Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
bairodina
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 04 дек 2018 18:17
Автомобил:
Двигател:

Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот bairodina » Чет 18 фев 2021 8:03


Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Здравейте колеги, от известно колеги наблюдавам един странен проблем при голфчето.
При палене сега в студеното време, в момента в който колата запали, започва да се чува едно лудо щракане на релета за 2-3 секунди и след това спира. Аз съм електронен инженер и мисля, че разпознавам звука на реленцата. По-надолу от волана е капака на предпазителите и там има няколко релета, но имам чувството че чувам цъкането някъде по-горе, в района около волана. Знам че звучи малко глупаво и неясно, но само обяснявам какво чувам, слабо съм запознат с устройството на колата.
Това цъкане не реленца не е свърано с нещо забележимо в поведението на колата, освен че оборотите на двигателя временно се променят. Става дума за работа на бензин - аз винаги паля на бензин, а сега в студеното време често карам само на бензин, или минавам няколко километра, за да загрее мотора, преди да мина на газ.
Понякога цъкането започва малко след като потегля, минал съм примерно 100 метра, и после спира и повече не се появява през деня.
Има един допълнителен проблем, който може да няма нищо общо, но все пак споделям за всеки случай.
Често ми се случва следното (и в топло и в студено време): Паля сутринта на бензин, тръгвам, минавам след малко на газ, спирам след 500 метра да хвърля боклука или да взема нещо от магазина - спирам двигателя за няма и минута (и все още не е загрял). Опитвам после да паля на бензин и не става. Паля директно на газ и после веднага минавам на бензин и двигатели си работи нормално на бензин.
Друг един проблем (вероятно няма връзка, но все пак) - наскоро минах с колата през едно езеро (разбирай улица със скапано отводняване при силен дъжд) и след това почна да свети лампата на еърбега. Един приятел се закачи към компютъра на колата, изчисти грешката и лампата изгасна, но след няколко дена пак светна. Мислех си дали моя проблем няма нещо общо с еърбега, щото цъкането на релетата се появява отначало, когато и лампите светват/изгасват, докато компютъра си провери каквото му трябва при палене.

Ще се ходи на Елкон, но напоследък съм адски зает и не остава време, та реших да споделя тук, може някой да се е сблъсквал с нещо подобно.

Мерси предварително!




bigabu
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 04 май 2010 13:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот bigabu » Пет 19 фев 2021 13:03


И при мен наблюдавам същите симптоми само че колата е Голф 3 1.8 90к.с. 1992г. Нямам еърбег, климатик, аларма, имобилайзер. Прави ми впечатление че цъкането се появява по-осезаемо през студените дни от годината, мисля че лятото като беше горещо липсваше. Нямам представа дали е възможно да е нещо по управлението на стъпковото моторче за празния ход понеже леко се заиграват оборотите или евентуален проблем в клемореда. Нямал съм проблеми като теб с повторното палене на бензин при незагряла кола.
Може да пробваш следния тест: сваляш капака на бушониерата където са релетата, палиш колата и с ръка върху релетата се опитваш по усет да разбереш от вибрациите по време на щракане кое от релетата щрака. От там да проследиш за кои системи отговаря и евентуално къде може да е проблема. Може да отвориш и прегледаш дали има нагар по контактите на релето и да го почистиш. Аз като пробвах този метод при мен нарочих реле №18 което доколкото прочетох отговаря за облекчаване момента на запалване като прекъсва тока към ненужни консуматори по време на въртене на стартера. Отворих го и изглеждаше добре вътре и оставих така нещата тъй като зимата колата не се кара, а лятото не цъка така.
Ако някой колега има идея какво може да причинява цъкането на реле №18 двайсетина секунди след запалване може да пише.
Надявам се да съм ти дал някой насоки и дано не съм те объркал повече, тъй като нямам опит в сферата на авторемонтите и се занимавам любителската. Дано откриеш причините за цъкането. Сподели ако имаш успеваемост.
Поздрави!


bairodina
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 04 дек 2018 18:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот bairodina » Пет 19 фев 2021 22:03


Благодаря, колега. Насочи ме добре, защото се сетих, че може да има връзка с друг проблем, а ключовата дума е стъпково моторче. Ще обясня малко подробно.
От известно време имам проблем с оборотите, когато карам на газ. От време на време почват сами да скачат рязко нагоре. Проличава най-вече като не съм на скорост, седя примерно на светофара и чакам да светне зелено и оборотите мърдат нагоре-надолу. Случва се и в студено и в топло време и особено след като съм включил климатика. Отидох с този проблем при познат майстор, който от години се грижи за голфа и е много точен. На него му направи впечатление, че без никаква причина стъпковото моторче постоянно се задейства и подава повече или по малко газ. Човека си поигра да включва или изключва температурния датчик на двигателя или да го сменя с друг, но нищо не се промени. Всичките проби ги направи и на бензин и на газ. Препоръча ми да ида на Елкон, за да се направи по-точна диагностика на проблема. Мой колега ми препоръча Вальо (двора на Елпром-Варна). И тук съм чел много добри отзиви за него. Обадих се, обясних. След като разбра, че колата е с газ, ми препоръча да разкача акумулатора за известно време и после известно време да карам само на бензин, за да видя дали проблема с оборотите го има и само на бензин. Съответно ако проблема е само като карам на газ, значи съм за газаджия. Та от 10на дена карам само на бензин и проблема с оборотите не се е проявявал както преди (освен това дето споменах в горния пост), но покрай всички други неща смятам все пак да ида при Вальо, само да ми остане малко време, че тези дни ми е малко лудница на главата.
Друг мой колега, също с голф, предполага (само предполага, той не е автомеханик), че може релетата да имат нещо общо със системата за превключване на газ-бензин, нищо че сега си карам само на бензин..
Та мисля си, че тези релета може да имат нещо общо и със стъпковото моторче и съответно с оборотите. Утре мисля да се приготвя малко по рано за излизане и като запаля да огледам и да пипна реленцата, може да усетя нещо).
Благодаря!

А ако аз имам някаква информация (когато остане време да ида на Елкон) също ще я споделя тук.


bigabu
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 04 май 2010 13:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот bigabu » Нед 21 фев 2021 16:08


Сещам се за още един вероятен причинител на щракането по релетата- електрическия подгрев във всмукателния колектор (така наречения таралеж). Не знам дали ако се изключи от буксата и се пробва да се запали дали ще цъка релето. Може да опиташ да я изключиш за проба- буксата е на лесно място, от страната на разширителното казанче, до датчика за положение на дросела, бяла продълговата с един кабел. Клипът може да ти даде и други насоки за играещите обороти стига да хващаш малко руски.
Накратко което мога да кажа е че стабилните обороти зависят от 3 датчика- за температурата на антифриза, за температурата на входящия въздух, и за положението на дроселовата клапа (TPS) който се настойва специфично, както и от стъпковото моторче, изправни дюза, бензинова помпа, свеж бензин и т.н.
Ето някой теми свързани с подгрева на всмукателния колектор. Може да намериш полезна информация.
viewtopic.php?t=91085

viewtopic.php?t=302337

Поздрави!


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот beuchat » Пон 22 фев 2021 12:36


Цъкането е точно от релето за подгрева на колектора.Щом го чувате,значи е добре - работи.


bairodina
Мнения: 21
Регистриран на: Вто 04 дек 2018 18:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот bairodina » Чет 25 фев 2021 10:54


Благодаря, колеги. Някои неша ми се изясниха, макар че нямам спомен преди да съм чувал релето. Въпреки това няма да рискувам аз самия да бутам нещо по колата (позволявам си да бърникам само в не-критични системи). Когато отане време ще се ходи на Елкон и после ще споделя тук ако има нещо интересно, което може да е полезно за някого.


Потребителски аватар
Duke_BG
Мнения: 439
Регистриран на: Пет 26 яну 2007 12:52
Автомобил: GOLF 4+BORA
Двигател: AGU 180Hp + V5 4 motion
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот Duke_BG » Сря 17 мар 2021 8:44


провери си връзките на датчика за температурата на вх. въздух


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Голф 3, (1997), 1.8, бензин/газ, 75КС. Странно щракане на релета при запалване

Мнениеот vandu » Сря 17 мар 2021 13:16


Обикновена газова или инжекцион ?



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 236 госта