Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Техническа и сервизна информация за Passat
BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Нед 27 юли 2014 20:52


Добър вечер колеги. Пускам тази тема за да се опитам да си изясня нещо странно случило се със задните спирачки (доколкото успях да преценя на задно дясно - шофьорско колело). Та значи малко предистория: преди около 1-2 месеца закупих и смених задни дискове и накладки на моя Пасат Б5, 2.3 VR5. Разбира се аз от гуми и спирачна система не обичам да пестя и си взех дискове и накладки на ATE! По отношение на качеството съм убеден, че са си оригинални. Ако има значение дисковете не са вентилирани, а плътни с размер 256 мм. Както си му е реда и нали са АТЕ си бяха със сивото антикорозионно покритие. Сменихме ги с един колега, като задължително проверихме дали апаратите са наред, дали няма нещо, което да е за смяна по тях и всичко беше ок. След монтажа също всичко бе наред, като започнах да ги експлоатирам според предписанията и поне 500 км. не съм спирал рязко и екстремно от висока скорост. До ден днешен реален проблем не съм имал с тях (вече са на около 1000 км., може и повече дори). Спирането си е ок, няма скърцане, изтриването е сравнително равномерно (прави ми впечатление, че при предните дискове се трие цялата повърхност на диска, докато при задните има няколко 1-2 мм. и от външната и от вътрешната страна на дисковете, където накладките на стигат и съответно не търкат диска). Сега стигаме до конкретния случай, който ми направи впечатление. Пътувах вчера до Самоков и понастъпих колицата, като на места ми се наложи да спирам рязко, от по-висока скорост и за по-кратко разстояние от обикновено. Спирането не забелязах да се е влошило или нещо такова, всичко си беше наред, докато не пристигнах. Слизайки от колата усетих миризма, която мога да сравня с тази от заварка с електрожен! Когато огледах, забелязах, че от задното дясно колело, в областта на диска и накладката се вдига пушек и реално от там идваше миризмата. Веднага погледнах и другата гума, но там такова нещо не установих. Огледах, за признаци на прегряване на диска, като например промяна на цвета му и т.н., но такива нямаше. След известно време когато се поохладиха, успях да опипам през джантата за някакви ръбове, кривини или др. такива, но отново нищо. Същия ден карах колата за да върша работа, но вече нормално и нямаше никакви проблеми, вибрации и др. Днес се прибрах към София и реших да тествам пак малко по-екстремно спирачките, но вече с едно на ум за вчерашната случка, но спирането си е супер! След като се прибрах и слязох от колата, отново усетих гореописаната миризма, но липсваше пушек този път! Въпреки, че реален проблем не съм открил, пускам темата за да попитам и придобия насоки за реалните причини за този дим и миризма, защото не желая да се случи нещо непредвидено и да не съм обърнал внимание. Само да добавя, че през това време предните дискове и накладки (дискове АТЕ и накладки Делфи на 1г.) все едно не усетиха по-екстремното ми шофиране :smile ). Ще съм благодарен за Вашите мнения и ми е интересно дали и други колеги са установявали нещо такова. Благодаря предварително :beer

Последна промяна от ivostefanov на Нед 27 юли 2014 22:48, променено общо 2 пъти.
Причина: Придържай се към темата шаблон моля!




Потребителски аватар
ivostefanov
Мнения: 2464
Регистриран на: Нед 04 окт 2009 10:34
Автомобил: Audi A4
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос, свързан със задни спирачки Пасат Б5?

Мнениеот ivostefanov » Нед 27 юли 2014 21:52




Потребителски аватар
TUISTERa
Мнения: 82
Регистриран на: Съб 26 сеп 2009 9:19
Автомобил: Passat B5.5
Двигател: AZM 2001
Местоположение: Асеновград

Re: Въпрос, свързан със задни спирачки Пасат Б5?

Мнениеот TUISTERa » Нед 27 юли 2014 21:54


Въпрос от лаик: Дали не ти задържа апарата при по рязко спиране?


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Въпрос, свързан със задни спирачки Пасат Б5?

Мнениеот BG_POLICE » Нед 27 юли 2014 22:23


TUISTERa написа:Въпрос от лаик: Дали не ти задържа апарата при по рязко спиране?


Не е логично само при агресивно спиране да задържа спирачният апарат колега. Освен това, при смяната на дисковете и накладките проверихме апаратите и те бяха ок, Подобно шофиране съм правил преди смяната на дисковете и накладките, със старите такива, като подобен проблем нямаше. Ако трябва да предположа какво се е случило имам следните предположения:
1. Прегрял съм накладките.
2. Антикорозионнито покритие не е паднало все още навсякъде по диска и може би не е пригодено да издържа на по-високи температури.
По-интересният въпрос е, защо само от едната страна се случва това?


Потребителски аватар
TUISTERa
Мнения: 82
Регистриран на: Съб 26 сеп 2009 9:19
Автомобил: Passat B5.5
Двигател: AZM 2001
Местоположение: Асеновград

Възможен проблем със задни спирачки Пасат Б5, 1999г., AGZ?

Мнениеот TUISTERa » Нед 27 юли 2014 22:30


Именно, интересния ти въпрос по-принцип би следвало да изключи твоите две точки , освен ако нямаш някакъв проблем с апарата отдясно, а защо пък не от ляво?


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Възможен проблем със задни спирачки Пасат Б5, 1999г., AG

Мнениеот BG_POLICE » Нед 27 юли 2014 22:38


Ако имаше някакъв проблем със спирачния апарат, нямаше ли да усещам? Реално ако изключим дима и миризмата, няма абсолютно никакъв проблем :gruebel


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Възможен проблем със задни спирачки Пасат Б5, 1999г., AG

Мнениеот lent » Нед 27 юли 2014 22:45


Като си сменил задните дискове и накладки само сте проверили състоянието на апаратите,но не сте ги сервизирали,така ли?Ако е така,най-вероятно задържането на единия апарат е в следствие,че буталото му е работило дълго време в едно положение с по - тънките дискове,а сега с по-дебелите дискове(нови) работното положение на буталото се променя.Т.е преди началото на буталото е било по-излезнало от апарата и е стояло там,т.е не се е връщало толкова обратно навътре в апарата.Сега вече поради по-дебелите дискове и новите накладки му се налага дасе прибира изцяло,но явно не успява и задържа.Една от възможните причини е елстичния прахозащитен маншон.Дори и да е здрав,той спомага за окончателното връщане на буралото в апарата.Но с времето му се губят еластичните свойства и проблема изниква.Имах такъв случай с предните ми спирачки - спирачни дискове с апарати.Има лек за проблема - пълно сервизиране на апаратите.Друг по-особен случай - надул се маркуч за спирачна течност и не освобождава налягането веднага и буталото не успява да се върне заради остатъчно налягане към колелото,а не поради механична пречка.Или пък не точно маркуч,а нещо по спирачната система,което възпрепятства спадането на налягането на течността,напр.някой клапан на абс или кантар на задния мост или нещо подобно(варианти много с един ефект и вече започнах да гадая).


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Нед 27 юли 2014 23:01


Това, което смятам да направя е да сваля апаратите, да ги погледна отново и при необходимост да ги сервизирам! Ако буталцето не се връщаше докрай като правихме смяната, нямаше да успеем да сложим накладките. Нещо повече, буталцето го прибрахме с тънки клещи и въртеливо движение, тоест съвсем не трудно! Разбира се, това не изключва възможността да има проблем, а също така е възможно да се е появил наскоро някакъв проблем. Както каза колегата по-горе, можем само да гадаем, но е факт, че при нормално каране няма никакви индикации за проблем :dummy


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот lent » Нед 27 юли 2014 23:42


Правилно си решил,огледай добре и при възможност - сервизирай,т.е. ремонтен комплект.Включва ново бутало с всички необходими гумени уплътнения и прахозащитен маншон.Както и специална смазка при първоначално поставяне на новото бутало в апарата.Освен това - пълна ревизия на водачите на апаратите.Щото това не бяхме коментирали по-горе,а сега се сетих.

Последна промяна от lent на Нед 27 юли 2014 23:43, променено общо 1 път.


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Пон 28 юли 2014 0:01


Сега се сетих нещо, което не съм сигурен дали има някакво отношение към случката, но може да е важно! И в двете посоки бях натоварен повече от обикновено. На отиване 25-30 тухли (4-ки) в багажника, на връщане 87 буркана компот :mhihi , тоест тежестта върху задната ос е била по-голяма от обикновено!


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот lent » Пон 28 юли 2014 0:07


Ами не е зле да обърнеш внимание тогава на кантара на задния мост,ако имаш такъв. :mhihi


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Пон 28 юли 2014 0:13


Задължително ще се направи преглед на всичко, което може да създаде евентуален проблем в тази насока. А все пак дима и миризмата предполагам ги създава накладката или?


Потребителски аватар
TUISTERa
Мнения: 82
Регистриран на: Съб 26 сеп 2009 9:19
Автомобил: Passat B5.5
Двигател: AZM 2001
Местоположение: Асеновград

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот TUISTERa » Пон 28 юли 2014 1:56


Няма какво друго да е :) В накладката има метални частици и от прегряването им сигурно ти мирише на електрожен, а пък дима е от феродото предполагам.


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Вто 29 юли 2014 9:32


Колеги, сега поогледахме как се въртят и двете задни гуми и установихме, че разлика почти няма. Все пак се долавя леко задържане на гумите. В понеделник запазих час при майстор, като вероятно ще се ревизират апаратите. Все още не е изключена възможността да има запушване и на спирачен маркуч, но ще стане ясно другата седмица. Междувременно ще огранича ползването на колата, а в случай, че я карам ще се спира плавно, отдалече и по възможност ще се кара по-лекичко. Все пак не искам да съсипя новите дискове и накладки преждевременно :beer


BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Passat B5 99г. AGZ Възможен проблем със задни спирачки

Мнениеот BG_POLICE » Пон 04 авг 2014 22:54


Дойде ред да споделя, причината за цялата случка - скъсан предпазен маншон на спирачния цилиндър (който избутва накладката). Днес я оставих колата, майстора е прегледал всичко и е подменил този детайл. Явно или не сме видели при смяната, че се е бил напукал (100% не беше скъсан тогава) или след смяната е станало всичко. Абе с други думи дошло му е времето :beer



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 140 госта