Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот kris11 » Сря 18 фев 2015 19:24


@ vanesto взе ми думата от устата. магазина е на ул Ал.Дякович с/у автомивката на паркинга на "Транс Триумф" Познвам и у-ля .Рециклето е като чисто нов, няма петънце ръжда, всичко свети.
Колегата са го прекарали - от морга 2 ра младост без ревизя направо са го монтирали.
само гадаем - или няма четки, или включвателя е нагорял, може и колектора да е нагорял и т.н.
Ако се затруднява утре може да питам Гошо от "Изкупа" колко струва стартера за да не се набутва с разговори .




Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот vanesto » Сря 18 фев 2015 20:51


Жоро Баров и аз го познавам, и мога да гарантирам, че наистина всичко е ново, с изключение на ротора, и статора. Четкодържател, втулки, бендикс, редуктор, а включвателя се рециклира. Но автора е от Бургас. Там имат магазин и може на място да провери, и да го пратят в доверен сервиз. Предполагам, че ще може да се ремонтира неговия стартер и няма смисъл да взема цял. Трябвало е да го направи първия път.
гр. Бургас, к-с Славейков бл.84, тел. 056 584-239.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Сря 18 фев 2015 21:12


vanesto написа:Някой сериозно те е натоварил с цени. ...Стар от морга, какъвто са ти продали струва 50, максимум 60лв. Сега като си ремонтираш и "новия" стартер, все едно си си купил два рециклирани.

Разбрах впоследствие. А иначе ще ходя да си довършат това, което са почнали. Нямам намерение да ремонтирам с пари "новият" стартер.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Чет 19 фев 2015 16:03


Днеска измерих. Динамото ми държи около 14.4-14.5V на празен ход, при включване на консуматори пада до 14.2V.
При първи опит за палене(днес се повтори това със стартера) същият събаря акумулатора до 6.5V. Ако запаля няколко пъти, без да оставям колата да загрее, оставя я малко - пали, без акумулаторът да пада под 10.8V.
Началното напрежение на акумулатора преди теста е 12.68V.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот vanesto » Чет 19 фев 2015 16:07


Бавно ли върти първия път, и колко време въртя, че да падне толкова?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Чет 19 фев 2015 16:11


Или прескача(хрът-спира-хрът-спира, както бях писал по-рано) или върти действително по-мудно от последващите пъти. По правило не правя по-продължителни опити от 10 секунди за палене. Ако не става - спирам. Напрежението пада много бързо, случва се да се нулират и уредите по таблото(часовник, радио, TRIP метъра). Преди много време имах проблем - когато карам на задна и спирам или по-резки маневри назад, колата се опитваше да гасне и понякога като я изпусна - пак се нулираха уредите. Мислех, че със смяна на доста кабели проблемът съм го оправил.
Забелязвам също така, че първият 1-2 пъти изисква доста повече време да запали, след това като пипна ключа и пали, видимо стартерът върти по-бързо и свободно. Общо взето стартерът изглежда, че черпи първите 1-2 запалвания значително повече ток, само така си обяснявам падането на напрежението за сметка на всички последвали пъти.
п.п Когато опитвам да паля първият един-два пъти и се случват аномалиите, акумулаторът пада, но се вдига напрежението щом спра опита за запалване и се връща в нормалните граници - 12.55-12.6V.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот vanesto » Чет 19 фев 2015 16:45


Отиди някъде да ти проверят акумулатора с товарна вилка за всеки случай, за да си сигурен в него. Не трябва да пада под 10V под товар. Във всеки един сервиз имат вилка. Другото, което можеш да направиш сам е да вземеш с един по-дебел кабел плюс директно от акумулатора да дадеш на клемата на стартера, която идва от конт. ключ, за да елиминираш проблем с клемореда. Ако е същата работа, вече стартера - втулки със сигурност, ако няма друго. И тази предната, която е в кожуха на скоростната кутия, ако не е сменяна, задължително трябва да се смени. Ако тези майстори ти откажат, сменяш майсторите, иначе нищо не си направил.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот kris11 » Чет 19 фев 2015 17:17


