Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
dikanski
Мнения: 92
Регистриран на: Пет 19 фев 2010 22:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik
Контакти:

Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот dikanski » Пет 15 апр 2011 7:57


Здравейте съфорумници!
Из интернет пространството е зално с информация за застраховките Г.О. в чужбина.Но по друг начин стоят нещата с техническите прегледи.Аз и моята кола(VW jetta) трябва да заминем в Германия идния месец.Мисля да остана там с колата за постошнно с български номера,за да използвам по-евтините наши застраховки докато се стабилизирам.Важи ли ми ГТП от България или трябва от някъде да ми се издаде преведен както зелената карта?




Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот niks76 » Пет 15 апр 2011 9:05


прегледа важи и не ти трябва превеждане на документа,а и винаги можеш да минеш преглед в въответната държава когато ти изтича стария и нямаш възможност да се прибираш до бг :idea:


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот PabloEscobar » Пет 15 апр 2011 10:38


Ако искаш да си караш колата в Германия с български номера трябва да си платиш KFZ-Steur-а, както в България, така и в Германия (около 200 евро) В противен случай НЯМАШ ПРАВО да караш колата си с български номера на територията на Германия :да:


dikanski
Мнения: 92
Регистриран на: Пет 19 фев 2010 22:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik
Контакти:

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот dikanski » Пет 15 апр 2011 11:20


PabloEscobar написа:Ако искаш да си караш колата в Германия с български номера трябва да си платиш KFZ-Steur-а, както в България, така и в Германия (около 200 евро) В противен случай НЯМАШ ПРАВО да караш колата си с български номера на територията на Германия :да:

Упс,гръм от ясно небе.Може ли малко повече инфо за тази убягнала ми информация :bowdown .При влизане ли се плаща или след определен престой в Германия.А щом ми важи моя ГТП от тук значи ще си го подновя тук,нищо че ми остават два месеца,че там надали ще се справя :banghead: ,пък и колата надали ще се справи с тяхните изисквания


okem
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 15 юни 2009 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот okem » Пет 15 апр 2011 11:54


:019:


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот PabloEscobar » Пет 15 апр 2011 16:41


dikanski написа:
PabloEscobar написа:Ако искаш да си караш колата в Германия с български номера трябва да си платиш KFZ-Steur-а, както в България, така и в Германия (около 200 евро) В противен случай НЯМАШ ПРАВО да караш колата си с български номера на територията на Германия :да:

Упс,гръм от ясно небе.Може ли малко повече инфо за тази убягнала ми информация :bowdown .При влизане ли се плаща или след определен престой в Германия.А щом ми важи моя ГТП от тук значи ще си го подновя тук,нищо че ми остават два месеца,че там надали ще се справя :banghead: ,пък и колата надали ще се справи с тяхните изисквания


Това за данъка на колата в Германия е ако ще си живееш там. След като си регистриран в Einwohneramt отиваш във Finanzamt и си плащаш данъка. Фактически плащаш 2х (един път в България и един път в Германия)

Данък в Германия все още НЕ плащам, защото съм студент и нямам проблеми. Когато съм в България си вадя преглед, гражданска и зелена карта. Имал съм случай на Унгаро-Румънската митница да ме проверяват за преглед/ГО/зелена карта.
Ако нямаш документ, че си платил данъка можеш да имаш проблеми. Особено ако веднъж си въведен в системата, че колата ти е била спирана на определена дата, час, място. Мисълта ми е че можеш веднъж да минеш и да кажеш, че си на почивка, но дали ще има втори път :lol:

Нека и други да споделят своя опит. Аз знам толкова :)


dikanski
Мнения: 92
Регистриран на: Пет 19 фев 2010 22:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pernik
Контакти:

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот dikanski » Пет 15 апр 2011 20:51


