Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Нед 26 Окт 2014 9:40

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Изображение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
POST Заглавие: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Пет 29 Окт 2010 9:15 
Аватар

Местожителство: София
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: BSE 2005
Здравейте колеги,
става въпрос за следното - имам едно старо пежо дето вече мислех да го пенсионирам, но един роднина изяви желание да я вземе и да я покара в провинцията докато издъхне. Интересува ме трябва ли да му пиша пъномощно за това или може и без такова :?:
Иначе човека е свестен и не се притеснявам, че ще ме забърка в нещо, но принципно как стоят нещата в тоя случай :?:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Пет 29 Окт 2010 9:24 
магистрален бандит
магистрален бандит
Аватар

Автомобил: 07 Golf V Tdi
Вържи попа да е мирно селото.

Прикачени файлове:
pulnomoshtno_MPS.doc [26.5 KiB]
117 пъти
Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Пет 05 Ное 2010 19:31 
Аватар

Автомобил: Vw T4 w140 Partner
20-25 лв ще ти излезе

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Съб 06 Ное 2010 19:32 
Аватар

Сори за намесата, но и аз имам въпрос от подобно естество. Да речем че съм дал кола на познат с такова пълномощно ест. заверено. Ако тоя френт да речем излезне несериозен и не плаща пътния данък ще ме гонят ли мен след време да го плащам или пълномощното ме освобождава от това бреме.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Съб 06 Ное 2010 19:39 
Аватар

Местожителство: ВТ
Ти го плащаш много ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Съб 06 Ное 2010 19:54 
Аватар

rokera написа:
Ако тоя френт да речем излезне несериозен и не плаща пътния данък ще ме гонят ли мен след време да го плащам или пълномощното ме освобождава от това бреме.

Колега, всичко зависи от това как ще сключите пълномощното.Може да го формулирате такси и данъци съпътстващи автомобила да се поемат от ползвателя.Текста звучи примерно:таксите да се заплащат мое име(упълномощител) и за негова(упълномощен) сметка.По този начин ти му вменяваш тези задължения, ако естествено е съгласен да ги внася.Каквото и да сътворите, по Закона за местни данъци и такси винаги издирвания е собственика....уточненията после :Mr Green Fun В крайна сметка, сключете го за година-ако е човек, ще плаща.Ако не е, късайте и чао.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Съб 06 Ное 2010 20:14 
Аватар

Мисля че пълномощното си е пълномощно, а не договор за наем. Т.е. може да му позволиш да ти плаща данъка, но ако не го плаща не значи, че му отпада правото да я ползва. Така или иначе дори той да плати данъка ще го плати на твое име. Малко не виждам какъв смисъл има - освен ако не е с идеята да се спести прехвърляне. Би трябвало да сложиш срок на пълномощното или поне да е споменато, че няма право да упълномощава трети лица. Иначе колите потъват през няколко човека и после данъка ти виси, а не можеш да издириш в кого е колата.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Нед 07 Ное 2010 16:32 
Аватар

Автомобил: Seat Toledo
Двигател: BSE 2005
Аз колата я дадох вече на човека, пълномощното ми седи тука, трябва да ида да го заверя. Знае ли някой колко пари струва това? Колега по-горе е написал 20, 25лв. :?:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Нед 07 Ное 2010 16:51 
Аватар

Местожителство: София, жк Лагера
Автомобил: VW Polo 2F
Двигател: AAU 1994
Колеги и аз имам подобен въпрос. Един приятел си купи кола и се налага да я запише на мое име понеже има кредити и веднага ще я запорира съдия изпълнител ако е на негово име. Данъка е ясно че ще е на мое име и ще трябва да я регистрирам на мое име в общината. Нужно ли е да пишем някакъв договор(пълномощно)? Примерно ако има някакви нарушения заснети предполагам, че ако няма такова той трябва доброволно да заяви че е негова вината пред КАТ.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Нед 07 Ное 2010 18:41 
Аватар

Местожителство: Elena/Sofia/Bulgaria
RANOPILE написа:
Колеги и аз имам подобен въпрос. Един приятел си купи кола и се налага да я запише на мое име понеже има кредити и веднага ще я запорира съдия изпълнител ако е на негово име. Данъка е ясно че ще е на мое име и ще трябва да я регистрирам на мое име в общината. Нужно ли е да пишем някакъв договор(пълномощно)? Примерно ако има някакви нарушения заснети предполагам, че ако няма такова той трябва доброволно да заяви че е негова вината пред КАТ.

Правите пълномощно като посочената бланка и дерзаете. Що се отнася до административните наказания при засичане с камера, теб ще търсят като собственик, но там на място се попълва декларация и на практика всеки правоимащ може да понесе последиците.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Нед 07 Ное 2010 19:09 
Аватар

RANOPILE написа:

Щом не ти е близък роднина трябва пълномощно за да я ползва. За да не те прекара с данъци най-сигурно е да сложиш срок на пълномощното примерно 3-5 години. Като изтече ще направиш ново, а и може да се е оправил с дълговете си дотогава. Ако е решил да ти прави проблеми просто няма да подновяваш пълномощното и в един момент колата ще се озове при теб.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Пон 08 Ное 2010 9:18 
магистрален бандит
магистрален бандит
Аватар

evgenyh написа:
Аз колата я дадох вече на човека, пълномощното ми седи тука, трябва да ида да го заверя. Знае ли някой колко пари струва това? Колега по-горе е написал 20, 25лв. :?:

Заверката на самото пълномощно е 6лв. ако е написано предварително!
Ако в него има текст - "да продава..." се заверяват и две декларации, от твое име, които също са по 6лв.
Общо стават 18лв. :да:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Вто 09 Ное 2010 13:24 
Аватар

юридически погледнато как стои въпросът с ГО на такава кола, дадена на познат без документи ?
по смисъла на застраховането отговорност от желязо не може да се носи, съответно това, че се застрахова холата е само мит, и реално отговорността се поема от собственика й. Та ако се случи нещо с тази кола, извършителя се укрие, а потърпевшия се задейства съд-дело и тн, собственика само с пълномощно може ли да се освободи от отговорност ?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Вто 09 Ное 2010 13:35 
магистрален бандит
магистрален бандит
Аватар

VWGT написа:

Точно така, но за съжаление малко хора вземат под предвид този факт!
Аз самия съм претърпявал ПТП с автомобил, който по онова време се водеше на баща ми. Естествено нямах пълномощно, но по закон имам право да управлявам автомобила без такова.
В последствие имаше дело и въпреки законовото ми право и баща ми беше призован като ответник, като собственик на автомобила. Естествено съдът не уважи това и сне отговорността от него, но ако не бяхме роднини...... death

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Даване на кола за ползване - пълномощно? Публикувано на: Вто 09 Ное 2010 19:52 
Аватар

За ГО има графа ползвател и отделно може да се опише някакъв списък с ползватели. Ако ще я даваш за каране с пълномощно е добре да се обадиш и на застрахователя, но все пак зависи от компанията. Например преди време в Алианц ми бяха казали, че ГО важи и колата може да е карана от всеки с 2 уточнения: да има книжка и да не е пил. Ако са спазени, те нямат претенции собственик ли е или какъв - просто застраховат колата. Други ЗК се изхитряват да пишат в условята си, че ГО важи само за собственика и роднини по права линия. Съответно затова са и с някакви левове по-евтини, но народа много не гледа.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа