B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи нов

Техническа и сервизна информация за Passat
Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи нов

Мнениеот Xtuning » Пон 12 яну 2015 18:50


Здравейте Колеги,

Собственик съм на Пасат 1,8Т 1998г. мотор - АЕБ.
Накратко какво ми се случи днес. Докато карах по-малките улички в опит за намиране място за паркиране (над 10мин) светна лампата на таблото, сигнализираща проблем с маслото. Спрях колата веднага , отворих капака и масло на щеката имаше (на горещ мотор). Запалих я отново и сигнала изчезна. Изминах още 20км и лампата не светна отново. Оставих колата на равно място и след 4 часа я проверих отново - нивото на маслото не беше мръднало , нямаше никакви течове под колата и на всички видими места.Двигателя не издава странни звуци , двигателя се омаслява нормално (проверка чрез отваряне на капачката при работещ мотор ...)
Колата се кара с масло РЕПСОЛ 10W40 полу-синтетика (генерация за VW) от около 1500км безпроблемно. Наскоро смених гарнитура на маслен филтър , уплътняващия пръстен на филтъра и самия филтър (защото се появи малък теч).
След светването на тази лампа , колата е изминала около 30-35км в силно натоварен трафик без никакъв проблем.

Запазих си час за диагностика в сервиза на VW в Пловдив , но чак в Четвъртък. Моля , ако някой има идеи или предложения от какво може да е , да сподели тук.

Благодаря Ви предварително и лека вечер! :th_up

Последна промяна от Xtuning на Сря 21 яну 2015 13:54, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Rosenirs
Мнения: 328
Регистриран на: Съб 28 окт 2006 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Rosenirs » Пон 12 яну 2015 19:52


Градски първо това масло не е за твоя мотор.Този двигател се кара с 5w40. Не казвам, че от него е светнала лампата.На мен също ми се случи два пъти през последните две години и то точно преди да сменя маслото с ново. За този проблем има писано доста.Възможно е да ти е задръстена цедката на маслената помпа.Датчика за маслото може да прави проблем.Закарай колата в някой сервиз да измерят налягането на маслото и тогава ще се разбере дали всичко е наред.


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Xtuning » Пон 12 яну 2015 21:04


Благодаря за отговора колега.
Преди да сложа този РЕПСОЛ , карах с МОТУЛ 10W40 но пълна синтетика.Някой има ли наблюдение над това масло за бензинови коли с турбо?


Потребителски аватар
Rosenirs
Мнения: 328
Регистриран на: Съб 28 окт 2006 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Rosenirs » Пон 12 яну 2015 21:26


Motul 10w40 се води полусинтетика. Аз карам с 5W-40 X-cess 8100 и съм доволен. Както ти казах и преди това оптималния вискозитет на маслото за този мотор е 5w40 което се води пълна синтетика.Махни го това 10w40 да не ремонтираш турбина.


georgi_dob
Мнения: 323
Регистриран на: Пет 23 май 2014 23:33
Автомобил: Nissan 200SX and VW Polo 6N 1996
Двигател:
Местоположение: София

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот georgi_dob » Вто 13 яну 2015 0:59


5W40 е доста тънко масло и е подходящо за по-нови двигатели, а не за таралясници на 17 години (на по 1 милион км.). Не е проблема в маслото му, а в нещо друго (датчик, помпа, лагери).


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Xtuning » Вто 13 яну 2015 10:29


Преди около 300км сменях гарнитура на филтъра която е в сглобката към самия блок на мотор , уплътнението на филтъра и самия филтър.
Тъй като в други теми прочетох ,че там има датчик за маслото , възможно ли е да не е поставен както трябва след сглобяването ?
Друго което ми идва да ум , възможно ли е филтъра да прави проблеми ? Скъп е (Mann или както се пише точно ще погледна).
Относно маслото колата е изминала над 15 000км с масла 10w40 без никакви проблеми и светлинни индикации за проблем. Както каза колегата слагам 10w40 защото на километража пише 240 000км, но само онзи горе знае колко е реално.
Преди няколко месеца правих пълна профилактика на турбото ( турбо пътища , оглед за нагари , сменени маслени маркучи и поставени нови скоби) и всичко беше повече от добре.Незнам дали има значение но реших да го споделя.

Спорен ден колеги! :th_up


Потребителски аватар
Rosenirs
Мнения: 328
Регистриран на: Съб 28 окт 2006 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Rosenirs » Сря 14 яну 2015 14:13


Никъде не съм казал, че проблема е във вискозитета на маслото и това го написах още във втория пост.Относно 5w40 мога да кажа, че е правилното масло.Това масло е препоръчително да се кара заради турбината.Нямам намерение да споря с никой.Всеки да си кара с каквото иска може дори грес щом мисли, че това е правилния избор.


