Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
brad4edat
Мнения: 341
Регистриран на: Пет 06 апр 2007 21:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разлог
Контакти:

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот brad4edat » Пет 18 май 2012 23:33


Така е колега, не е невъзможна мисията, ама ще струва повече от джантите, ще е рисковано като надеждност и още много други спънки и глупости.
Не си заслужава и да си мениш главините заради някакви си джанти, понеже може да попаднеш на главини с изпуснали лагерни легла, ако ги взимаш втора ръка и ще се набуташ с още пари.


Докарвал са ми на струговете и фрезите да отваряме разни отвори по джанти и главини, като в 80% от случаите се е приключвало всичко с думите ми: че аз отговорност за катастрофи и убити хора по пътя няма да нося и съм отказвал използването на машинната ми база.

Скоро имаше случай на съсипани 17" фабрични джанти на BMW след малоумната намеса на някакъв фрезист някъде.Как са закрепили джантите на фрезата не знам, с какво са ги фрезовали пак не знам, но вътре отвора дето ляга плътно по главината беше леко яйцевиден и нащърбен-грапав, да не ви разправям. Оня ми вика колата тресе яко. В случая колата е стояла на джантите само чрез болтовете поради изпуснатия и деформиран размер на отвора на джантата за главината, а това джантата да се държи(ляга) за главината само с болтовете е недопустимо и опасно.Отначало мислех да отвориме още малко отвора на джантата и да вкараме топлинно втулки до оригиналния размер по главините, ама се оказа че болтовата е много близо и няма място за втулките. Има вероятност да се срещне втулката с болтовата или да я наближим опасно много и да се пръснат джантите. Човека се вайка-вайка, вика кво да правя? Аз му викам да ги хвърли, за нищо нестават вече след тяхната малоумната намеса. А джантите бяха убиец и много запазени :(

Има много случаи да откривам тръгнали да се пропукват барабани и спирачи дискове на коли, казвам на хората да ги хвърлят да не се претрепят.

Има хора дето са идвали да им дупча нови болтови на старите им главини и барабани! Еми не става, не поемам тази отговорност, барабаните и главините са от чугун. Ще заприличат на решето ако се дупчат още и ще отслабнат. Чугуна понася топлина, ама хич не харесва усилия на удар и напън.

Извода е да не си правите експерименти да дупчите нови дупки в главините и барабаите, освен ако не се припокриват 1-1 със старите дупки. :012:




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот Iezekil » Съб 19 май 2012 6:45


Казахте си мненията,че и по 2 пъти.Да кажа и аз.Принципно има много хора тук,дето са с фланци.ило за да изхвърлят джантите на вън,било заради болтовете,било и за двете.Има и много стругари,дето ще се наемат да го правят и ще го направят качествено.
Много хора има и дето си сменят главините с дисковете,супорти и апарати само за да увеличат размера на диска,за по-добро спиране,за преминаване на вентилирани дискове също.Не е казано,че всички сме си купили спукани дискове и т.н.. и разбираш ли,това е опасна и безмислена манипулация.Нищо подобно,аз също претърпях частично такъв ъпгрейд.
По въпроса за стругарите.Има и кадърни.На мен са ми разпробивали шарнир и са ми слагали стоманени втулки вътре.Карах с тях доста години.Знаете и на спирачните супорти колко малко е разстоянието за разпробиване на водачите.И каква втулка може да се сложи щото и те с времето се износват и почват да хлопат...еми има хора дето се наемат и го правят.
Да,в случая конкретно не е невъзможно но е трудоемко да се прави адаптацията,въпроса с преминаването към 5 болта беше принципен,както и заглавието на темата преди да го оправи колегата.Получи и принципни отговори за да знае какви джанти да търси,а не за "да ги вози на задната седалка"
Може да се поработи над идеята за смяна на главините с такива от Ауди 80,с псд 5х112 и централен отвор57.Мисля,че това е правилната посока на мисене по въпроса за готините джанти,щото всичко е до мерак.


Потребителски аватар
spoocky
Мнения: 103
Регистриран на: Съб 12 сеп 2009 15:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот spoocky » Съб 19 май 2012 10:54


До тук от написаното в 2-та по-горе коментара имам 2 варианта за размисъл... И в двата коментара обаче виждам че джантите ще ми дойдат двойно на цената си...
При варианта с разпробиването... Има начин , Опасно е (зависи от майстора) , ще стане...
При варианта със смяна на главинити... Има начин , по-скъпо мисля че може да излезе(зависи от частите и качеството) , и тук ще стане...
Но и в двата варианта са ми допълнителен разход, който според мен е излишен, така че преминавам на третият и най-лесен вариант с търсенето на 4х100 разстояние... но поне надявам се темата ще се ползва и за други колеги които се сблъскат с този проблем и ще успеят да намерят тяхното решение... Ако някой е правил такава процедура може да качи снимки или да обясни по-точно как стават нещата та ако някои иска да прави манипулация която и да е да му е полезна...
Ако администраторите и модераторите решат че темата е полезна да я оставят ако не да я изтрият :beer :beer Благодаря колеги отново бяхте много полезни както винаги... Институция VWCLUB ...


