Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот peyu » Чет 17 апр 2014 13:25


Здравейте колеги имам проблем с климатроника на пасатора..
Вчера ми се наложи да шофирам доста и забелязах, че
топлото се включва само на режим (Hi) и наистина си духа топло (вряло по-скоро) и
не мога да си го наглася на 22 градуса примерно и да си карам.. чукна ли дори и
1 градус надолу и започва да вкарва въздух от вън.. студен..
Температурата отвън беше между 2 и 7 градуса на места
Пробвал съм го и в топло време, студено си духа (системата е пълна)
Дайте някакви идеи, възможно ли е да е датчик на температурата в купето или клапи?
Благодаря!




Потребителски аватар
r1r1r1
Мнения: 72
Регистриран на: Чет 20 сеп 2012 18:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот r1r1r1 » Чет 17 апр 2014 15:02


Аз имам сходен проблем,но не същия.


novatora
Мнения: 1066
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 12:34
Автомобил: vw passat b5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Петрич
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот novatora » Чет 17 апр 2014 15:59


Направи самодиагностика на климатроника. Натисни копчето econt и го дръж, след това натискаш копчето за въртене на въздуха в купето. Ще ти изпише цифри ако има грешка. Моя датчик вътре в купето е развален и дава грешка 313. Не съм го сменил още че трябва цялото табло да се свали. Хамалогия си е. Но парното без него си работи добре. Градусите се гласят както искаш. Единствено прави проблем когато е на студено направено за лятото. Както си работи и изведнъж почва да духа топло защото явно дава грешка че отвън е минус а то е ад. По скоро ти имаш проблем с клапите. Някое моторче не ти сработва.


Потребителски аватар
ti6ogb
Мнения: 379
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 20:54
Автомобил: WV Passat Variant TDI 1.9
Двигател: AVF - 2001
Местоположение: Gabrovo

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот ti6ogb » Пет 18 апр 2014 8:36


Колега,313 е грешка на датчика за свеж въздух,който ми бъркаше климатроника(показваше -40,-5 гр.)и не се вкючваше.Смених го с нов.Смяната е лесна ,сваляш жабката и си мушкаш ръката отзад и нагоре,той е набукса и се вади ,като се завърти на 90 гр. :love.vwclub


novatora
Мнения: 1066
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 12:34
Автомобил: vw passat b5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Петрич
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот novatora » Пет 18 апр 2014 10:26


Колега вярно ли? Ще стане ли манипулацията през жабката. Аз съм с б-5.5 пасат и всички казват че спасение няма таблото долу.


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот peyu » Пет 18 апр 2014 15:53


novatora написа:Направи самодиагностика на климатроника. Натисни копчето econt и го дръж, след това натискаш копчето за въртене на въздуха в купето. Ще ти изпише цифри ако има грешка. Моя датчик вътре в купето е развален и дава грешка 313. Не съм го сменил още че трябва цялото табло да се свали. Хамалогия си е. Но парното без него си работи добре. Градусите се гласят както искаш. Единствено прави проблем когато е на студено направено за лятото. Както си работи и изведнъж почва да духа топло защото явно дава грешка че отвън е минус а то е ад. По скоро ти имаш проблем с клапите. Някое моторче не ти сработва.


444?


novatora
Мнения: 1066
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 12:34
Автомобил: vw passat b5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Петрич
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот novatora » Пет 18 апр 2014 17:10


444 беше когато всичко е ок и нямаш проблеми с датчици, компресора, изпарител. Механичните проблеми не се ловят на диагностиката. Тва е лошото.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот zfa159 » Пет 18 апр 2014 20:39