сега вече ми стана по-ясно.Но все пак ми е чудно как немеца ще разчита на някави български хартишки.Сега вече схващам каква е логиката,но 200 евро не са чак толко много,като за начало,дано няма други такси и проблеми.Ще гледам да съм точен и изряден,макар че чух че vw jetta в Германия я има само в музеите и щели много да ми се чудят.Нека се чудят и аз съм човек.Благодаря много за полезната информация,в коя облазт си ,че като доида да :beer


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Чет 05 май 2011 20:49


Мооомент....Нека да кажа и аз нещо...
Да плащаш данък за БГ номера в Германия е пълна глупост според мен. Това е някаква измислица на някой БГ тарикат, които си е направил собствени умозаключения от факта, че ако те хванат за БГ номерата, то обвинието е "укриване на данъци".

Освен това далеч не е само да идеш да броиш едни пари в финанцамта. Еле пък ако караш някъв дърт дизелов дръгел - почваш от към 400 евракис на година. Данъка зависи от кубатура и евро норма на колата. За ква кола става въпрос?

По моя информация от миналата седмица при постоянно местожителство в Германия (а това е кажи речи автоматично сторено след като се регнеш в Еинвонермелдеамт, с една дума кметството) трябва да си пререгистрираш колата, която е на твое име, в рамките на 1 година.

Старото ми инфо беше "в рамките на 6 месеца"

Тук не говорим за студенти, представители на фирми с постоянно пътуване БГ-ДЕ и подобни екзотики.

Освен това има и друг момент: Има един параграф, който регламентира, че чуждестранни МПС с по-дълго пребиваване в ДЕ трябва да плащат 0,51 цента на ден данък. Инфо за това може да се получи от някоя немска митница (zoll). Това важи само за МПС, чийто водачи не са постоянно регнати в ДЕ.

Темата последно беше дискутирана тук http://www.motor-talk.de/forum/mit-ausl ... st26617874
Ако разбираш немски, то прочети мнението на колегата.

За някой, които е нов в ДЕ, не препоръчвам да си прави врътки с БГ номера. Просто защото ако попадне в диалог с милиционерите няма да може да се обясни така, че да му се размине. За това трябва известна доза опит и нахалство. На мен не ми се е налагало защото съм изряден (поне що се отнася за номерата)

Варианта е
- да не се регистрираш в ДЕ
- да не се регистрираш постоянно, ами c/o (само за кореспонденция)

При всички случай провери дали имаш още валидна адресна регистрация в БГ. Може да ти потрябва, ако се наложи да доказваш, че си прелетна птица с малко дни в ДЕ (сиреч временно пребиваващ)


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icefire » Чет 12 май 2011 10:52


Аз съм на същия хал. Карам в Германия кола с бг номера. Спирали са ме 5-6 пъти в различни части на Германия и никога не са ми изкали тех. преглед или зелената карта. Само книжка и талон. Винаги казвам, че съм студент, но не са ми искали Studentenausweis-a никога.

Как е правилно да постъпя? Предполагам, че докато съм студент няма проблеми, а после? Много ще се радвам по-запознатите да кажат :)

ПП. Темата какво общо има със свервизи, магазини и части на VW?!

ПП2: Важно да сме изрядни в Германия, хитрините винаги излизат солено...

Последна промяна от icefire на Пет 13 май 2011 1:13, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9879
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот group® » Чет 12 май 2011 20:42


icefire написа:
ПП. Темата какво общо има със свервизи, магазини и части на VW?!



Добър въпрос ;)


Потребителски аватар
PabloEscobar
Мнения: 704
Регистриран на: Сря 21 май 2008 13:26
Автомобил: BMW E91
Двигател: M57D30O2

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот PabloEscobar » Чет 12 май 2011 21:07


Чудомир написа:...


Това, което бях написал по-горе е според финанц амт нюрнберг. :да: На теб какво ти казаха? Питал ли си?


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Чет 12 май 2011 22:37


Данъчните в случая не са първа инстанция. Грижата за регистрацията има Zulassungstelle-то. От там на мен ми казаха съвсем наскоро (преди 2 седмици горе долу) - 1 година време за регистрация имате откакто вкарате в ДЕ колата.

Отделен е въпросът, че полицията ще ти брумне "укриване на данъци", защото просто няма за какво друго да се хванат. И тогава ще те търсят от Финанцамт-а, плюс глобата (бусгелдбешеид) от полицията.

Колегата е писал, че са го спирали 5-6 пъти.
Мен за 12 години са ме спирали 2 (два) пъти, втория беше преди 2 месеца. Просто винаги съм бил с ДЕ номер и не се набивам на очи.
Кво ни говори тва? Че полицията си ги спира "съмнителните" и си ги проверява.

Мога да разказвам различни случки, за това кой са го хванали и кой се е измъкнал. Знам и за изпатили си, и за такива, дето са минали между капките. За пореден път казвам - ей сега да сляза пред нас, долу ще има поне 7-8 БГ коли/бусове с съмнителни "събратя" шофери. Не знам как те се оправят. Според мен въобще не са регистрирани тук или са "фирмаджии". Защото със сигурност не са по-добри с езика от мен, да не говорим как обичам да си търся правата :063:

Пак казвам - студенти / фирми и другоподобни са сива зона.

Частно лице с постоянна регистрация в ДЕ няма право да управлява МПС с чужда регистрация, дори и МПСто да е на друг човек. Това е моята информация по въпроса, наскоро гугълвах много обстойно по темата, защото имах нещо предвид. Всяка дума сега ме мързи да я потвърждавам с линк, просто казвам в помощ на хората, които се интересуват.

Сигурен съм, че даже са малко немчулята, които в съответните служби са нясно. В краен случай немската процедура е ясна: Преди да се прави каквото и да било се прави писмено запитване към сътветната служба, за да може в краен случай да се позове човек на документа. Ако си гледал "Achtung Kontrolle" по VOX: любимото изречение е "Unwissenheit schützt vor Strafe nicht"


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Чет 12 май 2011 22:52


http://www.gesetze-im-internet.de/kraftstg/__3.html
Законът за данъчно облагане на МПС в Германия написа:Von der Steuer befreit ist das Halten von
...
13. ausländischen Personenkraftfahrzeugen und ihren Anhängern, die zum vorübergehenden Aufenthalt in das Inland gelangen, für die Dauer bis zu einem Jahr. Die Steuerbefreiung entfällt, wenn die Fahrzeuge der entgeltlichen Beförderung von Personen oder Gütern dienen oder von Personen benutzt werden, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt* im Inland haben;

Вашият преводач от мястото на събитието написа:От данък МПС са освободени
...
13. чуждестранни МПС за превоз на хора и техните ремаркета, който временно пребивават в страната, в рамките на до една година. Освобождаването отпада, когато МПСтата служат за платен превоз на хора или стоки, или се ползват от лица, които живеят или предимно/принципно пребивават* в страната.

*gewöhnlichen Aufenthalt: Терминът обозначава мястото, където едно лице предимно пребивава и/или се намира работата и фамилията му. Не е точно дефинирано и подлежи на проверка при съмнения.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот icoico » Чет 12 май 2011 23:25


Мен са ме спирали няколко пъти с българските номера zollamt-ери ,показвам адресна регистрация,работно разрешително,в най-тежкия случай обяснявах,че точно се прибирам от едномесечен престой в България(истина беше :) )и не са ми правили проблем до момента.Предполагам,че ако попадна на полицай в мензис или отпочнат някаква акция има да бера ядове... :Mr Green Fun

Чудомир написа:...
Сигурен съм, че даже са малко немчулята, които в съответните служби са наясно...

:да:
BTW,ако се успи човек и му изтече срока за технически преглед,кофти новината е че и гражданската отговорност... :bishop ...

Последна промяна от icoico на Чет 12 май 2011 23:39, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Технически преглед в чужбина на българска кола?!

Мнениеот Чудомир » Чет 12 май 2011 23:32


icoico написа:показвам адресна регистрация

Българска или немска?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта