B5 комби повредена задна щора

Техническа и сервизна информация за Passat
Барс
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 28 ное 2010 17:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Барс » Пон 22 авг 2011 20:34


Аз също използвах Поксипол (прозрачен, но това едва ли има значение), но наистина почистих добре капачките и втулките. Надрасках и вътрешната повърхнина на капачките с шило за да захване по-здраво лепилото. Самите втулки пък бяха от грубата обработка на струга доста грапави. Първоначалната идея на отворите по двете "уши" на втулките беше да нарежа резба М3 там и да ги захвана с винтчета за капачката. Забелязах в последствие, че задната стена на капачката не трябва да е перпендикулярна на оста на втулката и е отказах от тази идея ( едното ухо трябва да не е опряло на втулката. Просто използвах обилно количество лепило и втулката се напасна и си направи легло в лепилото. То премина и през отворите и образува един вид допълнителен щифт и там. Стана доста здраво. Предимството на това лепило е, че може да се използва сериозно количество от него като добавъчен материал.
Успех на всички захванали се със задачата!




frol
Мнения: 3
Регистриран на: Пон 21 юни 2010 9:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Повредена задна щора

Мнениеот frol » Пет 20 юли 2012 16:02


Ето и моето решение:
Използвах алуминиеви правоъгълни планки, които изрязах по следния начин:
Изображение


Това са двете планки - лява и дясна. Тънката част после ще бъде скъсена, че тук е малко дълга. Тя ще влезне в 2 от шлиците на стеблото, около което се навива щората:
Изображение


Тук се вижда, как съм пробил пласмасовата капачка и съм направил 2 прореза отстрани на отвора, където ще премине тънката част на алуминиевата планка.
Изображение


Тук се виждат 2-те планки - лява и дясна. Широката им част е вече подрязана, за да не стърчи извън пластмасовата капачка.
Изображение


Двете алуминиеви планки, поставени на местата им. Така както биха стоели след монтажа. За целта на монтажа, трябва да се пробият по 2 дупки в металните планки и в пластмасовите капачки - на места, където няма да пречат пластмасови детайли от вътрешната страна на капачките.
Изображение


Тука дупките за монтаж са пробити и с две най-обикновени 3.5мм винтчета, шайби и гайки, планката е монтирана на капачката.
Изображение


За монтажа на 2-те планки е добре да са двама души. Преди да се монтират на щората трябва да се определи дължината на тънката част, която влиза в шлиците. Тънката част на двете планки се скъсява до нужната дължина и след това планките се монтират на капачките. Натяга се пружината, като стеблото със щората се навива около 8-10 оборота след пълното прибиране на платното на щората. След като се натегне пружината чрез навиване на стеблото от единия човек, другия поставя капачката от другата страна, така, че планката да влезне в шлиците на стеблото. После се поставя и другата капачка. След което щората се поставя в леглото й в багажника. Туй то!
Изображение

Изображение


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: Повредена задна щора

Мнениеот dancing_niki » Чет 02 авг 2012 9:13


frol написа:Ето и моето решение:...


Интересно решение.

adams написа:колеги ето и обещаните снимки, дано да са ви в помощ :beer


Тези втулки само се набиват в пластмасовите на оста ли?

Някой от София дали е изработвал детайл като оригиналните пласмасови с шлиците, че днес от Техническия ми отказаха понеже нещо не им се занимава?
Става въпрос за нещо подобно:
Изображение


Потребителски аватар
pEsHkyY
Мнения: 729
Регистриран на: Вто 06 сеп 2011 14:06
Автомобил: VW Passat B5 1998
Двигател: AFN++++
Местоположение: София

Re: Повредена задна щора

Мнениеот pEsHkyY » Вто 28 авг 2012 16:13


Да се впиша и аз с този проблем. Мойта виси като прани гащи :D Искам да попитам дали има някой от София който може да удари 1 рамо с някой от вариантите на колегите понеже нямам инструменти под ръка и малко трудно ще стане ако почна да си играя сам :beer


bard
Мнения: 6
Регистриран на: Пет 02 сеп 2011 7:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Lovech

Re: Повредена задна щора

Мнениеот bard » Чет 08 ное 2012 10:29


frol написа:Ето и моето решение:
Използвах алуминиеви правоъгълни планки...


Тъй като и аз имам този проблем, вчера реших и изпробвах варианта с алуминиевите планки, но явно материалът не е бил достатъчно здрав защото още на четвъртият оборот се счупи тънката част и превъртя. Затова днес съм решил да изпробвам с желязо или по-здрав метал - дано този път да не изпусне. Иначе да - определено това е начинът :)


Потребителски аватар
dancing_niki
Скиора
Мнения: 2106
Регистриран на: Нед 24 сеп 2006 17:55
Автомобил: VW Touareg V6 TDI Individual
Двигател: CASA
Местоположение: София

Re: Повредена задна щора B5 комби

Мнениеот dancing_niki » Чет 08 ное 2012 10:54


Аз май намерих кой да изработи чертежа и днес ще ходя да видя какво се получава, така че по-късно се надявам да има резултат.


techhard
Мнения: 22
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 15:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Повредена задна щора B5 комби

Мнениеот techhard » Сря 05 дек 2012 15:17


бе не ти трябват чертежи... и аз имах същия проблем и го реших с 1 самонарезен винт през пластмасата и тръбичката. Щората си стана екстра :)


Потребителски аватар
vladohist
Мнения: 95
Регистриран на: Пон 27 апр 2009 15:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот vladohist » Сря 06 фев 2013 21:29


Здравейте колеги, малко да използвам съществуващата тема, понеже и при мен се появи същия проблем с увиснала щора та има ли колега в София, който би се справил и би отремонтирал моята щора, разбира се срещу възнаграждение или по-добре да търся втора ръка щора? Ако има хора, които биха се справили както трябва моля на лс да се разберем, на другите благодаря предварително за помощта и съветите


Потребителски аватар
pEsHkyY
Мнения: 729
Регистриран на: Вто 06 сеп 2011 14:06
Автомобил: VW Passat B5 1998
Двигател: AFN++++
Местоположение: София

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот pEsHkyY » Сря 06 фев 2013 21:30


И аз чакам за такъв колега, но уви няма :icon_cry


Потребителски аватар
Lonely-Wolf
Мнения: 277
Регистриран на: Чет 29 дек 2011 13:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Хасково

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот Lonely-Wolf » Чет 07 фев 2013 0:08


Ей,я не се излагайте майстори,планки,та кой бил се мъчил 1 седмица и т.н. Щората се оправя за 10 мин.Трябват ви 2 видий и малко време да я огледате и сами ще разберете къде да ги навиете :a045


Потребителски аватар
jettro
Мнения: 662
Регистриран на: Съб 29 яну 2005 13:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе / Любимец
Контакти:

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот jettro » Пон 11 фев 2013 11:56


моята щора я оправих с лепило, не с видии. просто я разглобявате, виждате какъв е начина на навиването на пружината и законтрянето. въображението трябва да заработи ;)


Grozdan
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 29 юни 2012 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Pazardzhik

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Grozdan » Чет 13 юни 2013 1:42


frol написа:Ето и моето решение:
Използвах алуминиеви правоъгълни планки, които изрязах по следния начин:
Изображение


Това са двете планки - лява и дясна. Тънката част после ще бъде скъсена, че тук е малко дълга. Тя ще влезне в 2 от шлиците на стеблото, около което се навива щората:
Изображение


Тук се вижда, как съм пробил пласмасовата капачка и съм направил 2 прореза отстрани на отвора, където ще премине тънката част на алуминиевата планка.
Изображение


Тук се виждат 2-те планки - лява и дясна. Широката им част е вече подрязана, за да не стърчи извън пластмасовата капачка.
Изображение


Двете алуминиеви планки, поставени на местата им. Така както биха стоели след монтажа. За целта на монтажа, трябва да се пробият по 2 дупки в металните планки и в пластмасовите капачки - на места, където няма да пречат пластмасови детайли от вътрешната страна на капачките.
Изображение


Тука дупките за монтаж са пробити и с две най-обикновени 3.5мм винтчета, шайби и гайки, планката е монтирана на капачката.
Изображение


За монтажа на 2-те планки е добре да са двама души. Преди да се монтират на щората трябва да се определи дължината на тънката част, която влиза в шлиците. Тънката част на двете планки се скъсява до нужната дължина и след това планките се монтират на капачките. Натяга се пружината, като стеблото със щората се навива около 8-10 оборота след пълното прибиране на платното на щората. След като се натегне пружината чрез навиване на стеблото от единия човек, другия поставя капачката от другата страна, така, че планката да влезне в шлиците на стеблото. После се поставя и другата капачка. След което щората се поставя в леглото й в багажника. Туй то!
Изображение

Изображение


Колеги, някой може ли да ми даде размерите на тънката част на планката? Ще му бъда много благодарен.


Потребителски аватар
Комшията
Мнения: 434
Регистриран на: Сря 09 яну 2013 14:01
Автомобил: Passat B5.5
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот Комшията » Нед 23 юни 2013 12:21


Искам да сваля щората и да изчистя от долната страна има някакви черни петна и в монтирано положение не е удобно,та какъв е начина да се свали и монтира наново.Дали ще стане лесно или изобщо да не я барам.


dinizZ
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 27 ное 2013 18:49
Автомобил:
Двигател:

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот dinizZ » Сря 27 ное 2013 18:54


Здравейте, моята щора си работеше, свалих я. По погрешка я опънах и сега не може да се навие. Какво е решението? Как става навиването и следователно натягането на пружината?


brin
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 11 сеп 2007 20:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: B5 комби повредена задна щора

Мнениеот brin » Съб 08 фев 2014 15:43


Здравейте колеги,
И аз съм в клуба със счупени задни щори. Тръгнах да я оправям, но трябваше да отсъствам за доста време и оставих работата недовършена и сега малко споменът ми за реда на сглобяване се е поразмил. Някой има ли нещо като схема или чертеж на щората и особено сглобката на двата и накрайника?
Благодаря ви.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: boc_ko и 139 госта