Пълномощно за управление на МПС

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
katcko
Мнения: 591
Регистриран на: Пон 31 мар 2008 23:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот katcko » Вто 20 юли 2010 8:52


Едната кола е на името на тъст ми,наскоро завеждах щета в Булстрад и не са ми искали нито пълномощно,нито титуляра да се яви.В документите които се попълват там просто се отбелязва,че съм упълномощен и всичко си върви по реда.




Потребителски аватар
golf2_forever
Мнения: 197
Регистриран на: Пет 17 окт 2008 18:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот golf2_forever » Чет 22 юли 2010 20:49


аз миналата година като претърпях птп сам си заведах щетата ,а колата е на името на майка ми единствено после след 20 дена като ме извикаха да се разплатят и като видяха , че не е на мое име колата казаха да извикам майкаси да дадът на нея парите тва става въпрос за лев инс за другите незнам как е


Потребителски аватар
Fifa
Мнения: 748
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 10:16
Автомобил: VW Passat 5.5
Двигател: 1.9 TDI AWX
Местоположение: София

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот Fifa » Пет 23 юли 2010 3:29


mupk0 написа:Колата която карам е на дядо.Той е инвалид и вече аз съм 3ти шофьор на тази кола.Всички преди мене имат пълномощни,но аз нямам.Обаче като представя на бащата пълномощното и те омекват и се съгласяват.Като цяло процедурата е добре да се направи пред нотариус,ама едно 15-30лв заминават според зависи от нотариуса...

Обикновено е само 5-6 лв таксата, ако сам си приготвиш текста


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот levonik » Съб 07 дек 2013 10:02


Здравейте! Има ли изменения в нормативната база по въпросите за пълномощните? Влязох в жесток спор опирайки се на инфото от нашия форум, но ми опонираха давайки за пример случилото се с мой бивш ученик във Варна. Полицията му прави акт, че кара колата на баща си без пълномощно /няма проблем с разминаването на имената/. Вярно, колата е с т.н."сламарска"- ТХ регистрация, което има значение за Варна, но все пак, принципно, как стоят нещата на този фронт?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот Vlad777 » Съб 07 дек 2013 10:30


А какво пише в акта? Кой член е нарушил?


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот theultimate » Съб 07 дек 2013 11:00


И на мен ми изглежда странно - за 6 години винаги съм карал кола на името на баща ми и дори не са ме питали за пълномощно, камо ли да се заяждат.


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот siso_k » Съб 07 дек 2013 11:12


няма и никога не е имало изискване за управление на автомобил да имаш изрично писмено пълномощно

ВКС на РБ написа:
ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 140 ОТ 11.03.2009 Г. ПО Т. Д. № 707/2008 Г., Т. К., ІІ Т. О. НА ВКС

...Постоянната съдебна практика е в смисъл, че не е необходимо изрично упълномощаване по смисъла на чл. 36 и сл. ЗЗД, а съгласието на застрахованите лица може да бъде изразено и с конклудентни действия, свързани с предоставяне фактическото управление на застрахования автомобил към датата на застрахователното събитие. Държането на автомобила от трето лице предполага съгласие на собственика....


ПС: Определението е във връзка със спор по ЗЗГО, но принципа е един и същ, независимо за какво става въпрос.


Потребителски аватар
levonik
Мнения: 694
Регистриран на: Пон 15 авг 2005 19:58
Автомобил: T3 Caravele D
Двигател: CS 1985
Местоположение: Балчик

Re: Пълномощно за управление на МПС

Мнениеот levonik » Съб 07 дек 2013 15:59


В понеделник ще събера възможно повече информация. Днес и утре е мъртво време за моя народ - на купон са.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 78 госта