Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
treshold
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 авг 2014 19:12
Автомобил:
Двигател:

Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот treshold » Съб 28 авг 2021 11:12


Здравейте, колеги,
Имам следния въпрос. Голфчето работи абсолютно безпроблемно на газ, но на бензин се мъчи - няма никаква мощност, без значение с каква скорост се движи, дотолкова че даже ми е трудно да направя изпреварване. Като е изключен от скорост си работи нормално. Не знам точно кога се е появило, но скоро ми сваляха двигателя и имам подозрения, че може нещо някъде да не е вързано правилно и това да е причината. Огледах всичко и няма маркучи, вакуми и т.н., който да са откачени. Свещи и кабели не може да са, защото щеше да е дори по-зле на газ. Дросела го чистих, така че и това не би трябвало да е. Помислих, че може да е и горивен филтър, но ми се струва, че симптомите са по-сериозни, отколкото би могъл да причини един не съвсем чист филтър. Уточнявам, че колата я пускам да си работи и на бензин профилактично от време на време.
Имате ли идея към какво да се насоча първо?

Поздрави.




Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот javor_bg » Съб 28 авг 2021 11:40


Освен със споменатото за горивния филтър, с другото съм съгласен напълно. Горивния филтър не бива да се подценява. Трябва да се измери налягането на горивото и да се провери горивния регулатор. Може и дюзите да имат нужда да се чистят. Въпреки, че нищо не е правено по тях понякога просто нов дефект съвпада с ремонт за съжаление :((((

Моята бензинова помпа трябва да държи 2.5 атмосфери при нормална работа на мотора и 3 атмосфери при изваден маркуч от горивния регулатор. Поне при мене на Сеата горивния регулатор беше при двигателя, а не при помпата.

Съветвам да се поизразходи бензина, който е в резервоара и да се сипе например за 20лв бензин 100 октана от ОМВ или петрол примерно и да се покара пак така. Може и бензина да е лош.

Някакви грешки показва ли колата на диагностика ? Правил съм си експеримент на 1.6SR да карам на газ с откачен дебитомер или температурен датчик и разлика на газ не видях абсолютно никаква при движение, освен че с откачен температурен датчик палеше по-трудно. Но на бензин имаше разлика. Така че може да има някой откачен датчик след ремонта.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 28 авг 2021 14:43


Смени филтъра,замерете налягането което прави помпата,за финала оставете дюзите. Пробвай с добавка,и покарай на бензин.


treshold
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 авг 2014 19:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот treshold » Съб 28 авг 2021 18:12


Благодаря, колеги, почвам с филтъра тогава. Диагностика правя редовно и грешки не ми дава - единствено за ламбда сондата, но това се получи преди сигурно 10 години, когато замених оригиналната с Бошова, така че не е тя. От бензина също не може да е, защото не го оставям да се застоява дълго и откакто го има проблема съм го изхабявал и зареждал многократно. Дебитомера не е откачен, проверявах го, и с него досега не съм имал проблеми. Температурния датчик го смених преди 3-4 дни, че ми правеше номера. Така че ще пробвам с филтъра първо и междувременно ще проверя датчиците на валовете, въпреки че тях съм ги сменял преди и ми даваха други симптоми тогава, но кой знае.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот javor_bg » Съб 28 авг 2021 22:01


Доста работи си проверил. Виж за всеки случай буксата и окабеляването на температурния датчик. Да не би стария датчик да си е бил здрав. (Ако не си го видял вече де)


Потребителски аватар
amigovn
Мнения: 113
Регистриран на: Чет 30 окт 2014 20:54
Автомобил: Golf 3 Yahting GT
Двигател: 1997 аек
Местоположение: варна

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот amigovn » Съб 11 сеп 2021 18:40


до къде стигна колега с проблема.и при мен се загъби мощноста а компа казво всичко е ок.сменено всичко и пак тъй...остава само проба с мафа.


treshold
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 авг 2014 19:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот treshold » Вто 14 сеп 2021 22:39


Стигнах до там, че смених филтъра и няма промяна в работата на двг. Сложих и бая 100 октаново горивце и му ръгнах и едни добавки на Liqui moly, който уж добавят още 4 октана и чистят системата. От тогава не съм видял разлика също, но пък и не е минала достатъчно километри, за да правя заключения. Струва ми се обаче, че и това няма да свърши работа. Окабеляването на температурния датчик не съм го гледал, но ще да си е ок, защото като смених самия датчик и заспаха нещата. Следващата стъпка ще е да замеря помпата, но ще е следващата седмица, че от известно време имам проблеми със включването на първа и втора скорост и тия дни ще погледна първо лостовия механизъм, пък после ще се фокусирам върху проблема с мощността.


