Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Чет 23 юли 2015 9:21


Здравейте колеги, преди няколко месеца пусках тема свързана с пукане от предницата ми при маневриране, което никой не можеше да определи от къде е(включително няколко майстори). Смених доста неща по окачването:
-лагери и главини(най-добрият за града по окачванията ми каза да го направя, въпреки че много други отхвърляха лагерите)
-тампони и лагери на макферсън(с големия тампон съм) Lemforder
-биалетки Lemforder
-тампони стабилизираща щанга Lemforder
-нови амортисьори KYB

Майсторът ми каза, че предницата е стегната и няма никакво проблеми(било то в полуоски, кормилни рейки, щанги и т.н.).
В интерес на истината след смяната на тампоните за макферсън и главини и лагери, пукането сякаш изчезна. Но когато сложих летните гуми(15-ки) се появи отново и взе да се засилва все повече и повече.

И така, понеже към края на месеца ще ходя на почивка, реших да си занеса колата на цялостна диагностика, тъй като ще ми се наложи да мина около 1000 км в рамките на седмица. Майсторът ми каза, че когато я вдигнал на стенд, предните амортисьори кльопнали надолу. Т.е. тампоните макферсън били смачкани отново(след 4-5 месеца или 3000 км употреба!). Та моя човек ми каза да сменя пружините, защото били пружини за четворка, да съм търсил за тройка(явно за малкия тампон) и да съм сложел малкия тампон. Също така ме съветва да търся пружини 20/30 мм по-ниски (т.е. спортни). Вашето мнение какво е колеги, защото това пукане е адски досадно и не малко средства хвърлих за него. Благодаря предварително!

ПС: Може ли да ми кажете разликите в твърдостта, нали се определяше по едни петна(розови, зелени, жълти и т.н.)
ППС: От къде мога да намеря пружини 30/30 за Golf 3? Нещо май не са много срещани...

Последна промяна от hibernate на Пет 24 юли 2015 16:54, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот Водния дух1 » Чет 23 юли 2015 12:26


Я си провери каретата-на един мой приятел преди време със същото пукане се оказа ''тръгнало''каре,но не знам кое точно.


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Чет 23 юли 2015 12:47


Колега, всичко друго е ОК, гледано е преди 2 дена. И това не е постоянно пукане, това еднократно, все едно нещо изтраква(и то силно) и е само при маневри като паркиране или тръгване с голям градус на волана.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот Водния дух1 » Чет 23 юли 2015 22:50


Точно-при него така изпукваше-само като тръгва или като включи на задна и след това като тръгва напред със завит волан.Естествено не казвам,че и при теб ще излезе същото.Интересното беше,че на пълен завой не тракаше,а само при смяна на посоката със завит волан и то само веднъж -пук.


Потребителски аватар
Daniel Kuntov
Мнения: 820
Регистриран на: Пон 05 мар 2012 18:29
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: GTI 2.0 8V AGG

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот Daniel Kuntov » Чет 23 юли 2015 22:59


На каре ми прилича,брат ми кара 4 години така на неговата 3-ка.Еднократно изпукване при по сериозно навиване на волана за маневра


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Пет 24 юли 2015 12:41


Ок, ще прегледам каретата някъде. Това обаче не обяснява защо след 3000км нови тампони са смачкани?


Потребителски аватар
Daniel Kuntov
Мнения: 820
Регистриран на: Пон 05 мар 2012 18:29
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: GTI 2.0 8V AGG

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот Daniel Kuntov » Пет 24 юли 2015 13:59


ментета аз на 10к ги сменям .бомбетата изскачат още на 1000 км.Сложих лиомфиордер и пак същата работа


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Пет 24 юли 2015 16:54


Е то къде му се вижда края едва ли не на всяко сменяне на маслото да се сменят и тампони/лагери макферсън? Отделно труд, че и после реглаж на предница и т.н. На какво казваш бомбета, чашките над ботушите със голямата гайка ли?

ПС: Купих пружини 2-ра ръка от GTI юбилеен за малък тампон, ще видя кога ще взема и тампон,чашка за пружина и чашка за ботуша отгоре. Дано там да нямам проблеми със смачкани тампони и кльопнали амортисьори.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот drago_tr » Пет 24 юли 2015 17:22


Тампоните са ти смачкани, защото са ти дали от голф 2 които са почти еднакви с тези на голф 3. Без проблем слагай тампони от пасат Б3, гумата им е оребрена и подсилена където ляга в бомбето и изкарват значително повече.
При монтирането на тампона, предварително намажи бомбето (там където ляга тампона)с грес и няма да имаш грижи със скърцания :a045


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Пет 24 юли 2015 23:24


Едва ли са ми дали от голф 2, винаги питат колата - модел/година. А това с мазането на грес ми се струва странно, гумата се разяжда от такива неща.


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Съб 25 юли 2015 14:00


Колеги, оказа се, че съм с малкия тампон, големият бил за първите модификации на тройките и за двойките. Купил пружини отново за малък тампон.


Потребителски аватар
Daniel Kuntov
Мнения: 820
Регистриран на: Пон 05 мар 2012 18:29
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: GTI 2.0 8V AGG

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот Daniel Kuntov » Съб 25 юли 2015 15:01


Колега тампоните на макферсона се сменят лесно при мен защото съм с регулируемо окачване и пружините са доста събрани и къси.Вдигам на крик и свалям гумата, отвивам горе чашката и тампона и самия тампон и лагер и бъркам отдолу и хващам амортисьора и го избутвам на долу за да излезе тампона и лагера от бомбето,после слагам новия тампон и лагер и сглобявам.Твойте ако са стокови ще ти трябват скоби за пружините(не са скъпи) и така ще можеш да си ги сменяш сам,и си спестяваш парите за майстори в висенето в сервизи


Потребителски аватар
hibernate
Мнения: 100
Регистриран на: Пон 03 дек 2012 14:55
Автомобил: Golf MK3 GT 1997
Двигател: AFN
Местоположение: Русе

Re: Golf MK3 1.9TDI - проблем с макферсън

Мнениеот hibernate » Нед 26 юли 2015 11:06


Правил съм я тая процедура, имам и скоби. Чудя се дали ще има смисъл да минавам на стария/големия тампон(т.е. да търся пружини, чашки и тампони). На старият ми голф 3 1Z нямах подобни проблеми и той беше с големия тампон.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Zdravkov94 и 242 госта