най- вероятно предната не е сменяна - защо да си играят ? Оттам затяга, но явно и акумулатора е взел дал за да пода до 6,5в.
Недей мери със цифров пшри въртене на стартер , а намери или си купи 1 аналогов /със стрелка/Ако имаш някоя система 50-100 микроампера можеш да си направиш волтметър, ако ти се игаре с някой ценер и резистори може да направиш с обхват 9-15В пр.


transform
Мнения: 227
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 14:24
Автомобил: Golf 4 1.4 16V
Двигател: AHW 1999
Местоположение: silistra

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот transform » Чет 19 фев 2015 18:02


В този случай едни амперклещи за прав ток би трябвало да покажат колко е тока и дали проблема е в стартера. Но според мен акумулатора също не е много наред, той ако беше наред при това падане на напрежението до 6.5V някъде нещо трябваше да изпуши.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот vanesto » Чет 19 фев 2015 18:36


Така е, аз затова се зачудих, толкова много да пада. Товарната вилка ще покаже. Но това за предната втулка, почти съм сигурен, че не са я сменили, от там, от луфта и се е разбил и редуктора на стария стартер, и ще разбие и този.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Чет 19 фев 2015 18:41


transform написа:...той ако беше наред при това падане на напрежението до 6.5V някъде нещо трябваше да изпуши.

Акумулатора пада до 6.5-7 само когато стартерът затяга и не пали както трябва. После не мърда по-надолу от 10. Явно консумираният ток е много висок. Консумацията на ток е обратно пропорционална на напрежението, колкото по-голям ток се тегли, повече пада напрежението. След няколко опита уж пали. Забелязах още, че се случи веднъж колата да е запалила, оборотите да са много ниски, да тресе и работи страшно нестабилно, докато лампата на таблото за акумулатора да свети, което го свързвам отново със стартера, ако правилно го мисля. Защото динамото зарежда. Иначе акумулаторът покрива долу-горе стандарта - около 7V при 10сек натоварване и после да си връща напрежението. Явно понеже е ограничаващият фактор, проблемът не може да се покаже в мащаб и може и нещо да издумка с по-голям акумулатор.
Питах на няколко места и според тях се случвало да се чупят редуктори, които били пластмасови от износване. Стартерът беше оригиналният, с който е произведена колата сигурно. Едва ли и на него някога му е правена ревизия.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот muns61 » Чет 19 фев 2015 18:49


С какво масло си и на колко км е?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Чет 19 фев 2015 18:53


15W40 трябва да е и е вече за смяна, което ще направя скоро. Иначе маслото още не е почерняло, просто нещата едно по едно ги изчиствам, да не ми идва нанагорно на бюджета. Иначе масло си има доволно, не е като да му е ниско нивото, не го духа.
И като беше топло - на по 15градуса пак ги правеше подобни проблеми.
п.п Сменил съм свещи(с 3 полюсни шампионки съм), дистрибуторна капачка, палче(от тия двете малко се пооправи вървенето), маслен сепаратор, агренаж, антифриз, някои маркучета, доливал съм хидравлична течност, един топ кабели и смазване на бравичките. И парното...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот muns61 » Чет 19 фев 2015 19:53


Стартер с неизвестно състояние на втулките, малък акумулатор, гъсто масло, неправилна центровка - ето ти факторите, които ти тровят живота. Ако има и някое късо в ротора - хептен омазана работата. Причините в повечето случаи са комплексни и искат добър диагностик.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Vento 2.0i 94 - стартер върти на пресекулки

Мнениеот инжектопляктор » Чет 19 фев 2015 20:32


Защо да е гъсто маслото? На тоя дарак ако му сложа тънко, сигурно ще почне да трака. Центровката и втулките ще ходя да я гледат. Само да няма късо в ротора, за да прекъсва така и да хълца. Сериозно се съмнявах в някакъв такъв проблем.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 74 госта