Скърцащ диск???

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Скърцащ диск???

Мнениеот brum » Вто 17 юли 2007 7:50


Ползвах търсачката, но точно като моите симптоми ги няма описани. Става дума за следното:

Скърца (мисля задно дясно колело) при всяко положение - натиснат, ненатиснат педал. Понякога като натепам спирачките и спира, после по някое време пак се разскърца. Точно звука е като триене на накладка в диск, но ме притеснява това че като натисна спирачката понякога не изчезва. Всъщност повечето пъти не изчезва. Първия път когато успях да го премахна беше като дръпнах до край ръчната в движение и спрях така на светофара. След това не скърцаше до следващия ден сутринта...

Самите апарати ( задните ) са със сменени гумички ( Ваското1, миналата година ), в накладките имаше много живот, външната все още има поне 3-4мм феродо...

Та си мисля следното ( вие ще ми кажете дали може да е нещо такова ) - апаратите нали са с бутала само от единия край, и са на някакви плаващи оси спрямо диска. Може ли да се е освинило положението по тези оси и примерно апарата да не се връща в някакво свободно положение а да скърца защото външната накладка се трие в диска?

Пробвах да дигна колата на крик ( веднъж ) и да въртя колелата, ама не скърцаше...
Почти съм сигурен, че е задно дясно. При ниска скорост веднъж изключих двигателя ( на паркинга, на прав път без препятствия ) и пак се чуваше. Чува се само от дясно, при свален прозорец, когато се движа до нещо което да отрази звука.

Някой с идеи? Колебая се дали не са се зговнясали нещо накладките и да са за смяна. Ако са се втвърдили много може и при леко допиране да прескърцва...

И да питам - и на 4те колела като въртя диска леееко (ама много леко) ми опират накладките, това нормално ли е?




Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Вто 17 юли 2007 8:09


да нормално е лекинго да прискърцват накладкиде като въртиш.. ама съвсем на места да цирикват...

по въпроса за апарата.. да не ти е запекла ръчната... я виж накладките да не стържеш на желязао..
3-4 мм накладка си е заминала отдавна накладка...


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Вто 17 юли 2007 8:11


wili98 написа:...
3-4 мм накладка си е заминала отдавна накладка...

Те на колко мм ги продават и колко е лимита? Щото аз като гледам 3-4мм феродо и си свиркам и викам ехеее, има да карат още ...

Относно ръчната - работи си, имаше един период от 2-3 дни когато карах ( около 30км/ден ) с малко натегната ръчна, ама мисля не достатъчно да направи проблем...

Ще погледна и вътрешната накладка днес...


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Вто 17 юли 2007 13:32


Абе като го гледам може да се окаже, че е от предната спирачка...

Тя има ли такива гумички за сменяне?


Потребителски аватар
DIABLO 666
Мнения: 1106
Регистриран на: Пон 26 сеп 2005 11:10
Автомобил: daewoo racer - citroen xsara
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот DIABLO 666 » Вто 17 юли 2007 13:40


може да са ти забили жилата на ръчната или да имаш проблемация с дисковете,намен на 4-ката от време навреме ми забиват жилата на ръчната.а може и да имаш някое камъче между накладката и диска миниатурно но пък скърца и дразни.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Вто 17 юли 2007 15:27


DIABLO 666 написа:може да са ти забили жилата на ръчната или да имаш проблемация с дисковете,намен на 4-ката от време навреме ми забиват жилата на ръчната.а може и да имаш някое камъче между накладката и диска миниатурно но пък скърца и дразни.


3-4 дена е така, т'ва камаче щеше да е паднало. Не мисля, че е от ръчната 'щото не я барвам. Как си карам по някое време почва да скърца, после като я оставя час - два и тръгна на някъде пак - не скърца. Единствено остава да е от предните някъде, ама не мога да си обясня защо не всеки път изчезва като натисна спирачката...

Тъй де, при следващото разскърцване вдигам предницата ( и 2те гуми:) ) на крик, паля и слушам. Поне ще е сигурно отпред или отзад скърца.


Потребителски аватар
mishu
Мнения: 607
Регистриран на: Пет 27 май 2005 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот mishu » Вто 17 юли 2007 17:59


Да не е някой лагер... :roll:


andro_
Мнения: 5389
Регистриран на: Сря 22 мар 2006 19:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Мнениеот andro_ » Вто 17 юли 2007 18:34


Лагерите по принцип вият и тоналността на виенето се променя леко,в зависимост от скоростта.
Може просто апарата да не връща буталото.Ако е така - един нов ремонтен комплект гумички,сменяш - 10-13 лв и готово.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Вто 17 юли 2007 18:40


andro_ написа:Лагерите по принцип вият и тоналността на виенето се променя леко,в зависимост от скоростта.
Може просто апарата да не връща буталото.Ако е така - един нов ремонтен комплект гумички,сменяш - 10-13 лв и готово.



