Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Пет 24 Окт 2014 17:23

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Изображение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
POST Заглавие: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Съб 10 Мар 2012 20:57 

Местожителство: София
Колеги, моля да ми обясните как се кара на различните положения на лоста на автоматичната скоростна кутия. Положенията са P, R, N, D, 1, 2 и 3.
Аз съм карал до сега само на R и на D, т. е. назад и напред. Не ми е ясно как се ползват 1, 2, и 3.
Позволява ли се превключване докато колата се движи, защото са ми казали, че всички превключвания се правят при спряла кола и натисната спирачка.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Съб 10 Мар 2012 21:11 
Доктора
Доктора
Аватар

Местожителство: Търговище
Автомобил: VW Passat B5 2000
Двигател: AHU
P - "паркинг". При това положение от скоростната кутия се блокират движещите колела.
R - reverse, т.е. заден ход;
N - neutral, или почти еквивалента на "нулева" скорост при ръчните скоростни кутии;
D - drive, движение напред. Скоростната кутия сама си избира и превключва скоростите според условията (скорост, колко е натиснат педала на "газта", и т.н.). При това положение са достъпни всички предавки.
1, 2, 3 - при тези положения скоростната кутия не превключва на по-висока предавка от означената. Използват се за по-специфични условия - сняг, пясък, кал.

Превключване между D и "цифрите" мисля се допуска по време на движение, евентуално и между D и N; продължително движение на N не е желателно. Това за спряло МПС и натисната спирачка се отнася за R и P. Също мисля не може да се освободи от P ако не е натисната спирачката.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Съб 10 Мар 2012 22:52 

Местожителство: Велико Търново
1, 2, 3 се ползват при спускане по наклон.
Така ако ограничиш до 2-ра, колата няма да се ускорява и ползваш двигателната спирачка.
При каране на заледено също не е зле да ограничаваш предавките
А аз ги ползвах и когато карам градско да не качва излишно на 4-та.
1,2 3 можеш да си включващ в движение, Но ако си на 4-та в момента, ако ръгнеш 1, не знам как ще ти регира кутията и колко бързо ще свали предавките.
Хубаво е да включваш1,2 и 3 когато си на същата предавка. (караш на 3-та и ограничаваш до 3)
При паркиране задължително на P (иначе колата не дава да вадиш ключа)
R, разбира се се включва при спряла кола. mhihi

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 11 Мар 2012 9:45 
Аватар

mufin написа:
1, 2, 3 се ползват при спускане по наклон.
Така ако ограничиш до 2-ра, колата няма да се ускорява и ползваш двигателната спирачка.
При каране на заледено също не е зле да ограничаваш предавките
А аз ги ползвах и когато карам градско да не качва излишно на 4-та.
1,2 3 можеш да си включващ в движение, Но ако си на 4-та в момента, ако ръгнеш 1, не знам как ще ти регира кутията и колко бързо ще свали предавките.
Хубаво е да включваш1,2 и 3 когато си на същата предавка. (караш на 3-та и ограничаваш до 3)
При паркиране задължително на P (иначе колата не дава да вадиш ключа)
R, разбира се се включва при спряла кола. mhihi

Само да споделя - четвърти автоматик карам в живота си.
Тези историйки с превключванията е нещо странно мнение.
Как може да караш градско " без излишна 4та"?
скоростната кутия не случайно се казва именно автоматична - за да може сама, автоматично да си върши работата - всичко друго е опит да с.
чупиш и намалиш живота на скоростната си кутия.
Слагаш на D и караш напред.
1 2 3 са направени за моторна спирачка и хора, който още се запознават с реакциите на кутията на автомобила си.
Автоматик се кара с десния крак.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 11:59 
Аватар

Имам следното питане към колегите с автоматици - преминавате ли на "N" когато сте спрели на светофар ?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 19:09 

BOOKO написа:
Имам следното питане към колегите с автоматици - преминавате ли на "N" когато сте спрели на светофар ?

