Някой ми заля колата с киселина :(

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stefan
R.I.P Madcap
Мнения: 18394
Регистриран на: Пет 16 сеп 2005 8:50
Автомобил: VW mk1 Cabrio VW mk2 Black Betty
Двигател:
Местоположение: Чепеларе/Пампорово

Мнениеот Stefan » Чет 18 сеп 2008 8:33


Баси гадната работа :? Тоя ако го разбереш кой е, заслужава да му запалиш къщата без да ти мигне окото :evil:




Потребителски аватар
Fen
Мнения: 295
Регистриран на: Пон 29 май 2006 19:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Fen » Чет 18 сеп 2008 8:56


Малеее какви гадни хора има, направо не е истина .... :twisted: :twisted: Незнам какво толкова лошо трябва да е направил някой, за да получи одраскване с ключ или заливане с киселина ... Баси комплексарите :? Сори колега за случката.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Vizor » Чет 18 сеп 2008 9:00


Киселина + вода не беше ли = на основа, доста по-силна от самата киселина ?! И аз знам, че НИКОГА не трябва да се мие с вода, а това със сигурност не е било киселина. Ако беше терминатор (дето го продават за по 5-6лв) щеше вече да е минало през капака ;)


Потребителски аватар
yossarian
Мнения: 526
Регистриран на: Вто 29 юни 2004 10:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ...

Мнениеот yossarian » Чет 18 сеп 2008 10:26


Vizor написа:Киселина + вода не беше ли = на основа, доста по-силна от самата киселина ?!
;)


Kиселина + вода = разредена киселина

Vizor написа:И аз знам, че НИКОГА не трябва да се мие с вода ;)


А с кисело мляко ли?
Киселина се мие точно с вода! Обилно!

Киселина реагира много слабо с гума и пластмаса, основа също.
По-безобидния вариант е основа - сваля боята, но не кородира метала. Plumber трябва да третира повредената повърхност по скоро за да не тръгне ръжда.


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Vizor » Чет 18 сеп 2008 10:33


Аа.. сигурен ли си :)
а как се смесват знаеш ли ? за по тежки към по леки чувал ли си ? ;) знаеш ли каква топлина се отделя в случая ?
иначе за киселината по-горе явно съм объркал.. от одавна не ми е минавала химия през главата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Потребителски аватар
yossarian
Мнения: 526
Регистриран на: Вто 29 юни 2004 10:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ...

Мнениеот yossarian » Чет 18 сеп 2008 10:49


Vizor написа:Аа.. сигурен ли си :)
а как се смесват знаеш ли ? за по тежки към по леки чувал ли си ? ;) знаеш ли каква топлина се отделя в случая ?
иначе за киселината по-горе явно съм объркал.. от одавна не ми е минавала химия през главата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Дали съм чувал, дали знам, дали съм сигурен... И колко топлина се отделя, 1, 2 или 3 метра или kJ/mol.

Професионален опит 23 години, хм де да знам стига ли или не :Mr Green Fun

Правилото за наливане на киселина във вода има смисъл само за случая сярна киселина и то в широк съд. Причината - плътността на водата е по малка и остава на повърхността, ракцията на хидратиране е екзотермична и може, подчератвам може, а не е задължително, да се получи локално прегряване и изпръскване. Ако се бърка или се налива в съд с тясно гърло няма проблем.
Плътностите на солна или азотна киселина са близки и това горното неможе да се случи.

Plumber, щом казваш че и по маската има пръски провери и най-добре измий обилно и радиатора, че алуминия хич не обича ни киселина, ни основа.


Потребителски аватар
R@do
Батето
Мнения: 5449
Регистриран на: Пон 17 яну 2005 10:47
Автомобил: Audi 80
Двигател: ABK 1993
Местоположение: В планината

Мнениеот R@do » Чет 18 сеп 2008 12:46


разбиира се, че с вода се мие.


Потребителски аватар
valeto 150hp
Мнения: 316
Регистриран на: Пон 16 окт 2006 7:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Любимец
Контакти:

Мнениеот valeto 150hp » Чет 18 сеп 2008 16:55


Много селска постъпка ми се струва от страна на извършителя.


Потребителски аватар
Plumber
Мнения: 1426
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 20:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна / The Hague

Мнениеот Plumber » Чет 18 сеп 2008 17:16


Значи последствията са паднал лак там където е залята.По пластмасите стои като канаколит върху пласмаса.нали се сещате как изглежда.Шкури се от пластмасата.По капака тръкна ли пада боята.На стъклото има засъхнало.Стои едно такова бяло като пяна от веро.Не съм спирал пред никого.Спирам си под прозореца.Живея в къща.


