Смяна масло - на километри или на година?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
gosho82
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 17:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ст. Загора

Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот gosho82 » Нед 10 апр 2011 18:16


Здравейте колеги. Нов съм в този форум, от 1 г. карам и Фолксваген. Никога преди това не съм имал кола и избощо не разбирам от коли. Искам да попитам нещо за маслото. Смениха ми го преди година и половина и в сервиза ми казаха, че следващата смяна трябва да е след 10 000 км. Обаче онзи ден едни разбирачи колеги ми казаха че маслото трябвало да се сменя ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на една година без значение от изминатите километри. Сега на кого да вярвам повече - на тия от сервиза които ми казаха че масло се сменя на изминати километри (10 000) или на разбирачите колеги според които масло се сменя всяка година независимо дали са достигнати километрите. Аз с моето каране 10 000 км ще ги направя за две години. Да чакам ли 10 000 км. и да сменям маслото на година. Какво е вашето мнение.
Става въпрос за обикновено масло, не за някакво супер скъпо. Колата е бензин Поло 1.4.




Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот vasstop » Нед 10 апр 2011 18:40


Има две правила при смяната на масло:
1. След предписаните от производителя на маслото изминати километри с автомобила.
2. 12 месеца след последната смяна на масло, независимо от изминатите километри.

Смяната се извършва при едно от тези събития тогава, когато първо достигне периода на едно от двете.
Така че правилно са ти казали.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот ivo_555 » Нед 10 апр 2011 18:47


Абе и аз съм така, километрите за 1 година не мога да ги мина, ама и маслото си го сменям на година и половина, че последния път и на 2.5 г., и нищо не стана, ама все пак моята кола е 1000 лева дето се вика. Пък и щом не слагаш скъпо масло, по добре си го смени!


gosho82
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 17:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ст. Загора

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот gosho82 » Нед 10 апр 2011 18:49


Там е въпроса, че производителите на масла винаги указват срока за смяна на маслото на изминати километри, а не на години. Чета сега тука етикета на маслото което последно са ми сложили и си пише 10 000 км. Никъде не се говори за една година... От къде е дошло това, че масло се сменя на 1 година не знам.


bnick
Мнения: 1549
Регистриран на: Съб 15 май 2010 16:27
Автомобил: Passat B8
Двигател: ACDF 2019
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот bnick » Нед 10 апр 2011 19:38


От книжката на колата по предписание на производителя mhihi и то е както го е казал vasstop.

П.П. И вземи смени сервиза... mhihi


Потребителски аватар
ozyrus
Мнения: 227
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 22:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот ozyrus » Съб 16 апр 2011 21:27


gosho82 написа:От къде е дошло това, че масло се сменя на 1 година не знам.
Дошло е от там,че от седенето в картера се окислява и се губят качествата,а и не само.


okem
Мнения: 62
Регистриран на: Пон 15 юни 2009 19:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот okem » Съб 16 апр 2011 21:43


vasstop написа:Има две правила при смяната на масло:
1. След предписаните от производителя на маслото изминати километри с автомобила.
2. 12 месеца след последната смяна на масло, независимо от изминатите километри.

Смяната се извършва при едно от тези събития тогава, когато първо достигне периода на едно от двете.
Така че правилно са ти казали.

Подкрепям напълно мнението на Васко така пише по дебелите тефтери :да:


Потребителски аватар
bbboiko2004
Мнения: 4194
Регистриран на: Пон 20 фев 2006 21:19
Автомобил: VW Polo 2f
Двигател: 3f - 1993

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот bbboiko2004 » Вто 19 апр 2011 12:15


На моята тойота беше 15000 или 2 години. Колега с какъв модел си ?


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот parno » Вто 19 апр 2011 12:22


което дойде първо :lock:


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот muns61 » Вто 19 апр 2011 13:22


Каквото препоръчва производителят на маслото!
По времето на соца автокомбинатите имаха лаборанти и маслото се сменяше след анализ. Нови коли и камиони изкарваха доста повече от предписания пробег.


Потребителски аватар
OZZY_
Мнения: 89
Регистриран на: Пет 01 яну 2010 20:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот OZZY_ » Пет 22 апр 2011 0:00


Аз превиших и срока от една година и предписаните 10000 километра. Сега резултата е много приятен :roll: тече от всички гарнитури, тракат клапани и като загрее гуми мощност :) След преминаване на 10-те хиляди или времето от една година, маслото си променя вискозитета, т.е. става по рядко (тънко) и губи свойството си да смазва. Убедих се, че особенно при старите автомобили в повечето случай тези 10 000 километра или срокът от една година са допустимите периоди за смяна на масло


Потребителски аватар
rainheart
Мнения: 627
Регистриран на: Нед 09 мар 2008 0:08
Автомобил: MK3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот rainheart » Сря 18 май 2011 8:22


muns61 написа:Каквото препоръчва производителят на маслото!
По времето на соца автокомбинатите имаха лаборанти и маслото се сменяше след анализ. Нови коли и камиони изкарваха доста повече от предписания пробег.

Сменяйте си маслата, както vasstop ви е писал, че до нас има едно сервизче, което вече се занимава само с основни ремонти на блокирали кошери на подлъгани от рекламите собственици... и имат доста клиенти. Аз сипвам на голфа полусинтетика от Политрон и според тях ще карам минимум 30000 км, ама на 10к вече няма нищо общо между това в тубата и в картера :012:


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот muns61 » Сря 18 май 2011 8:34


Ми щом си установил, че Политрон лъжат за пробега, трябва да си луд да го сипеш пак! Щом лъжат за това, колко е вярно останалото от рекламата?
Ако обявеният пробег е на дълъг път, маслото има остатъчен живот. Ако е предимно градско, свършва по - бързо. Също има значение дали тези километри са минати на 5000 или на 3000 оборота, дали маслото е било с 120 или 100 градуса.


Потребителски аватар
rainheart
Мнения: 627
Регистриран на: Нед 09 мар 2008 0:08
Автомобил: MK3
Двигател: 1.6 ABU
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот rainheart » Сря 18 май 2011 8:51


Пробвал съм доста масла и за 10к от Политрон, без лабораторни анализи в ткзс-то съм най-доволен. Иначе служебния автопарк го подържаме с Кастрол като компромис между цена и качество, като една от колите хвърчи само между София и Стара Загора и пак изкарва същата гняз при смяна, така че не смятам, че магистралата ти щади много маслото.
Друг е момента, какво пише на етикета и какво има в тубата... все пак сме в България :banghead:


bnick
Мнения: 1549
Регистриран на: Съб 15 май 2010 16:27
Автомобил: Passat B8
Двигател: ACDF 2019
Местоположение: София

Re: Смяна масло - на километри или на година?

Мнениеот bnick » Сря 18 май 2011 17:06


rainheart написа:Пробвал съм доста масла и за 10к от Политрон, без лабораторни анализи в ткзс-то съм най-доволен. Иначе служебния автопарк го подържаме с Кастрол като компромис между цена и качество, като една от колите хвърчи само между София и Стара Загора и пак изкарва същата гняз при смяна, така че не смятам, че магистралата ти щади много маслото.
Друг е момента, какво пише на етикета и какво има в тубата... все пак сме в България :banghead:


Какво означава гняз. Особено при дизелите маслото трябва да е черно, това означава че си върши работата. mhihi



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tyl и 62 госта