Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
rumenski
Мнения: 173
Регистриран на: Съб 02 апр 2011 10:06
Автомобил: 2002 Passat B5.5
Двигател: 1.8T 170hp AWM
Местоположение: Добрич

Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот rumenski » Пет 12 апр 2013 8:52


Здравейте,
преди месец-два си смених ремъка на пасата. 1.8Т, 170 коня. всичко беше точно, както трябва да бъде, двигателя си е тих като мушица, няма почуквания, няма детонации. Просто, всичко изглежда нормално. Само че (нали ме е шубе сега през първите няколко хиляди км) реших да отворя горното капаче(понеже се маха много лесно - само на 2 щипки се държи) и да видя как изглежда ремъка. Ииии, за мой най-голям ужас, виждам, че щампата с емблемата на Ruville и другите детайли е направо избледняла, а съм минал точно 800км от смяната. Почти не си личи вече, че е там. Старият ми ремък, който беше на повече от 80 000км все още си имаше емблемата на VW/AUDI и си е като нова - изобщо не е избледняла.

Чудя се, дали това може да се дължи на пренатегнат ремък? Когато натягах обтегача, гледах да го натегна горе-долу до същото положение както видях, че беше натегнат оригиналният. След това като завъртях двигателя на ръка 2-3 пъти, проверих ремъка като опитах да го кривна. Чувал съм като общо правило, че трябва да може да се изкриви поне на около 90 градуса. Моя отговаряше на това "изискване".

Моля споделете, ако намирате нещо нередно. Ако някой е сменял, нека каже колко точно се натяга и как може да се прецени кога е достигнато правилното обтягане.

Благодаря.




Потребителски аватар
Vesislav_E
Мнения: 154
Регистриран на: Съб 22 окт 2011 12:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот Vesislav_E » Съб 13 апр 2013 17:31


Не знам при теб как е,но при мен 1.8т АЕБ ремъка се оптяга сам.Просто сложих новия оптегач и ролката,махнах щифта и готово.Преди 15хил.км го смених и нямам проблеми.


Потребителски аватар
joro^
Мнения: 327
Регистриран на: Нед 05 ное 2006 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Благоeвград

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот joro^ » Съб 13 апр 2013 23:57


Зависи с кой модел обтяжна ролка е.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот zfa159 » Нед 14 апр 2013 11:30


Не се обтяга сам ремъка дори на AEB 150 коня :) В ръководството за AEB си пише - при сложен щифт на дампера (хидравличния обтегач), ролката се натяга докато разстоянието между планката на ролката и оста на дампера стане между 6 и 10мм. След това мотора се превърта два оборота на ръка и пак се оставя в ГМТ. След това ако разстоянието отново е между 6 и 10мм, се маха контрата на дампера и той свършва останалото натягане. Ако пък ролката е от типа без дампер, то на нея трябва да е оказано до къде се обтяга (обикновено има два репера, които трябва да дойдат един срещу друг).


Потребителски аватар
Vesislav_E
Мнения: 154
Регистриран на: Съб 22 окт 2011 12:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот Vesislav_E » Пон 15 апр 2013 9:45


На АЕБ ролката се слага,маха се щифта на оптегача,преварта се двигателя и готово.Ето това е ролката за АЕБ,просто няма какво да се гласи...Изображение


tipo1.4
Мнения: 53
Регистриран на: Съб 25 фев 2006 1:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот tipo1.4 » Вто 16 апр 2013 6:05


Има какво да се наглася.Разстоянито между обтегача и вилката на ролката трябва да е 4мм и след като се нагласи това разстояние се законтря обтяжката и тогава се освобождава обтегача.
с уважение...


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот zfa159 » Вто 16 апр 2013 9:04


tipo1.4 написа:Има какво да се наглася.Разстоянито между обтегача и вилката на ролката трябва да е 4мм и след като се нагласи това разстояние се законтря обтяжката и тогава се освобождава обтегача.
с уважение...

Ролките са два вида - старата система,която вече почти не се намира никъде се гласи с това разстояние,както е описано и както казах аз и колегата над мен.
Новия вид ролка + обтегач не се регулират - слага се ролката,стяга се контра гайката и се маха щифта. И пак опираме до въопроса с коя точно ролка е направено :)


Потребителски аватар
Vesislav_E
Мнения: 154
Регистриран на: Съб 22 окт 2011 12:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот Vesislav_E » Вто 16 апр 2013 9:15


При мен и старата и новата ролка,която сложих са като на снимката от предния ми пост.


Bill
Мнения: 39
Регистриран на: Съб 07 апр 2012 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот Bill » Вто 16 апр 2013 11:41


При горе посочената снимка не се регулира. Това е и по-новия модел ролка и обтегач. Старият обтегач е малко по различен, ролката се захваща към него чрез ябълка.
images.jpg
images.jpg (4.61 KиБ) Видяна 920 пъти

А доколкото си спомням имаше и малка разлика в дължината на ангренажния ремък, в порядъка на два зъба, но не съм сигурен.


Потребителски аватар
rumenski
Мнения: 173
Регистриран на: Съб 02 апр 2011 10:06
Автомобил: 2002 Passat B5.5
Двигател: 1.8T 170hp AWM
Местоположение: Добрич

Re: Пасат Б5.5 AWM Обтягане на ангр. ремък - колко?

Мнениеот rumenski » Пон 22 апр 2013 6:38


При мен е точно този, който е на голямата цветна снимка качена по-горе. Аз като го правих, поставих мисля 8мм бургич м/у планката и оста на хидравличния обтегач. После затегнах ролката и пуснах пина на обтегача. Това е, което направих аз... Дано не съм сгафил, че не ми се отваря пак предница. Проверявам на всеки 200км как изглежда ремъка. За сега съм минал повече от 1000км и няма проблеми. Дано продължи така.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта