Passat B4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съединителя

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
dmitko
Мнения: 465
Регистриран на: Вто 21 дек 2004 14:51
Автомобил: Tiguan II 4Motion
Двигател: CZEA 2016
Местоположение: София

Passat B4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съединителя

Мнениеот dmitko » Нед 20 юли 2014 17:21


Здравейте колеги,
Миналата седмица трябваше да мина през един наводнен път 30-40см вода и около 30 метра дължина. Два дни след това педала на съединителя стана по-труден за натискане и при натискане се чува едно скърцане на нещо като гума в гума. Като отворих капака на двигателя много отчетливо се чува, че звука идва от мястото където буталото на долната помпа влиза в съединителя.
Съвпадение ли е това с минаването през водата или нещо съм прецакал?
При мястото където е скърцането, отгоре има една гумена тапа която като се махне отдолу се вижда едното "колело" на съединителя "назъбено" а в дясно от него има втора дупка покривана от същата тапа в която нищо не се вижда, някъде там е скърцането, мога ли да пръскам там с някакъв спрей например ВД40 или тефлонова смазка за да спре скърцането? До колко е сериозен проблема, мога ли да мина 500 км за да се прибера в София или има вероятност да закъсам по пътя, че съм на морето с жената, децата и куп багаж?
Колата е на 320к км реални, съединител не е сменян, скоро и това ще стане но още не дава признаци да е тръгнал.
Благодаря предварително за отговорите и насоките!




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пасат В4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съедините

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 20 юли 2014 17:49


Това назъбеното е маховика с венеца за стартера което виждаш през тапата. Скърцането най вероятно е от удървени вече пластини на притискателя, по моему мисля че няма да има проблем да се прибереш


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат В4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съедините

Мнениеот silent » Нед 20 юли 2014 20:38


Аз карам с подобно скърцане при натискане на съединителя повече от година...Карай то ще се чуе...


Потребителски аватар
dmitko
Мнения: 465
Регистриран на: Вто 21 дек 2004 14:51
Автомобил: Tiguan II 4Motion
Двигател: CZEA 2016
Местоположение: София

Re: Пасат В4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съедините

Мнениеот dmitko » Нед 20 юли 2014 22:06


silent написа:Аз карам с подобно скърцане при натискане на съединителя повече от година...Карай то ще се чуе...

Това звучи успокояващо! Лошото, че ме дразни това трудно натискане на педала имам чувството, че ще счупя нещо. А някаква идея от какво идва проблема - звука е като търкане на нещо в гума, за да се подготвя психически :confused за цената и обема на ремонта?


Потребителски аватар
krasio00o
Мнения: 765
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 0:52
Автомобил: Passat B5
Двигател: ADR 1998
Местоположение: Варна

Re: Пасат В4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съедините

Мнениеот krasio00o » Нед 20 юли 2014 22:34


Скърца ти вилката на съединителя.Възможно е след известно време да изчезне от само себе си.Мисля,че ако махнеш помпата на съединителя ще можеш да пръснеш по вилката ,но трябва да е внимателно да не оклепаш феродовия диск.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Пасат В4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съедините

Мнениеот moimoimoi » Пон 21 юли 2014 6:04


самата помпа има буталце което натиска вилката и задейства съединителя
на това буталце има пластмасов накрайник за да не се търкат метал в метал буталцето и вилката,ако тази пластмаса се е износила и паднала остава да се търкат метал в метал и може скърцането да е от там
за да провериш ти трябва ключ 13 за да свалиш помпата от кутията


Потребителски аватар
dmitko
Мнения: 465
Регистриран на: Вто 21 дек 2004 14:51
Автомобил: Tiguan II 4Motion
Двигател: CZEA 2016
Местоположение: София

Re: Passat B4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съединит

Мнениеот dmitko » Пон 21 юли 2014 7:00


Благодаря за отговорите! Сега няма да пипам нищо /че ме е страх да не си остана тук/, като се прибера ще сваля/отместя помпата за да видя за какво иде реч. Ще драсна някой ред като/ако го оправя от къде е проблема.
П.С. Помпата само с 13ка ли се сваля, тръбата с хидравлика от едната страна трябва ли да се разкачи или има възможност да се отмести леко помпата с цел пръскане в посока вилката без разкачване на хидравликата към нея.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Passat B4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съединит

Мнениеот moimoimoi » Пон 21 юли 2014 16:46


само двата болта дето я държат към кутията се развиват,хидравличния маркуч не го пипаш,той е гъвкав и се огъва


Потребителски аватар
dmitko
Мнения: 465
Регистриран на: Вто 21 дек 2004 14:51
Автомобил: Tiguan II 4Motion
Двигател: CZEA 2016
Местоположение: София

Re: Passat B4 1995 ABS - скърцане от долна помпа на съединит

Мнениеот dmitko » Вто 29 юли 2014 20:09


Да отбележа, че реших проблема макар и да не разбрах от какво точно идваше. Помпата ми се видя трудно и рисковано да я сваля т.като от ръжда изглеждаше почти заварена. През споменатите отвори под гумената тапа напръсках обилно с тефлонов спрей за смазване и не същия, а на следващия ден скърцането изчезна а педала стана осезателно по-лек за натискане. С фенерче се виждаше, че назъбеното колело на маховика /венеца/ и част от вилката бяха прилично ръждясали и то такава "прясна ръжда", явно става въпрос за навлизане на прилично количество вода на това място. Друг път ще внимавам повече през големите локви :rolleyes .



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: petar9004 и 44 госта