treshold
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 авг 2014 19:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот treshold » Вто 14 сеп 2021 22:49


И още нещо забелязах , което според мен е свързано с темата, ама още не мога да си го обясня, защото на газ не го прави изобщо. Докато карам и мина на по-ниска предавка /за да изпреваря/ и подам повече газ от под капака се чува някакъв шум като изпукване, които ми се струва всякаш, че двигателя "изпуска въздух" отнякъде. Не мога да го обясня по-добре от това за съжаление, много е странно, а и не го прави постоянно. Случва се като мина от 4-та на 3-та или от 3-та на 2-ра, тоест когато рязко трябва да вдигне оборотите при по-високо предавателно число.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 15 сеп 2021 5:28


Да не те плаша,но се подготвяй за проблем със скоростната кутия.


Потребителски аватар
vasko__2
Мнения: 995
Регистриран на: Чет 19 фев 2009 0:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот vasko__2 » Сря 15 сеп 2021 9:00


Не е от кутията.Пука на бедна смес,затова и няма мощност.


Потребителски аватар
javor_bg
Мнения: 722
Регистриран на: Вто 25 сеп 2007 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот javor_bg » Сря 15 сеп 2021 15:55


Да е пробита мембраната на горивния регулатор или да е пикаеща дюза няма как , защото ще се усеща и на газ. Бая ниско трябва да е налягането на бензиновата помпа, че да започне чак толкова да губи мощност(При мене при спад на налягането с 0.5 атмосфери това се компенсираше с по-големи времена на дюзите). Хубаво е да се пробва например на откачена ламбда сонда за всеки случай.

Особено, ако в началото на незагрял много мотор в движение, ако при натискане на газта и мощността глъхне то тогава е голяма вероятността да са зацапани дюзи. Обикновено тогава трябват над 70-80 км за да се оправи положението.


Потребителски аватар
amigovn
Мнения: 113
Регистриран на: Чет 30 окт 2014 20:54
Автомобил: Golf 3 Yahting GT
Двигател: 1997 аек
Местоположение: варна

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот amigovn » Чет 16 сеп 2021 15:40


вчера случайно открих единият проблем за който изобщо не се съмнявах. релето на бензиновата помпа не сработва както трябва и от там не може да подържа налягането в норми и ми правеше мизерии. почистих го със спрей и за сега държи. има едно замисляне при набиране но ще наблюдавам и аз...


treshold
Мнения: 56
Регистриран на: Нед 03 авг 2014 19:12
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот treshold » Нед 26 сеп 2021 7:13


Колегата Zdravko Zankov за съжаление беше прав в моя случай - онзи ден ходих до Гърция и колата си е още там... без мен, защото останах без скоростна кутия... :stumm Иначе проблема с включването на скоростите си беше от лостовата система, парадоксалното е, че тъкмо го оправих и...


Ирник
Мнения: 51
Регистриран на: Съб 07 авг 2021 19:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот Ирник » Пон 27 сеп 2021 20:18


Аз съм силно против газовите уредби , ако не са от завода. Газта е по малко взривоопасна от бензина , и при нея свещите трябва да подават малко по рано искрата (центровка на двигателя). Центровката е направена за бензин 95 и мотора губи мощност , харчи повече и се скапва.Аз се чудя как на газ ти върви , а на бензин не може. Не знам компютъра на АКЛ да може да прави центровка според горивото. Ламбдата следи изгорелите газове и целтта и е да направи оптимално съотношението въздух - бензин (тогава мотора е най мощен и най малко гори). Едно време майсторите в квартала имаха една стъклена свещ , която се завиваше на мястото на една свещ и показваше пламъка в цилиндъра( трябваше да е син , това се нагласяваше с винтове на карбуратора). Сега това прави ламбдата , като сигнала от нея определя колко да е отворена дюзата. Друг е въпроса ,че като купих мойта , свещите 2 бяха червени , а две сиви , което показва че едните са работили с повече бензин и че една сонда работа не върши. Централния електрод беше като подострен молив и имаше 5 мм до страничните ( това изменя центровката) . Слагайте обикновени свещи , а не с трите странични ( мое мнение) .


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf 4 1.6 SR няма мощност при работа на бензин

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 27 сеп 2021 20:20


Газта скапва мотора, айде стига моля те!
А за твоите свещи,Ми отдавна са заминали.
Почне ли централния да се подостря,сменят се.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 147 госта