Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Сря 16 мар 2011 11:25


Здрвейте колеги!
Задните амортесьори на Пасатко сдадоха багажа и в скоро време ще трябва да ги сменям. Обаче възникнаха няколко въпроса, на които ще се радвам да получа от вас ценни съвети и насоки.И тъй като задницата е леко клекнала ( от престояване на тежък товар с часове в багажника ) , отстрани като се погледне колата се вижда как предницата е по нагоре, та ще ви попитам и за пружините.
Уточнявам че става дума за комби.Ето и въпросите:

1. Има ли разлика в задните амортесьори при комби и при седан?
2. Пропускам ли нещо което трябва да се смени: амортесьор + шоков тампон + тампон + маншон(прахоуловител)?
3. Двоумя се между Боге и Билщайн, газови? Преди около 3-4 год сменях предни с Билщайн-газови, да чукна на дърво след 50 000 км са добре. В Ауто + ми предлагат Боге с 2 години гаранция за около 85 лв/бр. , а в един друг магазин - Билщайн, с 1 г. гаранция за 80 лв. Предните съм ги вземал от Хеед - София, с отстъпка.
4. Възможно ли е, задницата да се повдигне след като сменя амортесьорите?
5. Пружините ... Нямам пари да купувам нови, а така ми се иска да ги сменя, замислям се даже за втора употреба :roll: ? Има ли разлика в пружините при комби и при седан?
6. Възможно ли е да се ползват пружини от друг модел автомобил? Преди време някъде в форума бях срещнал мнения че можело и пасвали идеално пружини от Лада?И ако отговора е ДА, от кой модел на Лада?
7. Може ли, вместо да се сменят , да се направи или да купя някаква подложка, примерно с дебелина 1-2 см?Продават ли се въобще такива подложки, или от какво могат да бъдат направени?
8. Мога ли сам да си сменя амортесьорите, евентуално и пружините, при положение че имам стяги и канал в гаража ... има ли някаква сложна процедура по смяната, освен голямата борба с пластмасите в багажника ... ще ми трябва ли по специален ключ за развиването на гайката на горния тампон?

Много въпроси станаха. Благодаря предварително за вниманието и за отделеното време!




Потребителски аватар
Dpop
Мнения: 3400
Регистриран на: Сря 25 окт 2006 15:57
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: София

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот Dpop » Сря 16 мар 2011 11:59


Здравей.
По т.1 доколкото съм изчел във Форума стават, но варианта е добър пружини от комби на седан. В другия е като онази банда :) "обратен ефект". Една тема и по т. 5 viewtopic.php?f=6&t=125541&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8
Тук viewtopic.php?f=6&t=5594&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8 viewtopic.php?f=6&t=80004&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8 има коментирано по въпр. 3, 4, 6 и 7 viewtopic.php?f=6&t=146063&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8 Тук viewtopic.php?f=6&t=15892&start=15&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8 пак за избора на вид и марка, а и по т.4.
:wink: И аз клоня към газови Билщайн.
т.8 Щом имаш скоби/стяги можеш спокойно и сам да свършиш работа. Имало и други майсторски прийоми viewtopic.php?f=6&t=53227&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%B8


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Сря 16 мар 2011 13:49


Колега, благодаря за линковете!Мисля че си отговорих на почти всички въпроси.
Вече клоня и към смяна на пружините с такива от Лада ако наистина са на такива народни цени ... така или иначе ще се сменят амортесьорите.
Остана неизяснен въпроса - от кой модел Лада точно трябва да са пружините?


Потребителски аватар
Dpop
Мнения: 3400
Регистриран на: Сря 25 окт 2006 15:57
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: София

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот Dpop » Чет 17 мар 2011 10:00


Моля. Eй колега, заради теб провлачих отново крак в ХЕЕД 91 покрай това търсене и преглеждане на тези теми mhihi , купих задни амове Монро Рефлекс - газови. Ще видя как ще се представят. Браво на Ицо :D . Дойдоха на добра цена ок 123 лв. с отстъпката(а Билщайна, пак газов излиза дори малко по ниско).


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Чет 17 мар 2011 10:50


Честито Колега!Дано да остранеш предоволен от новата придобивка!

Вчера на един комшия му споменах как някои колеги си слагали Лададжийски пружини на Пасаторите, а той изрази леки съмнения относно това, че пасатските пружини в долния край ставали по тясни,почти колкото фи-то на амортерсьора, а от лада са по широки. Той скоро даже сменя амовете на Вентото си, на улицата, без стяги, без канал и ми каза че не ми трябвало канал.

Дано да се включи някой колега за да каже точно от кой модел Лада мога да ползвам пружините , та да ходя в фирмения им магазин и да питам. Веднъж даже им се обаждах, не знаеха че можело техни пружини да станат на Пасат и затова ме питаха от кой модел точно.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот pe6kata » Чет 17 мар 2011 11:05


за да стане както трябва, долу се преправя чашката на амортисора... правилно са ти казали за диаметъра. По тази логика стават пружините на много коли, няма проблем за това, просто иска преправяне.
Ако ще е за 20-на мм, просто си подложи една втулка под чашката на амортисора.

Газови сакс, буге, билщайн са доста над 100лв, тия цени дето са ти ги дали си мсиля че са за маслени. Бих те посъветвал да си вземеш газови на една от тези марки :да:


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Чет 17 мар 2011 12:20


Колега pe6kata , оказа се прав за цените на газовите аморт-ри. В "Ауто + " в Г.Оряховица беше една мацка която ми е казала цената на маслен Боге,кой знае за какви хубави неща си е мислело пиленцето, още повече че беше към края на раб ден :) .Сега проверявах в Търново, оказа се че цената е 140 лв. Най-вероятно и цената за Билщайна в онзи магазин е била за маслен ... Тези хора защо не слушат хубаво какво точно им трябва на клиентите :screwy . Аз честно казано първоначално се позачудих на ниските цени, защото имах спомени че през 96 год когато купувах предните газови Билщайн, цената им беше към 130 лв, с отстъпката ми стъпаха на 107 парчето.

Ако пружините не са счупени и след като чух актуалните цени на газовите амортесьори :) , май взех да клоня към варианта с подлагане на втулка. Колега, можеш ли да ми кажеш, от какъв материал е препоръчително да се направи тази втулка, с какъв диаметър трябва да е, има ли вътрешен отвор? И май не те разбрах много добре къде точно се слага , все още не съм си имал работа със заден амортесьор. Под чашката на амортесьора, предполагам че имаш в предвид чашката в която ляга пружината?


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот pe6kata » Чет 17 мар 2011 13:37


все пак дай някой лев повече за газови, няма да съжаляваш.

правилно си ме разбрал, чашката на амортисора, на която ляга пружината се маха(не е заварена, само ще я почукнеш и излиза) Под нея ще подложиш една вулка, така че чашката да се повдигне, съответно и задницата. Все едно подлагаш шайби под чашката :lol:

Ширината и ще е толкова, с колкото искаш да се повдигне задницата, при положение че е провиснала. Не бива да се прекалява обаче, щото се измества работния диапазан на амортисора. С 20-30мм няма никакъв проблем
Като хванеш един амортисор ще ти се изясни и размера на втулката- вътрешен и външен диаметър, елементарно е...

Между другото ако имаш разбит преден лагер- вътрешните му черупки дават идеални 2 втулки за целта- вътрешния им диаметър е същия и на височина са 25-30мм някъде


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Чет 17 мар 2011 14:05


Благодаря колега!
За амортесьорите дали да бъдат газови или маслени, там нямам никакво двоумене, при положение че съм доволен от предните газови Билщайн.
Относно втулките за повдигане - мисля да те послушам за височината/широчината и тя да е максимум 25 мм. За съжаление или пък за радост :) нямам разбит преден лагер който да ползвам за целта.
Порових се малко в други теми от форума, както и в някои руски форуми и вече окончателно си изясних за какво иде реч. На няколко места срещнах размер 4 см на вътрешния отвор, но както си написал - като взема амортесьорите и ще измеря фи-то. Пак в темите из форума, срещнах идеи от какво може да бъде направена втулката - някои колеги са използвали гума от транспортна лента, други са изрязали парче от тръба на скеле, ти предложи вътрешната черупка от преден лагер ... някой ако се сети за още варианти, моля да пише.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот 110afn » Чет 17 мар 2011 21:31


Колега, продават се гумени Тампони, които се слагат над пружината.Това дето го казва pe6kata и аз мислех да го правя, но като вдигнеш чашката с 2см тя идва точно на "капачката" на амортисьора и така повече кал и вода ще попада на стъблото.Та затова мисля, че по удачно е с подлагане отгоре.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Сря 27 апр 2011 13:04


Здравейте колеги!
Мисля другата седмица преди 6-ти май да подхващам амортесьорите. Не съм правил нищо до сега защото събирах парички.
Тъй като съм в процес на търсене и проучване на цени, искам да ви задам един въпрос - как ви се струва цена от 88 лв. за заден газов амортесьор Билщайн? Нещо много евтино ми се вижда ...


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот fichtenweg » Сря 27 апр 2011 13:10


Ако амортесьора е B4 газов ми се струва съвсем нормална:

(даже тука гледам задните са по 79лв.)
http://www.tvhautoteile.de/shop/wbc.php ... =155513205

Това са предни и задни пружини:

http://www.tvhautoteile.de/shop/wbc.php ... =800313205

Лошото е, че тоя сайт си вдигна цената на транспорта, преди беше 19.90 EUR, сега искат 6 EUR отгоре.

- 25,90 Euro:
Bulgaria, Estonia, Hungary, Italy, Latvia, Poland, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Tschechien


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот doktora » Сря 27 апр 2011 13:57


Преди малко направих справка в един от официалните вносители на Билщайн - фирма Манимпекс и от там ми казаха цена 84 лв за брой. Значи цената е абсолютно реална и може би не става дума за ментета.
А някой знае ли по какво може да се познаят дали са оригиналдЪ :) , в смисъл такъв че в интернет бях срещнал мнение че оригиналните Билщайн имат изписано името върху самия метал. Забравил съм дали имаше нещо такова върху предните газови Билщайнки, не съм ги заглеждал. Като взема тези ще се отчета в форума, дали има "избродирано" името върху самия метал.


jerrry
Мнения: 355
Регистриран на: Вто 11 окт 2005 18:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот jerrry » Чет 28 апр 2011 16:37


не се задълбавай брат,всички са ментета,като оригиналните няма да намериш...
за да не съм off аз сложих маслени Каяба-доволен съм имайки предвид цената,но са си дървета отвсякъде,въобще забрави думата "оригинално" :012:


Потребителски аватар
yano
Мнения: 177
Регистриран на: Вто 20 окт 2009 14:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: Задни амортесьори, евентуално и пружини, Пасат В4-комби

Мнениеот yano » Чет 28 апр 2011 17:21


Повдигането на задницата при мен стана по малко по друг начин...Отрязахме ухото на амортисьора и го удължихме с тръба 4 см и си вирна дупето.Ако си с газови амортисьори такова заваряване е супер опасно и непрепоръчително,аз съм с маслени и за това си позволихме лукса като пак много внимавахме.
За прожините:има един завод в Крън където можеш да си поръчаш каквито искаш т.е със същата височина но по дебели видки и тогава не ти трябват никакви подложки,никви втулки и т.н.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 48 госта