Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
tynata2
Мнения: 8
Регистриран на: Сря 22 окт 2014 18:49
Автомобил: Golf MK 5
Двигател: 1.6 FSI BAG
Местоположение: Бургас

Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот tynata2 » Съб 20 дек 2014 12:14


Здр колеги бих искал да споделя странен проблем който се появи при мен.Става въпрос за високия ми разход в градски условия около 13-14/100 .Колата я карам на къси растояния и е студена за което допускам че това е приемливо , но дори и като загрее разхода не пада под 11.5/100.
Преди време ми светна лампата на таблото за check engine, ходих на диагностика и ми казаха че има проблем в температурния датчик на 1-ва ламбда сонда.Изтриха ми грешката и така карах около месец след което преди 2 дена светна пак лампата.Посъветваха ме да карам мин.с А-98, а аз карам с ОМВ-100 така че вероятноста проблема да е от горивото отпада.
Сега това което е най интересно и искам да споделя е че от както ми светна лампата за 2-ри път , продължих да карам така и забелязах че колата върви по същия начин без никакви проблеми но с тази разлика че разхода ми падна дръстично близо 2-3 литра надоло.В момента в зимния период падна на 8.9/100 градско разбира се при много леко каране, но преди това беше абсурдно.

Въпроса са ми е: Сега при това положения със светеща лампа на CHECK ENGINE , но с този бих казал идеален разход ще е ПРОБЛЕМ ли да си карам така и дали това може да навреди по някакъв начин на мотора , тъй като изтрия ли пак грешката разхода се вдига отново на 12-13/100
Обясних проблема на 2-3 майстори но те вдигат ръце , някой казват че не е проблема в сондата други предлагат да я сменя но никой от тях не гарантира че проблема ще се оправи.Имам предвид че не гарантират че след смяна на ламбда сондата разхода ще бъде нормален


Благодаря на всички !!! Поздрави:Стоян




Потребителски аватар
zoovanka
Мнения: 641
Регистриран на: Чет 02 май 2013 13:10
Автомобил: VW Caddy MAXI Life 1395 TGI 109
Двигател: 2016 1395 TGI метан
Местоположение: Бургас

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот zoovanka » Вто 23 дек 2014 14:36


Сменяй сондата колега,само с оригинална такава NTK/NGK/,при мен беше същата случка/беше ми заминал подгрева/,с тази разлика,че съм с атмосферния двигател 75 kW.Ако ти показва бедна смес,което е твърде вероятно може да си прецакаш катализатора.


Потребителски аватар
tynata2
Мнения: 8
Регистриран на: Сря 22 окт 2014 18:49
Автомобил: Golf MK 5
Двигател: 1.6 FSI BAG
Местоположение: Бургас

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот tynata2 » Сря 24 дек 2014 10:28


zoovanka написа:Сменяй сондата колега,само с оригинална такава NTK/NGK/,при мен беше същата случка/беше ми заминал подгрева/,с тази разлика,че съм с атмосферния двигател 75 kW.Ако ти показва бедна смес,което е твърде вероятно може да си прецакаш катализатора.




Ходих на ВАГ-КОМ
Това са грешките:

3 Faults Found:
17861-Exhaust Gas Temp Sensor 1 (G235) P1453-001-Open or Short to Plus- Intermittent- MIL ON

18354-Control Module 1 for Coolant Fan P1946-004--Defective-Intermittent

18528-Post-Catalyst Oxygen (Lambda) Sensor Correction Bank1 P2096-002-Too Lean


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот Haralampi » Сря 24 дек 2014 11:53


Здравей,
по усет бих почнал от ламбда сондата. Възможно е обаче проблемите да са повече от един (визирам грешките, които ми прати), но ми се струва, че общата им точка (ако имат такава) е първата ламбда.
Светне ли лампата колата ти вероятно влиза в авариен режим. Каране с калпава ламбда в дългосрочен план може да нанесе и щети на двигателя/катализатора.


Потребителски аватар
tynata2
Мнения: 8
Регистриран на: Сря 22 окт 2014 18:49
Автомобил: Golf MK 5
Двигател: 1.6 FSI BAG
Местоположение: Бургас

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот tynata2 » Сря 24 дек 2014 12:57


Haralampi написа:Здравей,
по усет бих почнал от ламбда сондата. Възможно е обаче проблемите да са повече от един (визирам грешките, които ми прати), но ми се струва, че общата им точка (ако имат такава) е първата ламбда.
Светне ли лампата колата ти вероятно влиза в авариен режим. Каране с калпава ламбда в дългосрочен план може да нанесе и щети на двигателя/катализатора.



Мерси колега, да даде грешка темп.датчик на 1-ва ламбда сонда.След празниците ще я сменям , само не знам кой е по добрия вариянт .Оригинална на VW или BOSCH, тъй като попадам на различни мнения .Чух че имало и универсални , ако някой има наблюдения моля да ги сподели


Потребителски аватар
tynata2
Мнения: 8
Регистриран на: Сря 22 окт 2014 18:49
Автомобил: Golf MK 5
Двигател: 1.6 FSI BAG
Местоположение: Бургас

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот tynata2 » Съб 12 сеп 2015 21:51


Здр колеги , все не ми остава време да драсна някой ред относно моя проблем който вече е решен.В тези няколко реда бих искал да обърна внимание , на безхаберните майстори на които всеки ден ставаме грубо казано жертви.Който е запознат с темата е разбрал че става въпрос за проблем с ламбда сондата ...Да ама Не !!!

И така както съм писал в по горните постове ходих на диагностика с ВАГ-КОМ , при 2-ма майстора и всеки разчита грешката по свой си начин , след което бяха категорични да смянам Л-да сонда. Поръчах от София оригинална сонда Бош 300 лв. , точно за моя мотор . След няколко дена колата и резервната част бяха вече при съответния майстор , който 2 часа след като съм му оставил колата ми звънни и ми казва че проблема не бил в Ламбда сондата , а в темп датчик :gruebel ....Половин час ми обяснява че не сме се разбрали и едва ли не съм купил по погрешка ненужна част по моя вина :banghead . Само да вметна че цената на темп .датчик е колкото цената на нова сонда , един вид айде още едни 300 лв , ама няма проблем ще сменим половината голф и накрая все ще се оправи което е често практикувана практика у нас .

Направо отидох и си взех колата , след което благодарение на колега от форума който ме насочи отидох в друг сервиз. Само да вмъкна , че ако бях послушал въпросния майстор щях купя напразно и темп датчик + ламда сонда.

Накратко колата ми оправиха за 35 лева за 30 мин....Оказа се че съм имал разкачен кабел в една букса която ми смениха , вследствие на което е давало грешка на компа.. А на самия ВАГ -КОМ , въпросния темп датчик даваше стойности от - 50 градуса , което няма как да стане . Всеки който си има елементарно понятие от автомобили или от обща култура знае че температурите на горене в двигателя няма как да бъдат минусови :screwy

И така колеги , дано съм бил поне малко полезен и не вярвайте на всичко което ви кажат , това съвсем не значи че няма читави сервизи :th_up


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 12 сеп 2015 22:25


Посочи сервиза,в който ти решиха проблема.
Смятам ще бъде коректно за бъдещи потребители с подобни проблеми.


Потребителски аватар
tynata2
Мнения: 8
Регистриран на: Сря 22 окт 2014 18:49
Автомобил: Golf MK 5
Двигател: 1.6 FSI BAG
Местоположение: Бургас

Re: Golf MK5 04г. 1.6 FSI -Проблем с ламбда сондата

Мнениеот tynata2 » Сря 11 яну 2017 15:01


Zdravko Zankov написа:Посочи сервиза,в който ти решиха проблема.
Смятам ще бъде коректно за бъдещи потребители с подобни проблеми.


Сервиза се на мира срещу КАТ-Бургас , майстора е Антон . За повече инфо на Л.С.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Дечев89 и 91 госта