Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Понякога мига лампата на маслото Б3 1.8 RP

Мнениеот radotom » Пет 05 сеп 2014 22:59


Danny boy написа:...там няма проблеми със студени спойки,фсичко е фолирано.

Да, дааааам!
Същото като на бившата ми Голф 2 - никакви проблеми със студените спойки - те просто престават да бъдат спойки! :mhihi
Това по конектора.
А иначе температурата дълго време не знаех каква е или ако покажеше нещо уреда - бяха странни безсмислици.
Докато накрая не го отворих и се оказа, че гайката на шпилката на уреда за водата се е развила. от вибрациите шайбичката отдолу трила, трила... докато изтрила всичката метализирана подложка и от време на време успявала да стгне до непротрито, та мръдваше стрелката :no
За късмет - оказа се масата на уреда. Едно кбелче с 2 кръгли кабелни обувки до масата на съседния уред все пак успя да спаси положението :th_up




Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1933
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Пасат Б3 1.8 RP Понякога мига лампата на маслото-решено

Мнениеот Danny boy » Пон 20 окт 2014 21:36


Проблема е решен:
След като карах с закачена букса,която по принцип се надява на датчика за високото,я сложих директно на минусовата клема на акуто,за да подава постоянна маса към таблото, имитирайки перфектно налягане в системата.
Обаче пак светна лампата след 2000об.,което означава 100% проблем с електриката,в самото табло или по пътя до него.
Затова реших и прекарах директен кабел от датчика до таблото ,и заедно с това смяна на оборотомера от друго табло.
Сега ще кажете ама нали беше сменял таблото?Да ама прехвърлях всички уреди от едната плака/дъно/ на другата,което ще рече че вероятно съм прехвърлял проблемния оборотомер също и... се сещате.
Защо оборотомера да е вероятна причина?,ами защото системата за ранно предупреждение е внедрена в неговия блок,тука в руския форум е описано подробно за преблема и как се решава с презапояване.
http://vwts.ru/forum/index.php?showtopic=149684
От тогава ни вопъл ни стон.
Проблема беше много гаден и хвърлих много време и нерви да го реша,затова искренно се надявам за в бъдеще да дава ценни насоки за колегите с такива неприятни повреди.


Потребителски аватар
Johnsword
Мнения: 478
Регистриран на: Сря 11 сеп 2013 19:52
Автомобил: Passat B3
Двигател: 1.8 RP1991
Местоположение: Монтана Баце

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решен

Мнениеот Johnsword » Вто 21 окт 2014 13:41


Моя датчик за налягането също се беше прецакал и му изведох едно кабелче и го вързах към един от болтовете на капака на клапаните да го окъся и нямам проблем вече. Скоро ще си взема един датчик, че това не бива да бъде така с тези побългарени историй :th_up


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решен

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 21 окт 2014 18:30


6лв е нов датчик, вземай и сменяй, че шега не бива с това


Потребителски аватар
blaze
Мнения: 258
Регистриран на: Съб 04 апр 2009 10:10
Автомобил: Кораб Майка
Двигател: AHF BAU
Местоположение: Самоко3

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот blaze » Пон 01 фев 2016 15:09


Темата е старичка, но малко инфо, за тези, които не искат да се занимават с ремонти.

Проблема се появи при смяна на Километража ! ! !

Съвет:
ПЪРВО - проверете имате ли изобщо датчик за високо налягане!
ВТОРО - проверете какво налягане прави маслото!


Аз смених табло заради друг проблем- с температурния прибор.
Оказа се , че таблото, което сложих писка и мига лампата за масло някъде над 4000 оборота се обаждаше и писка докато не изгася двигателя.
Със старото табло- никакви такива глупости!
Търся аз датчик за високо налягане- Дядов ! НЯМА ! ! !
Дали изобщо има някакви датчици за налягане на маслото този двигател- не знам.
Колата е ПОЛО '97 година с 1.0 AER двигател. - НЯМА датчик високо налягане ! Не знам защо как и т.н. Няма и кабели излишни, като че да е игнориран, няма го и на схеми в Ауто ДАТА - Този двигател, явно и други от глупата- НЯМАТ датчик за високо налягане. Но на жълтия кабел на пин 8 няма никой - значи за да не писка оригиналното табло - си е направено нещо по дъното или по чипове- не знам.


