Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Пон 22 май 2023 8:04


Здравейте,

Почти съм решил да конвертирам моят пасат от DSG автомат към 6 степенна ръчна кутия
Пасата е с комън-рейл мотор.

Събирам мнения за/против, разбира се аргументирани, и най-вече ако някой го е правил преди мен как се държи колата и как се усеща.
Обратното е правено повечко пъти.

Причината, поради която искам да го направя е, че откакто имам колата, над 1.5 година, така и не можах да се адаптирам към автоматика(или той към мен) и работата му по-скоро ме напряга, отколкото да ми носи удоволствие от шофирането и не ми се разделя с колата като цяло. Предпочитам да мина на ръчна кутия и да я карам още 5-6 г отколкото така. От друга страна, купуване на такава с оригинално ръчна кутия означава да почна отначало обслужвания, гледане, отстраняване на проблеми... :scare3




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот Ивайло Димов » Пон 22 май 2023 8:33


Захващаш се с нещо което ще ти струва скъпо като пари и нерви ,трябва ти кутия ,скоростен лост ,маховик,съединител ,полуоски ,вероятно конзола в купето ,предполагам ще е нужен и нов софтуер на колата .Не си слагай на здрава глава бинт ,виж потърси инфорамция за ремап на кутията да стане по-твой вкус .Това което си замислил е доста екстравагантна идея граничеща с мазохизъм .


deas
Мнения: 99
Регистриран на: Чет 24 юни 2010 21:59
Автомобил: VAG 5+
Двигател: engine19
Местоположение: XackoBo

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот deas » Пон 22 май 2023 8:41




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот fur1ous » Пон 22 май 2023 8:46


Ивайло Димов написа:Захващаш се с нещо което ще ти струва скъпо като пари и нерви ,трябва ти кутия ,скоростен лост ,маховик,съединител ,полуоски ,вероятно конзола в купето ,предполагам ще е нужен и нов софтуер на колата .Не си слагай на здрава глава бинт ,виж потърси инфорамция за ремап на кутията да стане по-твой вкус .Това което си замислил е доста екстравагантна идея граничеща с мазохизъм .



Относно ремапа и вкуса, от опит ти казвам, че ако е карал адекватен хидротрансформатор преди да мине на DSG, каквато и настройка да направи, както и да се адаптира кутията никога няма да му хареса, може и да му хареса ако кара на писта, но при едно нормално градско шофиране няма шанс, това е и причината да продам моето DSG, кутията е изключително дразнеща и остра, и за мен, сравнено с хидротрансформатор. ZF 8HP, 7 или 9 G-Tronic. :beer

И да Иво е прав, много по безболезнено и лесно ще е да я продадеш и да си купиш друга кола, а ако все пак си решил на 100% да го правиш, то със сигурност ще ти трябва втора кола за известно време, а и не си споделил сам ли ще се захващаш или ще търсиш човек, защото ако е второто става още по трудна задачата, защото трябва да навиеш някой да ти се върже на мерака :mrgreen


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8395
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот samo_pechka » Пон 22 май 2023 8:51


Разбирам те, аз също не понасям автоматици. С доста зор си намерих и последната кола да е с ръчка. От 100 обяви тогава 6-7 бяха с ръчка и едната стана наша.
Тук в случая се хващаш с кофти проект, но не невъзможен. Трябва ти донор да си вземеш всичките необходими елементи. ще е скъпо удоволствие.
Най-добре продай тази и си вземи друга кола.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот Ивайло Димов » Пон 22 май 2023 9:01


fur1ous....Ясно ,е че не всеки свиква и за това се тества по възможност преди да се вземе кола та да се усети човек дали му пасва подобна кутия .Относно клипа с мастера и тези 1600 лева за проекта ..........само комплекта съединител с маховик е 850-1000 лева ,ми кутия ,полуоски ,жила,педал ,труд ......не знам .Може и да има смисъл ако кутията и мехатроника са проблемни . Не виждам как може да се вмести под 2500 ,дори и да намери донор със все части и да успее да договори пакетна цена ...пак има едни 1500 за нов съединител с маховик ,нова горна помпа съединител и труд .

Последна промяна от Ивайло Димов на Пон 22 май 2023 9:14, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот fur1ous » Пон 22 май 2023 9:09


Няма как да тестваш такова нещо, 1-2 часа каране не са достатъчни за да усетиш една кола, трябва да я покараш минимум няколко дни, в различни ситуации за да разбереш.
Мен DSG-то в началото ме изкефи, но като поживях с него почна да ме дразни изключително много в определени ситуации.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Пон 22 май 2023 9:19


Имам човек за идеята. Доста положителни отзиви чувам за него, а и е правил над 10 коли ръчка->DSG(хората го търсят това като конверсия много повече), както и обратното.
За услугата ми е обявил цена около 1500 лв, която най-вероятно ще падне предвид състоянието на моята кутия и части, като в нея влизат труда+изцяло нов комплект съединител+всички части, които ще се вземат от кола-донор(той ги осигурява), като тези от моята(кутия, полуоски, стартер, компютър, по-точно софтуер) остават при него. Ще я направи в рамките на деня и смятам, че цената е добра, защото ако аз трябва да продавам само DSG-то, то струва към 7-800 лв минимум.(може би и повече, не знам, предвид, че само мехатроника втора ръка е сигурно толкова :mhihi )

Изгледах клипчето, не е същото момче, но е доста добре обяснено, благодаря.

Търсил съм за ремап, даже пробвах една такава ремапната кутия при колега за кратко, по-добре е, но пак не удоволетворява моите очаквания. Както колегата казва, DSG в определени ситуации МНОГО дразни. Честно казано с моята не бих рискувал, понеже смятам, че на 320 хиляди реални километра да й се прави тепърва ремап няма да се отрази положително на самата кутия спрямо оригиналният софтуер.

Иначе, това ми е първият автомат и крайно мога да споделя, че не ме кефи DSG кутията, преди това само ръчни кутии съм карал.

Държа да подчертая, че нямам никакви проблеми с кутията или колата генерално, единствената ми идея е да си направя по-комфортно шофирането и да си карам колата, защото съм я постегнал на макс за мен си и не искам да я продавам.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот fur1ous » Пон 22 май 2023 9:32


Еми ти си готов значи, оставяй колата щом има кой да я прави, то това си е спрямо теб, няма кой да ти каже за/против.
Тия които харесват DSG ще ти кажат,че си луд, останалите да го направиш, то е ясно. От теб зависи.
Иначе на въпроса как ще се държи и как ще се усеща отговора го знаеш и сам, карал си ръчка.
По интересно е дали може да се сложи ZF8 :mhihi


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Пон 22 май 2023 9:38


Дотук виждам май само ЗА, макар и не толкова директни :beer


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 571
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот alpinab » Пон 22 май 2023 16:00


Продавал съм няколко любими коли. Преживяват се лесно. Купува се следващата, прави се това-онова и продължаваш напред с новата. Парите, които ще налееш в суапа ще ги ползваш в новата и ще имаш ремонтирана кола за идните 5-6 години както каза.

Това да се вкарваш с такива сериали с неясен край и то отнесено към днешна дата като цени, за мен е абсурдно. Да не говорим и за кола моделна година от 2005.

Иначе за човек, който иска пълен контрол във всяка една ситуация, да ДСГто е далеч от това. И аз поради тази причина търкалям 3ти Пасат на ръчка и си ми е топ.

П.с. не казвам, че автомата е лош, просто не е моят.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Вто 23 май 2023 9:28


alpinab написа:Продавал съм няколко любими коли. Преживяват се лесно. Купува се следващата, прави се това-онова и продължаваш напред с новата. Парите, които ще налееш в суапа ще ги ползваш в новата и ще имаш ремонтирана кола за идните 5-6 години както каза.

Това да се вкарваш с такива сериали с неясен край и то отнесено към днешна дата като цени, за мен е абсурдно. Да не говорим и за кола моделна година от 2005.


Имаш право за тези неща. Въпроса е, че смяна на колата има смисъл само ако скоча поне на Б7 2.0 тди ръчна кутия, от моделна 2011 и нагоре. Или да направя компромис с 1.6 тди, но не ми се иска заради проблемните им дюзи. И пак няма да мога да намеря читава с такъв салон, например полу-кожа както е моя, ще трябва да прежаля да е платнен, което не стои чак толкова готино.

Междудругото, онзи ден видях един такъв в София, за 16 000 не е за казване какъв гробних предлагаха - с някакъв неопределен шум в мотора, на 220 нереални хиляди, със 175% запушен DPF...
и ако това е пазара в момента, просто зае*и. Естествено, според продавача си беше супер колата.

Тук ме спира основно факта, че трябва да взема нещо незнайно, смисъл, което наново да стягам - ремъци, ролки, масла...и да се кръстя, че ще е читаво. :bishop


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот Ивайло Димов » Вто 23 май 2023 9:44


Ти наскоро не сменя ли маховик ...по памет май миналата година?Оферта 1500 е прималива ,вероятно твоята кутия,маховик и полуоски ще отидат за продажба.Теб едва ли те интересува ако направят колата за тази цена ....само гледай да не ти изпляскат маховика и съединителя от донора .За един работен ден ми се вижда нереално ,освен ако не раборят 2-3 ма по колата .Виждам,че си на полусъединител относно решението ...Ако смяташ да караш колата следващите 5-6 години ,скачай в джаза .Предполагам селекторна кутия,жила и всичко ще е от донора и само маховика със комплект съединител ще са нови.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Вто 23 май 2023 10:04


Декември месец преди Коледа е сменен маховика. Честно казано не е толкова времеотнемащо явно, защото и маховика когато сменяха ми я направиха в рамките на деня, а то пак си е сваляне и качване на кутията. А и трябва да отчетеш факта, че все пак човека знае какво прави и това печели време.

В случая имаш и малко преправяне, монтаж на 2 помпи за съединителя, смяна на конзолата с педалите, смяна на скоростният лост и под него, както и байпас на масления охладител на DSG-то да се махне и да се върже охладителният кръг, като накрая естествено трябва да се обезвъздуши. Другото мисля, че пасва 1:1. Софтуера се налива за 2 минути.

Иначе, това е цената с чисто нов комплект маховик и съединител, като имам право на избор и ако сложа от донора, тогава цената е наполовина като естествено си е за моя сметка дали ще изкара много километри съединителя. Не бих го рискувал, затова предпочитам нов.

Момчето го търсят за такива конверсии и според мен просто това прави наред с другите си неща - от ръчки - > автомат и обратното, за такива мазохисти като мен. :mhihi
Той си печели от труда 6-700 лв така или иначе.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 646
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Passat B6 2.0 TDI DSG to Manual swap

Мнениеот railfan » Пон 26 юни 2023 8:57


Темата все още е на дневен ред и 'операцията' е планувана да се случи около средата на следващият месец.
В този ред на мисли, бих искал да питам за мнения какъв комплект съединител е по-добре да сложа/естествено, нов/:
1. LuK 600 0017 00
2. SACHS 2290 601 009
Чета, че този на LuK бил с някаква допълнителна ДОнастройка, която след 5-10000 км причинявала пулсация в педала на съединителя и трябвало да се свали наново и да се регулира и след това се оправяло.
От друга страна Закс-а го дават като по-безпроблемен, но и цената е мааалко по-дебела.
Какво е вашето мнение за тези комплекти? Предполагам и двата имат около 100 к живот нормално каране.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 135 госта