Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна темпер

Техническа и сервизна информация за Passat
Mesada
Мнения: 14
Регистриран на: Пон 20 юни 2005 12:30
Автомобил: VW Passat 5 Variant
Двигател: 1.9TDI

Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна темпер

Мнениеот Mesada » Пон 29 юни 2015 23:33


Здравейте, от близо година съм горд собственик на Пасат комби '99 1.9TDI 115к.с. помпа-дюза. Откакто го купих имам проблем с датчика за външна температура. Показва каквото си иска, но най-често в диапазона -20 до +4 градуса и съответно климатроника не работи - като пусна на 22 градуса той духа жега (нормално, ако навън наистина беше -20 :smile ). Ходих преди 3 седмици при майстори, смениха датчика, но проблема остана. Предположих, че е от компютъра и записах час в Порше за диагностика. Няма грешки, няма индикация за проблем. Единственото, което открили е, че датчика е бил закачен за радиатора (нормално е да не работи), преместили го на подходящо място. Аз обаче днес пак карах на -25 градуса и се сварих в колата. Някакви идеи от какво може да е това? Майсторите от първия сервиз казаха, че според дебелите книги колата ми е само с 1 датчик и той е сменен, а тези в Порше не споменаха да има втори, който да се бъгва. Помагайте, че иде лято, а на сауна не ми се ходи!

PS. И един балъшки въпрос - по информацията по-горе някой може ли да ми каже какъв ми е двигателя (буквения код), че като чета теми да знам, кои ме касаят. Благодаря!




Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Passat комби B4 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот hvp800 » Вто 30 юни 2015 0:30


Mesada написа:
PS. И един балъшки въпрос - по информацията по-горе някой може ли да ми каже какъв ми е двигателя (буквения код), че като чета теми да знам, кои ме касаят. Благодаря!

ATJ или AJM ,погледни си големия талон там го пише :th_up А за това кой те касаят- ами всички помпа-дюза мотори, даже и голфовите, болежките са им едни и същи :c020


Volkswangel
Мнения: 613
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Passat комби B4 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Volkswangel » Вто 30 юни 2015 7:43


Не съм сигурен дали сензорите отчитащи външната температура, влияят по някакъв начин на работата на климатроника.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Passat комби B4 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот vanesto » Вто 30 юни 2015 10:39


Не си писал откъде си. Пиши на колегата zfa159, той има сервиз в Сф за климатици, ще ти помогне със сигурност. Аз доколкото знам, климатроника взема информация от три датчика, не само от външния.


Потребителски аватар
dika
Мнения: 261
Регистриран на: Вто 18 авг 2009 9:48
Автомобил: VW Passat B8
Двигател: 20tdi
Местоположение: София

Re: Passat комби B4 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот dika » Чет 02 юли 2015 14:44


Volkswangel написа:Не съм сигурен дали сензорите отчитащи външната температура, влияят по някакъв начин на работата на климатроника.

Разбира се, че оказва влияние - климатроника е бих казал - доста умен :)
Аз имах проблем с един от датчиците и съответно той показваше винаги -50 градуса. Компютъра автоматично вижда, че навън е -50, а ти си си настроил в купето 20 съответно няма да включи компресора на студено, само евентуално за влагата за изпотени стъкла. Ще духа даже топло :) При мен беше същото.
Датчиците за външна температура обаче за два, трябва да се види кой от двата фейлва.

Пусни селф чек на климаторника, той ще си каже какво го боли. Задържаш двата крайни бутона от управлението на климатроника и даваш на контакт без да палиш. Ще почне да духа, да превключва клапи и тн...накрая ще изкара грешките. С температурните бутони превключваш. Ето списък с грешките:
http://www.saunalahti.fi/~jues/Climatronic_Self_Diagnostics.pdf

Успех!

P.S. Външната температура се взема от два датчика. Единият е отпред на радиатора зад бронята, другият е забит в кутията за филтър купе. Реално обаче в самата кола има още датчици :) в краката ти някъде е единия. Малката решетчица на управлението на климатроника също има датчик. Станах 4 :) а има и още ;) Идеята на цялата тая работа е, че като зададеш 20 градуса....то мери отвън, преценява топло или студено да вкарва. След това мери температурата горе при стъклото, долу в краката, и средата при радиото...също взема предвид и сензора за слънце. Опитва се температурата горе, долу в краката и като цяло в купето да е една и съща.


Mesada
Мнения: 14
Регистриран на: Пон 20 юни 2005 12:30
Автомобил: VW Passat 5 Variant
Двигател: 1.9TDI

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Mesada » Съб 11 юли 2015 18:03


Здравейте и благодаря на всички за отговорите, но най-вече на колегата dika. Не знам как може да я гледат в Порше за 66лв/час и да не открият проблем, който сам намерих с диагностиката описана от dika за 2 минути?! Да, както и при други колеги оказа се датчика в тръбата за свежия въздух. Сега остава да купя нов и да го сменят.

Да попитам и още нещо - има ли как да задам ръчно някаква стойност, така че да знам, че дори и с нереална температура, поне климатика винаги ще ми работи? Ходих до морето тези две седмици и не беше никак комфортно през 50км да отварям прозорците като спре климатика... :rolleyes

ПС. От София съм.

Поздрави и благодарности на всички!


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Bro0z3r » Съб 11 юли 2015 19:39


Няма как без да добавяш произволни съпротивления на мястото на датчика.. Това е защита от замръзване и няма как просто да "прескочиш" датчика.
Може да опиташ на Lo, но най-вероятно и тогава няма да включи компресора. Само ще вкарва директно външен въздух.


Потребителски аватар
Traytor
Мнения: 1657
Регистриран на: Пон 24 авг 2009 3:09
Автомобил: Audi A4 B6 Avant Quattro
Двигател: AKE 2004
Местоположение: София

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Traytor » Съб 11 юли 2015 20:24


Ами той още не е казал за кой от датчиците става въпрос. Аз тая седмица ще сменям g89 който в момента ми показва -99 градуса според ваг кома и въпреки това температурата на борда е над 20 градуса и ми включва компресора. Не духа толкова студено колкото трябва, но все пак работи.


novatora
Мнения: 1066
Регистриран на: Чет 22 ное 2012 12:34
Автомобил: vw passat b5.5
Двигател: AVF 2001
Местоположение: Петрич
Контакти:

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот novatora » Съб 11 юли 2015 22:54


Датчиците в б5 и б5.5 са три на брой. Този дето стои пред радиатора, този дето е за свежия въздух до филтъра на климатика и този до централната клапа. При мен не работеше този за свежия въздух и не се пускаше климата на студено,щото показваше отрицателни стойности. И въпреки това климатроника показваше вярни градуси с борда. Значи компа взима инфо от всички датчици и показва тази стойност която е близка до 2 датчика. След смяната всимко е ок сега. Ето тези 2-та датчика са за климатроника
Прикачени файлове
IMG_20150317_122820.jpg
IMG_20150317_122820.jpg (17.84 KиБ) Видяна 2397 пъти


Потребителски аватар
Traytor
Мнения: 1657
Регистриран на: Пон 24 авг 2009 3:09
Автомобил: Audi A4 B6 Avant Quattro
Двигател: AKE 2004
Местоположение: София

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Traytor » Съб 11 юли 2015 22:59


По принцип трябва да осреднява стойността от всички датчици.


Mesada
Мнения: 14
Регистриран на: Пон 20 юни 2005 12:30
Автомобил: VW Passat 5 Variant
Двигател: 1.9TDI

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот Mesada » Пон 13 юли 2015 22:30


Датчика, който мизерства е G89. Днес ходих до Мото Експерт, рови човека в някакъв компютър но не откри такъв датчик. Дали някой може да съдейства със сериен номер или знам ли и аз какво. Не съм много навътре в поддръжката на автомобилите.

Също така имам проблем и с датчика за нивото на маслото, за който ми казаха 173лв за HELLA или 54лв за някакъв холандски, не разбрах марката. Някакви идеи каква марка да търся и каква цена да гоня?


Потребителски аватар
ti6ogb
Мнения: 379
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 20:54
Автомобил: WV Passat Variant TDI 1.9
Двигател: AVF - 2001
Местоположение: Gabrovo

Re: Passat комби B5 1999 1.9TDI - проблем с датчик външна те

Мнениеот ti6ogb » Пон 13 юли 2015 23:22


Виж това
Прикачени файлове
file.php.jpg



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: naixar и 73 госта