автомобила от заглавието оборотите на празен ход са 550 об/мин и двигателя неприятно тресе. Майстора ми каза, че на този мотор няма как да се регулират и все пак има ли начин?
Досега е чистен и адаптиран дросела, сменени свещи, сменена една бобина (работеше от време на време). Тези процедури ги правих по-скоро заради вървежа на колата, струва ми се спъната и то над 3000 об/мин когато би трябвало да е най-силна.
Предварително благодаря за всеки съвет.




Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот Haralampi » Пон 18 авг 2014 7:45


Не, няма как да се регулират и не е това идеята - те са достатъчно регулирани от завода. Нормалните обороти при загрял двигател ако не ме лъже паметта са 680 и определено не тресе.
Диагностика?
Егр чистен и проверен ли е?
Дросел чистен и проверен ли е?


Потребителски аватар
mrks423
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 21 юли 2004 17:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот mrks423 » Вто 19 авг 2014 21:10


Дросела е чистен, нови свещи, егр (доколкото знам) не е пипан.Диагностика е правена, не отчита никакви грешки. Преди Бора-та имах Пасат 1.6 АЕК мотор (желязна кола, но това е друга тема). На АЕК-то мин. обороти на загрял дв-л бяха около 850 и затова предположих, че и на ADZ-то трябва да са от такъв порядък. На тази мисъл ме наведе факта, че при незагрял дв-ля и обороти над 800 дв-ля спи. Като загрее оборотите падат под 700 и адз-то започва неприятно да се усеща. Нешо повече - потеглянето от статично положение при малко по-високи обороти на дв-ля е определено по-плавно. Жалко, че няма начин малко да се вдигнат оборотите.


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот Haralampi » Вто 19 авг 2014 22:10


Сравняваш коли от различни поколения, с различни двигатели, различни еко норми.... само дето не са и различни марки :))
Напълно безсмислено.
Както писах - не е проблема в оборотите и съответно решението не е да се вдигат, това не е Жигула, че да и правиш настройка на око/ухо ;) Всеки път когато се кача на Голфа се стряскам, че е изгаснала на светофара - ни гък, ни мък не се усеща и чува! Трябва сериозно да си го постави за цел човек да следи и може на всеки няколко секунди да усети минимално, единично трепнене - много по-малко от колкото на която и да е друга кола, която съм карал в последно време.
Така че оборотите са такива каквито трябва да бъдат, а проблемът се крие другаде. Почни от ЕГР! Много вероятна причина ако не е чистен.

Когато дистанционното за телевизора спре да работи добре от дивана, а само от по-близо, решението не е да преместиш дивана по-близо до телевизора, нали? ;) :lupe


Потребителски аватар
toni82
Мнения: 515
Регистриран на: Пет 27 ное 2009 16:33
Автомобил: golf4 1.6 16v
Двигател: azd
Местоположение: italia

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот toni82 » Вто 19 авг 2014 22:30


Ниските обироти не са проблем стига да не ти гасне,а за потеглянето сигурно те бърка това че е с електронна гас и педала реагира с леко закъснение и ако него имаш предвид гасне при потегляне.


Потребителски аватар
KBK
Мнения: 427
Регистриран на: Пет 14 сеп 2012 16:43
Автомобил: VW PASSAT b5.5
Двигател: 2.0i AZM
Местоположение: Blagoevgrad / Sofia

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот KBK » Сря 20 авг 2014 7:57


Има как да се вдигнат оборотите (с VAGCOM). Друг е въпроса ако имаш някакъв проблем заради който да са ти паднали оборотите. Ако обаче това са си нормалните обороти за този двигател можеш леко да ги вдигнеш за да потегляш по-лесно (аз ги вдигнах леко точно поради тази причина). А за това което казваш че не върви над 3000 об провери показнията на ламбдата и дебитомера.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот zografski » Сря 20 авг 2014 8:19


Дебитомер или може да смуче въздух, може да провериш тръбата която отива към дросела, да няма някоя цепка и да смуче въздух.


Потребителски аватар
mrks423
Мнения: 70
Регистриран на: Сря 21 юли 2004 17:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Bora 2002 AZD 1.6 16V проблем обороти празен ход

Мнениеот mrks423 » Чет 21 авг 2014 15:01


Благодаря за съветите, при първа възможност ще почистя егр-а и проверя съединенията за смучене на въздух. Дано и аз да стигна момента, когато на светофар ще гледам оборотомера за да разбера, че колата работи.

Проблема с потеглянето е, че вместо плавно тръгване в един момент съединителя сякаш ударно захапва, колата кофти придърпва и тогава тръгва да ускорява. Плавно тръгване има или когато държа по-дълго на полусъединител (говорим за 1-2сек) или когато работи климатика(!?) и оборотите са се качили на около 800. Дали съединителя няма проблем?

За това, че АЕК и ADZ са съвсем различни дв-ли спор няма, приликата свършва с това, че и двата са 1.6 и близки к.с. (101 с/у 105). Сигурно има разлика във въртящия момент, едва ли е само +4к.с. но определено има разлика в динамиката (макар, че пак говорим за различни категории и поколение коли). Но да не разводняваме темата. Действаме по егр-а и връзките...



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: DanZki и 186 госта