От юли 2021: Колите в София с екостикер

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот samo_pechka » Нед 10 яну 2021 11:58


Има ли някъде в Европа въведено такова "чипиране" на коли? Или ние ще сме "пионерите" :)




cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот cecoa1 » Нед 10 яну 2021 12:05


Vlad777 написа:Още повече в тази система вече има кой е собственика, каква е колата - даже има и по данни от регистрацията каква евро норма е. Остава само да се добави едно поле с реалните данни за емисиите от ГТП.

Няма нужда даже и от поле, просто колите трябва да си отговарят на предвидените норми. Иначе не би трябвало да минава ГТП.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19706
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот Vlad777 » Нед 10 яну 2021 13:12


group® написа:Специално за чиповете, пунктовете няма да имат разходи. .
Как така няма да имат? Нова техника за записване на чипове, обучение на персонал, нов софтуер, нов хардуер, още една система, която трябва да се използва и поддържа, освен вече съществуващите...
Системата/техниката я има - камерите са същите.
Как една камера за видеонаблюдение може да чете чипове? Има ли данни колко от съществуващите хиляди камери имат възможност да четат чипове? Съмнявам се да е голям процента.
Самите чипове са жълти стотинки и даже може да са по-евтини от холограмните стикери, стига да не се правят злоупотреби с поръчката (каквито има и с холограмите).
А при положение, че вече имаме рег. номер, с какво ни помага чипа и какъв е смисъла от него и от поддръжката на допълнителна система от държавата, което със сигурност няма да е евтино - за справка ТОЛЛ системата, която струваше стотици милиони...
Както казах, системата за проследяване с чипове е по-добра и надеждна. Не случайно навсякъде се ползва.
1. Не разбирам с какво е по-добра и защо да е по-надеждна. 2. Не съм чувал в никоя европейска държава да се ползва система с чипове за проследяване на коли. В Лондон системата работи вече над 17 години безпроблемно и е базирана на рег. номер. В Стокхолм от 2007 г. също. В Милано също.
А и дава възможност да имаш един рег. номер за две коли. Друга бира е дали ще го направят.
Това е напълно безсмислено и не се прилага никъде, така че няма как да е довод за поставянето на чип.

Пунктовете за ГТП вече са свързани в централизирана система и изпращат данни при всеки проведен преглед. Т.е. те вече могат да изппращат тази информация, вместо да я пишат на чипове. Системата вече съществува, не иска нито нов софтуер, нито хардуер, нито обучение. Елементарно е да се добави едно поле за измерените емисии, което да се попълва и готово - разход почти никакъв и се въвежда моментално. Всяка кола има рег. номер и по него може да се провери тази информация на мига, както винетката и гражданската отговорност. Отделно всяка камера в България, която има достатъчна резолюция може да се ползва за "контрольор", без никакви нови разходи за хардуер.

Планира се поредното разхищение на пари и единственото обяснение за мен е, че вече се знае кой ще ги прибере.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот samo_pechka » Нед 10 яну 2021 13:37


Vlad777 написа:Планира се поредното разхищение на пари и единственото обяснение за мен е, че вече се знае кой ще ги прибере.

Аз не знам, но предполагам къде ще потънат.
Vlad777 написа:Не съм чувал в никоя европейска държава да се ползва система с чипове за проследяване на коли.

Ненапразно попитах преди малко . Щото и аз не знам за толкова "напредничава" практика.
Ще стане като тол-а . Наливат се едни пари в система , от която реални финансово измерими ползи никакви.
Ще бъде оправдание да се вдигнат още примерно данък МПС.
Т@шак отвсякъде както са я замислили , но ще го усетим ние като последната брънка по веригата.


Потребителски аватар
katmai
Мнения: 315
Регистриран на: Съб 05 юни 2010 19:32
Автомобил: VW Passat B8 Alltrack
Двигател: 2000 BiTDI CUAA
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот katmai » Нед 10 яну 2021 14:06


samo_pechka написа:Пак ще се повторя. Проблемът не е заради стикерите, а заради "ползата" която носят. Какво точно ще се постигне с мярката питам аз? Ще се изчисти ли въздухът в София ? Отговорът е : не . Грешен подход, грешно мислене и точене на пари. Нищо ново под слънцето.

