Летните или зимните гуми спират по-добре при температури над

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Летните или зимните гуми спират по-добре при температури над 5 градуса?

Зимните
29
39%
Летните
45
61%
 
Общо гласове: 74
Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот escrime » Чет 19 ное 2015 12:36


goldy написа:цитати от тест на adac.de публикувани в Аутобилд бг


С което приключвам храненето на троловете. :th_up

Изображение




Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот Snuupy » Чет 19 ное 2015 12:53


Bai Sando написа:Една сутрин преди няколко години ми се случи на едно кръстовище да се завъртя на 180 гр.Това се случи на сух път и беше Ноември или Декември месец.Просто влязох с по-висока скорост завивайки на ляво и задницата поднесе.
Бях с летни йокохама и температурата на въздуха да е била около 4-5 градуса.Сигурно на асфалта е била 1 градус.
Със зимните на сух асфалт се усеща много по-добро сцепление при ниски температури,отколкото със летните.
Те хората са го измислили,ама Бай-Ганьо да не се мине си кара с летни и се самозалъгва колко били добри във всякакви условия :neutral

Съгласен съм с теб, на 100%, но във форума всякакви бисери можеш да прочетеш, ето един от тях, от вчера:
Vlad777 написа:Както показват различни тестове, летните гуми имат много по-добро сцепление на сух и студен асфалт от зимните гуми.

Вече на студено и мокро или заснежено е обратното.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот 777 » Чет 19 ное 2015 14:02


hooligan_sk написа:Бих попитал дали си тъп или на такъв се правиш... но май няма нужда. :facepalm

Абе и аз нямам високо мнение за теб и умствените ти способности, но какво значение има.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот Pet_rov » Чет 19 ное 2015 14:31


Колеги, като чета темите, ми прави впечатление, че има - няма 10 поста и вадите ятаганите. Все по-рядко ми се случва да прочета полезни за мен неща. Предполагам, че и в други колеги се появява това чувство. Все пак форумът е за взаимопомощ, а не да налагаме на някого нещо, което според нас е вярно и правилно. Лично мен ме дразни, че без значение дали става въпрос за гуми, резервни части масла и т.н., има хора, които пишат примерно " що си купуваш т`ва, боклук е вземи т`ва..." Не всеки има добри доходи и не всеки може да си позволи да купува на по-високи цени. Не ка запазваме добрия тон и да бъдем по-отзивчиви и толерантни в общуването помежду си. :beer


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот neon » Чет 19 ное 2015 15:00


Pet_rov написа:Колеги, като чета темите, ми прави впечатление, че има - няма 10 поста и вадите ятаганите. Все по-рядко ми се случва да прочета полезни за мен неща. Предполагам, че и в други колеги се появява това чувство. Все пак форумът е за взаимопомощ, а не да налагаме на някого нещо, което според нас е вярно и правилно. Лично мен ме дразни, че без значение дали става въпрос за гуми, резервни части масла и т.н., има хора, които пишат примерно " що си купуваш т`ва, боклук е вземи т`ва..." Не всеки има добри доходи и не всеки може да си позволи да купува на по-високи цени. Не ка запазваме добрия тон и да бъдем по-отзивчиви и толерантни в общуването помежду си. :beer

Напълно прав си колега! Точно поради тази причина ОТДАВНА гледам да не пиша нищо във форума. Само чета, но скоро може и това да спра....


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот neon » Чет 19 ное 2015 15:19


Ще наруша правилото и в подкрепа на Влад смятам, че няма основание да се съмнявам в обективността на тестовете. Лично аз в момента ВСЕ ОЩЕ съм с летни гуми, макар че имам ЧИСТО НОВИ ЗИМНИ гуми качени на джанти в гаража на офиса. Имам крик и подемник на разположение постоянно и е въпрос на точно 30мин. да си сменя гумите. Поради тази причина наблюдавам прогнозата за времето и в момента, в който дадат вероятност да вали сняг мятам зимните и приключвам въпроса.
Смятам, че шофирането в настоящите метеорологични условия със зимни гуми само влошава техните качества и съкращава живота им значително като в комплект с това дава и по-дълъг спирачен път при екстремно спиране.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот Pet_rov » Чет 19 ное 2015 15:32


Аз моите съм ги сложил, защото и без това ще им е последния сезон. Догодина ще трябва да купувам нови, живот и здраве. Шофирам предимно в града, пък и не съм екстремен шофьор. Пък и с тия трапове по нашите улици, трябва да си ненормален да караш бързо.


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот escrime » Чет 19 ное 2015 15:41


Pet_rov написа:Колеги, като чета темите, ми прави впечатление, че има - няма 10 поста и вадите ятаганите. Все по-рядко ми се случва да прочета полезни за мен неща. Предполагам, че и в други колеги се появява това чувство. Все пак форумът е за взаимопомощ, а не да налагаме на някого нещо, което според нас е вярно и правилно. Лично мен ме дразни, че без значение дали става въпрос за гуми, резервни части масла и т.н., има хора, които пишат примерно " що си купуваш т`ва, боклук е вземи т`ва..." Не всеки има добри доходи и не всеки може да си позволи да купува на по-високи цени. Не ка запазваме добрия тон и да бъдем по-отзивчиви и толерантни в общуването помежду си. :beer


Много, много правилно написано.
Дано наистина сме по-толерантни и отзивчиви. :th_up

neon написа:Ще наруша правилото и в подкрепа на Влад смятам, че няма основание да се съмнявам в обективността на тестовете. Лично аз в момента ВСЕ ОЩЕ съм с летни гуми, макар че имам ЧИСТО НОВИ ЗИМНИ гуми качени на джанти в гаража на офиса. Имам крик и подемник на разположение постоянно и е въпрос на точно 30мин. да си сменя гумите. Поради тази причина наблюдавам прогнозата за времето и в момента, в който дадат вероятност да вали сняг мятам зимните и приключвам въпроса.
Смятам, че шофирането в настоящите метеорологични условия със зимни гуми само влошава техните качества и съкращава живота им значително като в комплект с това дава и по-дълъг спирачен път при екстремно спиране.


