Bora 1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Bora 1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Пон 25 май 2015 12:18


Вчера забелязах докато си карам със свален прозорец, че при движение се чува някакъв слаб стържещ звук от задната част на колата в движение. Звъннах на вуйчо си, вдигнахме колата на крик и като завъртахме, задно дясно и после задно ляво колело се чува звук все едно нещо опира. Слаб е звука но прилича на накладки. Колата не беше карана 2 седмици, не са ми загрявали спирачките. Преди месец минах 110км. с нея извън градско не съм забелязала проблем, но ми се видя някак тромава. Въпроса ми е според вас, дали са спирачки и ако са какво ме чака. Миналата година е правена профилактика на спирачките.




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 25 май 2015 18:58


Ръждясал диск,вследствие на некаран автомобил.
Покарай малко и спирай интензивно,да ожулиш ръждата.
Ако проблема остане ще трябва да се разглобява,заминал лагер на главината,задържащи задни апарати...


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот Presli82 » Пон 25 май 2015 20:18


Често се случва да се изкриви предпазната ламарина и да опира в диска.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот joromnt » Пон 25 май 2015 20:21


Аз залагам на апарат - сто процента единия не се връща до края :mhihi
На голф4/Бора това си им е слава.


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Вто 26 май 2015 8:37


На мен ми стърже и от двете страни.


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот НарКол » Вто 26 май 2015 9:13


shadou2 написа:Миналата година е правена профилактика на спирачките.

А кадърно ли е направена? Например, на леглата на накладките сложена ли е грес, така че да могат да се движат свободно и да не спичат към диска?
Сваляте колелата, спирачните апарати и гледате. Освен това ще проверите и протекторите (разбирам, че е с дискови спирачки) - това са едни ламарини около долната страна на дисковете, които пазят от вода, камъчета и др. На мен миналата година, като си карах, почна да ми стърже нещо на предното колело - оказа се точно тоя протектор, който се беше изкривил в движение. Избутах протектора и всичко се оправи. Но като гледам при теб са двата диска едновременно, така че едва ли е от това, по-скоро накладките и ли задържащи спирачни бутала, както казаха колегите. Освен това е нормално да има съвсем леко стържене като завъртиш колелото с ръка. Въпросът е да е много и да спира колата постоянно, и да греят спирачките. :wink


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Вто 26 май 2015 18:47


Не ми е направило впечатление да греят, но пък се чуват по време на движение при спряно радио и отворен прозорец. Слаб е звука. Благодаря за отговорите.


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Чет 28 май 2015 18:49


Днес си светнах с фенерче през джантата и се оказа че и предния и заден десни дискове са ми ръждясали, като предния десен е целия в ръжда, задния е на места ръждясал, заден ляв е по-малко ръждясал, а предния ляв почти няма има 2три като капки. Какво да правя да я карам ли да ги оправят или с каране проблема ще се реши. В интерес на истината това е станало за 3 седмици.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот joromnt » Чет 28 май 2015 20:44


Като за начало, покарай малко. Диск ръждясва за 15 минути след автомивка, така че не се плаши. Ако е валяло или прекалено влажно, може това да е причината за ръждата. Но, ако направиш няколко кръгчета в квартала и ръждата остане, да знаеш че не е от това. Ако има ръжда, първите няколко спирания може да са малко шумни. Ако ръждата изчезне ще е супер/задните може и да не се изчистят/.
Принципно колата ти спира предимно с предните дискове, задните са по-малки, по-тънки, по-слабо натоварени/мисля отношението беше 70 към 30?/.
Загледай се в колите от тоя клас със лети джанти по улиците - Голф 4, Бора, Ауди А 3, Шкода Октавия, Сеат Леон.... Ако видиш чисти задни дискове ще е едно на десет-петнадесет коли, и те вероятно са сменени наскоро :mhihi Повечето са или черни, или с петна, или ръждясали.И да ги смениш, пак ще станат такива.
Решението било/според повечето хора/ ревизия на спирачните апарати. Продават се ремонтни комплекти за тях, уплътнения, о-пръстени... Купуваш, подменяш, и нещата си идвали на място.
http://www.autopower.bg/%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82-bosch-vw-golf-4-variant-1j5-1.8-t-1987470040-g19602c5-i10585250.html
Линка е примерен, да добиеш представа за какво говоря!


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Пет 29 май 2015 7:23


Благодаря за отговора, ще я покарам малко в събота да видим ще се изчисти ли ръждата и ще спре ли шума от задните спирачки. Дано да се оправят нещата, преди месец когато сменях гумите нямах грам ръжда по дисковете и никакви шумове не се чуваха от колелата. Да валя доста, колата е от вънка и наклона е точно дясната страна, т.е водата се стича от дясно на колата, наклона на паркинга е такъв.


Потребителски аватар
persiii11
Мнения: 228
Регистриран на: Пон 19 юли 2010 12:09
Автомобил: Vw Golf 4
Двигател: AKL 1999
Местоположение: Varna

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот persiii11 » Съб 30 май 2015 23:08


недей да дърпаш ръчната сигурно са ти ръждясали жилата :) върни ги до край с чукче където са закачени към апарата и недей да дърпаш ръчна и готово !


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Бора1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 31 май 2015 9:30


persiii11 написа:недей да дърпаш ръчната сигурно са ти ръждясали жилата :) върни ги до край с чукче където са закачени към апарата и недей да дърпаш ръчна и готово !

Точно от "не използването" на ръчната спирачка започват да не работят коректно задните апарати.


Потребителски аватар
joromnt
Мнения: 2903
Регистриран на: Пет 08 май 2009 16:07
Автомобил:
Двигател:

Re: Bora 1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот joromnt » Нед 31 май 2015 9:47


Ако в жилата е проблема, струват по 15 лв/бр и са две.
Ама едва ли, питай патило :mhihi


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Bora 1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Пон 01 юни 2015 7:07


Вчера я поразходихме до Балчик и ръждата се изчисти днеска се каня да я вдигна на крик и да проверя дали се чува нещо като завъртя колелетата. Вчера ми се стори, че не се чува нищо по пътя. :biggrin


Потребителски аватар
shadou2
Мнения: 174
Регистриран на: Пон 07 фев 2011 22:22
Автомобил: VW Bora
Двигател: 1.6 SR
Местоположение: Добрич

Re: Bora 1.6 бензин, проблем със стържене на здани спирачки

Мнениеот shadou2 » Вто 16 юни 2015 13:15


Продължава шума от задните спирачки, ръждата падна след каране но се чува някакъв шум не е виене, а все едно опира нещо пи движение.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 89 госта