Регистрация на автомобил на друго лице?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Чет 05 ное 2020 10:44


Не е ли по-добре да се промени отношението на т.нар. участници вместо да им угаждаме и да махаме буквите?




Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот joro_kem » Чет 05 ное 2020 11:26


то, по принцип е хубаво и потребителите във форума да обозначават местожителството си, но явно някои се притесняват :mhihi
към автора на темата: заиграване на дребно е всичко, което възнамеряваш да направиш, според мен. където и да придобиеш автомобила, ще трябва да внесеш одобрената в съответната община такса към МДТ, която започва от 2% върху покупната стойност на автомобила, която пък се определя съобразно застрахователна оценка. както писаха и преди мен, въпросната оценка вече се вади само от упълномощени за това застрахователни дружества.


Потребителски аватар
Ivan99999
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 05 мар 2019 20:53
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Ivan99999 » Вто 10 ное 2020 13:40


Ами може и заиграване да е, но за мен колкото и странно да ви звучи ми е наистина важно и емоционалния момент- да е с видински номера. Така съм си свикнал вече 2 коли тук във Варна така си бяха. Може да е беден, може да е всякакъв този край северозападн(ал)ия, но аз си го харесвам. Да знам, че за много хора, ще е трудно да повярват, че за някой може да е толкова важно да е с едни букви отпред, а не с други. Но за мен е така, уверявам ви :)

Даже едно време като дойдох във Варна, като малко дете се радвах на всяка кола с ВН регистрация, която виждах из града. Последните години се попромениха нещата, вече доста си има, даже в момента в квартала, в който живея само са няколко. Явно не всеки вече му харесва Сф, голямата лудница там, мръсния въздух и т.н и се напълни и тук с хора от ВН, ВР, М. Както и да е друга тема е това, да не се отклонявам и да разводнявам.

Естествено, допълнителен бонус е и това, че в дългосрочен план може да излезе по-изгодно. Към всичко това може и да добавим, че много обичам да шофирам, действа ми добре и нямам нищо против да се разкарам. Още повече, че в момента съм и по-свободен (следващите 2-3 месеца) чисто откъм професионални ангажименти и сега е идеалния момент. Хем ще тествам и новата кола живот и здраве на дълъг път как е, малко след покупката, ако отида да я регистрирам там. Е, да после ще имам още едно ходене евентуално, защото старата кола съм решил да я оставя на баба ми, да и я подаря.

С плащането на глоби, данъци и т.н. няма да има проблем, ще си ги плащам както досега, в това оношение съм си бил винаги изряден. И между другото, първата ми кола, която купи точно баба ми, беше пак така на нейно име. Понеже нейн познат я внесе от чужбина, регистрираха я във Видин и направо ми я докараха тук във Варна. Така че си я карах с пълномощно (бях го забравил това, но онзи ден даже като се разправяхме за възможните опции тя ми го припомни).

Иначе опцията, за която спомена колегата @powerade за съжаление няма как да стане, тъй като в тяхното село имат кметски наметстник, а не точно кмет. И в случая (не знам дали има значение това, че е наместник, а не кмет или по принцип си е така) този наместник може само някакво обикновено пълномощно да издаде, а не генерално. Иначе щеше да е най-оптималния вариант, в селото действително си има поща, Speedy

Благодаря все пак за всички критики, забележки за заобикаляне на закона, въпреки че както отбелязаха и преди мен много точно, щом е позволено чисто законно, значи е окей. Естествено всеки си има право на мнение и за някои знам, че това си е нещо неморално, неетично и както искате още го наречете. За мен ще е добра възможност да си направя още някоя разходка бонус до моя край при условие, че в момента и свободно време имам предостатъчно.

Поздрави и успешен ден на всички :)


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 10 ное 2020 14:04


Не мисля, че има разлика между обикновено и генерално пълномощно. Щом може да заверява пълномощни, ще може и "генерално". Стига да имаш подготвен текст. Освен това е достатъчно едно пълномощно от баба ти към теб с право да преупълномощаваш - после може да си издадеш сам генерално пълномощно.


Потребителски аватар
Ivan99999
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 05 мар 2019 20:53
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Ivan99999 » Вто 10 ное 2020 17:13


Хмм, ами явно трябва пак да поразпитам проуча. Тя уж беше категорична, че този наместник няма как да издаде генерално пълномощно. Но и това с преупълномощаването звучи като добра опция, благодаря @777!


Потребителски аватар
Ivan99999
Мнения: 6
Регистриран на: Вто 05 мар 2019 20:53
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Ivan99999 » Вто 01 дек 2020 15:53


А случайно някой има ли представа как стоят нещата да речем, ако човека, на името на който е регистрирано в случая МПС-то, почине. Дали автоматично другото лице на което е прехвърлен автомобила го придобива/наследява или не? Или трябва това изрично да бъде посочено в пълномощното?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 01 дек 2020 16:04


Естествено, че МПС-то го наследяват законните наследници на умрелия. Дори завещание да ти напише, пак нямаш гаранции, че ще го получиш. А пък пълномощното никак не може да помогне.

Последна промяна от 777 на Вто 01 дек 2020 17:38, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Vlad777 » Вто 01 дек 2020 16:13


Ivan99999 написа:А случайно някой има ли представа как стоят нещата да речем, ако човека, на името на който е регистрирано в случая МПС-то, почине.
Пълномощното се анулира. Автомобилът се наследява от наследниците.
Ivan99999 написа:Дали автоматично другото лице на което е прехвърлен автомобила го придобива/наследява или не?
Даване на пълномощно не означава автоматично прехвърляне, а право да се разпореждаш с права и вещи на друго лице, но те си остават негови, докато не се прехвърлят например при нотариус. Това е основен момент, от който много неграмотни хора си патят и после идват да реват по форумите, че "прехвърлили" кола и после ги :wild

Пълномощното дава право да се разпореждаш от името на друг човек. Ако решиш да си я прехвърлиш на твое име - тогава отиваш при нотариус и я прехвърляш. Ако човека умре - наследяваш я, заедно с другите наследници.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот VWGT » Вто 01 дек 2020 16:17


А ако починалото лице има дългове, запори и тн, става още по-интересно :) Пълномощното ти дава единствено право да го управляваш, докато автомобила е собственост на този, който те е упълномощил.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Вто 01 дек 2020 17:33


А какво ще стане, ако направят един "насрещен" договор за покупко-продажба (с нотариус), т.е. фиктивният собственик продава колата на реалния. Този договор се прибира за черни дни и не се носи в КАТ. При евентуална смърт на фиктивния собственик, реалният отива в КАТ и си регистрира колата. Ще го глобят за забавяне от няколко години, но глобата доколкото помня е 200лв - ако е толкова си струва риска. Пред закона собствеността е прехвърлена докато фиктивният собственик е бил жив, така че наследниците нямат претенции.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот Vlad777 » Вто 01 дек 2020 17:40


Няма как да стане, защото при прехвърляне при нотариус, информацията автоматично отива в КАТ.

Интересното е всъщност, че това е пример за хора, които не се притесняват, че не разбират дадена материя, но все пак с охота дават "съвети". И сигурно има и хора, които им се доверяват.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот joro_kem » Вто 01 дек 2020 20:34


...Интересното е всъщност, че това е пример за хора, които не се притесняват, че не разбират дадена материя, но все пак с охота дават "съвети". И сигурно има и хора, които им се доверяват...
Безспорен факт! Повтаряш като латерна различни тези (без покритие, разбира се), разширяваш периметъра на сфери, в които си "експерт" и трупаш критична маса "известност", демек ставаш разпознаваем и потенциално електорален. Цялата държава функционира по подобен начин в момента, затова и всеки средностатистически дришльо мечтае да стане "батката" на квартала/общността.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Регистрация на автомобил на друго лице?

Мнениеот 777 » Сря 02 дек 2020 12:13


Vlad777 написа:Няма как да стане, защото при прехвърляне при нотариус, информацията автоматично отива в КАТ.

Допреди няколко години го нямаше това, така че дадох идея.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 183 госта