Проблем с регистрацията на автомобил в България

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот The Red Guy » Вто 13 окт 2015 19:29


Здравейте на всички! Отдавна не съм писал във форума, но ето, че опрях до вашия съвет и нужда от помощ.

Ситуацията е следната - в края на август месец тази година фирмата, която представлявам, закупува (аз купувам) автомобил от Холандия от KleynVans (може да ви говори нещо, сериозен дилър на употребявани автомобили от 100 г. на пазара). Колата е била собственост на белгийска фирма, която я продава на холандската автокъща. Холандците я отчисляват в тяхната служба по регистрация RDW и остава при тях на паркинг без номера, чакайки новия си собственик. Абсолютно нормална процедура - белгийските номера и талони са върнати от холандското RDW на белгийското такова. Аз купувам колата и получавам транзитен талон холандски, транзитни номера холандски и копие от белгийското свидетелство за регистрация. Същите ги прикачвам към темата:

ХОЛАНДСКИ ТАЛОН 1 ЧАСТ.pdf
(98.07 KиБ) Свален 336 пъти

ХОЛАНДСКИ ТАЛОН 2 ЧАСТ.pdf
(96.22 KиБ) Свален 250 пъти

BELGIUM REGISTRATION CERTIFICATE.jpg


При пристигането ми в България и в частност КАТ Русе началникът на регистрация ми обясни много любезно, че с тези документи не мога да регистрирам колата и следва да представя оригинал на белгийския талон. Съгласно чл. Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, собственикът представя:
3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;

И тук започва идиотската драма. КАТ искат оригиналното белгийско свидетелство. Свързах се с холандското и белгийското RDW и получих следния отговор, който е напълно логичен:

Subject: RE : [INFO] Info DG - RECEIVING AN ORIGINAL LICENSE CERTIFICATE [TICKET=INFO:144574:DIV:001]

Veuillez s.v.p. conserver le numéro du ticket dans le sujet de votre réponse. Merci.
Gelieve a.u.b. het ticketnummer in het onderwerp van uw antwoord te behouden. Bedankt.

Hello, Здравейте,

The last legal official registration is the Dutch one with transit plate. Последната официална регистрация на автомобила е холандската с транзитни номера

To register you only need the last registration certificate, the dutch one. За да регистрирате колата ви е необходимо само регистрационния сертфикат нот Холандия

Then there is no need for Bulgarian registration authority to ask for the belgian registration. Затова няма никаква нужда/логика българската служба по регистрация да иска белгийската регистрация

RDW has legally kept and destroyed the belgian regiustration certificate Служба по регистрация Белгия официално е задържала и унищожила белгийското свидетелство

Regarding the European directive 1999/37/CE, Art. 5 § 2, the registration authority of the country where the car is export must contact the official registration authority of the country from where the car come from, to obtain identification of the car and to confirm that the car may be registered. Във връзка с чл. 5 ал. 2 от европейска директива 1999/37/СЕ (2. С оглед на пререгистрацията на превозно средство, регистри- рано преди това в друга държава-членка, компетентните органи изискват всеки път представянето на част I от предишното свиде- телство за регистрация и представянето на част II, ако е била изда- дена. Тези органи изтеглят от употреба частта/ите от представеното предишно свидетелство за регистрация и съхраняват последната в продължение най-малко на шест месеца. В рамките на два месеца, те уведомяват органите на държавата-членка, която е издала сви- детелството за регистрация, за неговото изтегляне от употреба. Те връщат изтегленото от употреба свидетелство за регистрация на тези органи, ако последните направят такова искане до шест месеца от неговото изтегляне.) службата по регистрация в страната, в която колата е внесена (България) трябва да се свържат с регистрационната служба в страната, от която колата идва, за да получат идентификация на колата и потвърждение, че колата може да бъде регистрирана

Nothing can be done by the new owner of the car. Собственикът на колата не може да направи нищо.

These email address can be used by the registration service from your country to ask for informations. Този имейл адрес може да бъде използван от службата ви по регистрация, за да питат за каквато и да е информация.

Regards

Nicolas Vandekerkhove
Expert administratif - Call center DIV
Direction générale Mobilité et Sécurité routière
SPF Mobilité et Transports
Tél.: +322 277 30 50


Подадох заявление, за да се свържат КАТ Русе с холандското и белгийско RDW и да получат необходимите им справки. Писмото е тръгнало от КАТ-Русе през София към холандското RDW на 30.08 съгласно писмо на КАТ Русе от 01.09.2015, което ние в Русе получаваме на 09.09. 9 дни път от КАТ Русе до центъра на града, преглъщам го.

След много разговори и мое разследване се оказва, че в Холандия не са получили до момента документ/писмо от нашите власти. Не мога да разбера как си кореспондират нашите с тях - по мейл не е, защото днес проверяваха хората в Холандия, висях 15 мин на телефона, хартиено писмо също няма. От КАТ Русе ми казаха, че нямат отговор до момента, което е много странно. Не мога да разбера кой кретен в София трябва да напише един мейл до Холандия и колко време му отнема това нещо. В цялата тази кореспонденция с холандското и белгийското RDW на мен лично ми отговарят в рамките на 2 дни максимум. Как на запитването на МВР няма да отговорят вече 45 дни. Очевидно проблемът е при нашите.

Аз лично не мога да получа никакви справки от Холандия и Белгия и оставам на благоволението на Господ и българския КАТ. Бусът ми за една шапка пари стои в един склад и пуска корени вместо да работи.

Как може хората в две държави да ми заявяват, че може да го регистрирам, а тук да ми казват, че документите не са достатъчни? Какво да правя, освен да чакам, вече не знам...

Благодаря на тези, които прочетоха всичко това, и на тези, които могат да дадат някакъв смислен съвет.

Последна промяна от The Red Guy на Нед 09 апр 2017 12:34, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот $100 » Вто 13 окт 2015 19:37


Пробвай в КАТ-(друг град)


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот The Red Guy » Вто 13 окт 2015 19:43


$100 написа:Пробвай в КАТ-(друг град)


Не мога, трябва да местя седалището на фирмата, което е абсурд.


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот phantom_ » Вто 13 окт 2015 20:54


И аз това щях да предложа.Тогава на частно лице и фирмата ти да го наеме после от него :c020


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот drmilendd » Вто 13 окт 2015 21:06


Господари на ефира?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот $100 » Вто 13 окт 2015 21:16


The Red Guy написа:
$100 написа:Пробвай в КАТ-(друг град)


Не мога, трябва да местя седалището на фирмата, което е абсурд.

Регистрирай я на частно лице или ако трябва с някакви пълномощни - предполагам винаги може да се измисли трик. Примерно във Враца може да мине по-леко регистрацията. А после ще си я върнеш в Русе като е с български номера. Другият подход е да намериш човек, който е вътрешен за местния КАТ и ще "съдейства" за оправяне на нещата. Звучи не като в белите държави, но ние не сме такава все пак :)

drmilendd написа:Господари на ефира?

Много вярвате в тия циркаджии - току виж и кризата с Украйна вземат да уредят.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот virus_2005 » Вто 13 окт 2015 22:38


The Red Guy написа:При пристигането ми в България и в частност КАТ Русе началникът на регистрация ми обясни много любезно, че с тези документи не мога да регистрирам колата и следва да представя оригинал на белгийския талон. Съгласно чл. Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, собственикът представя:
3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;


НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ЗАГЛ. ИЗМ. И ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 67 ОТ 2012 Г.)

Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, собственикът представя:
3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;

(2) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Когато законодателствата на държавите - членки на Европейския съюз, ЕИП, или Конфедерация Швейцария не предвиждат задължение за регистрация на превозни средства от даден вид и категория и не могат да бъдат представени документите по ал. 1, т. 3, се представя официален документ от съответните компетентни органи и документ, съдържащ информация с техническите данни на ПС, позволяващи идентификацията му.

