Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Вто 17 фев 2015 20:36


Привет. Преди време писах как удавих колата и след това не искаше да пали след многобройни опити да я запаля. Стартерът уж имал счупен редуктор, поради което роторът стъргал статора и счупил/пукнал магнит. Майсторите говориха пред мен по телефона и уж казаха, че нямало точно такъв модел статор наличен да се купи, за това предложиха втора ръка стартер за около 100лв или рециклиран за над 200лв. После разбрах, че в интернет ги продават доста по-евтино и всъщност съм един вид излъган
Новият стартер ми беше рекламиран като такъв без пластмасов редуктор, всичко било желязно. Откакто сложиха новият стартер имам все по-задълбочаващи се проблеми, изразяващи се в по-бързо изтощаване на акумулатора от преди. Мислех, че си внушавам. В последно време не изхвърля бендикса в някои случаи, при опит за палене се чува едно леко хърр, вижда се че прави нещо, но не превърта двигателя. Обикновено след 2-3 опит пали. Това не би било проблем за мен, старата ми кола имаше подобен проблем и я карах години наред без да се ядосвам.
В последните 2 месеца обаче ми се случва вече около 10-тина пъти стартерът върти на пресекулки, все едно се опитва да превърти и гасне и така. Все едно въртя и пускам контактният ключ. С малко задържане на ключа и въртене често пали. Днес обаче не можах да запаля, въртях около 10 пъти, акумулаторът ми се изтощи и останах на студа да се мъча да бутам. Добре, че имаше хора да помогнат.
Моля за съвети преди да отида там където ми го правиха, защото очевидно нямам доверие вече, но искам да се оправи проблема. Не знам кога колата ще запали и кога не. Акумулаторът ми е малък - 45Ah, но преди "ремонта" не съм имал такива жестоки проблеми. За сметка на това е почти нов с още 2 години гаранция.
Отидох да питам и обвиняват акумулатора ми като дефектен. Аз не съм съгласен. Понякога пали нормално с дни, понякога не изхвърля бендикса, но после след 1-2 опита пали нормално. Обаче ми се случва да върти на пресекулки, което ми изтощава акумулатора и не мога да запаля. Дадох 110лв и старият "развален" стартер уж за части. Сега застудя малко по-сериозно и вероятно от там проблемът се е изострил.

Последна промяна от ivostefanov на Сря 18 фев 2015 8:08, променено общо 1 път.
Причина: Стига с това VW моля те




Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот Водния дух1 » Вто 17 фев 2015 21:38


Като почне с въртелите,вземи акумулатор от някой приятел или комшия и виж кво е положението-ако е същото значи стартера е виновника.Отиваш и им го тръсваш да си го оправят.Има и вариянт да си вземеш от морга за 60-70лв.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Вто 17 фев 2015 22:58


Няма от къде лесно да взема друг акумулатор. Случва се рядко и в такъв момент, който е непредсказуем ми е много трудно да издебна някой, който да ми даде за проба. Знам, че алтернаторът зарежда - мерил съм напрежението на клемите при запален автомобил. Правило ми го е при почти току-що свален от зарядното акумулатор - понеже е малък, го свалям периодично да го дозареждам, че на къси разстояния се изтощава повече, отколкото се зарежда. Със същият акумулатор и старият стартер не съм имал проблеми.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот Водния дух1 » Вто 17 фев 2015 23:32


Провери и конт.ключ(клеморед).


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот batVenci » Сря 18 фев 2015 0:34


Както го описваш, колега, не на шега, стартера ти си е направо една "тотал щета". "Върти на пресекулки", "понякога не изхвърля бендикса", какво по-вече да се умува, просто стартера си е за цялостен ремонт. Най-вероянто имаш износени четки, втулки, бендикс, и кой знае още какво, по въпросния стартер. Възможно е "втора ръка" здрав стартер да е по-евтиния вариант, от основен ремонт на сегашния проблемен, който явно е бил "по нашенски" ремонтиран от "майсторите"...


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 1:36


Май не ме разбра. Дадох 110лв, за да ми сменят целият стартер с друг втора ръка, защото уж предният бил тотал щета. Колко пъти ще давам да давам пари за стартер? :icon_sad В началото като го сложиха не беше чак така, ядеше обаче повече акумулатор. Сега взе да дава и такива аномалии.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: VW Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот ktamen » Сря 18 фев 2015 5:21


Как разбра, че е "ядял повече акумулатор"?
Стартерът е много просто нещо, ама се съмнявам, че човек, който е сложил такова малко акумулаторче на такъв голям двигател, може сам да му постави правилна диагноза.
Аз предполагам, че и акумулаторът и стартерът са за боклука.
Разменете си акумулаторите с някой приятел. Ако и приятелят ти започне да има проблеми с паленето значи акумулаторът е ясен. Ако твоите проблеми продължат и с другия акумулатор значи и стартерът е ясен.
Лошото е, че не можеш дори да обясниш добре за това, което се случва при палене.
Като съдя по препоръките ти за разни елнаредби и като хвърлих боба ми показа, че не си си стегнал жиците, които захранват стартера и освен това е възможно и шалтерът му да е прецакан. Четки, втулки и бендикс вероятно са читави.
И малко ми намирисва, че имаш лоша центровка - твърде голямо предварение.
Ако можеш да направиш клип с картина и звук (или поне звук) на паленето ще бъда по-конкретен.
А може би е вай-добре да потърсиш препоръка за читав майстор. Не мисля, че ще се оправиш сам само със съвети от разни интернет-гадатели като мен.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 12:11


Акумулаторът, който сложих не беше предназначен за тази кола. Знам, че за тази трябва едно поне 62Ah. За съжаление я купих с акумулатор, който се оказа издухан и май течеше или поне беше влажен. Наложи се да сложа някакъв. Сложих 45-цата, която е още гаранционна. Този ми беше от старата кола, която е с по-малък двигател.
Стартерът не съм го свалял или ремонтирал аз. Нищо не съм стягал по стартера. Видях повреденият стартер, после сложиха друг - аз не съм присъствал. Яде повече акумулатор ще рече това, което значи. Със същият акумулатор и старият стартер, преди да се счупи - карах без проблеми. Въртях по 15 пъти без проблеми, преди да се усети че пада. С този завъртам 3-4 пъти с напълно зареден акумулатор и после не се знае дали ако искам да запаля - ще мога.
Звукът, който издава е все едно се опитваш да запалиш - завърта за малко и след това спира, след това отново се мъчи да завърти. Бих искал да мога да дам и звук на запис, но се случва относително рядко.
Ще я карам при при първи удобен момент да правят ревизия на стартера. Нещо не е в ред, а бях дал пари да е наред. Исках просто да знам какво общо взето може да бъде, за да съм подготвен. Просто там, където ми го ремонтираха ми е малко далеч от текущото място, където се намирам.
Извинявам се, ако досаждам с моите теми. Действително не разбирам от коли(ремонтите на коли, с изключение на жиците) и съм го казвал ясно. И да исках да си сваля и ремонтирам стартера, дори и да знаех как - нямам инструменти. Защото единият болт минава през него и влиза в двигателя, като се явява и носещ. Ще ми цопне двигателя и като нямам с какво да го повдигна - какво правим? :icon_lol


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот ktamen » Сря 18 фев 2015 12:42


инжектопляктор написа:А
Звукът, който издава е все едно се опитваш да запалиш - завърта за малко и след това спира, след това отново се мъчи да завърти.

Това най-вероятно е от лоша центровка - прекалено голяма предварение.
Искрата пали прекалено рано преди ГМТ и двигателят рита на обратно, затова стартерът спира. След малко налягането в цилиндъра спада и стартерът успява да прехвърли ГМТ.
Провери си центровката.
Освен центровка, вероятно и акумулаторът е слаб.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 12:51


В същият сервиз ми сменяха ремъци и ми правиха центровка. Едно от първите неща, като купих колата, беше да сменя ремъци. Освен като съм палил на скорост някога - да е прескочил.
Та така, опитваш да палиш с ключа - завърта за момент, след това изхълцва и спира, след това пак завърта за момент и спира. Прави го рядко в много от случаите пали нормално.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот ktamen » Сря 18 фев 2015 13:02


Не съм те питал кой ти е правил центровка и не виждам какво значение има. Сложи си читав и достатъчно голям акумулатор и си провери центровката. И ако тези проблеми продължат - тогава може да мислиш и за проблеми със стартера.
ПП Тая кола делко има ли и делкото с ремък ли се върти :gruebel

Последна промяна от ktamen на Сря 18 фев 2015 13:09, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 13:08


Тая кола делко има - сменях палче и капачка. Опитвам се просто да обясня, че повечето неща са правени в сервиз. Друг акумулатор, с който да карам седмица и нагоре, докато пак се получи проблема за съжаление няма от къде да намеря, освен да си купя от магазина.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот muns61 » Сря 18 фев 2015 13:12


Кажи от къде си, да те ориентира някой към свестен майстор.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот ktamen » Сря 18 фев 2015 13:15


Делкото с ремък ли се върти? Напиши в профила си откъде си за да могат колегите да ти препоръчат читав майстор. Лошото е, че ти самия като си нямаш никаква представа от коли, не можеш и да прецениш кой е майстор и кой е само набеден за такъв.
ПП Поддръжката на такава стара кочина в сервиз винаги излиза изключително скъпо.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 13:19


Делкото не е с ремък, до колкото виждам. Аз представа от двигатели си нямам, защото не ми е било работа. Някои неща, като накладки, ключалка, парно, палче и капачка, кабелите по колата - мога да си ги оправя и сам - дали с помощ от тук или другаде, дали просто сам.
За по-сериозните нямам инструменти. Нито опит - и логично отивам в сервиз. Не знам за изключително скъпата поддръжка, след като за старата си кола с изключение на съединител, бензинова помпа и гърнета - други ремонти не съм правил. Освен ако не броим консумативите, които съм сменял.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: BobbyTarantino и 151 госта