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Xtuning » Вто 20 яну 2015 18:17


Здравейте отново,

След направена диагностика в сервиза на VW в Пловдив - всики всързано с маслото , маслена помпа , лагери , налягане в цилиндри и т.н е в норма. Заключението на техника беше (не е сигурен)или датчик или запушена цетка на маслената помпа. Скоро ще направя пълна профилактика и смяна на масло и ще пиша пак.
-------------
Сега за да не спамя с нови теми , искам да попитам за нещо ''фантастично'' което забелязах и нямам обяснение. Отново е свързано с маслото но този път с показанието на щеката.. Няколко дена колата е спряна на едно и също място без да се мести със сантиметър , като ходя да я припалвам всеки ден. Съответно проверявам и нивото на маслото всеки път преди да запаля и то почети всеки път е в 2 различни позиции. Единият път е малко преди максимума , другия точно на средата ... Не е на различни места всеки път , а просто единия е на максимума другия на центъра. Проверих щеката , изглежда здрава ... честно казано нямам обяснение а и едва ли някои ще има , но все пак ако някои е преживявал такива фантастични неща нека сподели на какво може да се дължи :screwy ..

Хубава вечер!


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 20 яну 2015 19:29


А защо я припалваш всеки ден?
Колко време работи,след като я припалиш,достига ли работна температура?


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T 1998 AEB - Внезапно светване на лампата за масл

Мнениеот Xtuning » Сря 21 яну 2015 12:58


Припалвам я за да не падне акумулатора , не за друго. Това съм го забелязал и и след изминати 100-тина километра , но мястото на което паркирах и проверявах беше различно. Сега реших да е на едно и също , за да съм сигурен ,че не на това се дължат различните показания.
Да всеки път я изчаквам да достигне 90 , даже я оставям да работи и след това. Предполагам ,че на моменти не може да се отече добре от някъде .. Знам ,че нещото не е често срещано ''явление'' , но все пак ако Ви идва нещо на ум , все ще е от полза. :gruebel


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи

Мнениеот radotom » Сря 21 яну 2015 13:57


Да не би да шава 'моркова'?
Това е оранжевото пластмасово нещо, в което влиза щеката за маслото
Помириши и маслото на щеката. Да не би да понамирисва на бензин


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи

Мнениеот Xtuning » Сря 21 яну 2015 14:21


Моркова го проверих и изглежда стабилен.
Колата е преминала основен ремонт на главата преди около 2000км + смяна на всички гарнитури. Последно преди 4-500км смених гарнитура и уплътнение на масления филтър + самия филтър и реално проблема се появи след това. Възможно ли е клапана на филтъра да не сработва добре и да не се отича в картера всеки път ?
Както и да е , за информация да си попитам - ако маслото мирише на бензин , това на какво е признак :gruebel ?


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи

Мнениеот radotom » Сря 21 яну 2015 14:49


Е то при всяка бензинова кола, при студено палене, малко след това маслото почва леко да дъха на бензин (при дизеловите - на нафта)
Това се дължи на преобогатената горивна смес, както и кондензация на горивни пари по цилиндрите при студен мотор. Като позагрее леко двигателя, горивната смес се нормализира, а попадналото в картера гориво се изпарява като загрее и маслото.
За това и въпроса на колегата дали изчакваш да си загрее колата е съвсем разонен.
Друг е вече въпроса колко гориво успява да се стече в картера!
Ако е много, това говори за некоректна горивна смес, вероятно в резултат на неправилна работа на някой датчик. Много често причината е температурния - запецва на 'студено'
Също така може да е от 'пикаеща' дюза.

Що не сложиш някаква добавка за почистване на инжекциона и не разходиш децата (или гаджето - зависи какво си имаш :c020 ) до Ст. Загора да видят зоопарка в събота или неделя?
Мисля, че това е добра инвестиция: http://fanshop.vwclub.bg/dobavka-bardahl-injector-pochistvane-benzin-6-v-1
Можеш да си я поръчаш и от Клубния център, заедно с новия календар за 2015 г. :c020


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи

Мнениеот Xtuning » Сря 21 яну 2015 15:01


Много ти благодаря за изчерпателния отговор.
Въпреки всичко възможно ли е маслото да не се задържа в масления филтър поради недобре затворен клапан и да се отича в картера .. съответно и колата да прави сух старт , когато нещото се случи? Проблема се появи точно след смяната на филтъра...

Относно предложението ти , не е проблем защото родом съм от Казанлък и редовно съм Стз. Ако реша ще се чуя с теб тук из форума.Пък и нито едно от двете си нямам , а съм чувал и виждал само хубави неща за Старозагорските девойки :Mr Green Fun


Xtuning
Мнения: 26
Регистриран на: Нед 06 юли 2008 0:08
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T AEB
Местоположение: Казанлък

Re: B5 1,8T-светване на лампата за маслото-РЕШЕН/но се появи

Мнениеот Xtuning » Сря 21 яну 2015 23:15


На заплата ще го сменя филтъра , поне да знам от там ли е или не проблема.

Иначе , ремонта на глава(+разглобяване и зглобяване на мотора) ми излезна около 700 всичко със смяна на всички гарнитури и профилактика на турбо системата + подмяна на повечето маркучи. Но го правих при приятели и реално не съм плащал много за труд , затова актуална информация немога да ти дам.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 192 госта