Абсолютно правилно! Колкото глобите от камерите за скорост са намалили катастрофите(и изобщо са похарчени за нещо хубаво), толкова и тия стикери ще доведат до нещо...
Честно казано последно време в столицата въпреки че има барутници си има и доооста нови коли. Цяло постижение ще е ако изобщо ГТП стане "П"...
То е важно и кой колко кара в тая столица, все пак евро 6 не е с нулеви емисии.
Като цяло проблема е сложен, не е лесно да се измисли решение. Докато в една консерва, която тежи 1500 кг се вози само един човек тежащ 1/20, то няма да има решение. За мен решението е смесица между удобен градски транспорт и стимулиране на вело-пешеходието. Маса нород палят колите да идат до магазин на 2 км.


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот Piqndurnik » Нед 10 яну 2021 14:29


Vlad777 написа:
А и дава възможност да имаш един рег. номер за две коли. Друга бира е дали ще го направят.
Това е напълно безсмислено и не се прилага никъде, така че няма как да е довод за поставянето на чип...

В Германия от няколко години има възможност за две коли с един номер. Излиза по-евтино от два номера и малко по-скъпо от една кола. Условието е, да не се карат едновременно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9879
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот group® » Нед 10 яну 2021 14:36


Със сигурност не мога да ти отговоря на всички въпроси Владо, защото нямам идея каква система ще изберат.
Но няма нищо скандално, ако се направи с умствен капацитет.

Не е нужно да се записва нещо във въпросния чип. Той може да е идентификатор, който се въвежда в системата с нужните данни за колата и собственика. Тоест същото, както сега, но с повече възможности.

Относно тези възможности:
Без да съм специалист и със сигурност има хора, които по-добре знаят и биха го обяснят - едно е да разпознава софтуер номера от изображение, друго е да разчита няколко бита от един идентификатор. Със сигурност ще коства много по-малко изчислителен ресурс, което е доста важно.. Разпознаването на номера освен, че коства повече изчисления на софта и изисква повече от харда, но е и по-бъгава история. Това и без да съм про и/или да съм го чел, съм убеден на 100%. Интересно би било, ако някой знае и сподели какъв % номера се разчитат успешно.
(Леко отклонение: споменаваха, че част от супер компютъра ще бъде заделена за трафика ... не знам идеите и плановете)


Мяркал съм някакви такива системи на Сименс и подобни, които са направени по подобен начин. Не съм задълбавал, но е интересно и със сигурност ще разровя, когато имам време.

Къде са реализирани такива системи, не ми се търсин Който иска да провери :biggrin
В Англия или някое конкретно място как е, изобщо не е критерий за нещо! Нито, че системата е добра, нито дали е ефективна, нито нищо.

Съвсем оставям настрана Бг действителността и факта, че чипове в личните документи се слагат от 100г., а хората в Естония забравиха какво е аналогова простотия.
Оставям настрана и възможността да нашият просто няколко цвята стикери и софта да разчита цвят :icon_lol

Офф: Един номер на две коли може да не е довод, но е много яка екстра и не е непозната по света. Дава възможност да имаш различни коли за различните си нужди без отделни разходи - в града с малка електричка, извън - голяма. Намаляваш и замърсяването така.
Но може би е против някои съвременните цели и няма да види бял свят при нас. Просто казах, че е възможно, ако информацията за колата се съдържа не само в номера.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6160
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот VWGT » Нед 10 яну 2021 16:10


Подобни стикери с чипове се ползват за плащане на тол такси по магистралите. Самите чипове са "Жълти стотинки", остналата инфраструктура е скъпа. Когато попаднат в електромагнитно поле започват да обменят информация с четеца. При колите специално трябва да се съобрази скоростта на преминаване и разстоянието м/у чипа и четеца. Обикновено зоната на действие се маркира и тези датчици са поставени на рамки под които се преминава с колата, оборудвани са и с камери, за да може да се осъществява двоен контрол. В София никъде няма подобно оборудване. Още повече че София не е магистрала с няколко входа/изхода, тук реално има хиляди улички, които трябва да се оборудват и следят. Доколкото знам тук сме закупили единствено камери, които софтуерно могат да следят трафика и извършват проверки по ДКН. Но не знам доколко този софтуер се ползва, защото и там не е просто търсене в google. Трябва да има бази данни най-малкото. Такси, обучения, лицензи и тн, и тн.

Относно ГТП, тези чипове трябва по някакъв начин да се пълнят с информация за колата, това предполага най-малкото софтуер и четец във всеки пункт. За обучението на персонала за работа с него не споменавам.

Ако в този стикер няма чип, то е абсолютно безмислен, защото за камерата е много по-лесно да чете ДКН номер, отколкото лепенки по стъклото (което даже е и невъзможно). Та се връщаме на идеята да има една база данни, в която да е описано за кой ДКН какви ерво норми покрива.

