Golf MK3 1.6ABU Странен проблем с врътка за потока на въздух

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
gadniqt
Мнения: 221
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 9:05
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: Пловдив

Golf MK3 1.6ABU Странен проблем с врътка за потока на въздух

Мнениеот gadniqt » Чет 27 ное 2014 20:30


Здравейте колеги,имам проблем с врътката за насочване на въздуха в купето. Вчера като си прехвърлях да ми духа на предното стъкло,вътре нещо превъртя в самата врътка и целият ход на въртене се премести. Сега двете леви положения,духане на стъклкото и в краката,са на няколко милиметрта една от друга,а крайната дясна(мисля когато духа на право към пасажерите) се изместила от нормалното и положение.....все едно цялата врътка е превъртяла с няколко сантиметра по часовниковата стрелка. Проблема, е че сега ми изчезна духането в предното стъкло. От 1-2 месеца ми излизат доста дунапренчета от парното,да не би нещо да са запушили,макар че се чува самата клапа как хлопа. Доста търсих и не намерих тема по моя проблем :gruebel


Колата е без климатик.




Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот georgebonev » Чет 27 ное 2014 21:55


Проблема ти е или прехвърлени зъбчета между зъбните колела (те са 2 - едно вертикално и едно хоризонтално) или счупена основа (цилиндърче) под хоризонталното зъбно колело.
И в двата случая ще ти трябва "ново", здраво или зъбно колело/колела или цялата основа на врътките за парното. Не мисля, че ще може да се залепи трайно счупеното цилиндърче под хор.зъбно колело.
Аз имам същия проблем и за сега съм го застопорил в крайно положение да духа само към стъклото. Мислех си с винт/болт прекаран през цилиндърчето и голяма шайба и гайка отдолу да успея, но не можах.
Разглобява се целия панел, като внимаваш около средната врътка - има една пластинка отзад, която притиска средното зъбно колело. Също внимавай кое жило, къде е свързано - запомни или си опиши/нарисувай кое къде е свързано. Най-трудно излизат двете жила от ляво - тези за степените 0-4.
(За съжаление нямам снимки от разглобяването.)


gadniqt
Мнения: 221
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 9:05
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: Пловдив

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот gadniqt » Пет 28 ное 2014 8:03


georgebonev написа:Проблема ти е или прехвърлени зъбчета между зъбните колела (те са 2 - едно вертикално и едно хоризонтално) или счупена основа (цилиндърче) под хоризонталното зъбно колело.
И в двата случая ще ти трябва "ново", здраво или зъбно колело/колела или цялата основа на врътките за парното. Не мисля, че ще може да се залепи трайно счупеното цилиндърче под хор.зъбно колело.
Аз имам същия проблем и за сега съм го застопорил в крайно положение да духа само към стъклото. Мислех си с винт/болт прекаран през цилиндърчето и голяма шайба и гайка отдолу да успея, но не можах.
Разглобява се целия панел, като внимаваш около средната врътка - има една пластинка отзад, която притиска средното зъбно колело. Също внимавай кое жило, къде е свързано - запомни или си опиши/нарисувай кое къде е свързано. Най-трудно излизат двете жила от ляво - тези за степените 0-4.
(За съжаление нямам снимки от разглобяването.)

Колега мерси за отговора,поне ме ориентира и така като чета май на майстор ще е карам,да не оплескам повече нещата :)


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот ktamen » Пет 28 ное 2014 8:16


Дунапренчетата вероятно са от клапите, това значи, че независимо от врътките скоро ще останеш без парно. Това ти е най-важния проблем и най-сложен за оправяне защото трябва да стигнеш до клапите и да им запушиш дупките по някакъв начин - например с ламаринки и занитване.


gadniqt
Мнения: 221
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 9:05
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: Пловдив

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот gadniqt » Пет 28 ное 2014 9:09


А някой майстор в Пловдив да ме насочите,че то това като го чета си е по специфичен проблем и едва ли всеки ще се навие да го прави :)


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3099
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот georgebonev » Пет 28 ное 2014 9:21


До като стигнеш до майстор, може да се пробваш да си върнеш позицията за духане към стъклото.
Снимка от друга тема, как изглежда проблемния участък:
Изображение
Това положение на врътките е точно крайното за насочване към стъклото. Забележи положението на горното метално лостче - то стига до края на улея в зъбното колело.
С тънка отвертка аз си помогнах, като прибутах леко и внимателно хоризонталното з.колело назад към зелената точка за да "освободя" зацепването между двете колела и превъртях врътката до нормалното положение. Огледай за изронени зъбчета, за да прецениш какво точно ти прави проблем, но съм убеден, че се е счупила основата.


gadniqt
Мнения: 221
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 9:05
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: Пловдив

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот gadniqt » Пет 28 ное 2014 9:25


@georgebonev колега мерси много,тея дни ще се пробвам да видя до къде ще го докарам с тея зъбци :)


Потребителски аватар
slavi3331
Мнения: 421
Регистриран на: Вто 16 окт 2012 16:16
Автомобил: голф 3
Двигател: 1600
Местоположение: Сф

Re: Golf 3 1.6 ABU- Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот slavi3331 » Пет 28 ное 2014 10:26


Няма ли да е по-добре да се смени цялото управление?2ра ръка вървят 30тина левчета ... ?


gadniqt
Мнения: 221
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 9:05
Автомобил: Golf 3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: Пловдив

Re: Golf MK3 1.6ABU Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот gadniqt » Пет 12 дек 2014 19:25


Колеги,тоя механизъм за врътките, с кои модели е съвместим....така де само от Г3 ли да търся или може и от венто,сеат и т.н(от Голф 2 дали има съвместимост?).......има ли значение дали е от кола с климатик или без.......че май трябва да пообиколя моргите,та поне да знам от какво да гледам :)

П.П. Някой от Пловдив ако има такъв механизъм,направо на лична да ми даде цена :)


Потребителски аватар
slavi3331
Мнения: 421
Регистриран на: Вто 16 окт 2012 16:16
Автомобил: голф 3
Двигател: 1600
Местоположение: Сф

Re: Golf MK3 1.6ABU Странен проблем с врътка за потока на въ

Мнениеот slavi3331 » Съб 13 дек 2014 1:44


gadniqt написа:Колеги,тоя механизъм за врътките, с кои модели е съвместим....така де само от Г3 ли да търся или може и от венто,сеат и т.н(от Голф 2 дали има съвместимост?).......има ли значение дали е от кола с климатик или без.......че май трябва да пообиколя моргите,та поне да знам от какво да гледам :)

П.П. Някой от Пловдив ако има такъв механизъм,направо на лична да ми даде цена :)

От Голф 2 не става!
Венто мисля , че ще се получи :?
Иначе ако ти нямаш климатик(фабричен) си търси от кола без климатик.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 61 госта