Пререгистрация на автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
beetle2014
Мнения: 25
Регистриран на: Сря 20 авг 2014 16:40
Автомобил:
Двигател:

Пререгистрация на автомобил

Мнениеот beetle2014 » Нед 28 авг 2016 12:36


Здравейте,
преди около месец и половина си закупих автомобил от друго населено място / аз живея в София/
Знам че срока за пререгистриране на постояннен адрес е два месеца. Захванала съм се да го направя, но не знам какви документи ми трябват. Освен удостоверение от нотариус, знам че трябва и бележка за платен данък? Може би трябва да се свържа с лицето което ми я продаде... Така де, ако може някой да ми разясни хамалогията ще съм благодарна!


Благодаря предварително




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11926
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 28 авг 2016 13:11


Ако не сте ходили при нотариус, трябва да отидете за да прехвърлите колата. При него ще се изисква бележка за платен данък. След нотариуса с договора и талоните отивате в КАТ София


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот gergeto » Нед 28 авг 2016 13:29


И не забравяй че освен нотариуса и КАТ имаш двуседмичен срок да декларираш в общината по местоживеене новата си придобивка.


villystyle
Мнения: 163
Регистриран на: Сря 12 сеп 2012 16:08
Автомобил: VW Passat B6 2.0 FSI variant
Двигател: BLR 2005
Местоположение: София

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот villystyle » Нед 28 авг 2016 13:52


След като сте от София, а колата е от друго място (не е със софийски номера) процедурата е следната - в двумесечен срок трябва отидете в КАТ София заедно с колата да и сменят номерата и талоните. Документите са:
- заверен нотариално договор за покупко-продажба;
- Голям и малък талон (дори и да го няма малкия не е фатално пишете че е изгубен);
- Полица гражданска отговорност в оригинал;
- Лична карта.

Платен данък не е задължително за КАТ - но трябва да си го имате за Вас!!!

Много търпение в КАТ защото се минава бавно и е хубаво от рано сутрин да сте с колата там.

А това че имаш двуседмичен срок да декларираш в общината по местоживеене новата си придобивка, НЕ Е ВЯРНО защото от миналата година информацията от КАТ отива директно в общината по местоживеене автоматично и просто след около месец отивата за всеки случай да видите дали всичко е ок и вече тогава ако се заядат, че имате данък за плащане показвате бележката за платения такъв.


vocil
Мнения: 251
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот vocil » Нед 28 авг 2016 14:33


Челен опит от края на месец юли с Кат София.
Отивате много рано сутринта,при мен към 7 часа имаше вече около 50 коли.Пускат на порции в двора на Кат.Нареждате се между някой канал и веднага на опашката в сградата до входа.Докато сте на опашката ви взимат ЛК и правят проверка за дължими актове и др.На мен ми излезна снимка от май миналата година.Плащат се в основната сграда,иначе не може да се регистрира колата.После обратно на опашката.След като влезете се изисква нот.договор,полицата и техни копия и ЛК.Обработват ви документите ,излизате навън и търсите чичката в будката или около нея да ви напише на кой канал да минете,редите се и чакате.Влизате на канала,взимат ви документите,свалят ви старите номера и чаката 10мин,гледат само номерата на рама и двигател.При мен направо си ги преписаха от табелката.Излизате от канала и паркирате възможно най-близко до канала.Отивате до една стая отстрани на каналите,там с едно картонче плащате на гишето на банката,около 30лв. и чакате да ви викнат по уредбата.След около 1 час ви викат,взимате си талоните,давате старите номера.Отивате на съседното гише за новите номера и нита.Със тях и колата се връщате на същият канал и там ви слагат номерата.Давате 2лв на слагащия за да ги сложи както трябва.Махате се от Кат,при застраховател прехвърляте гражданската.Ако има условия за отстъпка от данъка-лично се подава декларация в общината,иначе отива онлайн.
На мен всичко ми отне 1ден.
Извинявам се за дългият "поменик" ;)


beetle2014
Мнения: 25
Регистриран на: Сря 20 авг 2014 16:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот beetle2014 » Нед 28 авг 2016 16:13


Уаааау благодаря много на всичко за подробната информация. Сега ще ми отнеме малко време да я асимилирам;) и да отделя един цяяяял ден за забавления в КАТ


Дано не възникнат още въпроси.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот $100 » Нед 28 авг 2016 17:00


villystyle написа:След като сте от София, а колата е от друго място (не е със софийски номера) процедурата е следната - в двумесечен срок трябва отидете в КАТ София заедно с колата да и сменят номерата и талоните. Документите са:

Струва ми се, че срокът за КАТ е 2 седмици, а не 2 месеца. В общината трябва да се отиде след известно време за да се отметне, че е платен данъкът за текущата година (ако има бележка от предния собственик). В 1-2 седмичен срок след смяна на собствеността трябва да се отиде и при застрахователя за да се направи анекс за ГО - иначе с удоволствие няма да платят, ако се наложи.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот gergeto » Нед 28 авг 2016 17:34


villystyle написа:НЕ Е ВЯРНО защото от миналата година информацията от КАТ отива директно в общината по местоживеене автоматично и просто след около месец отивата за всеки случай


Tая единна система за автоматично прехвърляяне на инфо м/у институциите успя ли да стартира в крайна сметка? Щото при нас ,както предполагам и на други места в "Прованса",все още сме на "просто след около месец отивата за всеки случай".... :mhihi


villystyle
Мнения: 163
Регистриран на: Сря 12 сеп 2012 16:08
Автомобил: VW Passat B6 2.0 FSI variant
Двигател: BLR 2005
Местоположение: София

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот villystyle » Нед 28 авг 2016 17:45


$100 написа:
villystyle написа:След като сте от София, а колата е от друго място (не е със софийски номера) процедурата е следната - в двумесечен срок трябва отидете в КАТ София заедно с колата да и сменят номерата и талоните. Документите са:

Струва ми се, че срокът за КАТ е 2 седмици, а не 2 месеца. В общината трябва да се отиде след известно време за да се отметне, че е платен данъкът за текущата година (ако има бележка от предния собственик). В 1-2 седмичен срок след смяна на собствеността трябва да се отиде и при застрахователя за да се направи анекс за ГО - иначе с удоволствие няма да платят, ако се наложи.


Прав си моя е грешката 2 седмици е за КАТ, и 2 месеца е за общината. Но след като въведоха в община София да е автоматично това отпадна, но е хубаво да се види след време (примерно 1-2 месеца) дали всичко е ок. А пред застрахователите срока е макс 7 дни за да се пусне добавък иначе наистина няма да платят нищо, ако стане нещо.


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Пререгистрация на автомобил

Мнениеот Mihailov78 » Вто 30 авг 2016 19:19


Може да е полезна информация: ако ви се налага по някаква причина да се забавите повече от две седмици, отивате в КАТ и подавате една декларация (това обаче трябва да е в рамките на до две седмици след нотариуса). Така спокойно може да се забавите с пререгистрацията при тях без да ви глобяват. След това когато отидете да я пререгистрирате просто си давате декларацията на входа на КАТ и всичко е ок.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта