НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот fur1ous » Сря 06 дек 2023 11:04


Личи си,че не си живят в друг по голям град от София, трафика на много места е ужасно по брутален от София.
Ти си нямаш на идея какво е да пътуваш 3 километра, час и половина, всеки ден.
Моля да не се оплакваме и сравняваме с други градове относно трафик, да трафика в София няма как да е като в някой по малък български град, но е много далеч от зле, виждал съм къде ама къде по зле!




thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот thanis » Сря 06 дек 2023 11:09


viewtopic.php?f=36&t=121461 7ма точка. Използваното умалително на админ, надали е защото човека е 8-10 годишен. Както и да е.

От махалите какво да започнат ? Темата е за НЕЗ и МПС. А и какво предлагаш, нищо да не се прави, да си се оплакваме, всеки да си прави каквото иска и така вовеки.

Също така в Европа, хората не карат нови коли щот имат свръх огромни доходи, а просто масово там е на PCP (разбирай оперативен лизинг, ама за частни лица и не както е simpl в България за 3г. да изплатиш целия автомобил). Просто при нас в България концепцията за притежание е над всичко.

Многократно е доказвано, че за да стане някаква промяна, докато не бръкнеш в джоба на хората - нищо няма да се промени. Да разчитаме, че от добра воля и морал хората лека полека ще разкарат мизерните коли - абсурд. Както и в момента става дума за изключително малък район на фона на автомобилите движещи се в България.

Никой не мрънка, когато го глобят в Италия, защото е влязъл в ZTL зона. Има си закон, определен е при какви условия и е нарушен и ти налагат глоба. Няма справедливо, несправедливо, нередно и т.н.

Няма лошо да я има тази забрана и да се глобява по нея. Има минимален шанс да се стимулира хората да не използват автомобили за кратки разстояния. Има минимален шанс да се вкарат пари в бюджета, които след това може да отидат за нещо градивно. София има нужда от страшно много работа и промени.

Буквално последната забрана от 2028 ще важи за автомобили на 20 години.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот railfan » Сря 06 дек 2023 11:18


Аз съм съгласен с нещата, които казваш, особено в частта за глобите и фактора, че тук само така се дисциплинират хората. Това, което твърдя е, че тези рестрикции в този вид са безмислени поради факторите, които изредих в предишни мнения. Това е ясно и на малко дете.

НЕЗ са обвързани пряко със замърсяването в града, затова намесвам махалите. Предлагам да се започне оттам - нека да не горят боклуци една зима, под стриктен контрол и после да анализираме колко точно ни е мръсен въздуха без този фактор. Трябва да гледаме доста по-голяма картинка отколкото една или две зони в центъра. А за парите в бюджета можеше отдавна да имаме качествена инфраструктура, но аз лично подозирам, че отново ще попаднем в същия кюп - застрояване на кило, още по-лоши улици, дупки и каквото още се сетиш(въпреки увеличенията). В момента парите от данъците не се харчат по предназначение - това е видимо в целия град.
Някой чу ли за какво конкретно ще бъдат похарчени парите от глобите? Поне аз не съм - събираме глобите, добре, а после с тия пари какво правим? Нали уж новите хора са "прозрачни" - като такива, очаквам от тях да кажат ей тука тия пари, където ще ги съберем, в срок до края на 2024 ще ги инвестираме в преасфалтиране на булеварда Х(примерно). И наистина, когато дойде този срок това да е направено и да се вижда - ето това е прозрачност, другото са кьорфишеци.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот samo_pechka » Сря 06 дек 2023 11:53


Всичко започва от доходите ни. Ние българите пак казвам нямаме проблем с разходите, имаме проблем с доходите. Та ако има кинта и колата , и отоплението, и много други неща ще са по различен начин. И от екологична страна , и от манталитет ( лека , полека )
Но.. причините да сме на това дередже , дължим на политическите ни управници . На тях се сърдете.
И тая тема нямаше да съществува .


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот group® » Сря 06 дек 2023 12:04


railfan написа:Същите тези хора, които сега са в новата местна власт искат да вдигнат прага на максималната осигурителна сума още - ето отново пример как държавата иска да вземе още пари ...


railfan написа:...очаквам от тях ...


samo_pechka написа:
Но.. причините да сме на това дередже , дължим на политическите ни управници . На тях се сърдете.



Има тежко неразбиране как функционира държава, град, квартал... Ама разбираме и имаме мнение по всеки въпрос.

Не, дължим всичко на себе си!
Невежеството, вечните оправдания, нерабирането на личната отговорност, безразличието ... - това сме ние! А те, управниците, са нашето огледало.


Иначе по темата:
Както винаги, подкрепям всяка мярка, която премахва дори и един пушещ дизел от града ми :a045


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот samo_pechka » Сря 06 дек 2023 12:14


Няма как да са нашето огледало. Сбъркал си на 110% . Оскотяването на българския народ , докарването му до това дередже, демографията, се дължи на лоши управленски решения. Това не става за 1-3-5 години . Десетки години е това! Всички са в кюпа . Без значение кои са.
Как може да са наше огледало , като за тях ( за управляващите ) са гласували под 1/3 от хората имащи право на глас, като отделно и една голяма част от тия които са гласували, не са завършили и трети клас...
Как може човек, който няма образование, да гласува кой да ме управлява?
Няма такъв вариант. Нека не политизираме и без това тази пиперлива тема допълнително.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот group® » Сря 06 дек 2023 12:30


samo_pechka написа:Как може да са наше огледало , като за тях ( за управляващите ) са гласували под 1/3 от хората имащи право на глас, като отделно и една голяма част от тия които са гласували, не са завършили и трети клас...


Надявам се, че това е самоирония?!
Тъжно е, да!
Ето и резултатите на бг учениците на PISA...
Поредната тема, в която всеки родител ще оправдае себе си с учебната система, държавата, политиците. Той няма вина, че синковеца е с телефон от 1ви клас, че за всяка слаба оценка е е виновен учителя, а не милото детенце,...

Не звучи ли подобно на мантрата - колите ще ни пипат, след като спрат комините да пушат...?!

group® написа:Невежеството, вечните оправдания, нерабирането на личната отговорност, безразличието ...



Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот Vlad777 » Сря 06 дек 2023 13:02


railfan написа:тук дървените философи ала админчето

Айде сега поздрав от "админчето" с 1 месец почивка от писане във форума, който НИЕ поддържаме БЕЗПЛАТНО вече близо 20 години и ако не ти харесва - можеш да не го посещаваш.

Относно кой е "дървен философ" - админчето пусна темата с чисто практическа и информационна цел, за да знаят хората за актуалната обстановка около нововъведението в София.

Дървените философи обаче започнаха да филосовстват и да пишат неща, които не са от полза на никого и реално нямат никакво отношение към практическото влизане в центъра на София, последствията от това, както и никаква друга ПОЛЕЗНА информация.

Айде ЧАЛ :c020


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1531
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот Кайзен » Сря 06 дек 2023 13:47


Vlad777 написа:Съществува обаче казуса с автомобили, които нямат ЕКО стикер и това са автомобилите, които:
:arrow Са регистрирани чисто нови - те се регистрират в КАТ (където не дават ЕКО стикер) и не подлежат на технически преглед през първите 3 години. Т.е. всички чисто нови автомобили, регистрирани през 2021, 2022 и 2023 г. нямат ЕКО стикер.
:arrow "Нов внос" регистрирани през последната една година получават 1 година до първия ГТП и и те нямат ЕКО стикер.

Към тези две бих добавил и:
:arrow Автомобили с чужди регистрации.

И тук въпроса ми е: ще мога ли с моят автомобил (регистриран в Германия) да вляза/премина през зоната без да правя нещо допълнително? Ако - не, то какво трябва да направя, за да мога да вляза/премина в/през НЕЗ?


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот tomata » Сря 06 дек 2023 14:08


Аз пътувам по ул. Раковска от 5г. Реално сега от 1дек трафика е по-малко, незнам дали от ограничението или просто няма хора. Някой който пътува да каже своето мнение.
Моята кола е еко 3, догодина сигорно ще си взема еко 4, за електричка не съм мислил защото нямам кинти.


rld
Мнения: 548
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот rld » Сря 06 дек 2023 16:12


railfan написа: финансовата възможност на хората да карат по-нови коли(тук дървените философи ала админчето да не ме оборват


решил ли си колко хиляди е границата, под която не трябва да се купува кола? Защото подобни излияния граничат с фашизъм


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот viksanlg » Вто 12 дек 2023 19:36


Здравейте, колеги!
Искам да ви попитам при идването ми в София и непознавайки я с имена на улици и булеварди има ли начин да се ориентирам как да не вляза в тази НЕЗ? Има ли някакви ясно различими табели и ако има и се набуча на нея има начин да заобиколя зоната или като я видя на кръстовището и сляза в него, вече съм изгорял?Ако си пусна Уейз-а има ли го там като някакво отбелязване или не.
Ще съм ви благодарен да ми помогнете!


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот thanis » Вто 12 дек 2023 20:13


Няма. Най-грубо казано от НДК до Централна гара и от Паметника Левски до Борис 3ти. Но най-лесно е да кажеш от къде ще влезеш и в кой район имаш работа, за да може по-точно да те насочим.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот Vlad777 » Вто 12 дек 2023 23:47


Има знаци и камери. Самите булеварди, които "опасват" зоната не са забранени, а само навлизането в преките.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6066
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: НЕЗ (Нискоемисионни зони) София и автомобили без ЕКО стикер

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 13 дек 2023 9:18


Сутринта мернах между колите в трафика една червена кола с надпис "Еко автомобил" с сигнален лайтбар отгоре с прозрачни стъкла, може би свети оранжево (не беше включен) , та дали е свързан с тези ЕКО зони ?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 230 госта