Потребителски аватар
Tougi
Мнения: 281
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 23:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Tougi » Чет 18 сеп 2008 20:23


skotis написа:Киселина никога не се мие с вода, но в твоя случай е било все тая, а и то в първия момент, това идва на акъл...боята вече е била заминала...за другото зависи от гумените уплътнения и пластмасите, не им знам състава, но може и нищо да им няма на тях. Тъпо, че има такива мизерници :(

Ако попадне на кожата киселина никога не се мийте с вода, а посипете със сода бикарбонат, защото киселината с вода образува съединение с висока температура и изгарянията са още по-големи...

Има и още един момент, когато злонамерниците използват не киселина, а основа (пример - сода каустик (натриева основа) ). Някои основи са безобидни, като содата бикарбонат, но други са силно реактивни съединения, като натриевата (NaOH) и калиевата (КОH) основи.

Затова перфектният и най-лесен за приготвяне разтвор за миене на киселина/основа (понеже не може да се разбере в първия момент какво е) е смес от сода бикарбонат, оцет и вода.

Това ви го казвам за обща култура, ако ви се наложи (дано да не се).


Колега, недей така. Даваш съвети, които са опасни. Кое е това съединение на вода и киселина? Изобщо, какво е "съединение"?

За домашно: реакция по неутрализиране на оцетна киселина (CH3COOH) със сода бикарбонат (NaHCO3) и пресмятане на РН на разтвора при смесване на равни части от молни разтвори.


Потребителски аватар
yossarian
Мнения: 526
Регистриран на: Вто 29 юни 2004 10:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ...

Мнениеот yossarian » Чет 18 сеп 2008 20:48


Plumber написа:...По пластмасите стои като канаколит върху пласмаса...


Както го описваш, не е киселина или основа. При всички случаи трябва да идеш на тенекеджия/бояджия за да спреш овреме понататъшна корозия.

Съжелявам, простотията е голяма.


Потребителски аватар
pe_aps
Мнения: 314
Регистриран на: Пон 21 апр 2008 0:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кн-Сф

Мнениеот pe_aps » Чет 18 сеп 2008 22:30


учудващо е хората в тая малка страна с какви неща се занимават,да земеш кисилина да сложиш по колата на някой другиго,ебааа..
колко зле тряа да живее тоя човек за да направи такова безмислено и хейтърско деяние..колко зле са някои хора не е истина направо..


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Пет 19 сеп 2008 11:00


ох боже.. направихте човека разноглед...
ще смесва Оцет със сода бикарбонат..
та това и децата от детската градина го знаят, че е смес м/у киселина и основа... която в крайна сметка се получава вода и соли.. и се отделя газ.. в случая въглероден двуокис /или окис.. знам ли кво беше/ и се "газира"..
в крайна сметка ще чистиш колата или с вода /идеалният случай/ или с киселинен разтвор .. или с основа...

мие се с ВОДА.. много .. обилно.. миеш... миеш миеш.. бършеш .. миеш миеш... пак миеш пак бършеш.. и така..

иначе ако сте тарикати .. отивате до /не знам къде/ купувате лакмус.. лепкате го .. гледате къв цвят.. демек основа ли е киселина ли е що ли..
след което вземате съответните мерки за поливане....
даже за по-сигурно.. може и един бърз хим анализ да драснете.. та да забъркате подходящата смес...


ВОДАААААААА
и после тенекеджия..


Потребителски аватар
princo
Мнения: 1545
Регистриран на: Сря 14 ное 2007 1:13
Автомобил: Audi A4 Avant
Двигател: 1.8T Quattro 1997
Местоположение: DE Франкфурт ,BG Смолян

Мнениеот princo » Пет 19 сеп 2008 11:05


valeto 150hp написа:Много селска постъпка ми се струва от страна на извършителя.
:да:


Потребителски аватар
Plumber
Мнения: 1426
Регистриран на: Пет 29 сеп 2006 20:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна / The Hague

Мнениеот Plumber » Пет 19 сеп 2008 18:52


wili98 написа:ох боже.. направихте човека разноглед...
ще смесва Оцет със сода бикарбонат..
та това и децата от детската градина го знаят, че е смес м/у киселина и основа... която в крайна сметка се получава вода и соли.. и се отделя газ.. в случая въглероден двуокис /или окис.. знам ли кво беше/ и се "газира"..
в крайна сметка ще чистиш колата или с вода /идеалният случай/ или с киселинен разтвор .. или с основа...

мие се с ВОДА.. много .. обилно.. миеш... миеш миеш.. бършеш .. миеш миеш... пак миеш пак бършеш.. и така..

иначе ако сте тарикати .. отивате до /не знам къде/ купувате лакмус.. лепкате го .. гледате къв цвят.. демек основа ли е киселина ли е що ли..
след което вземате съответните мерки за поливане....
даже за по-сигурно.. може и един бърз хим анализ да драснете.. та да забъркате подходящата смес...


ВОДАААААААА
и после тенекеджия..



:lol: :lol: :lol:

Тенекеджията е 100% сигурен вече.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта