Даване на кола за ползване - пълномощно?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
evgenyh
Мнения: 1405
Регистриран на: Пет 25 мар 2005 19:47
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: BSE 2005
Местоположение: София

Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот evgenyh » Пет 29 окт 2010 9:15


Здравейте колеги,
става въпрос за следното - имам едно старо пежо дето вече мислех да го пенсионирам, но един роднина изяви желание да я вземе и да я покара в провинцията докато издъхне. Интересува ме трябва ли да му пиша пъномощно за това или може и без такова :?:
Иначе човека е свестен и не се притеснявам, че ще ме забърка в нещо, но принципно как стоят нещата в тоя случай :?:




Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот yoan4o » Пет 29 окт 2010 9:24


Вържи попа да е мирно селото.
Прикачени файлове
pulnomoshtno_MPS.doc
(26.5 KиБ) Свален 179 пъти


Потребителски аватар
Plehi
Мнения: 838
Регистриран на: Нед 20 май 2007 21:07
Автомобил: Passat B8 T4 Touareg W140
Двигател:
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот Plehi » Пет 05 ное 2010 19:31


20-25 лв ще ти излезе


Потребителски аватар
rokera
Мнения: 278
Регистриран на: Вто 28 окт 2008 14:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот rokera » Съб 06 ное 2010 19:32


Сори за намесата, но и аз имам въпрос от подобно естество. Да речем че съм дал кола на познат с такова пълномощно ест. заверено. Ако тоя френт да речем излезне несериозен и не плаща пътния данък ще ме гонят ли мен след време да го плащам или пълномощното ме освобождава от това бреме.


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот Един » Съб 06 ное 2010 19:39


Ти го плащаш много ясно.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот bobocamaro » Съб 06 ное 2010 19:54


rokera написа: Ако тоя френт да речем излезне несериозен и не плаща пътния данък ще ме гонят ли мен след време да го плащам или пълномощното ме освобождава от това бреме.

Колега, всичко зависи от това как ще сключите пълномощното.Може да го формулирате такси и данъци съпътстващи автомобила да се поемат от ползвателя.Текста звучи примерно:таксите да се заплащат мое име(упълномощител) и за негова(упълномощен) сметка.По този начин ти му вменяваш тези задължения, ако естествено е съгласен да ги внася.Каквото и да сътворите, по Закона за местни данъци и такси винаги издирвания е собственика....уточненията после :Mr Green Fun В крайна сметка, сключете го за година-ако е човек, ще плаща.Ако не е, късайте и чао.


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот Един » Съб 06 ное 2010 20:14


Мисля че пълномощното си е пълномощно, а не договор за наем. Т.е. може да му позволиш да ти плаща данъка, но ако не го плаща не значи, че му отпада правото да я ползва. Така или иначе дори той да плати данъка ще го плати на твое име. Малко не виждам какъв смисъл има - освен ако не е с идеята да се спести прехвърляне. Би трябвало да сложиш срок на пълномощното или поне да е споменато, че няма право да упълномощава трети лица. Иначе колите потъват през няколко човека и после данъка ти виси, а не можеш да издириш в кого е колата.


Потребителски аватар
evgenyh
Мнения: 1405
Регистриран на: Пет 25 мар 2005 19:47
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: BSE 2005
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот evgenyh » Нед 07 ное 2010 16:32


Аз колата я дадох вече на човека, пълномощното ми седи тука, трябва да ида да го заверя. Знае ли някой колко пари струва това? Колега по-горе е написал 20, 25лв. :?:


Потребителски аватар
RANOPILE
Мнения: 239
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 14:45
Автомобил: VW Polo 2F
Двигател: AAU 1994
Местоположение: София, жк Лагера

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот RANOPILE » Нед 07 ное 2010 16:51


Колеги и аз имам подобен въпрос. Един приятел си купи кола и се налага да я запише на мое име понеже има кредити и веднага ще я запорира съдия изпълнител ако е на негово име. Данъка е ясно че ще е на мое име и ще трябва да я регистрирам на мое име в общината. Нужно ли е да пишем някакъв договор(пълномощно)? Примерно ако има някакви нарушения заснети предполагам, че ако няма такова той трябва доброволно да заяви че е негова вината пред КАТ.


Потребителски аватар
lavidaloca
Мнения: 335
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 18:16
Автомобил: Seat Leon 1.9 tdi PD 1P
Двигател:
Местоположение: Elena/Sofia/Bulgaria

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот lavidaloca » Нед 07 ное 2010 18:41


RANOPILE написа:Колеги и аз имам подобен въпрос. Един приятел си купи кола и се налага да я запише на мое име понеже има кредити и веднага ще я запорира съдия изпълнител ако е на негово име. Данъка е ясно че ще е на мое име и ще трябва да я регистрирам на мое име в общината. Нужно ли е да пишем някакъв договор(пълномощно)? Примерно ако има някакви нарушения заснети предполагам, че ако няма такова той трябва доброволно да заяви че е негова вината пред КАТ.

Правите пълномощно като посочената бланка и дерзаете. Що се отнася до административните наказания при засичане с камера, теб ще търсят като собственик, но там на място се попълва декларация и на практика всеки правоимащ може да понесе последиците.


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот Един » Нед 07 ное 2010 19:09


RANOPILE написа:Колеги и аз имам подобен въпрос. Един приятел си купи кола и се налага да я запише на мое име понеже има кредити и веднага ще я запорира съдия изпълнител ако е на негово име. Данъка е ясно че ще е на мое име и ще трябва да я регистрирам на мое име в общината. Нужно ли е да пишем някакъв договор(пълномощно)? Примерно ако има някакви нарушения заснети предполагам, че ако няма такова той трябва доброволно да заяви че е негова вината пред КАТ.

Щом не ти е близък роднина трябва пълномощно за да я ползва. За да не те прекара с данъци най-сигурно е да сложиш срок на пълномощното примерно 3-5 години. Като изтече ще направиш ново, а и може да се е оправил с дълговете си дотогава. Ако е решил да ти прави проблеми просто няма да подновяваш пълномощното и в един момент колата ще се озове при теб.


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот yoan4o » Пон 08 ное 2010 9:18


evgenyh написа:Аз колата я дадох вече на човека, пълномощното ми седи тука, трябва да ида да го заверя. Знае ли някой колко пари струва това? Колега по-горе е написал 20, 25лв. :?:


Заверката на самото пълномощно е 6лв. ако е написано предварително!
Ако в него има текст - "да продава..." се заверяват и две декларации, от твое име, които също са по 6лв.
Общо стават 18лв. :да:


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот VWGT » Вто 09 ное 2010 13:24


юридически погледнато как стои въпросът с ГО на такава кола, дадена на познат без документи ?
по смисъла на застраховането отговорност от желязо не може да се носи, съответно това, че се застрахова холата е само мит, и реално отговорността се поема от собственика й. Та ако се случи нещо с тази кола, извършителя се укрие, а потърпевшия се задейства съд-дело и тн, собственика само с пълномощно може ли да се освободи от отговорност ?


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот yoan4o » Вто 09 ное 2010 13:35


VWGT написа:


Точно така, но за съжаление малко хора вземат под предвид този факт!
Аз самия съм претърпявал ПТП с автомобил, който по онова време се водеше на баща ми. Естествено нямах пълномощно, но по закон имам право да управлявам автомобила без такова.
В последствие имаше дело и въпреки законовото ми право и баща ми беше призован като ответник, като собственик на автомобила. Естествено съдът не уважи това и сне отговорността от него, но ако не бяхме роднини...... death


Потребителски аватар
Един
Мнения: 791
Регистриран на: Пон 02 мар 2009 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ВТ

Re: Даване на кола за ползване - пълномощно?

Мнениеот Един » Вто 09 ное 2010 19:52


За ГО има графа ползвател и отделно може да се опише някакъв списък с ползватели. Ако ще я даваш за каране с пълномощно е добре да се обадиш и на застрахователя, но все пак зависи от компанията. Например преди време в Алианц ми бяха казали, че ГО важи и колата може да е карана от всеки с 2 уточнения: да има книжка и да не е пил. Ако са спазени, те нямат претенции собственик ли е или какъв - просто застраховат колата. Други ЗК се изхитряват да пишат в условята си, че ГО важи само за собственика и роднини по права линия. Съответно затова са и с някакви левове по-евтини, но народа много не гледа.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: krisch96 и 75 госта