Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Техническа и сервизна информация за Passat
zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Вто 30 дек 2014 18:48


Моля, помагайте. Автомобила е Пасат Б5,5 1,9 ТДИ, 131 коня,автоматик,2002 година. Прочетох почти всичко писано за подобни, като моя проблем, но не точно! А сега за проблема: Преди 4 дни светна на таблото на колата лампата за ESP/която за този модел е и за предупреждение за някакъв проблем/при първото палене за деня,при тръгването автомобила се претриса, все едно се раздрусва, след около 200-300 метра каране угасна, и след това при всяко следващо палене, не се появи.Така три дни всяка сутрин. Вчера отидох при едно майсторче да я закачи на лаптопа за диагностика, просто нищо не показа......, никакъв проблем всичко си е ОК! Човека ми каза най вероятно е слаб акумулатора/стартовия ток/! Снощи заредих акукулатора, но сутринта пак си светна лампа ESP, след 100 метра угасна.Отидох веднага при майстора, диагностиката пак показа че няма никакъв проблем! А преди малко ми се наложи да карам колата, която от сутринта не беше палена, лампата светна и вече не угасва и при първото потегляне претриса!
Вярно че навън цял ден е -4 градуса! Моля помагайте, къде е проблема? Нов акумулатор или ?




Потребителски аватар
pavel1828
Мнения: 243
Регистриран на: Пон 05 апр 2010 15:26
Автомобил: vw Passat b 5.5
Двигател: AVB 2001
Местоположение: Несебър

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот pavel1828 » Чет 01 яну 2015 12:38


Пробвайте да карате с постоянна скорост около 50-60км в час и в същото време задръжте копчето на esp натиснато докато индикацията на таблото изгасне.Успех и дано се получи.От къде сте?Имам кабел за диагностика в мен и сега съм в Пловдив.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Чет 01 яну 2015 13:53


ще пробвам, това което ми казвате, за диагностика два пъти я гледахме тези дни и никакъв проблем не показа :icon_sad . А иначе съм от Стара Загора.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Пет 02 яну 2015 13:53


Колеги , за много години ! :drunk Надявам се след многото празници, някой да обърне внимание на моето проблемче :rolleyes .............., защото промяна никаква, изход от тунела май няма......, сега почна да си свети и повреме на движение и си угасва когато иска, направо незнам, притеснявам се да не стане някоя беля, а сервизите ще работят чак в понеделник :confused !
Благодаря, предварително на всички отзовали се на моето запитване!


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот lz2aii » Пет 02 яну 2015 15:01


Преди да си сменя проблемната дюза, ЕСП ми светваше в моментите, в които тя оставаше незахранена електрически. Разбирай, че в моментите, в които работеше дюзата, лампата не светеше, а светваше само когато дюзата изключи. Мисля, че при разкачване на МАП сензора също светваше тази лампа. Светва и при напрежение на акумулатора под 10 волта, обаче в комбинация с лампата за АБС. Явно имаш проблем с електриките. На първо време измери напрежението на батерията в режим, когато лампата свети, за да изключиш поне този възможен проблем. Щом обаче мотора тресе когато е светнала, твърде вероятно е някоя дюза да прекъсва в този момент. И в двата случая обаче (с проблем в дюзата и откачен МАП), при мен ми набиваше грешки и ми ги показваше на диагностика.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Пет 02 яну 2015 16:45


Така МАП сензора го смених преди две седмици, защото ми се губеше мощността, смених го, изчистихме ЕГР-а, няколко вакумни маркучета не ми харесаха и тях смених и все едно си купих друга кола с 30 коня повече :wink , тресенето на мотора е само при потеглянето и то еднократно и това е, акумулатора го замервах запалена показа 13,8, но на товарна вилка, нещо не му хареса на майсторчето, и ми каза да го заредя и да покарам 3-4 дни и да ида пак да го замери да видим дали е за хвърляне, но сега като почна да свети и по време на движени и да угасва когато си иска без видима причина, просо почвам да си мисля да не би генератора да не ми зарежда както трябва?, А за дюза не съм си мислил, защото би трябвало според мен да се влошава моментно работата на двигателя, ако някоя сдава багажа. Днес сутринта забелязах, в този студ, че като го паля все едно пали на три цилиндъра, заработи мотора и веднага угасна, при повторното палене, запали и изкара едни черни пушеци/ а досега не ми е изпушал никога/,навява ме мисълта за някой свещ да си заминава. Но всичко казано до тук, не били трябвало да се показва като грешки на компа!?


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот lz2aii » Пет 02 яну 2015 16:58


Това 13,8 волта без консуматори или с включени такива. Малко е на долна граница зареждането, но не мисля, че проблема е там. Още повече, че при ниско напрежение светват и двете лампи - ЕСП и АБС. При възможност си провери окабеляването на дюзите. Малко вероятно да е от там проблема, но не е съвсем изключено. При неработеща дюза, мотора почва да ПОДСКАЧА на три цилиндъра и от кюнеца не излизат никакви пушиляци (това при диагностика не остава незабелязано. Изписва "Missfire detected" и показва на кой цилиндър). Да не би като сте сменяли МАП сензора, да не сте закачили хубаво буксата обратно. Извади я и почисти контактните части (тъкмо ще видиш при извадена букса дали свети ЕСП). Виж дали след като си откачил МАП има грешка (мисля си, че трябва да има, но не съм 100% сигурен). Все повече си мисля, че там е проблема, още повече, че преди да смениш МАП, не си ги имал тези кусури.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Пет 02 яну 2015 17:18


13,8 ми показа само при работещ двигател без никакви косуматори/колко трябва да е с включени консуматори/, това за МАП сензора за буксата ще го проверя, тези кусури се получиха два дни след като го сменихме, но и тогава хванаха тези студове. Добре де, ако буксата не прави хубав контакт или се е замърсила нещо, компа няма ли да покаже че има кофти връзка някъде по системата.

Последна промяна от IvanMan на Пет 02 яну 2015 18:05, променено общо 1 път.
Причина: Не е необходимо да цитираш предишното мнение! Използвай бутон "Нов отговор"!


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот lz2aii » Пет 02 яну 2015 19:32


13.8 волта е минимума при включени консуматори. При мен лично, такива ми даде при включени фарове на дълги, парно на 4-та степен и подгряване на задното стъкло. На ПХ, без такива трябва да е 14,2 - 14.4 волта. Ако буксата не прави добър контакт, компютъра просто няма да вижда МАП сензора и въпросната лампа ще светне. Нямам спомен дали го отчита. Нека някой, който е сигурен, да сподели.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Пет 02 яну 2015 22:11


силно се надявам да е акумулатора, това ще го разбера обаче чак в понеделник, като го замерим пак и най вероятно ако се наложи да го сменя с нов! Ще пиша каво ще е решението на пъзела!


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Вто 06 яну 2015 15:21


Проблечето си остава, акумулатора след обстойна проверка, с нужните уреди и правилния човек, се оказа в прекрасно състояние като се има в предвид студовете! Но тази предупредителна лампа си свети и много ме дразни. Майсторчето с лаптопа за диагностика, казва че му дава някаква грешка на електрониката към двигателя :eek :question !, но не можел да ми конкретизира какво е, трябвало да гадае,защото го правела само един път , а не постоянно..... или да чакаме да се скапе нещо и тогава да разбера какво се е скапало :scare3
Единственото нещо /освен светенето на лампата/, че при първото палене сутрин в 06:40, при -6 градуса, паленето сава мигновенно но някакси буботещо, тресе се двигателя, все едно на три цилиндъра и в рамките на две, три секунди и всичко се синхронизира, и заработва както трябва,след каране от около 5-6км. загасям колата и от там нататък,при всяко палене и каране цял ден всичко е перфектно!
Хора помагайте, какво да правя :cry


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот lz2aii » Сря 07 яну 2015 8:37


Това със сутрешното палене го имам и аз. Първоначално, при мен беше около 10 секунди, но след като смених проблемна дюза интервала се сведе до към 2-3 секунди (както при тебе). При мен обаче не светят никакви лампи, от което правя извод, че нещата нямат връзка. След като акумулатора отпада като вариант, остават другите два ( пак казвам според мен ). Проверете окабеляването към дюзите. Възможно е да има лоша връзка. Ако някоя дюза остане без захранване, тази лампа светва. Какво направи с буксата на МАП сензора? Ревизира ли я? Пробва ли да видиш дали като я махнеш, тази лампа светва пак?
П.С: Почвам да си мисля, дали пък не е възможен проблем с АБС модула :gruebel.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Чет 08 яну 2015 9:51


МАП сензора го проверихме няма проблеми.

Значи, след всичко до тук, отидох в сервиз на BOSCH за диагностика, да си кажят и те професионалното мнение! При диагностицирането на автомобила на тяхния КОМП, излезе проблем при двигателя, някакъв сензор ли е , датчик ли е на колекторните тръби, който отчитал незнам си какво си, газове........ бла-бла! Но за по сигурно искат като светнела пак лампата/когато свети, тогава да закачат компа/да отида! На въпроса ми: Притеснителен ли е този момент? Отговора беше: Не няма, страшно освен ако ви пречи светенето на лампичката на таблото!
Ами сега....... :confused


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот lz2aii » Чет 08 яну 2015 11:16


Колега, за съжаление се изчерпах от към идеи и предположения. Направи каквото са ти казали - карай така, след като твърдят, че всичко е наред, а като светне пак трайно върви да видят защо го прави.


zlatomir tomov
Мнения: 19
Регистриран на: Сря 17 сеп 2014 11:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Пасат Б5,5 лампа на ESP свети, но защо?

Мнениеот zlatomir tomov » Чет 08 яну 2015 23:05


Благодаря все пак :th_up , отворен съм и за други мнения!



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 245 госта