Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 13:27


То във форума даже цяла тема има ;)

viewtopic.php?f=59&t=396260




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1360
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот fur1ous » Пет 28 юли 2023 13:30


Принципно на читавите автомивки, дори тези на самообслужване препарата е с висока температура, а не с ледена вода, трудно ще изкриви диск дори да е топъл.


petar_a
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот petar_a » Пет 28 юли 2023 13:43


petar_a написа:При некачествено темперован диск или въобще нетемперован диск има значителни остатъчни вътрешни напрежения! Достатъчно е само да го нагрееш и да изстине, повторено многократно, деформациите се увеличават.Признавай и да свършваме !?


Не разбираш какво четеш или не четеш кво пиша ?
Не се заяждам, имаш и компетентни мнения, намали бройката, за да се вдигне качеството !


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Ивайло Димов » Пет 28 юли 2023 14:48


Петре имаш доста пропуски във физика за прогимназия .Чакам да обясниш с факти ,не празнословия ,че и си ербап на бас да се ловиш.Аз пък съм заядливец особено когато се пишат сказки и басни без никакви факти и доказателства и ми се обяснява ,че тря се извинявам за аргументирано мнение ;).Аз съм човек ,който се съмнява в почти всичко и винаги търся инфо от различни и независими източници ,за да си съпоставя различните мнения .Старая се се да съм обективен и самокритичен и кога съм сгрешил си признавам и поемам отговорност за думите си.

Кви автомивки кви 5 лева ,в градски условия не мое загрееш дискове до степен при която да се деформират .Изобщо цялата демагогия е тотална , плискащи локви ,автомивки ....чудеса и прочие фантасмагории за наивници.
Много информация изчетох по темата ,и нокой никъде не обяснява с аргументи как се случва ,къде е корена на проблема.
Тва е като "графита" във филтрите на АГУ ,и се разнасят легенди от уста на уста .А то си е обикновен меден сулфид -съединение на сяра и мед ....в пропан-бутана има сяра ,а тръбите са медни .От както съм с термопластични сменях 3 пъти филтри на ГИ и тая мизерия липсва.


telefunken
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 26 юни 2022 20:15
Автомобил: VW T- Roc Style DSG
Двигател: 1500 TSI OPF 2023

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот telefunken » Пет 28 юли 2023 15:07


Чугун, автомивки, локви... какво общо имат със спирачните дискове и изкривяването им? И как сваляте проклетите накладки от апаратите по време на движение, за да намокрите дисковете???


Tedko
Мнения: 114
Регистриран на: Чет 30 ное 2017 17:32
Автомобил: VW Jetta 6
Двигател: CAYC 2011

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Tedko » Пет 28 юли 2023 15:17


Как ги кривите тези дискове от влизане в локви, не знам. То ако се кривяха така, кола нямаше да има с прави дискове.
Само един пример - През проходи не сте ли минавали в мокро време и локви? Дисковете са добре загряти, особено при по-динамично каране. И се мокрят периодично обилно. Не съм чул за изкривен диск. Нито на мен ми се е случвало на различни коли, различни дискове или накладки. Никога не съм се съобразявал колко са "прегряти" дисковете и че имало локва на пътя и да правя пируети да я избегна. За автомивка да не говорим.

То вече се писа по-горе, но и аз да кажа 2-3 неща. Проблемите идват основно от неправилен монтаж, износени детайли.
Винаги почиствайте главината до блясък и всички улеи и повърхности, по които лягат накладките, поставяйте медна или алуминиева вискотемпературна смазка по тези улеи и повърхности.

Щифтовте-водачи - при следи износване, корозия, сменете ги. Смазка и на тях, която идва в комплекта. Стягайте ги винаги с динамометричен ключ, 30-34-35Nm доколкото си спомням на повечето VW.
Често съм виждал пренатегнати водачи, резбата смазана, но визуално всичко изглежда наред. Водачите поддават при натоварване, появяват се хлабини и съответно вибрации при по-интензивно спиране и неравномерно износване на диска.

И после дисковете били криви...


PS. Който иска да е всичко по книга, след почистване на главината, дискът се поставя пробно, стягат се болтовете. Спирачният апарат не се поставя. С часовник-микрометър, закрепен стационарно за шенкела, се измерва аксиалното биене на диска. Допустимият максимум при завъртане на диска, който съм срещал е 0.6mm. Ако е повече - дискът не се монтира, търси се и се отстранява причината. А тя съвсем може да не е в диска.
Да сте видяли това някой да го прави?


telefunken
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 26 юни 2022 20:15
Автомобил: VW T- Roc Style DSG
Двигател: 1500 TSI OPF 2023

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот telefunken » Пет 28 юли 2023 16:33


Браво, колега! Точно и ясно. А за останалите - от чугун се правят спирачните накладки на влаковете и блоковете на някои двигатели от миналия век. Спирачните дискове са стоманени.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7676
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот goppa » Пет 28 юли 2023 18:44


Спирачните дискове са от чугун а не от стомана. А тресенетопри спиране въобще не значи крив диск. Проблемът може да е в апарата. Непочистени и не смазани водачи, например.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6107
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 28 юли 2023 19:37


Искате ли още по-сложно да Ви го направя :)
Дискове АТЕ като загреят тресат, като изстинат са в норми.
Слагаш ги на колата спираш 5 пъти и почват да тресат. Оставяш да изстинат и спира тресенето. Връщаме ги за рекламация и предварително ни подготвят, че ще ги премерят на стенд и ще са в норми и ще ни откажат рекламацията, така и става :) Главините премерени с часовник без дискове , въртяно дискове на 90 градуса 5-6 пъти, с грес , без грес , дисковете студени са 0.02мм отклонение, няколко пъти 100-0 сваляме бързо джантата и мерим 1.6мм :)


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11926
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 29 юли 2023 20:23


На мен това ми се случи на предишната кола обаче дисковете бяха на 60 хил км вече с трети комплект накладки. При спускане на петрохан долу в ниското почва да се усеща вибрация, прибера ли се в града всичко е точно. Пасата беше без абс с 280 мм дискове и накладки АТЕ, като карах доста агресивно тогава защото сменявах накладки на 20-25 хил км. За сравнение, сегашната кола е автоматик с абс и карам с едни накладки по 60 хил км, а не съм си променил много стила на шофиране през Петрохан


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7676
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот goppa » Съб 29 юли 2023 20:41


DoH_KuXoT написа:, дисковете студени са 0.02мм отклонение, няколко пъти 100-0 сваляме бързо джантата и мерим 1.6мм :)

Това си е екстремно, нали? Говорим за дискове за серийна кола не за състезателна.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6107
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот DoH_KuXoT » Съб 29 юли 2023 22:17


Ауди а4 с чисто нови дискове на 300км ги сменихме с Textar , че не се търпеше


petar_a
Мнения: 259
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 10:45
Автомобил: VW BORA 2.0 115
Двигател: AQY 1999
Местоположение: Montana

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот petar_a » Пон 31 юли 2023 12:46


DoH_KuXoT написа:Искате ли още по-сложно да Ви го направя :)
Дискове АТЕ като загреят тресат, като изстинат са в норми.
Слагаш ги на колата спираш 5 пъти и почват да тресат. Оставяш да изстинат и спира тресенето. Връщаме ги за рекламация и предварително ни подготвят, че ще ги премерят на стенд и ще са в норми и ще ни откажат рекламацията, така и става :) Главините премерени с часовник без дискове , въртяно дискове на 90 градуса 5-6 пъти, с грес , без грес , дисковете студени са 0.02мм отклонение, няколко пъти 100-0 сваляме бързо джантата и мерим 1.6мм :)


Това, за което говорите с Одаджииски е типично поведение на нетемперован, или недотемперован диск. Студен е "заключил" вътрешни напрежения, които се проявяват при висока температура. Когато се охлади възстановява геометрията с която е бил обработен в завода, приблизително, след многократно повтаряне на цикъл студено-топло-студено геометрията постепенно ще се променя- най- много когато диска се поизноси. Колкото по-тънък диск- толкова по-бързо се нагрява и изстива.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19713
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Vlad777 » Пон 31 юли 2023 14:11


Ивайло Димов написа:при ежедневен автомобил няма как да нагрееш до такава степен диска ,та да се изкриви
Това е абсолютна глупост. Спускането на всеки един проход може да нагрее дисковете напълно достатъчно, че като цъкнеш в локвата в ниското да ги изкривиш.
:h020

ТЕМАТА НЕ Е ЧАТ - ДА СЛУЖИ КАТО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ, защото от тук надолу започват официалните предупреждения и хора, които са посали повече от 1-2 мнения, които са НАПЪЛНО достатъчни да се обосноват - ще почиват принудително!


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1937
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Избор спирачни дискове препоръчайте марка?

Мнениеот Danny boy » Вто 01 авг 2023 6:29


Препоръчвам марка TRW!



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта