TESLA електромобил...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот 777 » Пет 04 авг 2023 15:29


group® написа:Ако правилно те разбирам, аз не знам някой да си е купил EV, защото е нямало дизел.

Ти не знаеш някой да си е купил, но със сигурност има доста случаи. Друг въпрос е доколко може да има налични EV, а да няма дизели. Реален вариант е някой иска нова кола, пита за VW дизел, казват му срок 6-12 месеца, не му се чака. Отива и гледа Киа имат EV за купуване на същия ден...




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Пет 04 авг 2023 16:37


777 написа:. Реален вариант е някой иска нова кола, пита за VW дизел, казват му срок 6-12 месеца, не му се чака. Отива и гледа Киа имат EV за купуване на същия ден...

Точно това е абсурден вариант!
Замисли се :smile


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот 777 » Пет 04 авг 2023 16:45


Ако ти трябва нова служебна кола, марката не е приоритет, освен ако тоя, който плаща не е силно пристрастен.


thanis
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот thanis » Пет 04 авг 2023 16:50


777 написа:Ако ти трябва нова служебна кола, марката не е приоритет, освен ако тоя, който плаща не е силно пристрастен.


Тука каква глупост изръси май сам не се чуваш. Единствените бизнеси, които имат служебни електрички са такива, който не излизат озвън града. Иначе моля те, покажи ми служебна кола на голяма корпорация която да не е VW group основно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Пет 04 авг 2023 17:57


777 написа:Ако ти трябва нова служебна кола, марката не е приоритет, освен ако тоя, който плаща не е силно пристрастен.

Глобални договори, отстъпки, пазари различни ...
Много неща, които не отчиташ.

Но остава въпросът за частен или бизнес клиент, кой би искал/имал нужда от дизел и ще предпочете EV?
Това наричам нелепо!


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот 777 » Пет 04 авг 2023 20:37


thanis написа:
777 написа:Ако ти трябва нова служебна кола, марката не е приоритет, освен ако тоя, който плаща не е силно пристрастен.


Тука каква глупост изръси май сам не се чуваш. Единствените бизнеси, които имат служебни електрички са такива, който не излизат озвън града. Иначе моля те, покажи ми служебна кола на голяма корпорация която да не е VW group основно.

Можеш ли да си представиш, че точно такъв случай имам предвид като коментирам. Така че не прибързвай с раздел "глупости". И изобщо не се ползва само за из града. Като цяло мисля, че коментираме подобни случаи в световен мащаб, а не само в България.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот Кайзен » Пет 18 авг 2023 21:13


Кайзен написа:
dobrin написа:Докато не спре обаче ценовата война, няма как да имаме реална конкуренция, защото принципите в момента хич не са пазарни.
Точно в момента цените почват да стават пазарни, а след още няколко месеца ще са вече съвсем пазарни. Времето на свъхпечалби на автосглобителите е към края си.
dobrin написа:глупости..

И цифровото измерение за потвърждение:
Изображение
VW е с най-голямо намаление на цената измерена в процентно съотношение: -21% за ID.3
Цените на е-колите ще продължават да падат и печалбата при продажбата им ще достигне нивото на печалба както при бензиновите автомобили може би още в края на тази година:
Изображение


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Съб 19 авг 2023 9:19


Цените винаги са си били пазарни. Този спор е безсмислен!

Просто сега пазарът стагнира по-бързо, отколкото те очакваха. Насити се по-бързо.
Причините са много.
За мен оснавната е недоверие в инфраструктурата.
При наличие на 800 волтова архитектура и възможност за зареждане с 200-250kw, само остава човек да е сигурен, че във всеки един момент от пътя си ще може да получи гарантирано тази скорост и дизела приключва.
И пазарът отново ще изригне.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот Кайзен » Съб 19 авг 2023 11:48


group® написа:Цените винаги са си били пазарни. Този спор е безсмислен!
За мен не е безмислен..
Пазарна цена (Market price)

Това е стандартната цена, която човек очаква да плати за една стока. Ако цената е по-висока, ще изглежда като надвземане, ако е по-ниска, стоката ще се възприема с подозрение. Определянето на такава цена, каквато хората очакват да платят за дадена стока, е много съществен момент. Когато цената на една стока се увеличи, това обикновено се съпътства с намаляване на търсенето.
Времето на надвземането свършва бавничко (балона се пука) и сега идва времето на истинската пазарна цена.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Съб 19 авг 2023 12:02


Пазарна цена е тази, която пазара плаща :smile
При свръхтърсене и ниско предлагане, е нормално да има надвземане. (Аз не го наричам балон)
При увеличено предлагане и намалено търсене, цената пада. (Тя пада и поради други фактори - примерно превръщането на нещо в масова стока винаги води до увеличено предлагане от доставчици, развитие на технологичиния процес и т.н.)
Но и в двата случая тя е пазарна и определена от пазара.

Това, което Добрин казваше и много други, беше че пазара се изкривява заради субсидиите към Тесла от американския бюджет. Тоест, че Тесла си позволява не пазарни цени, а дъмпингови.
Но това не е вярно и този спор е безсмислен.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот dobrin » Съб 19 авг 2023 18:10


group® написа:За мен оснавната е недоверие в инфраструктурата.
… човек да е сигурен, че във всеки един момент от пътя си ще може да получи гарантирано тази скорост ...

Не е само това. Просто хората са масово неосведомени що е то електрическа мобилност. А и реално колко често ти трябва средностатистически пътуване на дълго?
Ето от днес. София - Варна с ID4 Pro Performance 77kW.
IMG_8008.jpeg


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот Кайзен » Нед 20 авг 2023 7:41


group® написа:Пазарна цена е тази, която пазара плаща :smile
При свръхтърсене и ниско предлагане, е нормално да има надвземане. (Аз не го наричам балон)
При увеличено предлагане и намалено търсене, цената пада.

В случая няма разлика в търсенето - винаги регистрираните нови електромобили са били между 15 и 20% от общо продадените автомобили. Та при наличието на еднакво търсене, без свръхтърсене и намалено търсене, се наблюдава спад на цените с 15-21%. Ето това е типично доказателство за предишно наличие на надвземане и чак сега започва да се забелязва пазарния принцип..


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9878
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот group® » Нед 20 авг 2023 7:49


Кайзен написа:В случая няма разлика в търсенето ...

Има, има.
Не гледай регистрирани нови автомобили. Това не е никакъв индикатор за търсене/предлагане, а само едната страна на монетата.

Погледни брой дни прекарани от нови коли на дилърски паркинг (за САЩ със сигурност има тези данни). Над 2 пъти са се увеличили.
Мисля и малко по-назад пуснах статия за намаляващо производство и отказаните поръчки.
Пазарът не отговаря на очакванията на производителите!!!
Много ключов момент.

Едит:
Статията на предната страница е за VW.
Ето такава, която дава повече яснота за търсене/предлагане.
https://money.com/ev-oversupply-and-buyers/

Даже с нея ще разбереш, защо брой или процент купени EV не са индикатор.
Често гледаме рекордите на продажби, но не и предлагането. А то се увеличи доста.
Според мен, в 3тото тримесичие нещата ще са още по-тревожни за производителите (добри новини за купувачите). Ще видим.

Всичко това регулира и вториния пазар. Цените там подат още повече. (Не говоря за Бг - тук винаги е със закъснение голямо).


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 322
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот mukot » Нед 20 авг 2023 20:48




thanis
Мнения: 1346
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: TESLA електромобил...

Мнениеот thanis » Пон 21 авг 2023 8:22


Колеги, имайте предвид, че още не сме се върнали към нивата на продажбите преди пандемията.

Всичко в момента е малко наопаки и чакаме да се нормализират нещата.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 47 госта