Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
golf_td
Мнения: 716
Регистриран на: Пон 27 дек 2010 13:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pomorie

Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот golf_td » Пон 17 ное 2014 15:54


Колеги, предстои ми да закарам колата на ремонт, този път има странно износване на задните гуми , изядена е част от вътрешната страна на гумата, тоест колата би трябвало да има / \ такъв наклон на гумите, но на око не виждам да е така.Едната е по-силно износена от другата - лявата е направо изравнена , няма никакъв грайфер вече във вътрешната страна, докато дясната е започнала леко да се изяжда (тоест грайфера е по-плитък там, но поне го има). При тази гума , която липсва грайфера сменях лагер на същото колело там , виеше , виеше и го смених, вероятно това износване е станали преди тази смяна на лагера , понеже ме съмнява да се износи толкова много за една година (по-малко съм минал от 7 000км със сменен лагер).Ако някой ме упрекне, че не съм го забелязал по-рано - то това е защото е от вътрешната страна на гумата!Аз като я погледна колата отвън виждам гумата само от моята страна и до средата най-много , добре че случайно я видях отвътре. За гумите не ми пука особено тъй като и без това са за смяна, тъй като са от 2008-ма година всесезонни и няма много живот в тях, но все пак проблема дали е бил от лагера? На какво може да се дължи това , в момента като карам с 70,80км в час при леко въртене в лява посока започва да бучи колата - дали не е за смяна и другия лагер? Изобщо може ли лагер да бъде причина за износване на гума,че не ми е много ясно? Стенд трябва ли да минавам? При предните гуми няма никакъв проблем , освен това колата не е удряна поне в последните 10 години...




Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: голф мк 2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 17 ное 2014 16:17


сложи си крака на горния край на гумата и клати колата... ако има тракане откъм главината - или хлабав лагер или износена ос...не трябва да има там луфт- съвсееееем малко може, но ако е осезаем имаш проблем някъде там. не е нужно много за да ти изяде гумата.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: голф мк 2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот stefan4o » Пон 17 ное 2014 16:21


Колегата над мен те е подсетил верно. Ако оста на лагера е изядена това е предпоставка за проблем. Спомням си, че на предната ми Джета сменях и ос, заедно с лагера, бая беше превтасала работата там, но гуми пък не ми е яла никога :wink


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: голф мк 2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 17 ное 2014 16:24


опааааа :icon_lol сега се сетих,че имам техническо ръководсво за голф/джета 2. ще видя там какви са размерите на оста и на колко НМ се затяга лагера и ще пиша поне за оста да имаш база за сравнение :th_up


golf_td
Мнения: 716
Регистриран на: Пон 27 дек 2010 13:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pomorie

Re: голф мк 2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот golf_td » Пон 17 ное 2014 16:32


окей, мерси колега - ще е добре да се види и това как е , не бях се сетил, че може проблема да е в оста... според мои познати при обсъждане някои решиха , че може да е дори от пружина , амортисьори , но аз лично не виждам връзка да се яде гума от пружини например.., не съм убеден де - логически погледното ако се разпределя неправилно самата тежест.. на купето, но пък нямаше ли да се усети промяна и във возията, знам ли :no


Потребителски аватар
kr86
Мнения: 422
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 22:43
Автомобил: Golf mk2
Двигател: 1.6 automatic 1984 year
Местоположение: софия

Re: голф мк 2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот kr86 » Пон 17 ное 2014 18:18


Има реглаж на задния мост. Регулира се в малки граници, но все пак го има.
Ако е свалян моста за тампони примерно, после не е минал реглаж


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот ktamen » Пон 17 ное 2014 20:49


Само да допълня, че реглажа се прави с чук - с много голям чук :mhihi


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот georgebonev » Пон 17 ное 2014 21:02


Преди време и аз забелязах на моята, че са по-износени външните части на грайфера, и на четирите гуми. Колата е повдигната с около 5 см. Не се забелязва на око да имат наклон.
Колега, провери си разстоянието от земята до калника на задните гуми дали е еднакво.
Ако не е - вероятно амортисьор или пружини.


golf_td
Мнения: 716
Регистриран на: Пон 27 дек 2010 13:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pomorie

Re: Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот golf_td » Чет 20 ное 2014 18:54


Вероятно най-правилния отговор е дал колегата , kr86 , тъй като днес колата беше дадена за ремонт и според майстора се оказа , че при предишно сваляне на заден мост заради подмяна на нещо - някаква планка не е сложена правилно. Това е доколкото разбрах бегло , като я взема вече ще разбера по-точно на място проблема. Хубавото е, че в този сервиз работи и един колега от форума, мой градски , така че се надявам всичко да стане 6 :th_up . След това ще ми се наложи да сменя силно изядената гума - имам една в избата почти неизползвана , но лятна с различна шарка и с дот от 2008-ма година , мисля , че няма да е проблем да я сложа за известно време или... ? не вярвам да ми създаде някакъв проблем това... :rolleyes


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот ktamen » Чет 20 ное 2014 21:05


По задния мост няма никакви планки :exclaim Възможно е някой "специалист" да му е правил "реглаж" като е подлагал разни шайбички при закрепването на двете оси. Самия заден мост фабрично си е леко "разкрачен". Вероятно някой е решил, че това е проблем и го е "поправил".


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Golf MK2 проблем с неправилно износване на задни гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 20 ное 2014 21:57


Аз като свалях задния мост на старата джета не видях да има каквито и да е реглажи. Развих 8 болта и толкоз. Доколкото си спомням местата им бяха фиксирани и на моста и на купето...



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 79 госта