Включи се в кампанията на VWclub.bg "Да помогнем на Вальо - Snejoky"!
Фолксваген България - Volkswagen Bulgaria
Дата и час: Вто 29 Юли 2014 10:38

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

Натисни тук за да прочетеш Правилата на форума

Шаблон за заглавията на теми, публикувани в този раздел!

Изображение

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
POST Заглавие: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 11:23 

Местожителство: Sofia
Здравейте колеги,
Искам да попитам как работи и какво се включва като системи за сигурност при Пасат б5.5 4моушън, който има ESP?
До сега си мислех, че ESP-то е като надградка на другите системи за сигурност и не може да имаш ESP без да имаш ASR например. Сега всички нови автомобили, които предлагат ASR включват и ABS+EVB+MBA+MSR+ASR. А ако искаш да имаш ESP, на всички тези системи имаш +ESP.
Моят Пасат б5.5 4моушън има ESP бутон и сега останових следното:
ESP-то си работи супер, ако има някакво странично приплъзване, колкото и да е малко то(сега в снега имах възможност да го усетя добре и да видя как присветва лампата, когато се включи).
Обаче, ако например колата е спряла и е с прав волан и (на заснежен паркинг) дам повече газ и си превъртат и четирите колела или по-точно едно предно и едно задно мисля, не ми се включва лампата за ESP-то, а и не мога да усетя поне да ми отнема от газта, за да предотвърди преплъзването на колелата, което прави ASR-a попринцип.
Някой знае ли това ESP при Пасат б5.5 (2004 година е моя) какви системи за сигурност включва и има ли ASR или някакъв подобен тракшън контрол, под каквото и трибуквено наименование да е съкратен :) И има ли нещо от сорта - ESP се включва само над 15 или ХХ км/ч?
Предварително благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 11:29 
Аватар

Местожителство: Кичево
Автомобил: AUDI A4 B5 1.9 TDI Avant
Двигател: AFN 1997
http://volkswagen.bg/rund_um_vw/innovat ... rwerk/esp/ Виж тука :да:

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 11:46 

Благодаря колега!
Попринцип съм чел какво е то ЕСП и как работи, но ми стана станно, че когато съм с прав волан и превърта гуми не ми се включва някаква система и не ми свети лампичка, а и поне не усетих да ми отнема от газта и въртящия момент на двигателя (но може просто да не съм усетил).
От онзи текст, нещо май не разбрах едно изречение:
"Шофьорът на Golf може, впрочем, да изключи неговата ESP с натискане на бутон, при изкачване на наклони и при пътуване върху нездрава основа."
Защо да изключва ЕСП-то при изкачване на наклон? Нали това е идеята (има едно клипче от Fifth Gear, където тестват АБС, АСР (тракшън контол) и ЕСП). И при изкачване на заледен наклон точно тракшън контрола подпомага да се отнеме от газта автоматично, за да има само необходимия въртящ момент за да се изкачи колата и да не приплъзват гумите??? Като се изключи ЕСП-то, не изключва ли и АСР-а например? Защото ако имаш само АСР - имаш бутон да го изключиш, но ако имаш ЕСП имаш само ЕСП бутон за изключването му.
А какво е и "нездрава основа"? Трябва да изключиш ЕСП-то ако си на сняг ли?!? Нещо не доразбрах от това изречение май...

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 13:46 
Аватар

Местожителство: Кичево
Автомобил: AUDI A4 B5 1.9 TDI Avant
Двигател: AFN 1997
Да и аз точно това не можах да го разбера, но си го обяснявам така.На такъв път не рабори хубаво.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 14:51 
Аватар

Местожителство: Бургас,Поморие,Salzburg
при мене (б5) като дам повече газ и усети че превъртат гумите спира горивото по електронен път докато зацепи.пресветва и лампата за есп в този момент . виж вчера нарочно го тествах в завоите като поднасях умишлено и усещах как чука спирачки на които колела е необходимо за да влезе в траекторията по която се движи колата , но не видях светва ли лампичката в този момент.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 18:53 
Скиора
Аватар

Местожителство: София
Бъркате понятията колеги, тракшъна се съобразява с приплъзването при ускорение, ASR e блокаж на диференциала, ESP предотвратява колата да поднесе в завой.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Съб 19 Дек 2009 19:59 

Ето клипчето, за което говорех.
http://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE
Както казват в него, всички системи са създадени там (което ще рече на сняг) и ако работят там, значи ще работят и при всякакви други обстоятелства.
За това ми е малко странно, което са писали от ФВ, да изключва ЕСП-то при изкачване на наклони и при пътуване върху нездрава основа. Според мен точно при сняг е мноооого полезно ЕСП-то когато се движиш! И не само при сняг де :) Но пък когато потегляш, може и да има някакви "прекалени" отнемания на мощност и да не може да тръгнеш и да трябва да го изключиш. Но при шофиране на сняг, ЕСП ОСТАВА пуснато ;) Вижте клипчето накрая!
А това, за което става въпрос там е ТС (тракшън контрол), който спомага при изкачване на заледени наклони например. Той независим и различен ли е от системите включващи се в ЕСП?
Мога да дам пример с мерцедес или бмв, където всички след 1999 някъде, а може и по-рано, имат АСЦ, което действа, от опит, като дадеш повече газ и чувстваш как ти отнема от моюността на двигателя, за да не ти препрлъзват колелата и ти светва лампата. А следващата система е ДСЦ (при бмв например), която е ЕСП дефакто(при него нямам опит какво светва при различните ситуации).
Но при моята кола, поне не усетих да ми отнема от мощността на двигатела, а и лампата не светна. Не знам дали е защото е 4 моушън или поради каквато и да е друга причина. Пък си работи ЕСП-то, защото при странични занасяния веднага се включва и свети лампата.
Явно ТС е разично от АСР, но пак действа по подобен начин, като отнема от мощността на двигателя, за да зацепят колелата... Ще трябва да тествам по-внимателно на някой безлюден паркинг и пак ще пиша.
А някой знае ли Пасат б5.5 от 2004г какво включва ЕСП-то или б5, сигурно е същото?!?

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Пон 21 Дек 2009 22:56 

Днес пак тествах ЕСП-то... И нещо не мога да разбера как се държи точно. Като карам направо бавно и има лед отдолу и я настъпя леко, явно ако тръгне, дори и незабелижимо настрани, веднага се включва ЕСП-то. Но ако съм спрял и дам много газ... и усещам как превъртат колелата, но май не се включва ЕСП-то или поне се включва незабелижимо... Но е добре де... не бих го изключил ако не искам нарочно нещо да си "поиграя" или може би от някъде да изляза ако ще помогне.
Не забравяйте - ЕСП работи по-добре, от който и да е човешки рефлекс!

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Пон 21 Дек 2009 23:06 
Скиора
Аватар

Местожителство: София
ето едно елементарно обяснение: http://www.youtube.com/watch?v=L1qt84c2 ... re=related

За ASR-a, това е само блокаж на диференциала. Тракшън контрола отнема от мощността. ESP работи най-много със спирачките, но новите модели могат да отнемат от мощността и да работят със скоростната кутия.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Вто 22 Дек 2009 5:31 
Аватар

Местожителство: Бургас,Поморие,Salzburg
а пък аз да ви споделя че есп-то на нашите пасати включва в себе си поне две системи - тракшан контрол и против приплъзване . това от опит го казвам . може да включва и още системи които са незабележими за просто "око"

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Вто 22 Дек 2009 23:04 

Местожителство: Сливен
ЕСП-то на този пасат има и ASR и EDS.ASR е точно затова да не допуска боксуване и лампата на ESP свети когато се активира дори с много ниска скорост като дадеш газ без да поднася колата а EDS е електронен блокаж на диференциала.
Това от линка по горе на колегата

Речник на понятията:Регулиране приплъзването на задвижването (ASR)-Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.

Върнете се в началото
 Профил  

POST Заглавие: Re: Как работи и какво включва ESP при Пасат б5.5 4motion? Публикувано на: Сря 23 Дек 2009 22:14 

Ами не знам, но според мен АСР-а при ФВ групата и АСЦ при БМВ или Мерцедес се различават малко. АСЦ-то доста чувствително ти отнема от газта и все едно си пуслнал газта, а ти я държи настъпена. А доколкото АСР-а, явно ограничава преплъзването на колелата, но не спира така чувствително газта. Колелата си превъртат, макара и да предава нещо на едното и/или на другото. А това се вижда лесно, като оборотите ти се вдигнат чувствително, а колата ускорява бавно :) Докато при АСЦ-то не ти позволява да вдигнеш оборотите, направо ти реже яко от газта, ако не може да поеме и ти превъртат гумите. Иначе тествах при едно колело на сняг, а другото на изчистен асфалт и беше много добре, светва веднага ЕСП-то и не ти позволява да се шикалкави колата... Хуваво си е това ЕСП :) спор няма!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа