Какво да правя с колата си

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Какво да правя с колата си

Мнениеот thanis » Вто 16 апр 2024 16:42


Привет колеги,

Изправен съм пред казус и реално се чудя какво да правя. Старата ми кола общо взето не се кара и като цяло нямам гараж където да я складирам или двор. Текущото и състояние не е с "добър търговски вид". Колата е била обслужвана при Милен и Стефан в Елбатрон в София. Проблема на колата е, че се ударих в бордюр и се отвори бега от пасажерската страна, газовата бутилка е за смяна, предната броня ми е счупен клипса от едната страна и леко е виснала, както и от другата страна има ръждивия калник на дренажа, който вече е дупка. Като цяло колата механично е много добре, но визуално е кофти. 2004 година е - сиреч е стара. Някак си не ми се иска да я продавам на човек просто така, защото има неща за правене и ми е неудобно. Не ми се занимава кой знае колко честно казано да я оправям или поне нямам човек на когото да я дам и да я приведе в търговски вид, както и не ми се иска да я давам на Надин, защото механично е добре. Нямам и двор да я пусна за части.

Доколкото знам има опция за фирми като carco и megaparts, но за жалост сега автомобила не е в София и ако трябва да им я карам на платформа и след това да се прибирам, няма да му излезе края.

Знам, че общо взето си внушавам и колкото и да не ми се иска в моя случай май ще трябва да ходи към пресата, но все пак мнения биха били полезни или някой съвет.

Задължително трябва да се отпише от мое име каквото и решение да взема.

Благодаря предварително на отзовалите се.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот fur1ous » Вто 16 апр 2024 17:18


Пусни си обява, напиши какви са проблемите и съобрази цената с това.


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4254
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот tdi fen » Вто 16 апр 2024 17:49


Фирмите които ги купуват за части ако въобще проявят интерес към нея защото е доста стара ще ти дадат цена колкото дават и тези които ги изкупуват за скраб пробвай я на около 1500 лв според мен


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 16 апр 2024 21:41


Пускай ѝ обява с реални снимки. Съобрази цената спрямо други обяви за модела. Тия фирми с изкупуване, мани ги.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот stefan4o » Вто 16 апр 2024 21:46


И аз те съветвам да прескочиш скраперските фирми. Пускай я за продан на някаква хубава цена и толкоз. Със сигурност ще върши работа на някой.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот ktamen » Вто 16 апр 2024 22:16


И на мен ми се струва, че лесно ще я продадеш, особено ако опишеш състоянието и със същите думи като тук. Просто направи копи и пасте.
Поне аз като купувам кола гледам повече продавача, а не колата. От теб бих купил кола.
Едит:
Всъщност взех да се замислям дали аз да не я взема.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот stefan4o » Сря 17 апр 2024 0:00


Ти не си ли в Англия бре? :gruebel


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот buller » Сря 17 апр 2024 7:31


Има една приказка: за всеки влак си има пътници.
Започнал си да мислиш, дали има кой да я купи, а дори не си я пуснал в продажба.
На 100% подкрепям горните мнения - направи добра обява, опиши всичко достоверно (за да нямаш празни позвънявания и излъгани потенциални купувачи) и действай.
Със сигурност има някой, на когото тази кола ще у свърши работа, въпреки лошия външен вид: например току-що взел книжка човек или някой да си премъква багаж до село или строителни материали.
Успех :th_up


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот thanis » Сря 17 апр 2024 19:25


Благодаря на всички коментирали. Явно не съм описал достатъчно състоянието на колата. Бега на пасажерската седалка е отворен (не от таблото, а от седалката), което налага няколко неща. Да се смени седалката с друга с бег, да се свали компютъра и да се препрограмира EPROM чипа, за да се възстанови системата. Доколкото знам, щом е отворен един бег, значи всички няма да сработят. Т.е. това е автомобил, който реално става без бегове, докато не се оправи. Поради тази причина основно не ми се иска да я продавам на човек, да си я кара, защото ми е неудобно. Друг е въпроса, че е с изтекъл ГТП и гражданска вече. Калника и бронята могат да се оправят, но това с беговете изисква специализирано внимание + да се намери седалка. Чисто печелбарство не ми е в приоритетите. Аз реално мислех за половината от предложените пари от вас да я пускам, но все се възпирам. Някак си не ми се иска да стига до Надин, защото просто ще я унищожат.

Това ми е дилемата. За моята психика няма да се чувствам спокен, че някой човек я кара просто така. Но реално не ми се занимава да я оправям и да губя нерви и време за примерно 500-1000лв печалба. От друга страна за жалост има лека сантиментална стойност и затова вече известно време съм в това лимбо.

По ред причини, не може да продължава тази кола просто да си седи и трябва да се действа, но ми е трудно да я разкарам на вторични, защото знам, че има живот в частите по нея. Но също така не мога и да я домъкна до София, където тези от мегапартс и карко ще я вземат в каквото и състояние да е.

Ако имах възможност да се занимавам, щях да и сваля оригиналните джанти, мотора и кутията и примерно вратите и да ги пусна за части, а остатъка към вторични, но уви.

Реално погледнато колкото и да ми е неприятно, май трябва да се насиля да приема реалността с пътя към Надин.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 571
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот alpinab » Сря 17 апр 2024 20:04


Такива експлоатирани коли с натрупани забележки са много желани от етносите. Публикуваш я за 500-700 пари с изричното условие да минете нотариус и да си я вземат както могат от обявената локация. Тази кола изглежда по описанието ти е приключила логичния цикъл на експлоатация и не си заслужава да я мислиш кой къде и какво ще я прави освен документално вече да не е твоя.

В нормална бяла страна би отишла за рециклиране без да се разсъждава, че някои части в нея все още имат живот.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6157
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот ktamen » Сря 17 апр 2024 20:15


Практически всички фирми изкупуващи желязо продават авточасти, демек мегапартс са монополисти само според гугъл. Не е нужно да я тътриш до София.
Никога дори не съм опитвал да продам кола, по подобни съображения като теб, ама проблем номер едно за моите коли е ръждата, а тя няма оправяне.
Не се опитвай да продаваш на части, разправията е голяма и няма да ти излезе сметката.
Пусни я на скромна цена примерно 500 - 700лв, на Вторични ще ти дадат по-малко. Парите нужни за да я оправиш ти, вероятно са 3 пъти повече от парите, с които аз бих я върнал на пътя.
Някой може да е блъснал неговото поло и да има безплатни части в изобилие.
Не се опитвай да гадаеш как ще се набута купувача, той знае по-добре от теб как да я ремонтира. Просто я опиши с всичките ти притеснения и някой много ще и се зарадва. От твоята камбанария, подобна покупка изглежда кошмарно, но има и други камбанарии :exclaim
Като купувах Голфа за 500лв, пазарлъкът включваше продавачът да ме изпрати до Люлин от Хладилника - можеш да си представиш в какво състояние го купих. Инвестирах в него 2лв за чувал с маркучи от Вторични, стартер и други джунджурии от предишния голф и после му навъртях около 150 000км. Ако не беше изгнил още щях да го карам.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7657
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот goppa » Сря 17 апр 2024 21:15


Всички автоморги купуват коли за части (не само софийските). Издават документ за бракуване. И цената е по-добра отколкото на скрапа. Не знам защо си решил, че само мегапартс го правят.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот Vlad777 » Сря 17 апр 2024 23:00


Имах Ауди А3 1.8 20в, в продължение на сигурно 15 години, а може и повече да са били. Удари го голямата градушка в София и така си го карах още години, но поддържах в перфектно техническо състояние. В един момент спрях да го карам, защото карах други коли и си седеше паркирано пред блока на брат ми. На външен вид си беше зле и таванът вътре беше увиснал.

Приятел ми се обади и ми каза, че син на негов приятел е взел книжка и колко искам за аудито. Казах му, че не съм мислил да го продавам и ще си помисля. След 3 месеца ми се обади пак да пита дали съм измислил. Отворих мобиле.бг, намерих най-евтината кола от модела с газов инжекцион - 1700 лв и му казах - толкова. Дойде човека да го гледа с майстора си, колата не беше палена от година и половина. Подадохме ток, запали. Двигателят сух и прашен без капка масло по него - бях правил пълен ребилд. Отворих си сервизната книжка, която бях водил прилежно и като се зачетох и видях какво съм правил по колата, набързо пресметнах около 3-4000 лв вложени за последните 20000 км. Мотора на двора до гол блок, основни и биелни лагери, сегменти, гарнитури, семеринги, маслена помпа с верига, клапани, валове, верига и оптегач между валовете, само статичните железа бяха старите. Ангренаж, ремъци, водна помпа, тампони на мотор, амортисьори, бобина, кабели, свещи, тампони на носачите от S3, задни тампони, климатична инсталация и какво ли още не. Замислих се дали трябва да продавам когато купувачът плахо ме попита за цената дали има коментар. Казах му - коментар само нагоре. :mhihi А той се извини и каза, че така било редно - да попита. :mhihi Осъзнах, че ако не я продам, тази кола ще ми носи само разходи и никаква полза. Не съжалявам изобщо.

Сега проверих по номер и колата си има ГО и преглед - явно още се кара - вече е на 27 години.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 893
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот MamaMy » Чет 18 апр 2024 0:50


Истината е, че за всеки влак си има пътници. Аз бях затруднен финансово когато ме изостави колата. Точно в този момент цените скочиха и коли под 1000лв нямаше. Нагледах се на кочини които даже нямаха гуми. Купих първата която беше в движение и можех да си позволя. Когато си на зор, а нямаш възможност се прежалваш. Само 6 месеца по-късно колега продаде кола за 800. Слънчева и чудесна с платено всичко за цяла година. Друг колега срина мотор, За ремонт му искат над 2000 защото колата е по-нова. Той обаче не се нави. Намери едно Лупо като картинка за 500лв и си го търкаля вече втора година. Давам примерите за да знаеш. Света е шарен и лудите въобще не са на привършване. Все ще се намери собственик и за твоята кола.


rld
Мнения: 548
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Какво да правя с колата си

Мнениеот rld » Пет 19 апр 2024 11:45


thanis написа: ...Надин...



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 171 госта