Т.е. всичко описано в статията и изречено от този представител на общината е тотален фейкнюз.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот cecoa1 » Нед 10 яну 2021 19:27


Току що даваха по новините, даже некъв измислен стикер показаха, макар още да не са уточнени повечето неща.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот valka » Нед 10 яну 2021 19:41




Тоя Гаргамел...Да знае, че сложат ли ми стикер спрямо годината на колата (която карам на газ), а не според вида гориво (като в Германия)...Лепнат ли ми червен, вместо зелен стикер...Ще си карам колата поне още 20 години. Нека ми направят и данъка 500 лв - бам станаха 30 години. :Mr Green Fun

Ако си мисли, че ще си купя по-нова кола, на която да правя основен ремонт на кашкаваления бензинов двигател TFSI или ще ходя да ми перат DPF филтъра, след което ще роня крокодилски сълзи от сервиз Дунев...Сериозно се е объркал. :a045

Колкото повече глупости измислят за старите коли на газ, толкова повече ме карат да ги карам по-дълго за техен ужас. Моята не само посрещна електромобилите, ами май ще се види и с летящите коли от филма Blade Runner 2049. Поне дотогава (2049) ще гледам, да е в движение. :drive


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот bobocamaro » Нед 10 яну 2021 20:21


А какво ще стане с барутарниците по синя и зелена зона? Тия дето имат стикери за поадресно паркиране в зоните? :Mr Green Fun
Платил си си за "место", дето толкова го и има, но не може да си идеш на него защото пушлявиш. Ако случайно барутника запали и го мръднеш.
Барутарниците идват да паркират по крайните квартали, но тук сме селени и си знаем колите. Една непотрошена няма да се свърти...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6160
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот VWGT » Нед 10 яну 2021 20:55


bobocamaro написа:А какво ще стане с барутарниците по синя и зелена зона?

по новините казаха, че за тях нямало да важи :) както и че зоната нямало да важи постоянно, а само в дните когато горят кюмбетата.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот valka » Нед 10 яну 2021 21:02


Казаха, че в началото няма да важи. :biggrin То няма много логика, коли с 1 и 2 категория да не могат да влизат в центъра. А такива от центъра да могат да си обикалят.

Те и за газовите уредби казваха едни неща и нали се сещате какво сурвакане стана в началото на годината, за едната смяна на талоните.

Последна промяна от valka на Нед 10 яну 2021 21:50, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
biol
Мнения: 433
Регистриран на: Пон 21 юни 2004 21:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот biol » Нед 10 яну 2021 21:06


Тоя гаргамел няма нищо общо- поредната тъпа пионка, която нищо не разбира.
Толкова ги интересува екологията, колкото парите от тол таксите. Театър за балами с коли , който ще платят всичко.
Както казаха по горе София не е магистрала да сложиш рамка или ще затворят всички улици и в центъра да се влиза само от две места. Споко няма не е и това целта, понеже задачата е сложна ще е много скъпа. Това означава че много техника трябва да се монтира, а тя се и чупи. Всичко звучи като много скъп договор с добра фирма. Естествено разходите ще са огромни и ще се плащат всяка година шофьорите ще поемат своя дял. Един въпрос ме тревожи, дедо Стаман от родопското село Въро, който никога не е ходил със своята кола 30г по далече от Смолян , трябва ли да плати чип за влизане в центъра на София. Както казаха по горе Имаш кола имаш пари , ще плащаш. Сега разни технически въпроси като надеждност, безопасност -все пак става въпрос за сериозно облъчване в жилищен район, са досадни подробности. Да спомена най важното, целия проект е със сериозна подкрепа от ДАНС.

А някой да не помисли че общината ще има полза или по чист въздух , не
В демократичните страни такива сериозни промени в законодателството не се ли подлагат на обществено обсъждане или тука ролята на парламента е само да парафира финансовите проекти на шуши


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: От юли 2021: Колите в София с екостикер

Мнениеот valka » Нед 10 яну 2021 21:19


Сигурно пак са гледали от някой от ЕС. Нали само дрънкат как било в Австрия, как било в Германия. Нали в Германия има подобни стикери. Ама разликата е, че там доста по-голям % хора могат да си купят нова кола. Нали само блеят за Щатите. Що не вземат пример от тях, как можеш да си регистрираш забранен за внос автомобил, след като стане на повече от 25 години. :Mr Green Fun



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта