Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Нед 04 фев 2024 19:20


Здравейте приятели, колата е Голф 5 1.9тди 105 к.с. 2005г. модел. От скоро започна едно неприятно тракане от двигателния отсег и моят майстор каза, че бил маховика на съединитела. И напълно му вярвам, понеже преди това тракане на студен мотор като я запаля има едно тресене, което съм убеден, че е от маховика. Като загрее изчезва, обаче сега се появи тракането на топъл двигател. Тракането наподобява, все едно някоя скоба на генерацията се е разхлабила и тя чука в купето. Моят майстор ми каза, че съм с двумасов маховик, което хем е скъпо за смяна хем е недомислица на автомобилостроенето и ми показа комплект с едномасов, което е доста по-ефтино и каза, че може да се сложи и няма да има проблеми. Има ли някой от форума, който да го е правил и ще може ли да ми сподели впечатления. Другия въпрос ми е, до кога можа да карам с тоя тракащ маховик. Колата си превключва добре няма ядове. Другия въпрос е за спирачките. Преди десет дена смених накладките на двете задни колела и спирачния апарат на задно ляво колело. На дясно ляво спирачния апарат се вижда, че е сменян от предния собственик, но преди два дена замириса от там на феродо и беше загряла джантата. После пак карах, но всичко беше наред. Знам, че спирачките на ВАГ са пълен боклук, но в случея не мога да си обесня тази аномалия. И последния въпрос е за ГТП. Изтича на 12 май тази година, да ли че мога да я мина на 12 март. Тоест два месеца предварително.




Потребителски аватар
Zdravkov94
Мнения: 110
Регистриран на: Съб 05 мар 2022 23:56
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: BKD 2005

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот Zdravkov94 » Нед 04 фев 2024 20:05


Гтп съм минавал със 1 месец преди да изтече няма да имаш проблеми макар,че губиш ти ама всеки си знае.


hackera457
Мнения: 21
Регистриран на: Нед 29 ное 2020 12:37
Автомобил: VW Polo
Двигател: BBY

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот hackera457 » Нед 04 фев 2024 21:44


Sky_is_the_Limit написа:Здравейте приятели, колата е Голф 5 1.9тди 105 к.с. 2005г. модел. От скоро започна едно неприятно тракане от двигателния отсег и моят майстор каза, че бил маховика на съединитела. И напълно му вярвам, понеже преди това тракане на студен мотор като я запаля има едно тресене, което съм убеден, че е от маховика. Като загрее изчезва, обаче сега се появи тракането на топъл двигател. Тракането наподобява, все едно някоя скоба на генерацията се е разхлабила и тя чука в купето. Моят майстор ми каза, че съм с двумасов маховик, което хем е скъпо за смяна хем е недомислица на автомобилостроенето и ми показа комплект с едномасов, което е доста по-ефтино и каза, че може да се сложи и няма да има проблеми. Има ли някой от форума, който да го е правил и ще може ли да ми сподели впечатления. Другия въпрос ми е, до кога можа да карам с тоя тракащ маховик. Колата си превключва добре няма ядове. Другия въпрос е за спирачките. Преди десет дена смених накладките на двете задни колела и спирачния апарат на задно ляво колело. На дясно ляво спирачния апарат се вижда, че е сменян от предния собственик, но преди два дена замириса от там на феродо и беше загряла джантата. После пак карах, но всичко беше наред. Знам, че спирачките на ВАГ са пълен боклук, но в случея не мога да си обесня тази аномалия. И последния въпрос е за ГТП. Изтича на 12 май тази година, да ли че мога да я мина на 12 март. Тоест два месеца предварително.

Най-лесно вземаш един медицински стетоскоп или автомобилен/ продават такива/ и слушай различните части на двигателя. Може да е някой лагер, може да е повдигач, може да е луфт между бутало и цилиндър, може да е детонационно горене и т.н. Не знам как майстора ти е решил, че е маховик, но според мен сменяй майстора. ГТП можеш да минеш по всяко време, което искаш, няма ограничение. замирисването на феродо може да говори, че ти задържа спирачка


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот dontaskdontsay » Нед 04 фев 2024 22:03


Потвърждавам, ГТП можеш да минеш по всяко време. Аз за 1 месец го минах два пъти заради скъсан стикер.


Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Нед 04 фев 2024 23:44


Забравих да спомена, че при натискане на съединитела тракането изчезва. Да и на мен ми замирисва на задържа спирачка. Но за сега всичко е ок с нея, обаче се чудя да ли не да не го рициклирам тоя апарат, че май е въпрос на време да почне да прави мизерии. Има ремонтни комплекти за него, миналата година в Бош в Плевен така рециклирана спирачния апарат на предно ляво колело 70 лева платих, но до ден днешен нямам проблеми с него.


Потребителски аватар
самкатааa
Мнения: 186
Регистриран на: Пон 09 яну 2012 17:06
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: ATD

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот самкатааa » Пон 05 фев 2024 0:25


Колега от механизмите на ръчната на някой от двата апарата може да задържа.Опъни една ръчна и отпусни и след това клекни отзад да видиш дали петлетата където се закачат жилата са се върнали до ограничитела.При мене задна дясна задържа от това и съм си набавил едно парче тръба 1/2 в багажника да го разтривам чат-пат , въпреки че ръчната не я пипам.Свалях апаратите за почистане на водачите и ги гресирах с литол(голяма грешка направо запекоха), след това им сложих графитна смазка и засега е добре.Истината е ,че най добре е да се рециклират апаратите с нови буталца, уплътнения заедно с нови водачи,гумените маркучи, спирачна течност задължително ако не сменяна скоро и се забравя за случая.


Irnik
Мнения: 90
Регистриран на: Съб 08 апр 2023 22:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с маховика на Голф 5, спирачките и срока за ГТП

Мнениеот Irnik » Пон 05 фев 2024 16:24


За спирачките , вдигаш на крик и завърташ колелото , трябва да се върти свободно поне 5-10 секунди . Ако не , проверяваш ръчната /както е писано по горе / , ако не се връща докрай петлето , сменяш жилата на ръчната . Ако се връща , разглобяваш апарата , сменяш 0 пръстен и маншон /трябва ти специален ключ за задни апарати , има по 18лв / , или нов апарат . За обезвъздушаване , шишенце от 0.5литра кока-кола , с маркуче през капачката , закачаш го с тел над апарата , малко отвиваш обезвъздушителя и може сам да си обезвъздушиш .



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: BobbyTarantino, loopci и 339 госта