Механичен проблем едва ли има в този случай, защото явно мотора за топло-студено си се движи правилно. Причина да прави така би могло да е грешно показание на датчика за вътрешна температура в купето.Той се намира в самия контролер. Ако мери някаква стойност, то той не е прекъснал и съответно няма да даде грешка,защото контролера няма как да знае дали показанието му е реално или грешно,за да го регистрира като проблем. Когато контролера е на HI или на LO, този датчик не го вълнува,защото той гони двете максими - напълно студено или напълно горещо. Ако обаче зададеш 22 градуса, а датчика мери,че е 35 вътре (а то не е),тогава ще духа студено,защото ще се стреми да стигне зададените 22 (което никога няма да се случи, понеже датчика си мери,каквото си е решил). Същото би било и с другите стойности на температурата до HI. Дори на 29 градуса, то пак ще духа сериозно студено,ако датчика за вътрешна температура показва повече - логиката е,че този датчик е само един и контролера го приема за 100% верен - смята,че купето е топло и се стреми да го охлади до зададените градуси. Вариант да се види това е с VAG-Com и живите данни на контролера - всичко ще си каже.
Случва се и самата електроника на модула да "забие" ,при което с рестарт (спиране на захранването му за около 40 минути), всичко се оправя и няма и помен от такива проблеми - изразяват се в некоректно местене на клапите, показване на странна температура на дисплея (външната температура се смята средноаритметично и примерно 2-та датчика показват по над +30 градуса, ама контролера решава, че средната е -10 и съответно компресора не тръгва).Грешки не дава, а се държи неадекватно. Също така при четене на живите данни има възможност да се гледа в реално време какво е положението на мотора за топло-студено и датчиците, за да се съди за това какъв му е проблема.
По повод датчика за свежия въздух - на В5 наистина с доста зор има вариант да се смени само през жабката. При 5.5 не съм пробвал на място.
:beer


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот Bro0z3r » Пет 18 апр 2014 21:01


Датчика за купето може да се провери и чрез скритото меню на климатроника. При запалена кола (или поне на контакт, важно е климатроника да работи) се натискат ECON и копчето за намаляване на температурата едновременно. В това меню на канал 1 се вижда какво казва тоя датчик. Виж какво казва и от там вече ще си проличи дали му има нещо.
П.П. Каналите се превключват с бутоните за регулиране силата на вентилатора.
П.П. 2 Датчика се намира зад решетката между бутоните за обдухване на предното стъкло и рециркулация на въздуха. Като му подухаш :mhihi веднага би трябвало да отчете


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот zfa159 » Пет 18 апр 2014 21:12


Да, това също е вярно. Има само две малки подробности - не на всички контролери тази опция е активна и не на всички контролери е на позиция 1. Затова не го предложих като вариант отначало. Пробвай, ако стане, си спестяваш търсенето на VCDS и четенето на контролера :)


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот Bro0z3r » Пет 18 апр 2014 23:48


Може и да е така, не споря. Но аз поне съм го пробвал на два Б5, един Б5.5, два Г4 и една Бира и на всичките си е било там.. Ама стига с офтопика, че да не ме бият :mrgreen


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот peyu » Съб 19 апр 2014 20:00


Много ви благодаря!!
Още утре ще пробвам със скритото меню, а ако не излезе нищо ще се наложи
да изчакам докато си дойда в БГ. Защото тук цената на диагностиката ще е доста
солена, а и няма да мога да обясня проблема добре на немски.
Благодаря още веднъж :beer


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот zfa159 » Съб 19 апр 2014 20:04


Ако цената за диагностиката е по-дебела от 50 Евро, купи си кабел, те са по 100-120лв по тукашните сайтове. Мяташ го на лаптоп с USB и един софтуер (идва си с кабела) и си готов. Ще ти спести много пари не само за този проблем, а и за бъдещи други :)
:beer


Потребителски аватар
peyu
Мнения: 493
Регистриран на: Сря 21 май 2008 0:10
Автомобил: Passat B7
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот peyu » Нед 20 апр 2014 21:10


zfa159 написа:Ако цената за диагностиката е по-дебела от 50 Евро, купи си кабел, те са по 100-120лв по тукашните сайтове. Мяташ го на лаптоп с USB и един софтуер (идва си с кабела) и си готов. Ще ти спести много пари не само за този проблем, а и за бъдещи други :)
:beer

Ами те швабите голяма почивка удариха нищо не работи, но днес се сетих за нещо.
Възможно ли е датчика да си работи, а други странични фактори да му пречат на нормалната работа? Примерно CD-то забелязвам, че при продължителна работа започва да грее доста, диска като го извадя пари не може да се държи.. Та.. възможно ли е CD-то да нагрява датчика и да бърка температурата в купето..
Ще пробвам да карам без музика известно време за да проверя теорията си. Преди да давам пари за датчици и майстори :)
Прикачени файлове
2014-04-08 19.jpg


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Пасат В5 (99та) - проблем с климатроника

Мнениеот Bro0z3r » Нед 20 апр 2014 21:54


А ти все пак провери ли показанията на тоя датчик??



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 183 госта