Според схемата http://www.a2resource.com/electrical/CE2cluster.html виждаме , че на пинове 8 и 9 са сигналите за налягане на маслото.

На пин 9 има маса щом подадете контакт и масата спира, като запалим. - Това е сигнала за ниско налягане.
На пин 8 няма маса (лека утечка имах аз) и след определени обороти на двигателя там трябва да има маса. - Това е сигнал за високото налягане.

Ниското налягане ако го махнем - лампата си мига след палене. Ако има и зумер- пискане - това е сигнал от високото налягане !

Решението :

Пуснах маса на пин 8 . Така докато е на контакт - лампата за маслото мига, като запалиш - всичко угасва и си е наред.

НО задължително си проверете налягането на маслото с манометър !!!


Потребителски аватар
milen_1975
Мнения: 331
Регистриран на: Нед 15 мар 2009 12:11
Автомобил: VW Passat Variant B4
Двигател: 1.8 ABS 1993
Местоположение: София/Видин

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот milen_1975 » Сря 21 юни 2017 10:25


Здравейте колеги! Да използвам темата, като подходяща пак за подобен проблем с Б3 1.8 1991 год. Човека няма регистрация във форума, и търси съвет! От известно време му мига лампата за маслото и на него! Сменил е маслото и масления филтър. Лампата угасна за няколко дни, и пак светна! После сменява този първия датчик от към радиатора, който е(не знам за високото, или за ниското е). Пак няколко дни без проблем, и лампата пак светва! После смени и задния датчик, този от към блока, който е! Този път обаче лампата започва да мига постоянно още с подаването на контакт! Върнал си е стария датчик, но лампата вече не мирясва! Не е мерил налягането на маслото. Нищо не е пипал по кабеляците! Таблото не е сваляно никога. Казва, че като си е лепил средното гърне, и след това го е тествал на запален мотор - от картера се чувал някакъв странен шум, който преди това не го е имало! За момента не го кара, защото не знае, какво се случва :icon_sad Дали е заминала маслената помпа, или някъде по кабелите има прекъсване и хлабава връзка?
Прикачени файлове

[ Play Quicktime file ] Passat B3.mp4 [ 2.18 MiB | Видяна 2199 пъти ]



mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот mitice » Сря 21 юни 2017 14:25


Ако се чува от картера , там е маслената помпа,да не е заминала тя ? нещо


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот Pet_rov » Сря 21 юни 2017 14:30


milen_1975 написа:Здравейте колеги! Да използвам темата, като подходяща пак за подобен проблем с Б3 1.8 1991 год. Човека няма регистрация във форума, и търси съвет! От известно време му мига лампата за маслото и на него! Сменил е маслото и масления филтър. Лампата угасна за няколко дни, и пак светна! После сменява този първия датчик от към радиатора, който е(не знам за високото, или за ниското е). Пак няколко дни без проблем, и лампата пак светва! После смени и задния датчик, този от към блока, който е! Този път обаче лампата започва да мига постоянно още с подаването на контакт! Върнал си е стария датчик, но лампата вече не мирясва! Не е мерил налягането на маслото. Нищо не е пипал по кабеляците! Таблото не е сваляно никога. Казва, че като си е лепил средното гърне, и след това го е тествал на запален мотор - от картера се чувал някакъв странен шум, който преди това не го е имало! За момента не го кара, защото не знае, какво се случва :icon_sad Дали е заминала маслената помпа, или някъде по кабелите има прекъсване и хлабава връзка?

Преди да се хвърли в някакъв "страшен филм", извадете таблото и хубаво го прегледайте с лупа за студени или спукани спойки. После измерете налягането на маслото и чак тогава, ако нещо не е наред, ще мислите. Но така като чета, по-скоро проблемът е електрически за мен.


Потребителски аватар
milen_1975
Мнения: 331
Регистриран на: Нед 15 мар 2009 12:11
Автомобил: VW Passat Variant B4
Двигател: 1.8 ABS 1993
Местоположение: София/Видин

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот milen_1975 » Сря 21 юни 2017 14:40


Ако все пак излезе, че маслената помпа е "аут" :bishop .... Предполагам, че може да се смени директно през картера, без услужнения ? Да пречи магарето, или нещо друго ? И, да се налага да се повдига, или завърта целия мотор на някъде ??? :mhihi


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот Pet_rov » Сря 21 юни 2017 14:54


Подобно упражнение не съм правил, но според схемата, като гледам, не би трябвало да има проблем да се смени.
http://www.auto-parts.spb.ru/webcat/au/ ... byOnrL56w=


Потребителски аватар
Tsankovski
Мнения: 360
Регистриран на: Пон 25 юли 2016 10:14
Автомобил: VW Passat B5-5 Variant Тiptronic
Двигател: AMX 2005 2-8 4motion Exclusive
Местоположение: Русе

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот Tsankovski » Сря 21 юни 2017 19:48


И аз имах ядове със зумера и лампата на маслото, така си премигваше когато и е кеф, но след презапояване на всичко що може по таблото, проблема си изчезна.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 21 юни 2017 20:11


Мен ме притеснява странния шум от картера. Иначе ако е електримески проблем ще се реши лесно, но заради шум от картера е хубаво да се измери налягането на маслото на първо време, а пък не знам, тази помпа, ако взима движението от вала с верига, може и там да е проблемът.
Но пък тука като гледам една схема движението се взима със зъбно колело та не знам, може и самата помпа да е дала фира вече
http://www.catcar.info/audivw/?lang=en& ... MjAxMjc%3D


Потребителски аватар
pushkata11
Мнения: 354
Регистриран на: Пон 20 юли 2015 16:55
Автомобил: Passat [B3 GT G60 Syncro] [B5_5]
Двигател: [PG 1992] [AVF 2004]
Местоположение: Пловдив

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот pushkata11 » Сря 21 юни 2017 21:01


Като за начало измерете налягането на маслото, за да сте сигурни, че двигателят получава нужното масло, преди да правите още експерименти с презапояване на табла и т.н. Ако има проблем с налягането -> най-честите причини са основни и/или биелни лагери (има много писано по въпроса, няма да изпадам в подробности).
Помпата при тези двигатели много рядко прави проблеми (Там няма почти никакво износване). Задвижването на помпата става от междинния вал, той предава движението чрез зъбно колело към дистрибутора, а дистрибутора върти маслената помпа. Щом двигателят работи, значи помпата се върти (не участват вериги и подобни).


Потребителски аватар
Danny boy
Мнения: 1933
Регистриран на: Сря 10 яну 2007 18:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот Danny boy » Нед 25 юни 2017 9:37


Помпата е зъбна и прави голямо налягане,излишъка се разтоварва от клапан който при достигане на необходимото се отваря и прави слив. Обаче ако клапана не затваря хубаво,ще се наложи колата да работи на малко по-високи обороти за да достигне нужното и да компенсира спада от неизправността.Да ама системата за сигнализация си го търси при 2000 оборота 2 бара.Като е студено маслото е по -гъсто и работата става ама като се сгрее здраво пада яко и тогава са драмите.Ако го достига при 3000 на загрял то е достатъчно да лизнеш газта при активирал се зумер и датчика ще затвори и ще млъкне.
Ето ти пример за повреда в помпата при неизправен компенсационен клапан.
Другите две вероятности износени зъбни колела на помпата ,или износени основни,и лагер на паразитния вал са твърде редки и единични случаи,но се случва.
При всички случаи замерване на налягане на маслото при загрял мотор,а най добре с уред вътре и в движение да се види какво става.
От там нататък се мисли за помпа,лагери и други скъпи ремонти.


Любо64
Мнения: 2
Регистриран на: Нед 25 юни 2017 7:02
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б3 1.8 RP понякога мига лампата на маслото - решено

Мнениеот Любо64 » Нед 25 юни 2017 11:26


При мен се получи почти същия проблем.Когато колата загрее стабилно се включва зумера и лампата започва да мига.,,Примерно -карам със 100 и се задейства,пускам газта - спира,подавам газ-мига.Смених маслото-няма разлика.Смених помпата-няма разлика.Премерихме налягането - при 1500 оборота-0.5,при 0.900 отива на 0. Само да спомена че колата 2 години не е карана.
Ако може някой да помогне с мнение.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 212 госта