Не

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 19:11 

Милослав написа:
Тези историйки с превключванията е нещо странно мнение.
Как може да караш градско " без излишна 4та"?
скоростната кутия не случайно се казва именно автоматична - за да може сама, автоматично да си върши работата - всичко друго е опит да с.
чупиш и намалиш живота на скоростната си кутия.
Слагаш на D и караш напред.
1 2 3 са направени за моторна спирачка и хора, който още се запознават с реакциите на кутията на автомобила си.
Автоматик се кара с десния крак.

Ако беше прав, до ръчката щеше да пише само NDRP.
:D
Само че там има 1,2 и 3. А щом ги има там, не се притеснявай за " опит да счупиш и намалиш живота на скоростната си кутия"
А за карането в града си има и други варианти, режим city, sport и т.н. взависимост от производителя.
Ограничаване до 3-та според мен в задръстванията е нормално, а 4-та там ако искаш вярвай ама е излишна, защото и да стигне до нея колата ще е за малко, а вече ще е трябва да връща надолу. Което е малко излишно... същия ефект има и режим спорт (според модела) когато 3-та става по-дълга и 4-та пак се оказва излишна
Това е според мен, разбира се и се отнася за кутия 097 на VAG. Може на други коли и кутии да не се налага, но определено на мен ми беше по-удобно в града
Всичко е до стил на каране и обобщаващи твърдения в случая са доста самоуверени

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 19:46 
Аватар

Местожителство: Поморие
Автомобил: Touran 1.9TDI DSG
Двигател: BLS 2006
Има ли проблем, ако в движение се премине от D на S при DSG скоростна кутия.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 20:01 
Аватар

Местожителство: London
mufin написа:
Ако беше прав, до ръчката щеше да пише само NDRP.

На много модели коли точно това пише до лоста. Според мен Милослав е напълно прав

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 20:41 
Темерут
Аватар

аз само не вдявам, защо на типтрониците се слага също тази опция с 1-2-3-4?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Нед 01 Апр 2012 21:10 
Аватар

Местожителство: Стара Загора/Панагюрище
Автомобил: 2009 VW Tiguan
Двигател: 2.0 TDI
Ицку® написа:
Има ли проблем, ако в движение се премине от D на S при DSG скоростна кутия.

Няма проблем, колега. :да:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Пон 02 Апр 2012 9:32 
Аватар

Местожителство: гр.Попово
group® написа:

Къде го видя това? Моята няма 1, 2, 3, а е типтроник. Също така бих препоръчал на колегата пуснал темата, да не спира директно колата на Р, когато е под наклон, а първо спирачка, дърпа ръчната и тогава да дава на Р. Така усилието остава в спирачката, а не в кутията. С цел пазене на кутията и по-дълъг живот.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Пон 02 Апр 2012 9:35 
Аватар

Автомобил: Passat B4 1.9TDI
Двигател: 1Z
ALESYZ написа:
group® написа:

Къде го видя това? Моята няма 1, 2, 3, а е типтроник. Също така бих препоръчал на колегата пуснал темата, да не спира директно колата на Р, когато е под наклон, а първо спирачка, дърпа ръчната и тогава да дава на Р. Така усилието остава в спирачката, а не в кутията. С цел пазене на кутията и по-дълъг живот.

При Пасатите е така.Типтроник и има 2-3-4. :Mr Green Fun

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Пон 02 Апр 2012 12:55 
Темерут
Аватар

ALESYZ написа:
Къде го видя това?

в гаража ми :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Управление на автомобил с автоматична скоростна кутия. Публикувано на: Пон 02 Апр 2012 14:02 

group® написа:

И на мен ми е чудно това, в по- стари теми също съм питал. От време на време минавам на режимите 2-3-4 за кратко, чувал съм, че е полезно с цел по- дълъг живот на кутията поне за малко да се превключва и на тях :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа