Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Barum
4
1%
BF Goodrich
2
1%
Bridgestone
15
5%
Continental
76
24%
Debica
2
1%
Dunlop
17
5%
Falken
1
0%
Firestone
4
1%
Fulda
4
1%
Gislaved
1
0%
Good Year
23
7%
Hankook
20
6%
Kleber
3
1%
Kumho
4
1%
Michelin
60
19%
Nexen
11
3%
Nokian
7
2%
Pirelli
7
2%
Sava
2
1%
Semperit
1
0%
Toyo
5
2%
Uniroyal
27
8%
Vredestein
8
3%
Yokohama
1
0%
Други
13
4%
 
Общо гласове: 318
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Сря 06 юли 2016 13:22


инжектопляктор написа:Ясно е, че са китайци, но са 1000 пъти по-добре от употребяваните при джамбазите.

Чак 1000 пъти не съм сигурен - зависи от другите гуми и цената им.




Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот инжектопляктор » Сря 06 юли 2016 14:03


777 написа:Чак 1000 пъти не съм сигурен - зависи от другите гуми и цената им.

Trayal и Nokian с DOT 2003-2006 с по 5мм грайфер за по 30-40лв(Китайките са 40лв нови с безплатна доставка)


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот 777 » Сря 06 юли 2016 14:42


При такава постановка - да, но "при джамбазите" в общия случай не гарантира гуми 2003-2006. Може да са 2009-2010. За първата година китайските ще са по-добри, но който си купува китайски гуми едва ли ще "бърза" да ги сменя на 4-тата година.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот инжектопляктор » Сря 06 юли 2016 18:19


777 написа:При такава постановка - да, но "при джамбазите" в общия случай не гарантира гуми 2003-2006. Може да са 2009-2010.

Стига ве, човек. Дънлоп 58лв, китайките - 40лв. Джамбазите продават втора ръка с дот 5+ години за по 40лв, които имат останал половината грайфер. Па и дънлоп да бях взел за по 18лв отгоре, пак нямаше да взема втора ръка за 40лв. Размер 155/70/13 са. В продавалника и при джамбазите ги гледах. Реалната им цена втора ръка е по 10-15лв.
Джамбазите ни просто са много алчни вече. Особено по морето лятото като дойдат руснаците, гледат да си избиват печалбата за цялата година. Утре ще ми докарат гуми с ДОТ 2016 година. Кажи ми, тия с ДОТ 2005 година да не са по-хубави? Гледах на 5-6 места, навсякъде стари гуми по 30-40лв. А новите са 40лв - недокоснати, с ДОТ от тая година.
Точно защото може да са китайки, ама са нови - ще изкарат 3-4 години. Втора ръка с грайфер 4-5мм ще изкарат 1 година, преди да станат опасни.
В продавалника продават по 20-30лв с дот 2003-2005, няма нищо нито ново, нито свястно. Тоя размер гуми не се търси вече, колите на които се кара вече излизат от употреба. За това и няма много втора ръка.
Предпочитам да сложа нови гуми на колата. Утре ще пиша като имам някакви впечатления.


helikamov
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот helikamov » Сря 06 юли 2016 19:04


Michelin Primacy 3, нови - нямат добро сцепление с горещия асфалт. Същото поведение на автомобила, като с Hanсook от преди 20 години - задейства се ABS-a при скорост 50 м/ч и леко обратен наклон.
4 бр. за 680 лв.
Зимният Michelin беше в пъти по-добър от този.
Не препоръчвам, Michelin Primacy 3.

P.S. Обувам си колцата само с нови гуми.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот $100 » Сря 06 юли 2016 20:34


инжектопляктор написа:Стига ве, човек.

А кой те кара да купуваш от джамбази? Гуми втора ръка продават и обикновени хора и там нещата не са 50лв за 9 годишни гуми, а доста по-добре. Джамбазите искат да купят гуми на безценица и да ги продадат почти колкото нови китайски, т.е. ако се продават за 50лв да вземат 35 чиста печалба. PS: Що не вземеш руски Cordiant, а се натрисаш на китайски?


Потребителски аватар
inspektora
Мнения: 362
Регистриран на: Пон 19 яну 2015 21:22
Автомобил: Honda CR-V
Двигател: i_ctdi N22A2 2008
Местоположение: Варна

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот inspektora » Сря 06 юли 2016 20:46


инжектопляктор написа:Стига ве, човек. Дънлоп 58лв, китайките - 40лв. Джамбазите продават втора ръка с дот 5+ години за по 40лв, които имат останал половината грайфер. Па и дънлоп да бях взел за по 18лв отгоре, пак нямаше да взема втора ръка за 40лв. Размер 155/70/13 са. В продавалника и при джамбазите ги гледах. Реалната им цена втора ръка е по 10-15лв.
Джамбазите ни просто са много алчни вече. Особено по морето лятото като дойдат руснаците, гледат да си избиват печалбата за цялата година.


Не знаех, че руснаците купуват гуми втора употреба :mhihi Клети сиромаси :Mr Green Fun


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот инжектопляктор » Сря 06 юли 2016 23:41


helikamov написа:4 бр. за 680 лв.

Да си купиш 4 гуми за 680лв и да ги сложиш на Golf4, чиято цена в момента е 3х680лв не ми звучи като благоразумие. Не знам с какви джанти я караш колата, но 15-ките Continental са по 100лв.
inspektora написа:Не знаех, че руснаците купуват гуми втора употреба...

На тебе ти се вижда смешно, но наскоро гледах едни руснаци в една морга до Слънчев Бряг как търсеха някаква рядка гума, защото струвала нова много пари.
Направо полудяха хората. Търся газ за запалки - искат ми 5лв за флакон в един магазин. Отивам в една железария, дето я знам като една от най-скъпите и успях да намеря на 2.40лв/флакона при реална цена 1.50лв. Отивам на пазара борсата за зеленчуци, зелето близо 80 стотинки, докато в била-та е с 20 стотинки надолу. Ягодите за 1 ден цената им се вдигна от 4лв на 4.50лв само като чуха на борсата за идващи руснаци. Направо издивяха бе. Ама аз не съм нито руснак, нито американец, нито англичанин да си купувам на десеторна цена. За това си взимам от онлайн магазин със склад вероятно заврян в някое забутано село. Но това не ми пречи. Там поне не са луднали по руснаците.
В моят град нова гума под 60лв не можах да видя никъде и то за малките размери. Излиза ми по-евтино да си ги поръчам с безплатна доставка през интернет. Като търсих зимни за Vento-то пак така. Искаха ми по 120лв за гума, която реалната й цена е 70лв и за толкова я гледам в интернет. Аз да не ям доматите с колците бе!? Земам си масло Манол 15/40 за 7.20лв литъра, 4 литра туба ми идва на 6.50лв/литъра. Наблизо има да продават масло и то наливно на цена 8.60лв/литъра за 15/40. Трябва да съм тъп да си го купя. Защото не само че наливно, ами пак някаква не реномирана марка. И ми го сипват в туба от лимонада.
$100 написа:Гуми втора ръка продават и обикновени хора и там нещата не са 50лв за 9 годишни гуми, а доста по-добре. Джамбазите искат да купят гуми на безценица и да ги продадат почти колкото нови китайски, т.е. ако се продават за 50лв да вземат 35 чиста печалба. PS: Що не вземеш руски Cordiant, а се натрисаш на китайски?

Ами в продавалника и по сайтовете имаше гуми отново с ДОТ отпреди 10 години по 20-30лв. Има един приятел там, който искаше за 10 годишен траял по 20лв/броя. И взех китайски, защото бяха най-евтини в магазина graifer.bg или каквото беше там. Честно си признавам. Тая кола, която имам в момента, без това много пари й налях и единственото което правя е ремонти на минимума и поддръжка, колкото да не е опасна за живота. Смених й гумите, защото отзад грайфера падна под критичното и още като бях в взел, някой вече беше сложил износени гуми отзад. Не мога да карам без грайфер и не мога да си позволя да си купувам втора ръка боклуци, които я изкарат 6 месеца, я не на цена по 20-30лв/броя. Абсурдно е. С доставката ми излиза на цената на китайките, чиято доставка е безплатна.
Ако ми ги покажеш тия гуми 155/70/13 с нов ДОТ до 4 години на цена до 20лв/броя, ще ти бъда благодарен. Ама и да имат грайфер минимум 5мм.
---
Иначе за гуми, карал съм с премиум континенталки това е гумата според мене. Малко ми се видя, че бързо се износиха, но сигурно защото бях ги докарал лятото зимни гуми и за това..
---
Доволен съм от китайките. Държат се нормално като за гуми за парите си, аз без това не съм състезател и нямам високи критерии.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот gugun4u » Сря 13 юли 2016 9:35


инжектопляктор написа:
helikamov написа:4 бр. за 680 лв.

Да си купиш 4 гуми за 680лв и да ги сложиш на Golf4, чиято цена в момента е 3х680лв не ми звучи като благоразумие. Не знам с какви джанти я караш колата, но 15-ките Continental са по 100лв.


Явно е сложил 17 - ки, знам ли. Както и да е. Аз и за 4 - ката като бях и за сегашната от гуми непестя, явно и колегата е така. По може да отложа наложителното пастиране на боята или пране на салона, но стига да не се стигне до някакъв краен случай, нисък клас гуми и спирачки няма да сложа, колкото ще да струва колата. Няма значение на колко години е колата, това са нещата, от които в дадена ситуация да зависи дали ще се треснеш някъде или няма да се треснеш, дори и супер внимателно да караш. За съжаление има достатъчна бройка полузаспали и малоумни по пътя, че в някой ситуации ако ти не ги опазиш от собствената им глупост, и себе си неможеш да опазиш, пък ако ще те да са виновни.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот инжектопляктор » Сря 13 юли 2016 10:07


gugun4u написа:Няма значение на колко години е колата, това са нещата, от които в дадена ситуация да зависи дали ще се треснеш някъде или няма да се треснеш, дори и супер внимателно да караш.

17-ки 215/55/17 - Novex -115лв.
15-ки 185/65/15 - Novex - 70лв
Няма да те убеждавам колко струват по-евтините гуми, но мисля че за GoodYear имаше теми във форума, където имаше оплаквания от бързо износване и не зачитане на гаранция.
Другото, което ще ти кажа - ако имаше 1000лв за гуми без проблем да дадеш, нямаше да караш Golf4/Golf5, а щеше да караш Jaguar. Независимо какви гуми й слагаш и колко я къткаш, независимо от маслото, рано или късно ще кихне и ще ти изпразни портфейла. Повечето хора по принцип карат със стари пилени дискове, търсят спирачни апарати втора ръка, спирачни помпи сменят само по принуда и си купуват гуми втора употреба, така че айде да не се лъжем.
И не на последно място - ПТП по българските пътища не са по вина на технически неизправности, а шофиране след засилена употреба на алкохол(нетрезви) и умишлени/неумишлени грешки на водача.
А ако караш СУПЕР внимателно, няма да ти трябват спортна класа гуми Мишелин по 220лв/броя. Които ги взимат само джигитите(тия с пари), за това после на голф-овете и бмв-тата им се носи лоша слава на цигански и джигитски коли.
Щом китайката може да има индекс за сцепление на мокро B, а пък Мишелин има А, то разликата не е толкова голяма. Спрямо цената, износването. Защото Мишелина след 3 години ще има индекс за сцепление D, ама мене няма да ме боли сърцето и ще съм сменил още 2 чифта китайки. Недайси я гръмнеш Мишелинката по българските пътища. Ако си много принципен и не намериш точно такава, трябва да сменяш 4-те гуми или поне другата, която е на същата ос.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12851
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 13 юли 2016 10:11


Как не те мързи да пишеш толкова дълги и определено не много смислени постове...
инжектопляктор написа:Другото, което ще ти кажа - ако имаше 1000лв за гуми без проблем да дадеш, нямаше да караш Golf4/Golf5, а щеше да караш Jaguar.

:no


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот инжектопляктор » Сря 13 юли 2016 10:50


Zdravko Zankov написа:Как не те мързи да пишеш толкова дълги и определено не много смислени постове...

Това си е факт. Никой няма да кара 20 годишна кочина, освен от чиста фенщина, освен ако няма финанси за поддръжка на по-нова кола. Та, не вярвам че много хора са си купили Голф4, защото ги кефи падащата, разглобяваща се по пътя скоростна кутия, а защото финансите не са достигнали за Голф5.
Мисля, че нещо се оливате. Гуми си купувате топ класа, а ядете ли топ класа, получава ли семейството ви топ класа здравни услуги или наливате просто в парче желязо? През половината време, откакто карам автомобил, съм го правил с гуми втора ръка. Нито зимата, нито лятото не съм имал ПТП по моя вина.
Аз лично си поддържам колата до толкова, колкото да е безопасна и да не ме остави на пътя. Нямам никакво намерение да наливам грешни пари в кочини. Във VW-гена налях над 1500лв и получих к*р накрая. А я взех с идеята да я карам поне 3-4 години. Взимам масло, което "става", филтри които "стават", гуми които "стават". И никакво изхвърляне нагоре.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот gugun4u » Сря 13 юли 2016 10:53


Лично аз съм с GoodYear - еми за около 17- 20К километра и сезон и половина, грайфера към момента е 5-6мм. Да ако имах други финанси да давам за Гудиъри или Контита по 1000-1500 лева, примерно можеше да карам Туарег - факт :) Но няма да съм от хората, които да си купят такава кола и да я обслужват от автоморгите, както правят много хора. И то не да си вземеш стъклоповдигач примерно или броня, където и да се счупи, ще теглиш две майни и толкова. То вече за доста висок клас коли не е проблем да си ги купиш, защото те губят цена доста бързо и са сравнително достъпни, а да можеш да ги поддържаш както трябва. Аз лично, с каквато и кола да карам, първо избирам кола, която не само мога да купя, но мога да и осигуря максимално добра поддръжка и консумативи без да ме разори. Тук за мен въпроса е каквото имаш, да го държиш в максимално добро състояние. А това, че има хора, каращи с 10 - та употреба гуми и 6 - та спирачки за съжаление има, и те са опасни. А като ти изкочи някое хлапе или невменяем разко на пътя без предупреждение, дори с 40 - 50 в града да си, разликата в спирачния път между нисък и висок клас гуми и спирачки ти е минимум метър - два, и то ва най - добрия случай, и то ако е топло и сухо. При мокро и студено некоментираме. За тия 2 метра, като нищо можеш да спреш или като нищо да бутнеш някой - примерно. При извънградско, по - високи скорости, завой, дори няма нужда да се коментира какво става.
Самата кола, гуми и каквото и да е, не е панацея да се разминеш от неприятности, просто помагат. Караш ли като кретен, каквото и да караш все тая.
Преди 2 - 3 седмици, една реши да изпреварва на двулентов път в последния момент - незнам как го реши, навярно момент на невменяемост, че и банкет нямаше къде да се бяга. ABS - а ме би, овисихме се на коланите, разминахме се за малко. Но се разминахме. Неказвам, че ако бях с китайки непременно щях да се ударя или занеса, но определено немога да кажа и, че както се разминахме на косъм, косъма нямаше да се скъса с други консумативи...
Въпрос на личен избор. Но изказвания от сорта на - кола за еди си какви пари, няма смисъл от нови и хубави гуми применро или спирачки са меко казано неумесни.
Още повече, че ако не висок клас консумативи, то поне разликата в цената между ниския и средния клас не е толкова голяма, а често разликата в представянето на пътя е огромна.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19164
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Сря 13 юли 2016 10:59


Има и другата крайност, кола за двеста бона,а гуми сликове.


Потребителски аватар
joritoto
Мнения: 89
Регистриран на: Съб 07 авг 2010 14:37
Автомобил: VW PASSAT 5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: sofia

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот joritoto » Сря 13 юли 2016 11:07


BRIDGESTONE T001 91H 205/55 R16 - купих си ги чисто нови и съм много съм доволен, при една промоция на Диана от 182.93 лв. на
124.39 ЛВ.
Тихи, супер поведение като се нагреят в тази жега. На вода са прекрасни с тези огромни канали.
Препоръчвам. :love.vwclub



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: koki_moki74 и 36 госта