Потребителски аватар
brad4edat
Мнения: 341
Регистриран на: Пет 06 апр 2007 21:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разлог
Контакти:

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот brad4edat » Съб 19 май 2012 15:52


Привет колеги:)

Наистина е наи-добре да се мине с подмяната на главините ако човек чак толкова се е заял да монтира съответните джанти. Ще стане качествено и надеждно, така както и трябва да бъде. Парите са ясни, няма да е евтино.

Това за изработката на такива фланци е ясно, че ще е маса пари! Не може да се изработят от каквото и да е ф купено от отпадаците. Ще трябва хубава стомана, както за фланците така и за болтовете, а такава стомана струва пари, а и обработката и не е много приятна за металорежещите иснтрументи, които също струват пари. За обикновенни флаци не е проблем толкова от каква стомана ще са, но за подобен род фланец си иска стомана с марка.

И един съвет от мен.
Карате ли си болтовете или други части на стругаро-фрезисти, можете лесно да разберете що за стругар (майстор) има срещу вас. Единия от начините е по това дали оставя леки коноси-заобления в местата на усилията на сряз на съответните детаили. Кара ли всичко на ръб по иструмента без да мисли за скъсвания, да знаете, че само името му е стругар-майстор :wink: :lol: :012:


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот Iezekil » Съб 19 май 2012 18:09


комплект четирите главини барабар с накладките ще струва 100 лв.Това е най-изгодно и безопасно,да не говорим,че и възвръщаемо


Потребителски аватар
Winner25
Мнения: 7339
Регистриран на: Пон 14 мар 2005 15:33
Автомобил: VW Passat B4 B6
Двигател: ABS BKC
Местоположение: Казанлък

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот Winner25 » Съб 19 май 2012 20:17


Фланец от 4х100 към 5х112 не може да се направи понеже еин от товорите се засича. Не е невъзможно, правено е даже има снимка в тунинг раздела, но изпълнението е доста по сложно от изработката на стандартен фланец :wink:
Варианта е от 4х100 към 5х100 с разпробиване и после фланец, или смяна на главините с такива които са 5х100 и после пак фланец.
Въпроса е дали си струва :)


Потребителски аватар
spoocky
Мнения: 103
Регистриран на: Съб 12 сеп 2009 15:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот spoocky » Нед 20 май 2012 10:59


Дали си струва... След като ти разгледах гаража колега мисля че ти най-добре можеш да кажеш... Я го виж твоя самолет ква джанта има а о си май с такива фланци за които говориш.. Сподели мнение цена качество сигурност модификации по купето има ли и т.н...
П. С. Много як вид има пасата така...


Потребителски аватар
gas
Мнения: 923
Регистриран на: Съб 23 апр 2005 13:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот gas » Пон 21 май 2012 2:13


изработването на фланци 4х100 към 5х112 е напълно възможно,надеждно и стабилно и не чак толкова скъпо,колкото се опитвате да го изкарате.,ето ви нагледен пример на кола с 'невъзможните' фланци,монтирани и каращи се в София до ден днешен....в комплект с болтовете излизат около 250-70лв...страшната скъпотия :lol:

Изображение


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот Iezekil » Пон 21 май 2012 6:26


баси евтиното,моите джанти ги купих за толкова...


Потребителски аватар
gas
Мнения: 923
Регистриран на: Съб 23 апр 2005 13:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот gas » Пон 21 май 2012 10:02


Iezekil написа:баси евтиното,моите джанти ги купих за толкова...

..в повечето случаи,когато се слагат джанти на друг стандарт се търси силен ефект!...а за намирането на такъв 250лв са си малко и няма да са единствените които трябва да се отделят,колегата надали е наясно,че после ще трябват понижаване,гуми със скъп и екзотичен размер,евентуални промени по веждите и т.н...образно казано 'хващането на хорото' няма как да стане без пари!..ако искаме просто лети джанти без да се търси повишаване нивото на колата,тогава е друго,слагаш си 4х100 и си джиткаш..лесно,евтино и бързо


Потребителски аватар
brad4edat
Мнения: 341
Регистриран на: Пет 06 апр 2007 21:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Разлог
Контакти:

Re: Имам Б4 с 4 болта а си харесах джанта с 5 болта от Б5

Мнениеот brad4edat » Пон 21 май 2012 18:19


Да, цената ще е горе-долу толкова, колкото е казал колегата. За повечет хора това не е евтино и то никак, но ако човек е решил да го прави то може да се направи на съответната цена с качествени материали :да:
:beer



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 49 госта