Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Техническа и сервизна информация за Passat
hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Съб 05 авг 2023 14:02


Здравейте колеги.
Преди 2 седмици си закупих машината от заглавието. Пасата е 98 година с AEB двигател. Освен този пасат от 6 години и половина съм горд собственик на пасат б5 1.9тди 116к.с. и на този пасат спирачките са му много хубави. На пасата който закупих преди 2 седмици ми направи впечетление, че спирачките му не са много добри. Свалих предното колело и видях, че накладките са доста по широки от диска и контактуват с диска не там където трябва. Измерих диска с шублер и видях че са 280мм а мисля че с този двогател машините са на 288мм. На пасата който е 1.9тди дисковете са същите но апаратите пък там са други. Та за сега като идея си мисля да взема по малки накладки и като ги износя да сменя тогава и дисковете но не знам дали ще станат по-малките накладки на тези апарати. Другият вариант е да сменям и дискове и накладки но в момента нямам финансова възможност а и не съм сигурен дали дисковете наистина са 288мм та това искам първо да разбера. Някой може ли да потвърди дали дисковете трябва да са 288мм отпред а и за задните можете ли да кажете какъв размер трябва да са?




Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 05 авг 2023 14:07


Дай номер на рама и щи кажа ....но мисля са 288 и излиза на 16 цола от завода


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Съб 05 авг 2023 14:37


WVWZZZ3BZWP232481
Оставям и външен линк с 2 снимки за да видите за какво иде реч - https://imgur.com/a/NeFPXr9
Според мен са му сменили дисковете с по-малки и от там идва проблема.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 05 авг 2023 15:08


Задни дискове 245 мм
Предни 288


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Съб 05 авг 2023 15:12


Благодаря колега. Като има някакво развитие по темата ще пиша.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7657
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот goppa » Съб 05 авг 2023 22:15


На снимките изглежда сякаш накладките са по-тесни от диска, а не по-широки както го описваш. Фугата между диска и супорта си изглежда нормална.
Според мен няма неверни части но тея спирачки са зле. Имат нужда от нови дискове и нови накладки, и ревизия на спирачните апарати. Ако супортите са много вкопани може и размяна на ляв-десен за да лягат накладките на неизносени повърхности.


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Нед 06 авг 2023 1:02


Колега вгледай се на втората снимка в долната част на накладката чак къде опира. Накладките са по-широки и не са за този диск. Един познат има доста коли на части и просто наложих накладката на един диск на едно ауди а4 и там накладката си заспа. Апаратите са същите като моите и малко нямаше как да измеря добре със шублера и измерих 286мм но просто не беше много удобно за мерене та предполагам са 288мм дисковете на въпросното ауди.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот Ивайло Димов » Нед 06 авг 2023 6:33


Отиди в някой магазин с талона и виж какво ще ти предложат като накладки и дискове като размер .Има варианти 280,282.5,288 всички ще паснат на твоята кола но с определените за тях накладки .


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Чет 10 авг 2023 18:50


Вчера сложихме 288mm дискове TRW с накладки Textar до тук всичко е добре но при смяната на дисковете видяхме, че двата спирачни маркуча са за смяна а също и уплътнението на самото бутало е заминало та ще трябва и те да се сменят. Също си мисля че в системата има въздух понеже при първо натискане на педала трябва да го натисна 2-3 сантиметра и чак тогава започват да хващат спирачките и не са толкова силни но ако отпусна педала и пак го натисна вече си хващат спирачките в по-горно положение на педала и са по-силни. Ще добавя информация след смяна на маркучи и уплътнения и след смяна на спирачна течност и обезвъздушаване на системата какъв е резултата.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 10 авг 2023 19:02


Със сигурност има въздух в системата.


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Пон 28 авг 2023 13:56


Преди 3 дена сменихме маркучите на предните дискове, сменихме и гумичкте по спирачните апарати разлика няма. Преди малко минах през пункт за технически прегледи да видим как са спирачките и всичко си е в норма. Общо взето колата за да започне да спира трябва да се приложи голямо усилие върху педала. С вакуума към сервото всичко е ок, в смисъл има си вакуум но няма с какво да го измерим. Та за сега отпред дисковете и накладките са нови както и спирачните маркучи и уплътненията по апаратите. Остават като варианти да са сервото, спирачната помпа или отзад да задържа нещо но не знам ако имаше някакъв проблем отзад дали на теста нямаше да се хване. Ако някой може да даде някаква идея или да каже в кой сервиз да отида ще съм благодарен.
И още един въпрос имам тук при тези пасати има ли разпределител на спирачните усилия (кантарче) за задните спирачки или ABS-a си регулира усилието?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот Ивайло Димов » Пон 28 авг 2023 14:21


Маркуча за вакуума наред ли е ?На жена ми колата преди време имаше абсолютно същия симптом ,хванахме го чак след сваляне на скобите на маркучите ,под едната беше спукан .Огледай всичко преди да тръгнеш да сменяш спирачна помпа ,огледай отдолу хубаво спирачния педал нещо да не е творено там .


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Пон 28 авг 2023 17:23


Ами изкарахме маркуча за вакуума от сервото и се чу силно изпукване та си мисля, че с вакуума няма проблем.


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Чет 31 авг 2023 9:36


При мен проблема е решен. Нали смених дисковете и сложих 288mm дискове но се оказа че е трябвало да са по-малки. Дисковете опираха леко в апаратите и вчера забелязах, че накладката пак е изместена и не ляга на диска нормалмо. Намерих супорти от 288мм дискове разликата с моите в отворите на захващането е 3mm. С новите супорти вече всичко си заспа накладката си е точно срещу диска и колата си спира добре вече.


hellbull
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 11 авг 2010 16:20
Автомобил: Passat B5
Двигател: AEB
Местоположение: varna

Re: Пасат b5 1.8т проблем със спирачни дискове и накладки.

Мнениеот hellbull » Нед 03 сеп 2023 21:25


Колеги да питам нещо. Сега като сложих по-големите дискове и накладки колата спира но иска и по-голямо усилие на педала. Ако сменя сервото и спирачната помпа с по-големи ще има и ефект? Мога ли да сложа примерно от ауди S3?



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: loopman и 130 госта