Точно т'ва си мисля и аз, заедно с труда ще ми стъпи на около 50лв ( за 2те предни )...


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Пон 23 юли 2007 12:51


Ебаф го, не е от спирачките.

Събота предните апарати бяха изчистени, гумичките - сменени. Старите бяха здрави. Не го беше правило седмица вече и си мислех че няма да се появи повече, пък и да е било от предните апарати - оправени са ( имаше доста боклуци насабрани долу, като тиня ). Обаче 1 ден след манипулацията - пак!

Ходих за малко до Герман, тръгвам към София и нещо пак. Тоя път скърцаше с по-особен тон, но пак като накладки. Но отново - натискам спирачката - никакъв евект. Спирам, тръгвам - нъцки. 10м по-надолу си викам - отивам при Никси, и без т'ва е на 100м зад мен и то спря да скърца докато намеря къде да обърна. Днеска по едно време пак - точно на кръговото на 4ти километър. Ебаси демиджа...

От къде другаде може да е евентуално?

Не е от спирачки, има го само в движение. Под определена скорост изчезва. На по-висока трудно ще го чуя защото на отворен прозорец вяара прави достатъно шум да го заглуши. Лагерите на задните колела са сменяни преди месец ( при Никси ). То само лагерите на предните остана да се въртят в движение, на свободна. Дали двигателя работи или не - не оказва влияние на скърцането.

Дали да си карам и да го чакам да се избистри проблема или да продължавам да копам за да го разбера от къде е?


Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот °niksi° » Пон 23 юли 2007 23:15


brum написа:Дали да си карам и да го чакам да се избистри проблема .........

това е според мен вярното решение.


hammer
Мнения: 29
Регистриран на: Сря 14 мар 2007 17:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот hammer » Вто 24 юли 2007 8:34


Сори за спама но и аз имам такъв проблем.
Вият и двете предни гуми - като метал в метал.
Много дразнещо е.
Когато въртя волана с няколко градуса в един момент изчезва скърцането за малко но веднага се появява пак.
По рано го правеше само на магистралата сега го прави и на ниска скорост.

Дано да решим проблема:(


Потребителски аватар
connor cane
Мнения: 1281
Регистриран на: Чет 05 апр 2007 9:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот connor cane » Вто 24 юли 2007 9:31


Следя темата с интерес, защото и аз имам подобно скърцане. Прави го много рядко, но понякога задно дясно колело скърца, все едно нещо опира в накладката или барабана, и като натисна спирачка - звукът изчезва. Подозирам, че спирачния апарат не връща както трябва в някои случаи и за това се получава.
Много се изнервих и защото го направи оня ден, когато имах среща с един кретен с Алфа Ромео. Точно тогава прескърца и когато кретенът с италианския кошник ме попита защо скърца толкова тоя Голф, щях да го гръмна :evil: :evil:


Потребителски аватар
Mitaka.
Мнения: 113
Регистриран на: Чет 12 окт 2006 11:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Mitaka. » Вто 24 юли 2007 13:31


Хм, и при мен днеска след като дръпнах ръчната за малко и после тръгнах и започна да присвирва задна дясна (с дискови съм отзад)


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Мнениеот brum » Вто 24 юли 2007 17:46


Така, в последствие едно стана ясно - отзад е - или лагери ( сменяни преди по-малко от 2 месеца при никси ), или апаратът задържа ( сменяни семеринги преди година, скърцането не изчезва като натискам спирачката, а е според скоростта ). Така че май на лагери отива, но пък те не мисля, че са способни да издават такъв скърцащ звук...

connor cane написа:Следя темата с интерес, защото и аз имам подобно скърцане. Прави го много рядко, но понякога задно дясно колело скърца, все едно нещо опира в накладката или барабана, и като натисна спирачка - звукът изчезва. Подозирам, че спирачния апарат не връща както трябва в някои случаи и за това се получава.
Много се изнервих и защото го направи оня ден, когато имах среща с един кретен с Алфа Ромео. Точно тогава прескърца и когато кретенът с италианския кошник ме попита защо скърца толкова тоя Голф, щях да го гръмна :evil: :evil:


А сменял ли си семерингите на задните апарати - аз го имах този проблем преди година и беше от това. Влизат боклуци заради маншончето което пази пространството между буталото и тялото на спирачката, там където е втория семеринг. Беше се напълнило с боклуци и задържаше. 15лв ремонт + 15лв части ( ориентировъчно ).

Mitaka. написа:Хм, и при мен днеска след като дръпнах ръчната за малко и после тръгнах и започна да присвирва задна дясна (с дискови съм отзад)


Ти си ясен - жилата на ръчната :) . Или задни апарати - имат едни гумички дето се сменят, ама ако го прави само от ръчната - жилото някъде задържат. Или там където са закачено за самите апарати - огледай ги.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 207 госта