passat b5- проблем с климатроника

Техническа и сервизна информация за Passat
toni1996
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 16 ное 2014 17:40
Автомобил:
Двигател:

passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот toni1996 » Пон 22 юни 2015 14:08


Здравейте,климатроникът ми не духа студен въздух,освен това не духа на стъклото и в краката.Когато е спрян и на екранчето пише OFF потокът от топъл въздух не спира и лятото е много неприятно.Някой може ли да ми каже какъв е проблема?Закачах го на компютър но не отчете никаква грешка в климатроника.




Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот zfa159 » Пон 22 юни 2015 14:43


Ами...има поне 10 причини да се случва така. Може да са отделни проблеми, може и да е общ.
Щом не духа на стъклото и в краката, това значи, че моторчето на тази клапа е мървто, което 100% ще се види на диагностиката, освен ако проблема не е след него т.е. по механичния привод. Същото важи и за потока от топъл въздух, за което отговаря клапата за топло-студено и клапата за въздушния поток. Освен грешките, трябва да се види през диагностиката и реалните им положения и дали всичко се мести коректно, за да си сигурен къде да търсиш проблема.
За студеното - може да няма студено по ред причини - малко или никакъв фреон, не работещ компресор, некоректно охлаждане на предния радиатор (изгоряла ел. перка и или неработеща виско-муфа на другата перка), прецакана клапа за топло-студено, при което постоянно ще смесва студения въздух с топъл и никога няма да вее студено и т.н.
Потърси читав диагностик или човек, който се занимава с климатици и климатроници, който ти е близо, за да види какво точно се случва с колата ти. Много рядко контролера не записва никаква грешка, когато се касае за проблем с моторите за регулиране на въздушния поток.


Потребителски аватар
pepism
Мнения: 42
Регистриран на: Чет 25 окт 2012 14:59
Автомобил: VW Jetta MK5
Двигател: 2.0 TDI BKD
Местоположение: Благоевград

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот pepism » Пон 22 юни 2015 15:19


До вчера и аз със сходен проблем. С климатрони съм и от лчво топло от дясно студено. Оказа се моторче на температурната клапа, само и единствено ново оригинално срещу 200-250лв. Разглобване 3ч малко спирт и тръгна. На майсторите им е все тая, важно е да ти вземат 50-100 лв за разгобване на половината табло. Таа си спестих около 300лв. :mhihi
Най-вероятно са ти блокирал клапите.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот zfa159 » Пон 22 юни 2015 16:53


Да, решението със спирт помага, но уви, само временно. Тези мотори при MK 5 са изчислени да се износват за около макс. 10 години и започват да дават ядове, защото пистите се износват и мотора губи представа къде се намира и или започва да "трака" в търсене на положението си или спира да се движи окончателно. Със спирта почистваш пистите и временно работи, но до кога, не е много ясно, дано за по-дълго. Ново, поне в Порше София е около 350лв (справка за цена от преди месец), но явно си слагат добра надценка спрямо там, където ти си проверявал :) .
Лявото се сменя по-гадно от дясното, но и за двете, се разглобява малка част от таблото, без да се налага да се изкоруби всичко, както е при по-старите модели.
При случая на колегата, моторчето е само едно, разположено централно под климатичното тяло и се налага да се разглоби много повече, за да се стигне до него и да може да се подмени.
:beer


Потребителски аватар
pepism
Мнения: 42
Регистриран на: Чет 25 окт 2012 14:59
Автомобил: VW Jetta MK5
Двигател: 2.0 TDI BKD
Местоположение: Благоевград

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот pepism » Вто 23 юни 2015 8:07


Ще се опитам да не пипам температурата за да изкара по-дълго :icon_lol . Иначе за тези пари дето се предлага тук, ако ги поръчаш от ebay или aliexpress юе си вземеш всичките и даже може и да ти остане някой лев. :icon_lol Не мога да разбера защо са такива високи цените и то за кутийка с три зъбни колела моторченце и един потенциометър.
Успех с отстраняването на проблема!


toni1996
Мнения: 12
Регистриран на: Нед 16 ное 2014 17:40
Автомобил:
Двигател:

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот toni1996 » Пет 22 яну 2016 0:41


Здравйте!Пиша с малко забавяне, но все пак моля да ме извините!
Закарах колата на сервиз,закачиха я на компютър при което не показа никакви грешки.Така майсторите се насочиха към това че повредата е механична.Свалиха ми жабката и от там имаха достъп до моторчето което движи клапата за топлия-студения въздух.Оказа се че самото моторче си работи, но има някакви щангички,които се били откачили (незнам как е станало и дали могат да се поставят обратно,ще се радвам ако някой ми каже дали има такъв вариант), посредством тях моторчето движи клапата(извинявам се,ако не съм разбрал правилно :) ). При това положение те ми предложиха за по-евтино само да ми хванат клапата с една свинска опашка за да се закрепи да духа студен въздух,а зимата като поискам да ми духа топло да одрежа опашката и клапата ще се върне на положение в което да духа топъл въздух.
Когато дойде зимата ми хрумна идея да вържа опашката и да прекарам връзката през лампичката за жабката в самата жабка,а вътре забих една видия,така че,когато закача връвта на видията да се измества клапата на положение в което да духа студен въздух, а когато я откача да духа топло и за моя радост се получи. Не е от най-изисканите варианти,но пък ми е удобно и върши работа плюс това не се забелязва нищо когато седнете в колата.
Обаче другият проблем остана (не духа в стъклото и в краката),та мисълта ми е дали някой запознат може да ми каже къде се намира съответната клапа от където мога да погледна дали може да се направи нещо по въпроса по простичък начин подобно на описаното по-горе.
Благодаря ви предварително :) !


Потребителски аватар
nane
Мнения: 44
Регистриран на: Съб 16 окт 2010 23:42
Автомобил: Passat
Двигател: ADR
Местоположение: враца

Re: passat b5- проблем с климатроника

Мнениеот nane » Нед 07 фев 2016 11:22


Здравейте и от мен.Аз също имам проблем със климатроника,появи се от миналата година края на лятото,проблема е следния.Колата имаше невероятен климатик става въпрос за студения въздух(топлия-парно има),та както всичко работеше идеално,започна да отслабва чувствително и във момента почти го няма.Ходих да видят фреона,пълен е,компресора включва изключва както му е норамната работа,диоагностика правих,грешки няма,клапите работят поне по моя преценка защото като намалявам градусите и ги увеличавам темтературата варира.Единствено студения въздух изчезна,направи ми впечателние че трабите които идват от отвън и влизат във купето преди правеха кунденз сега едва смогва да изпоти само преди даже правеше локва под нея като работеше на място.Къде може да е проблема ?



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 227 госта