B5 комби повредена задна щора

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
kingto
Мнения: 42
Регистриран на: Пет 02 апр 2010 16:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

B5 комби повредена задна щора

Мнениеот kingto » Вто 27 апр 2010 15:03


Щората на багажника на Пасат B5 комби, ми се прецака. Самата пружина, която прибира и навива щората се счупи и сега единственият начин да се ползва щората е като се слага увиснала. Някой може ли да даде съвет как да я оправя или откъде мога да намеря подобна пружинка, защото е много специфична?




vasilski
Мнения: 14
Регистриран на: Пон 01 юни 2009 17:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Повредена задна щора

Мнениеот vasilski » Чет 03 фев 2011 23:25


Никой ли нищо няма да каже за тази щора :( :( :( :(


Потребителски аватар
mirkata 4020
Мнения: 905
Регистриран на: Пон 13 окт 2008 11:57
Автомобил: vw mk3
Двигател: 1996
Местоположение: Ловеч-старият град

Re: Повредена задна щора

Мнениеот mirkata 4020 » Чет 03 фев 2011 23:28


е,за почти година колегата трябва да си я е оправил вече mhihi


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Повредена задна щора

Мнениеот _Technics » Сря 09 фев 2011 0:50


1-вия колега сигурно се е оправил, но щом пита втория подозирам, че има същия проблем, ползвал е търсачката и пак някой му се сопва.
Проблема на щората е, че пружината си е здрава, но капачките отстрани играят ролята на контра и спрямо тях пружината е навита. Понеже пластмасата старее, има приложено голямо усилие на един тънък пластмасов шип с 4 шлици, този шип се чупи и пружината се развърта и ... честито. Щората е ужасно скъпа, втора употреба несе знае колко ще издържи.
Използвани са медни материали, оксижен, сребърен припой и малко майсторлък и голямо желание!!!
Утре ще кача снимки ако има интерес де - на лично. Трябва да ги конвертирам на 256кб, а стана късно...


Потребителски аватар
bigmiro
Мнения: 115
Регистриран на: Сря 27 окт 2010 18:33
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: CBAB
Местоположение: Свищов

Re: Повредена задна щора

Мнениеот bigmiro » Сря 09 фев 2011 12:45


_Technics написа:1-вия колега сигурно се е оправил, но щом пита втория подозирам, че има същия проблем, ползвал е търсачката и пак някой му се сопва.
Проблема на щората е, че пружината си е здрава, но капачките отстрани играят ролята на контра и спрямо тях пружината е навита. Понеже пластмасата старее, има приложено голямо усилие на един тънък пластмасов шип с 4 шлици, този шип се чупи и пружината се развърта и ... честито. Щората е ужасно скъпа, втора употреба несе знае колко ще издържи.
Използвани са медни материали, оксижен, сребърен припой и малко майсторлък и голямо желание!!!
Утре ще кача снимки ако има интерес де - на лично. Трябва да ги конвертирам на 256кб, а стана късно...


Аз моята си я направих, като разпробих пластмасата и тръбичката заедно, сложих му един меден нит и проблема със законтрянето си го реших завинаги. Малко творчество, както колегата преди мен е споменал и се оправя проблема. Сега съм натегнал яко пружината и щората се опъва като войнишко одеяло mhihi , 5 ст да удариш върху нея, до тавана ще скочат.Иначе всички пластмаси бяха на дреб като речих да я сваля. Явно джамбазите са я закрепили за да я продадат и при първото сваляне се разпаднаха(свалих я точно заради това, че се беше охлабила и ме дразнеше). А да търся някоя втора употреба, ще е в същото състояние, че и по зле може да е и няма да е никак ефтина! А "сопаждии" ще има винаги! Поздрави!!!


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Ljubon » Пон 30 май 2011 9:00


bigmiro написа:Аз моята си я направих, като разпробих пластмасата и тръбичката заедно, сложих му един меден нит и проблема със законтрянето си го реших завинаги.

Колега, според указанията ти я направих и аз, сложих щифт през пласмасата и оста с пружината, натяга се отлично и работи добре, но... щифта не позволява в двата края щората да се свива и затова не мога да я поставя на мястото и - по-дълга е. В оригинал на оста с пруживата има шифт, който се движи по шлици в пластмасата и това позволява щората да се свива напречно, за да може да се поставя и маха от багажника. При теб как го реши този въпрос? Поздрави!


Потребителски аватар
bigmiro
Мнения: 115
Регистриран на: Сря 27 окт 2010 18:33
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: CBAB
Местоположение: Свищов

Re: Повредена задна щора

Мнениеот bigmiro » Пон 30 май 2011 10:32


Ами незнам къде точно си сложил щифта, защото при мен си се маха и не пречи този нит. Ако ти е друг модела на щората е възможно да имаш този проблем. При Б5 се натискат едни бутони, които свиват 2 чопа и щората се маха.


Потребителски аватар
chakarov
Мнения: 212
Регистриран на: Пон 15 мар 2010 20:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен
Контакти:

Re: Повредена задна щора

Мнениеот chakarov » Пон 30 май 2011 16:21


И аз имах същият проблем - както си карах, щората изщрака и увисна. Е, купих си друга, second hand, и си реших проблема. :beer
Между другото пазя старата, така че, ако някой иска да се пробва върху нея, да заповяда.


Барс
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 28 ное 2010 17:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Барс » Нед 05 юни 2011 18:23


Аз си реших проблема като си изработих две втулки като тези от прикачения чертеж. Кофтито в случая е, че за изработката на втулките се изисква обемна ерозийна машина.
Втулките се слагат на мястото на "стърчишката" на страничните капачки, която обикновенно е станала на сол.
Първоначално бях решил да ги захващам с винтове през отворите на "ушите" на втулката, но впоследствие се отказах и ги залепих с Поксипол.
Повече от половин година щората работи без проблем.
Успех на колегата


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Ljubon » Нед 05 юни 2011 19:42


Барс написа:Аз си реших проблема като си изработих две втулки

Колега, поздравявам те за ентусиазма и търпението. :bowdown А къде се поставя щифта, който трябва да фиксира втулката към оста, на която е пружината? И при теб чоповете могат ли да се свиват при натискане на бутона, за да може да се сваля щората от колата? Колко ти излезе изработката на втулки?
Бих се радвал и възползвал, ако някой колега разработи технология за ремонта и започне да ги оправя, защото много се чупят тия пущини. :banghead:


Барс
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 28 ное 2010 17:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Барс » Пон 06 юни 2011 19:16


Здравей, колега Любон!
Щифт няма. Ако разгледаш добре чертежа самата втулка има два зъба отвътре. Те фиксират тръбата около която се намотавата щората и пружината. Заради тях трябва обемна ерозийна машина. Втулките ми ги изработиха там където работя срещу съответната почерпка :wink:. Макар да работеше на най-груб режим машината пак отиде повече от половин час докато се ерозират зъбчетата. За съжаление не знам как вървят разценките на час там.
Чоповете работят ищората се сваля и качва без проблем. Внимавах много при залепването. Омаслих добре черните вътрешни пластмасови втулки за да не залепнат за стоманената втулка и външната черупка. Трябва даа се внимава много за положението на изреза на тръбата(Жената държи от другия край с лъжицата :wink: )
Съжалявам, че не направих снимки на целия процес на сглобяването.
След като щората се прибра, направих още три оборота на осевата тръба за да натегна пружината. Малко са. Щората стои леко хлабава. Според мен трябват поне 5 оборота, но ме мързи да разглобявам и да натягам още.

Ако иска някой мога да направя и да пусна няколко чертежчета на съставна втулка. Изработката и пак ще е трудна, но поне ще са необходими само струг, дрелка и фреза(или пък ножовка). А такива машини има навсякъде.


Потребителски аватар
_Technics
Мнения: 145
Регистриран на: Пон 12 май 2008 21:50
Автомобил: VW Passat 2002
Двигател: AKN V6 350HP
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Повредена задна щора

Мнениеот _Technics » Нед 03 юли 2011 23:19


Ето и обещаните от мен снимки, гледам има интерес и проблема никне тук там....
Детайла е изработен от МЕД-ни тръбички. За основа съм позлвал мисля 12мм тръба (всичките са цолови между другото), разпробил съм е за да вкарам 6мм-вата. На нея нахлузвам мисля 10мм беше като коронка и финно изработвам формата на шлиците. След многократни обработки на коронката и няколко налагания да проверя дали са станали като по оригиналния PVC чоп, нахлузвам за последно, с оксижена прецизно и сребърен припой леееко го прикапвам (леко леко така, че да не променя формата, а здравината е предостатъчна!). Изрязвам шлиците от цялата нахлузена 10мм тръбичка (който и без друго се държат на 1мм понеже са изострени точно там) и дооформям с зъболекарска машинка и нужните дискове и накрайници. Избрал съм сребърен припой т.к. темп. му на топене е по-ниска от меднофосфорния и с по-леко нагряване се получава всичко.
Държи вече 1 година и мисля, че няма начин да се повтори ;) Е ако взема щората и е блъсна в земята.......
Забравил съм колко оборота се натяга пружината. Мисля някъде около 13 при навита щора около оста й, т.е. като се разпъне се донатяга още! И каточели още 2 оборота е трабвало да е натегна за да стане като оригинална но не ми се разглобяваше наново - и така е перфектна.
Снимките мисля ще се публикуват в обратен ред на моето прикачване... което ще е тъпо ама.....


Потребителски аватар
Franto
Мнения: 44
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 0:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Franto » Сря 13 юли 2011 22:55


Здравейте колеги,
и аз като потърпевш на слабите места в механизма на щорите прочетох тази тема. Понеже ми се струва достатъчно богата ще пиша в нея.
Поздравявам _Technics за мерака, търпението и не на последно място свободното време за изработката на самоделнана втулка от мед. Жалко че не съм като теб.
Благодаря на колегата Барс за схемата на втулката!
Благодарение на неговия чертеж днес направих няколко запитвания до фирми, способни да изработят подобен детайл. Както съм попитал и колегата създател на схемата.
Изключително съм далеч от идеята да дам >500лв за нова щора. А изработката на фабричните държачи ме кара да мисля, че и покупката на втора употреба може да бъде разхищение на средстава.
Ако има желаещи да си купят подобна втулка нека това да бъде темата. Ще се погрижа да имате цени, когато ги разбера.

А пък ако има колеги, които позават способни хора с подходящ хардуер нека не се притесняват и да пратят по един кординат на ЛС :)


adams
Мнения: 14
Регистриран на: Вто 09 мар 2010 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Повредена задна щора

Мнениеот adams » Чет 14 юли 2011 9:28


здравейте колеги,
както и колегата в по-горния пост първо искам да благодаря на колегите bigmiro _Technics за ентусиазма, сръчността и търпението. Може би ако имах необходимите инструменти(и време разбира се :) ) до сега да бях си направил две медни втулки и да бях забравил но уви...
Специални благодарности на колегата Барс :beer за предоставения чертеж, благодарение на който скоро и аз ще се сдобия с две от "неговите" втулки.
Ако ми ги направят и после всичко ми пасне и стане както трябва(ще направя някоя снимка разбира се) ще дам координати на човека който ми ги направи, намира се в Стара Загора.
поздрави :beer


Барс
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 28 ное 2010 17:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Повредена задна щора

Мнениеот Барс » Пет 15 юли 2011 8:05


Моля моля, колеги пак заповядайте!
Изпратих на колегата Франто работния 3д модел и 3д модел в неутрален CAD формат. С тези файлове с подходящия софтуер се правят програми за ЦПУ машини.
Ако и някой друг ги иска да пише на ЛС.
Успех!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 161 госта