Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Вто 02 Сеп 2014 11:06

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
POST Заглавие: Тълкуване на ЗДВП в часта каране без КТ и изтекъл акт.! Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:07 
Щраусолог
Аватар

Местожителство: София
Започвам според
ЗДВП
Чл. 100. (1) (Предишен текст на чл. 100 - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;

говорим си за наказания:

ЗДВП
Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:
1. не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство; /спомняте ли си чл. 100 /

според
ЗДВП
Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за
преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни
административни мерки:
1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:
............
д) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство в
нарушение на разпоредбата на чл. 157, ал. 8 - до заплащане на дължимата глоба;
......................

Кой може да ви отнеме свидетелството?
Чл. 172. (1) Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 4 и т. 5,
буква "а" се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол
по този закон съобразно тяхната компетентност.

чл. 157 (8) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

В заключение:
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с
глоба от 100 до 300 лв.:
1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право
по съдебен или административен ред;
2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното
свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;

НЕ карайте ако ви отнемат свидетелството за управление...

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:08 
Щраусолог
Аватар

Да питам адвокатите..
предвижда ли се друго наказание, ако отида да ми "заверят" акта при първият срещнат КАТ'аджия, вместо в КАТ? и то само срещу 10 лв?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:11 
Щраусолог
Аватар

ето малко трактовка взета от http://www.starazagora.mvr.bg/PressOffi ... vo+ZDP.htm

При констатиране на управление на МПС без контролен талон към СУМПС и без водача да се представи акт за установено административно нарушение, се съставя акт по чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата. Преди издаването на наказателно постановление, административно наказващият орган извършва проверка относно наличие на съставен акт, с който е отнет контролния талон, след което съгласно разпоредбите на Закона за движение по пътищата решава образуваната преписка.

а/ При управление на МПС с акт за установено административно нарушение, на който е изтекъл 30 дневния срок от съставянето му ще се извършва проверка относно издаването по него на наказателно постановление.
- При наличие на издадено наказателно постановление, но не връчено се определя срок не повече от 7 дни за явяване на водача за връчването му. Съставя се предупредителен протокол по чл. 56 от ЗМВР с оглед изпълнение на задължението от водача и се изпраща по местоотчета му. При установяване на неизпълнение на посочения срок да се съставя акт за установено административно нарушение, и на основание чл. 270, ал. 1 от ЗМВР се издава наказателно постановление, а свидетелството се отнема за спиране на дейността по управление на МПС съгласно чл. 268 от ЗМВР.
б/ При извършване на нарушение по Закона за движение по пътищата от водач управляващ МПС с връчено наказателно постановление, се съставя акт като в графа “иззех като доказателства” се отразява номера на постановлението, дата и служба която го е издала и датата на връчването му.
в/ Когато се установи, че водача управлява МПС с връчено наказателно постановление и не е изпълнил задължението си по чл. 157, ал.8 от ЗДП, ще се отнема СУМПС и с датата на отнемане издава заповед за прилагане на принудителни административни мерки по чл. 171, т. 1, б. “д” от Закона за движение по пътищата. По същия начин да се процедира в случаите, при които чуждестранен водач отказва да заплати наложеното наказание “глоба”.

Независимо от датата на издаване на наказателното постановление, с което е наложено наказание “глоба”, ще се прилага изискването на разпоредбата на чл. 190, ал. 3 от ЗДвП.
3) Наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление или съдебното решение или определение на съда при обжалване

а същият този ЗМВР-

Чл. 56. (1) Полицейските органи предупреждават устно или писмено лицето, за което има достатъчно данни и се предполага, че ще извърши престъпление или нарушение на обществения ред.

(2) За писменото предупреждение се съставя протокол, с който лицето се предупреждава за отговорността, която се предвижда при извършване на съответното престъпление или нарушение на обществения ред.

(3) Протоколът за предупреждение се съставя в присъствието на лицето и на един свидетел, като след запознаване със съдържанието му се подписва от полицейския орган, лицето и свидетеля. Отказът на лицето да го подпише се удостоверява с подписа на свидетеля. В случаите на домашно насилие копие от протокола за предупреждение се предоставя на пострадалото лице при поискване.

Чл. 268. За предотвратяване и преустановяване на нарушенията, свързани с изпълнението на задълженията по този закон, както и за отстраняване на негативните последици от тях, министърът на вътрешните работи или оправомощени от него длъжностни лица могат да спират строителството, въвеждането в експлоатация и използването на обекти, инсталации, уреди и съоръжения, както и да спират други дейности, които създават опасност за националната сигурност и обществения ред, за възникването на пожари и производствени аварии.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:15 
Модератор
Модератор
Аватар

Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
wili98 написа:
Да питам адвокатите..
предвижда ли се друго наказание, ако отида да ми "заверят" акта при първият срещнат КАТ'аджия, вместо в КАТ? и то само срещу 10 лв?

няма никакви ядове , мене в приморско ме караха от РПУ-то да търся единствения патрул катаджии за да ми го заверят, в РПУ-то не можели :screwy

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:26 
Щраусолог
Аватар

заверят е умишлено в кавички..!!!! и значи получаване на нов акт, който обаче не отменя контролният талон.. но поне скътаваш 10 кинта от джеба на полицая.. и ги тургаш у хазната ;)

сагата не ми е точките.. би трябвало да си имам .. горе долу достатъчно..
нито пък тез кирливи 100-150 кинта дето ги калкулирах за последната година .../пил платил - нарушил ..платил/

НП със сигурност е излязло.
сагата ми е простотията в гишетата в КАТ, където следва да изгубя цял ден.. това ми е по-скъпо...

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:28 
пустиняк
Аватар

Това е няква страшна цигания с тия гишета.Чух че било с някакви номерчета и висиш цял ден минимум.Толкова ли не може да се отворят още няколко гишета???

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 0:32 
Модератор
Модератор
Аватар

Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
wili98 написа:
заверят е умишлено в кавички..!!!! и значи получаване на нов акт, който обаче не отменя контролният талон.. но поне скътаваш 10 кинта от джеба на полицая.. и ги тургаш у хазната ;)

сагата не ми е точките.. би трябвало да си имам .. горе долу достатъчно..
нито пък тез кирливи 100-150 кинта дето ги калкулирах за последната година .../пил платил - нарушил ..платил/

НП със сигурност е излязло.
сагата ми е простотията в гишетата в КАТ, където следва да изгубя цял ден.. това ми е по-скъпо...

ако имаш път извън сф дни преди изтичането на акта , просто като отидеш отиди да ти го презаверят :D

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 15:29 
Rule Enforcer
Rule Enforcer
Аватар

Автомобил: VWGolf GTsport
Двигател: 2.0TDI 170 DSG
Теоретично, би трябвало да се отървеш при една такава заверка само с акт, въз основа на който да ти бъде съставен друг, по силата на който да бъде издадено Наказателно постановление, в което да ти наложат глоба в размер на 10 лева. Рискуваш обаче, "тъй като се правиш на много умен", както биха се изразили строгите, но справедливи блюстители на реда по пътищата, да отнесеш и нещо друго, независимо дали има основание или не. Абе драмата е пълна, ама това е положението - нарушаваш, чакаш да си вземеш талона после.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие:  Публикувано на: Съб 06 Окт 2007 16:08 
Аватар

Да споделя.
Имах един акт, изтече му срока, нямах никакво намерение да вися по опашки и си го удължих в провинцията.
Онзи ден трябваше да регистрирам Мпс в КАТ, отидох като пич, взех си талонче и и си се наредих на каналите.
Като си регистрирах колата тамун ми излезне номера и си оправих акта, платих си глобата.
Обаче сега акта ми си остана в мене и си имам и талонче а акта ми е валиден до 21.10.2007 г.
Съответно си карам до тогава с Акта, след което пак си го презаверявам, по време на което талончето си седи у нас в шкафа и не го давам повеена никой докато не си оправят тапотията в КАТ.
Теоретично при подсигурено подновяване на тоя акт :lol: :lol:
мое си карам с него.
Как ще разбере катаджията че са ми върнали талончето?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа