Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Техническа и сервизна информация за Passat
tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 21 дек 2016 18:14


Здравейте. След голяма битка с това, защо гори предпазител номер 5 за климатроника, и мислейки, че всичко вече е наред, днес за малко да стане страшна изцепка. Както си карам по магистралата, се чу еднократен сигнал все едно няма течност за чистачки или навлиза в резерва, след което радиото прекъсна, климатроника макар и да изписва на дисплея, че работи, реално не работеше, на таблото спряха оборотомер, километраж, но отчиташе разстояние, лампата за акумулатор и абс също се появиха. Късите светлини също заминаха. Угасих я, запалих, всичко се нормализира с изключение на лампата за акумулатора, която светеше при запален двигател. Направи ми впечатление следното - когато подам газ, всичко изключва, дам ли на свободна всичко отново се включва (колата не е автоматик) :screwy . Продължих на риск, при което тръгна да се носи някаква отвратителна миризма сякаш излизаща от духалките, спрях отново, и като се загледах отпред от капака страхотен пушек! Отварям капака и кво да видя - акумулатора толкова се беше надул, че ме беше страх да се приближа. Отстрани изпускаше силен пушек. Махнах клемите, като преди това запалих, и така ги махнах, направих около 100-150 м. и колата просто угасна. Реших че въпросния предпазител пак прави мизерии, затова го махнах и продължих без климатроник.. Не даде същия проблем но не съм сигурен дали това реално е била причина, тъй като колата стоя известно време преди да закача акумулатора и да потегля... :screwy :screwy




Потребителски аватар
vankata_passat
Мнения: 267
Регистриран на: Вто 08 дек 2015 13:30
Автомобил: Vw Passat 1.9 tdi 131 hp
Двигател: AVF
Местоположение: Силистра

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот vankata_passat » Сря 21 дек 2016 18:36


колега късмет имаш че не е гръмнал аз на един бус видях след като е гръмнал що кабел и маркуч всичко беше направо леш.


tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 21 дек 2016 18:42


Силно ме съмнява цялата работа да е дошла от алтернатора. След като не угасва лампата на таблото и при включена/изключена букса, явно вече е :bishop Утре ще го сваля и ще пиша резултат...


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот kris11 » Сря 21 дек 2016 18:48


дали не е блокирал компресора ?


tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 21 дек 2016 19:18


Крис, компресора е изключен, съответно и ремъка го няма за да върти, така е от известно време, и не съм имал проблем досега заради това.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот vanesto » Сря 21 дек 2016 19:29


Колега отивай още утре за ремонт на алтернатора. Най-вероятно реле и избили диоди в диодния блок. И акумулатор ще трябва да сменяш.


Потребителски аватар
KGL
Мнения: 787
Регистриран на: Вто 22 ное 2005 13:59
Автомобил: Passat B8 Alltr BMT 176kW TDI
Двигател: CUAA 2016
Местоположение: София
Контакти:

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот KGL » Сря 21 дек 2016 20:55


Алтернатора е заминал, времето което си карал, си го карал на акумулатор и си прецакал и него. Имаш късмет че не е гръмнал.


tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 21 дек 2016 21:02


Мда знам, че изкарах късмет относно акумулатора, и най-вероятно този отвратителен аромат е идвал точно оттам.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот vanesto » Сря 21 дек 2016 21:17


Първо се е прецакал реле-регулатора, започнал е да презарежда, оттам може да са избили и диодите /трябва да се измерят всеки по отделно/ и акумулатора започва да кипи от високото напрежение. Ако се беше сетил да премериш зареждането можеше да го хванеш по-навреме. Като караш на по-високи обороти презарежда повече, заради неизправното реле, магистралата го е довършила акумулатора.


tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 21 дек 2016 21:27


Утре свалям алтернатора и едва когато съм сигурен че всичко е наред, тогава ще сложа новия акумулатор.


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот bobocamaro » Сря 21 дек 2016 21:51


vanesto написа:Най-вероятно реле и избили диоди в диодния блок. И акумулатор ще трябва да сменяш.

Точно.
Изображение
Стават на топка, а има къде по-грозни снимки. :stumm
Колегата да провери алтернатора след ремонта на стенд. Следва палене и включване на консуматорите поетапно, следи се бордовото напрежение, а тока на зарядния проводник и на плюсовия кабел с амперклещи.
Случаят е много сериозен, пожелавам успех.


Потребителски аватар
vannkkata
Мнения: 313
Регистриран на: Съб 26 яну 2008 16:12
Автомобил: Passat 1996
Двигател: 1Z
Местоположение: Пловдив

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот vannkkata » Чет 22 дек 2016 7:34


Да споделя личния си опит с много подобен проблем. Колата е Б4 с 1Z мотор. Карам си бавно и спокойно и изведнъж всички стрелки долу, радиото спира, светват ABS, AIRBAG. Колата продължава да работи. Спирам и гася мотора, с ясното съзнание, че може и да не запали. Давам на контакт, радиото тръгва стрелките за нафта и вода отиват на местата си. Паля, за момент подскача оборотомера и отново всички стрелки долу и т.н. Мотора работи. Прибрах се, което е около 11 км и премерих с VAG COM,че нямах друго под ръка - показа 18 Волта. Акумулатора кипеше. Ремонта в последствие релето на алтернатора други поражения нямаше. Впоследствие смених въпросното реле още 6 пъти за две седмици, докато случайно не открихме допиращ се до дебелия плюс на стаертера тънкия кабел от алтернатора.


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот gancho » Чет 22 дек 2016 11:58


Най-добре си купи проверен и работещ алтернатор. Най-евтино и бързо ще ти излезе.
На твоя може да има и други скрити поразии...
А с високото напрежение може да има повредена електроника по автомобила-табло,комп,някой сензор...


tedoto
Мнения: 191
Регистриран на: Пет 25 окт 2013 22:59
Автомобил: VW Passat B5 1.9 TDI Syncro
Двигател: AFN 1998

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот tedoto » Сря 04 яну 2017 17:26


Първо - За много години на всички! Много много здраве и много безаварийни километри!

Малко се позабавих с въпросния проблем, и всъщност колата от тогава не е карана за съжаление. Днес демонтирах и отворих алтернатора. Както е написал колегата - vannkkata, и тук реле-регулатора е за смяна. Нататък не съм прегледал все още... В крайна сметка доста обаче се двоумя дали да се спра само на тази част или както колегата gancho е написал, да се купи проверен и работещ алтернатор. Макар, че ако говорим за втора употреба, нямам такава опция ако го купя да съм сигурен, че всичко е ок.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8394
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Passat B5 variant 98 AFN - Странен и сериозен електрически проблем?

Мнениеот samo_pechka » Сря 04 яну 2017 19:02


Кофти проблем. Вземи си друг алтернатор. Аз продадох читав Валео 120А за 50лв. Преди време си купих един Бош 90А от Г4, перфектен . С друга цел. Но после видях, че пасва идеално и на Б5 с АФН , само се премества ролката за ремъка, от единия на другия (имат разлика в канали и офсет ) . Та имам 1 резерва де.
М/у другото и на двата ми АФН-а са със 140А алтернатори Бош . Смених ги с оригиналните, които бяха 120А . Има ги по Октавия2, Леони, Г5 , Пасат 5.5 , А4 Б6/Б7 и др.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 126 госта