Последна промяна от virus_2005 на Чет 15 окт 2015 23:16, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
The Red Guy
Мнения: 2402
Регистриран на: Чет 19 апр 2007 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот The Red Guy » Чет 15 окт 2015 18:56


По това за регистрация през някой друг или в друг град - не може да стане

Последна промяна от The Red Guy на Нед 09 апр 2017 12:35, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот $100 » Чет 15 окт 2015 21:26


Все се намират начини - може да звучи екстремно, но отиди в Дупница. Там джамбазите знаят и правят всякакви номера. Ако не друго, ще ти направят "оригинален" талон. Може да ти излезе 500лв, но поне ще е някакво решение.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот icoico » Чет 15 окт 2015 21:50


Защо не поискаш писмено становище от тия другарЕ, за да стане ясно на какво точно основание ти отказват регистрация?


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот virus_2005 » Чет 15 окт 2015 23:11


Той е написал, но и ти като автора не четете или аз нещо не съм схванал поста?!

Причината е, че не представя талон част едно и две, а основанието е НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ЗАГЛ. ИЗМ. И ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 67 ОТ 2012 Г.)

Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, собственикът представя:
3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;

И ако беше обърнал внимание на отговора ми, щеше да види, че в същата наредба Чл. 12а, ал. 2 пише, че когато не могат да бъдат представени документите по ал. 1, т. 3, се представя официален документ от съответните компетентни органи и документ, съдържащ информация с техническите данни на ПС, позволяващи идентификацията му.

Амин


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот Чудомир » Пет 16 окт 2015 0:08


Белгийския чаршаф ми прилича на голям талон, а малкото холандско нещо е малък?

Въпросът към КАТ е кои данни им липсват? Според мен проблемът им се върти около техническите данни и/или квитанция за отрегистриранe от Белгия. Ако второто го имаш, изискай си от Мерцедес по мейл COC (certificate of conformity) сертификат


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот icoico » Пет 16 окт 2015 8:49


virus_2005 написа:Той е написал, но и ти като автора не четете или аз нещо не съм схванал поста?!

Причината е, че не представя талон част едно и две, а основанието е НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ЗАГЛ. ИЗМ. И ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2002 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 67 ОТ 2012 Г.)

Чл. 12а. (Нов - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) За първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария, собственикът представя:
3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) свидетелство за регистрация - част 1 и част 2 (ако е издавана), издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;...[/color]


Чета аз. Представил е холандски талон част 1 и 2. Че били транзитни, че били малки...това си е работа на холандците


virus_2005 написа:...И ако беше обърнал внимание на отговора ми, щеше да види, че в същата наредба Чл. 12а, ал. 2 пише, че когато не могат да бъдат представени документите по ал. 1, т. 3, се представя официален документ от съответните компетентни органи и документ, съдържащ информация с техническите данни на ПС, позволяващи идентификацията му.


И на отговора ти обърнах внимание. Обаче четеш само тая половина на алинеята, която ти изнася :mhihi.Откога законодателството на държавите от ЕС не предвижда задължение за регистрация на бусовете? :mhihi

Причина за отказ може да бъде по- скоро Чл.5 на въпросната наредба:

Чл. 5. (3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 21 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) При регистрация звената на МВР извършват необходимите проверки за:
1. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2009 г.) идентификацията на превозното средство в случаите, когато се изисква;
2. достоверността на представените документи и данните на собственика;
3. произхода на превозното средство;


но без да го има на хартия, трудно би могло да се каже със сигурност.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6166
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот VWGT » Пет 16 окт 2015 9:56


и аз мисля, че едно писмено обяснение ще даде яснота (пък може и да се сетят за нещо). Все пак то ще се напише от юрист, който няма да е просто каналджия (ченге, което работи на "канала").

Иначе у врацата регистрират всичко, дори купени неша от вън, за които те самите не са чували.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Проблем с регистрацията на автомобил в България

Мнениеот virus_2005 » Пет 16 окт 2015 21:24


icoico написа:....


:th_up



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: IvanMan, Velin75 и 58 госта