При мен е същото. Зимният ми комплект е в гаража. :th_up


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот neon » Чет 19 ное 2015 16:01


Pet_rov написа:Аз моите съм ги сложил, защото и без това ще им е последния сезон. Догодина ще трябва да купувам нови, живот и здраве. Шофирам предимно в града, пък и не съм екстремен шофьор. Пък и с тия трапове по нашите улици, трябва да си ненормален да караш бързо.

"Екстремно" спиране не е задължително свързано с бясно шофиране, нали? Града е пълен с малоумници независимо дали са "водачи" или "пешеходци". Понякога дори при 40км/ч спирането е екстремно и 1 метър спирачен път може да има отношение към това дали вечерта ще гледаш новините или ще те показват в новините!


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот Pet_rov » Чет 19 ное 2015 16:11


Принципно си прав, колега! Вчера спирам преди пешеходна пътека. Зад мен друг с чисто ново Ауди спря, човекът. Жената тръгна да пресича, а една направо малоумна таксиджийка ни заобиколи и двамата и без малко да я качи на предния капак. Докато успея да сляза и да я хвана за гушата, смотлата избяга.
Спирам, че ще оспамим и тази тема :stumm


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8301
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот Stivi » Чет 19 ное 2015 16:57


Това как ще го коментират привържениците на зимни гуми в по-топло време ?


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот buller » Чет 19 ное 2015 18:03


И какво се оказва? Че всички пишещи тук сте с летните гуми, защото навън през деня е 20 градуса?
Ок, нека имат една идея по-къс спирачен път. ОК, нека са по-добри през деня. Но какво се случва сутрин и вечер при понижението на температурите?
Ще поясня защо сложих зимните, без да влизам в полемика с никой.
1. Няма да се изтъркат, ако се карат 10-20 дни на по-топло.
2. Поемам по-малък риск с това да се окажа зле обут на някой хлъзгав или заледен мост, защото сутрин темпратурите на Витиня или където и д било другаде са близки до нулата.
3. Надявам се осъзнавате, че тестовете се правят с нови гуми! Да, Барум например, е гума и понякога попада в тестовете с нелоши резултати. Но знаете ли какво се случва с тази пластмаса втората година? Ами не спира... Нека точно тези тестове направят същото с гуми на 2-3 сезона. Ето от тук идва разликата между Барум и Мишлен или Дебика и Гудиър, например. Едното е бюджетна гума с по-евтини смеси, а другото първокачествена такава, която запазва добрите си качества по-дълъг период от време.
На места в чужбина, ако зимата си направил или участвал в ПТП без зимни гуми - теб те гонят и застрахователи, и пострадали. А тук се опитваме да се самодокажем колко нямаме зима. И когато тя дойде? Пак сме изненадани - както общините :mhihi
Според мен в първия по-студен ден с леко хлъзгав път, София ще осъмне с блокирани улици от катастрофи със самонадеяни шофьори.
После нека точно тези доказват как летните 3-годишни Барум-ки или БФ Гуудрич са по-добри от зимните :neutral
Бъдете отговорни към себе си и към другите на пътя. Самоизбиваме се от агресията и безразсъдността по пътищата :stumm


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот alexx » Чет 19 ное 2015 18:08


нормално го коментирам, като гласувал за зимни
за 5 м разлика при 100 км/ч и 15 градуса няма да си пазя "БЕЗЦЕННИТЕ" зимни гуми

как ще коментирате при температури под 15 и скорости под 20, когато и вълшебния АБС не сработва?
А на всеки малко по остър и дълъг завой тръгва я предница я задница?


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Летните или зимните гуми спират по-добре при температури над

Мнениеот myrshavija » Чет 19 ное 2015 18:19


Няма смисъл да се спори със 777.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Летните или зимните гуми спират по-добре при температури

Мнениеот fox_vt » Чет 19 ное 2015 18:46


На зимната гума проблема са и ламелите,ако се направят две гуми с лятна шарка но едната с лятна смес другата със зимна резултатите ще са други при тестовете.Единствено по отношение на стабилноста в завой пак ще са зле.Но тъй като няма такива гуми зимните в този си вид отстъпват на летни температури.Един колега както си карал и минава през горичка и там пътя заледен,и понеже се засилил щото разбираш ли навсякъде другаде е идеално и направил просека през борчетата.
А относно колегата по горе със сравнението на Барум зимна гума :biggrin сеата 7 години го карах зимата с такива и то само две отпред.Ми кво да ти кажа единственото ПТП което имах зимата при колонно спиране е удар отзад.Ама мен отзад щото оня се влачил 20 метра с гоуфу.За N ти път ще кажа гумите не са единствения фактор,който си го може си го може и с каквито гуми има.За който не може има конти уинтер контакт или мишелин алпин :mhihi



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта