Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Какво бихте направили вие, ако бяхте на мое място?

Бих върнал гумите незабавно и да ми възстановят сумата.
8
50%
Бих изпратил съмнителната гума, за да дадат становище.
0
Няма гласове
Бих карал така, според мен тази гума няма проблем.
8
50%
 
Общо гласове: 16
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот stefan4o » Сря 24 апр 2024 18:32


На 12.04 си поръчах две бройки Hankook Ventus Prime 4 в размер 205-55-16H. Направих поръчката по телефона, служителната беше учтива и любезна - записа данните и ми ги изпратиха.
Гумите пристигнаха на другия ден - в интерес на истината - не съм ги оглеждал изобщо - нови гуми с етикети, какво да им гледам? Платих на куриера, натоварих ги и си заминах. Очаквах да получа някой по-старичък ДОТ (подготвиха ме по телефона, че гумите може да са 22 до 24). С което бях ОК, така или иначе съм си харесал този модел гуми, но пък за моя изненада получих "пресни" от тази година. Както и да е, преди няколко дни реших да ги разгледам, за да видя техния treadwear, понеже стана въпрос за него в една друга тема. И... се натъкнах на нещо съмнително по едната гума. Ще кача снимките на някой сървър, за да може да ги видите в пълен размер, ще е нужен зуум, за да се види "съмнителното място" на гумата.
След няколко и-мейла и изпратени снимки ми се обади служителка и започнахме да уточняваме удобните начини да изчистим проблема. Накрая, не знам как, но се съгласих да ида до Пловдив за своя сметка да занеса въпросната гума до един от центровете им, за оценка. После се позамислих, пък си викам... това нормално ли е? Да ме пращат на 100км да се разхождам и да си губя деня, за да чуя мнение от някой, който е много вероятно да ме потупа по рамото и да ме изпрати откъдето съм дошъл. Та последно настоях, ако гумата не я приемат за рекламация и не ми я подменят - да бъдат така добри да ми изпратят констативен протокол подписан от този, който е дал становище. С тази уговорка я пратих днес по куриера до Пловдив, за да я видят.
Гумите не съм ги качвал на джанти, тая Събота реших да отскоча до една гумаджийница да ги питам за съвет... момчето гледа, гледа... вика може и да й няма нищо, а може и да има, няма как да знаем, докато не я качим на джанта и да се кара.
Чудя се и се мая - не направих ли грешка, че директно не използвах правото си за връщане (14-дневен срок от покупката), вместо да си губя времето и да се занимавам с хора, които някак ми се струва, че не искат да съдействат? Затова и пускам анкетата - интересно ми е да знам вие, как бихте постъпили в този случай. Ако искате ме наречете глупак - но се опитвам по най-добрия и честен за двете страни начин да изчистя проблема - за да сме доволни (и двете страни). Не зная, доколко това е валидно и се оценява от отсрещната страна в България.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение




Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 671
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот jordan17772 » Сря 24 апр 2024 19:01


Не разбрах какво да гледам. Като зуумнем какво трябва да търсим за нередно?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот stefan4o » Сря 24 апр 2024 19:12


Аз не мога да го определя, какво е. Прилича ми на нещо като пукнатина или незалепен слой... Идея нямам.
Изображение


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот 110afn » Сря 24 апр 2024 19:39


не мисля, че това ще е дефект като се надуе и се подкара.


Потребителски аватар
deodriver
Мнения: 276
Регистриран на: Нед 21 сеп 2008 15:26
Автомобил: Passat B7 DSG 4motion
Двигател:
Местоположение: ...

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот deodriver » Сря 24 апр 2024 19:55


Нищо й няма на гумата,карай спокойно.


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот bbb12 » Сря 24 апр 2024 21:13


Аз бих върнал гумата веднага без да се замисля. Реакцията на фирмата е още по-показателна. Това не е сериозен бизнес. Не разчитай и че, ако ти изпратят протокол ще има някаква стойност. Най-вероятно ще ти го разпише някой, който разбира от гуми колкото мен, ако изобщо получиш нещо. Може и самият дефект да не е сериозен, но една гума спокойно може да се замени, без да размишляват и да ти предлагат глупости от рода на д биеш път до там. Иначе, похвално е, че си искал да бъдеш повече от коректен.
Аз бих писал директно на Hankook за мнение и как според тях би трябвало да процедира един дилър в подобни случаи.
П.С. коя е фирмата, за да знам да не им ползвам услугите.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот stefan4o » Сря 24 апр 2024 21:16


Фирмата е Примекс - официален вносител на Ханкук, доколкото зная. На мен ми стана странно всичките тези каваци за една гума на стойност 129лв в масов размер :gruebel
110afn написа:не мисля, че това ще е дефект като се надуе и се подкара.

Да, но ако се увеличи като я кача на джанта? Какво правим? Гумата става вече използвана и ще ми откажат връщане при всички случаи. Отделно - кое ми гарантира, че след 1-2-3 години няма да се сцепи точно там на това място (ако приемем, че има дефект)?


bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот bbb12 » Сря 24 апр 2024 21:36


Ами, не се чуди. Това е бизнес по български. Тия наистина са официален вносител. Спокойно можеш да пишеш на Hankook да си проверят партньора в България. И аз имам неприятни преживявания с Примекс. Даже бях писал в една от темите за гуми. Бях си купил 2 летни гуми Petlas за една от колите си, колкото да изкарам лятото. За около 3 месеца и 3-4 хил. км. макс, в каналите се появиха нацепвания като при теб, само че малко по-големи и почти по цялото протежение на гумите. За съжаление бях хвърлил гаранцията. Айде, да речем при мен марката е тъпа и вероятно това е причината.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот samo_pechka » Сря 24 апр 2024 22:02


stefan4o написа:Аз не мога да го определя, какво е. Прилича ми на нещо като пукнатина или незалепен слой... Идея нямам.
Изображение

Странна работа... нещо не ми допада това. Не знам за теб, аз бих я върнал.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот ktamen » Сря 24 апр 2024 23:09


Аз нямаше да забележа нищо. - Пропуснал си такъв отговор в анкетата.
Много се вживяваш за глупости. Сега даже да ти напиша, че гумата си е екстра, тебе пак ще те гложди, че са те прекарали.
При всички случаи си избрал най-лошия вариант - да се разправяш с търговеца. Или я връщаш или не я връщаш, среден вариант няма. Щом не си я върнал навреме, значи сега е най-добре да си я караш и да не се тормозиш за глупости.
Готов съм да заложа 60ст, че тая гума ше изкара повече от сестричката си.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот Кайзен » Чет 25 апр 2024 4:54


stefan4o написа:На 12.04 си поръчах две бройки Hankook Ventus Prime 4 в размер 205-55-16H. ..
Гумите пристигнаха на другия ден...
Чудя се и се мая - не направих ли грешка, че директно не използвах правото си за връщане (14-дневен срок от покупката)..
Правото да ги върнеш го имаш все още.. до 27.04.

И какъв им е treadwear-а?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот stefan4o » Чет 25 апр 2024 6:05


Да, все още го имам. Вероятно ще се възползвам. 14 работни дни имам от 13.04.
Treadwear не успях да видя щампован. Доста добре ги огледах.
Какво е твоето мнение за съмнението ми - основателно или не?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот Кайзен » Чет 25 апр 2024 6:46


Трудно е да се даде съвет по снимки от разстояние.. Още повече когато при теб вече психиката играе много по-голяма роля от физическите дадености.
Пукнатините са малки. Не е ясно колко са дълбоки. Не е ясно дали ще има последващо разширение или ще си останат такива след като се надуе гумата.
Ако имаш съмнения, че при евентуално влошаване на състоянието на гумата, рекламацията ти след напр. 6 месеца няма да бъде уважена - то е по-добре да ги върнеш сега. Така няма да се вайкаш след време.
Аз в Германия може би щях да я сложа и на есен, като мина на другия комплект гуми, бих я огледал внимателно. Но тук като отида при моя гумаджия си мисля, че няма да има проблем да заменя гумата при евентуален проблем. Моя стил на шофиране въобще не натоварва гумите и съм по-скоро убеден, че аз лично няма да имам проблем с такива гуми. Какво би станало при твоя начин на шофиране, по улиците които всекидневно използваш (неравности, дупки, качване на бордюри и т.н.) към момента никой не може да каже.

Може да помислиш и за тази опция:
Примекс Отговорност покрива Еднократния Ремонт или Подмяна на всяка Гума, която е претърпяла Повреда, в случай че:
• е закупена в комплект от 2 или 4 броя, за които е платена такса Примекс Отговорност;
• маркирана е в център Примекс;
• монтирана е в център Примекс;
• се използва на същия автомобил, на който е била монтирана при покупката й, в срок от 12 месеца от датата на покупката й.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот stefan4o » Чет 25 апр 2024 7:22


Опцията, която ми предлагаш е хубава, стига да имаха тяхно представителство в Стара Загора. Не е финаносово рентабилно да се разхождам до Пловдив за монтаж на гуми. Да не кажа, че направо си е нелепо...
Съмнения, относно гумата имам, ако нямах - досега да съм ги качил на колата. При все, че им е толкова трудно да подменят чисто нов продукт, който не е ползван в рамките на няколко дни след покупката и след като аз си поема транспортните разходи, как мислиш? Дали след 6м или година ще ми уважат рекламация, в случай, че се наложи? Ще изчакам да разбера мнението на техния специалист - може да прецени, че гумата е за подмяна. Ако не я подменят ще го мисля, имам време до другия Четвъртък. Така или иначе ще пиша за развръзката. Много странно отношение от страна на търговец и то вносител на гуми... :gruebel Аз съм живял с някаква грешна нагласа, че фирма с такъв размер може да си позволи подмяна на нов продукт без никакви проблеми, уговорки и т.н.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Гуми Hankook - има ли проблем тази гума или не, според вас

Мнениеот Кайзен » Чет 25 апр 2024 7:45


Понякога решения се вземат от един единствен служител..
Ако има няколко такива случая, то може някой да се задейства и да ги рекламира към производител. Ако ти върнеш тази гума съм 99% сигурен, че ще бъде монтирана на друг автомобил.

В сайта им има посочен и адрес при теб:
Гуми център ПСС Груп ЕООД
кв. Славейков, 6003 Стара Загора



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 253 госта